Apple iPhone 6s Plus
recenze

Apple iPhone 6s Plus

Překvapující v mnoha ohledech

Apple iPhone 6s Plus je tu a s ním přichází i nové otázky. Jaký vlastně je inovovaný displej s technologií 3D Touch, jak je to s výrazným nárůstem hmotnosti a jak se povedl vylepšený fotoaparát? Všechny tyto otázky, včetně mnohých dalších, si zodpovíme v dnešní podrobné recenzi, navíc objektivně zhodnotíme naše dlouhodobé zkušenosti s větší z obou novinek od Applu.

Displej: stejný, ale...

Pokud se zaměříme na displej, na první pohled nerozeznáme změnu. Stále zde máme 5,5palcový IPS displej s Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 pixelů) a jemností 401 pixelů na palec. Displej je stále špičkový, je skvěle čitelný i na přímém slunečním světle, nabízí příkladné pozorovací úhly a barevné podání, kdy černá je opravdu černá a bílá zase příkladně bílá. Skvěle funguje i senzor okolního světla, na displej je zkrátka radost pohledět. Apple opět dokazuje, že není důležité, jaké má zařízení rozlišení, případně jakou jemností zobrazení se chlubí - vše záleží na mnoha dalších aspektech, jako je například zvolení vhodného polarizéru. Potěší také tvrzené sklo a oleofobní vrstva, díky které klouže prst po displeji opravdu ukázkově. Horší je to s následným čistěním, pro tento úkon je vhodné pořídit malý hadřík z mikrovlákna, který displej dokonale vyčistí, ale časem nezanechá vlasové škrábance.

Apple iPhone 6s Plus

Tabletofon je tabletofon a iPhone 6s Plus naplňuje všechna pozitiva, ale také negativa této kategorie. Pokud vedle iPhonu 6s Plus dáte iPhone 6s, druhý jmenovaný působí opravdu směšně male. Největším problémem však není velká úhlopříčka displeje, ale již zmíněné široké rámečky okolo displeje. Telefon kvůli nim působí ještě mohutnějším dojmem, ovládání jednou rukou je téměř nemožné, tedy pokud nechcete riskovat vyklouznutí iPhonu z ruky.

...s 3D Touch

Nejvíce proklamovanou novinkou nových iPhonů je samozřejmě displej, respektive jeho nová vrstva 3D Touch, která je prakticky převlečenou variací Force Touch, kterou známe z nových MacBooků a z hodinek Apple WATCH. 3D Touch napomáhá rychlému pohybu v dané aplikaci, kdy se pouhým přitlačením na ikonu rovnou dostanete například do režimu videokamery v aplikaci Fotoaparát. Využití je více, technologie 3D Touch může suplovat také softwarový zoom, případně s ní můžete spouštět Live Photos, což je další novinka u obou nových iPhonů.

3D Touch funguje perfektně, spouštět s ním můžete i živé tapety

TIP: Přehledně: nejlepší aplikace podporující 3D Touch na iPhone 6s

Citlivost 3D Touch je perfektní, v nastavení si navíc můžete zvolit intenzitu, při které se aktivuje. Jinými slovy, pokud nechcete na displej tlačit jako smyslů zbavení se strachem o jeho poškození, můžete přítlačnou sílu potřebnou k aktivaci té které funkce nastavit na nižší intenzitu, a zase naopak. Využití v případě iPhonu 6s Plus se zdá ještě větší než v případě iPhonu 6s, a to z důvodu větší plochy. Celková ergonomie je samozřejmě horší, jednou rukou tabletofon už zkrátka ovládat nelze, na druhou stranu je větší plocha výhodná například při sledování videa, prohlížení webových stránek nebo při prostých náčrtech ve vylepšené aplikaci Poznámky.

Příznivci i odpůrci Applu musí po vyzkoušení nového iPhonu přiznat, že technologie 3D Touch je mnohem dále než například u prémiové verze Huawei Mate S, který sice technologii citlivého displeje na tlak nabídl jako první, ovšem není pro ni téměř žádné využití.

TIP: Recenze Huawei Mate S – Vstup mezi elitu

Apple iPhone 6s Plus Samsung Galaxy S6 edge+ Huawei Mate S Meizu MX5 LG G4
Úhlopříčka displeje 5,5 palců 5,7 palců 5,5 palců 5,5 palců 5,5 palců
Rozlišení displeje 1 920 × 1 080 px 2 560 × 1 440 px 1 920 × 1 080 px 1 920 × 1 080 px 2 560 × 1 440 px
Jemnost displeje 401 ppi 515 ppi 401 ppi 401 ppi 534 ppi
Technologie zobrazení TFT IPS Super AMOLED TFT IPS TFT IPS TFT IPS
Zaplnění displejem 67,7 % 75,6 % 73,9 % 74,5 % 72,5 %
3D Touch/Force Touch ano, 3D Touch ne ano, Force Touch (Premium verze) ne ne
Zakřivený displej ne ano, oboustranně ne ne ne

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Baterie a výdrž: katastrofa se nekoná

Začneme negativní zprávou: baterie v iPhonu 6s Plus se bohužel zmenšila. Konkrétně z kapacity 2 915 mAh na aktuální hodnotu 2 750 mAh, což značí úbytek necelých 6 %. Papírově se tedy může zdát, že už tak poměrně slabá baterie u iPhonu 6 Plus nevydrží u novinky vůbec nic, opak je ale pravdou – nemusíte mít strach, žádná katastrofa se opravdu nekoná. Stále totiž platí, že pokud budete telefon vytěžovat klasicky (pár hovorů, několik desítek zpráv, chatování a občasné pouštění hudby ve volných chvílích), vydrží i den a půl. V případě že se omezíte jen na základní funkce, dva dny nejsou nedosažitelným cílem. Za naši dobu testování, kdy jsme telefon opravdu nešetřili, vydržel iPhone 6s Plus jeden celý den (od 8:00 do 23:00) a ještě mu zhruba 25 % kapacity baterie zbylo. To už ale není hodnota, se kterou byste rádi vyráželi do následujícího dne. Dost podstatné také je, jak velkou úroveň jasu máte nastavenou. Pokud se smíříte s 60 až 75 % (což dostačuje i na slunci pro pohodlné čtení), platí výše uvedené. Pokud budete mít intenzitu vždy na 100 %, počítejte s klasickou jednodenní výdrží, avšak vcelku bez omezování.

Apple iPhone 6s Plus
Baterii bohužel uživatelsky nevyměníte

Samozřejmě jsme nezapomněli provést ani naše standardizované testy výdrže. Telefon streamoval za pomocí Wi-Fi video o rozlišení 1080p, v telefonu byla vložena SIM karta přihlášená k síti LTE, aktualizace byly vypnuty a jas displeje byl nastaven na 50 %. Zvuk byl směřován do sluchátek, hlasitost byla nastavena na 50 %. Video bylo přehráváno celkem 9 hodin a 51 minut, což je velmi nadprůměrný výsledek. A co nabíjení? Na 80 % se Apple iPhone 6 Plus nabije za 1 hodinu a 51 minut, na 100 % si počkáte o dalších 37 minut déle. Pokud máte doma i nabíječku na iPad, rychlost nabíjení pomocí ní se rapidně zvýší - dodávaná nabíječka má totiž „pouze“ 5 W, zatímco nabíječka pro iPad 12 W.

Apple iPhone 6s Plus Samsung Galaxy S6 edge+ Huawei Mate S Meizu MX5 LG G4
Kapacita baterie 2 750 mAh 3 000 mAh 2 700 mAh 3 150 mAh 3 000 mAh
Stream videa (1080p) 9:51 hodin 8:12 hodin 8:28 hodin ? 9:50 hodin
Nabíjení do 80% 1:51 hodin 1:10 hodin 1:39 hodin ? 1:34 hodin
Nabíjení do 100% 2:28 hodin 1:35 hodin 2:38 hodin ? 2:17 hodin
OS iOS 9 Android 5.1 Lollipop Android 5.1 Lollipop Android 5.1 Lollipop Android 5.1 Lollipop

Kompletní srovnání naleznete v našem katalogu.

Zvuk: s noblesou

V čem telefony od Applu vždy excelovaly je maximální možná hlasitost a samotná kvalita zvuku. Zde není iPhone 6s Plus žádnou výjimkou. Není nutné nastavovat hlasitost na maximální hodnotu, abyste nepřeslechli příchozí notifikaci nebo hlasový hovor. V tomto ohledu opravdu nemáme co vytknout. Díky dvojici mikrofonů je kvalitní také požitek z telefonování, veškeré nežádoucí ruchy jsou eliminovány na minimum. Další důležitou složkou je kvalita reprodukce, která je jako obvykle na profesionální úrovni. Je jedno, jestli posloucháte vaše oblíbené písničky z hlasitého reproduktoru, který je umístěný na spodní straně, nebo si vychutnáváte zvuk z kvalitních přibalených sluchátek EarPods, výsledek je vždy stejný – silně nadprůměrný.

Apple iPhone 6s Plus

Anatomicky tvarovaná a futuristicky vypadající pecková sluchátka EarPods se vyznačují hutným podáním basů. Sluchátka se navíc mohou pochlubit zvýšenou odolností proti potu a vodě. Na kabelu mají také tlačítko pro příjem a ukončení hovoru, které zároveň poslouží při procházení skladeb, aniž byste museli telefon vytahovat z kapsy. Nezapomnělo se ani na tlačítka pro regulaci hlasitosti. Pokud vás dodávaná sluchátka neohromí, případně vám z uší vypadávají, není problém připojit sluchátka vlastní, pro běžného posluchače jsou však ta dodávaná naprosto dostatečná a v uších drží dobře téměř každému. Po zvukové stránce se tedy jedná o jedno z nejlepších běžně dostupných zařízení, souběžně s modely značky HTC a jejich stero reproduktory s BoomSound efektem.

Diskuze ke článku
Pesedm
,,Ač iPhone 6s Plus není nejlépe fotografujícím smartphonem na trhu,,
Jaký je nejlepší fotografující smartphon na trhu ?
amigo
tazko - draha picovina!
Zafata
Sorry za OT, ale planujete take recenzi na iPad mini 4 ? Rad bych presel z iPadu 2 na neco novejsiho, ale iPad Air 2 me zrovna moc nelaka.
Hop
Opravdu má S6 edge + procesor Snapdragon 810? :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze