Apple iPhone SE (2020)
recenze

Apple iPhone SE (2020)

Snový comeback, nebo zklamání roku?
165

Dlouholetá očekávání se naplnila a nový iPhone SE (2020) bez velkých fanfár dorazil na trh v notně zastaralém těle iPhonu 8 z roku 2017. Zaslouží si novinka skutečně tolik pozornosti, kolik se jí dostává? A komu je vlastně „staronový“ iPhone SE určený? To i další otázky zodpoví tato recenze.

Modla příznivců kompaktních telefonů je tady. Nový iPhone SE (2020) na sebe zaslouženě strhává pozornost médií i uživatelů, zároveň však vzbuzuje také hodně kontroverze. V důvěrně známém šasi se totiž ukrývá na dnešní poměry podprůměrný displej, pouze jeden fotoaparát či ikonické tlačítko Touch ID. Největší proměnou je tak, zdá se, nový čipset A13 Bionic. Bude to stačit, nebo půjde o propadák?

Za zapůjčení iPhonu SE (2020) děkujeme společnosti Alza.cz, kde si telefon můžete zakoupit.

Apple iPhone SE – videorecenze

Technické parametry Apple iPhone SE (2020) 256 GB

Kompletní specifikace
Konstrukce138,4 × 67,3 × 7,3 mm, 148 g, konstrukce: klasická, odolnost: IP67
DisplejTFT IPS, 4,7" (1 334 × 750 px)
Fotoaparát12 Mpx (4 032 × 3 024), LED dioda, autofocus, video: 3 840 × 2 160 px, 60 FPS
ChipsetApple A13 Bionic, , GPU: ano
PaměťRAM: 3 GB, vnitřní paměť: 256 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: 600 / 150 Mb/s, Wi-Fi: Wi-Fi 6, Bluetooth: 5.0, NFC: ano
Operační systémiOS 13
Akumulátor1 821 mAh, bezdrátové nabíjení: ano
Dostupnostduben 2020, 16 990 Kč16 990 Kč

Obsah balení: zcela předvídatelný

Obsah balení je u Applu již dlouhá léta striktně daný: telefon, drátové pecky, kabel typu USB-A/Lightning, napájecí adaptér a samozřejmě také nálepky s logem nakousnutého jablíčka. Zamrzí ale notně zastaralý adaptér o výkonu směšných 5 W. Vzhledem k tomu, že jej Apple dodává i k dražšímu iPhonu 11, mě to však nepřekvapuje.

Apple iPhone SE (2020)
Líbilo se nám
  • vše důležité
Nelíbilo se nám
  • zastaralý 5W napájecí adaptér

Konstrukční zpracování: najdi osm rozdílů

Tato kapitola by mohla být pravděpodobně nejkratším popisem konstrukce v historii. Stačilo by totiž odkázat na tři roky starou recenzi původního iPhonu 8, kde byste se o zpracování telefonu dozvěděli vše potřebné. Identické totiž zůstalo takřka vše.

Jako obvykle máme i tentokrát čest s hliníkovým rámečkem doplněným o skleněná záda, přičemž větší pozornost budí až přední strana s nevídaně velkými rámečky. Ano, brada umožnila návrat v době pandemie koronaviru extrémně užitečného Touch ID, ale s ohledem na současný trend telefonů bez rámečků (rozuměj s rámečky miniaturními) jednoduše působí zastarale.

Třešničkou na dortu je zvýšená odolnost IP67.

Nevyužitou plochu čelní strany vám alespoň vynahradí na dnešní poměry neuvěřitelně kompaktní rozměry 138,4 × 67,3 × 7,3 mm a hmotnost pouhých 148 gramů. Zatímco v původní recenzi kolega Martin Fajmon zmiňoval, že iPhone 8 o identické hmotnosti v kapse pocítíte, dnes lze iPhone SE (2020) zařadit k jedněm z nejlehčích smartphonů na trhu. Třešničkou na dortu je pak zvýšená odolnost IP67, takže si s sebou klidně můžete vzít iPhone k vodě nebo jej vystavit prašnějšímu prostředí.

Všechny ovládací prvky fungují tak, jak byste očekávali. Posuvník na levé straně umožňuje rychlé přepnutí tichého režimu a kolébka hlasitosti pod ním má příjemný jistý stisk. Nejinak je tomu u vypínacího tlačítka na straně pravé. Touch ID s haptickou odezvou, což jinak řečeno znamená, že tlačítko nelze zamáčknout, dává uživateli vibrační odezvu, kterou je možné nastavit dle preferencí. I přestože jsem příznivcem používání gest, jsem se s ovládáním skrze Touch ID rychle sžil a nedělalo mi sebemenší problémy. Pochopitelně nechybí funkce rychlého stáhnutí obrazovky (tedy pokud nedosáhnete palcem nahoru), což zní u 4,7" displeje dnes již trochu úsměvně.

Na spodní straně je klasicky Lightning konektor, po jehož stranách lze spatřit dvojici šroubků a dále mřížky, pod nimiž je hlasitý reproduktor a mikrofony. Z hlediska kvality zpracování můžete očekávat maximum. Jednou z nejsilnějších stránek tohoto zařízení je, že skvěle padne do ruky. Podobně příjemný pocit z kompaktního telefonu jsem měl naposledy během používání Pixelu 4, tady je to však ještě o něco lepší.

Ačkoliv si to na první pohled možná nedokážete představit, starší design telefonu nepředstavuje až tak zásadní problém.

Pravděpodobně nejzásadnější otázka zní: je vůbec reálné se od moderně vypadajících telefonů vrátit k zařízení s designem, který odstartoval iPhone 6? Ačkoliv si to možná nedokážete představit, není to tak velký problém, jak se může zdát. Po pár hodinách používání jsem se s telefonem rychle sžil a větší rámečky vykoupily kompaktní rozměry. Nepochopte mě ale špatně – nevyužitého prostoru na čelní straně je rozhodně škoda, těžko však očekávat navýšení uhlopříčky u iPhonu, jehož velkým lákadlem je cena. Té totiž bylo docíleno právě díky recyklaci šasi iPhonu 8. Mimochodem, jediným rozlišovacím znakem iPhonu SE (2020) od iPhonu 8 je vycentrované logo výrobce na zádech. Výhodou je také možnost využít příslušenství určené pro starší iPhone 8, bude sedět i na novém iPhonu.

Novinku je možné zakoupit v bílé, černé a červené variantě. Jak jsem již zmiňoval v krátkodobých dojmech, pokud uvažujete o nákupu, popřemýšlejte nad edicí (PRODUCT)RED, která telefonu opravdu sluší.

Líbilo se nám
  • velmi nízká hmotnost
  • kompaktní rozměry
  • prémiové zpracování
Nelíbilo se nám
  • nevyužitý potenciál přední strany
Diskuze ke článku
Johny
iPhone 8C
Pesedm
Má tohle Appfel za potřebí... 5W adaptér... kolik stojí výroba v China silnějšího. A ten displej bídný. A to tohle vyrobil ještě před propadem prodejů.
///
Cilovka tohoto telefonu je obrovska a Apple to vi. Z komercniho hlediska to je mistrovsky kousek.
Solus
Marně jsem hledal dotykový smartphone s 1821 mAh baterie, jako má ten iphone. S takto nízkou kapacitou se asi vyrábí jen tlačítkové telefony. Asi by se tedy hodila i srovnání podle jednotlivých parametrů. V baterii konkuruje mobilům s cenou pod 3000 Kč.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze