Dalo by se říci, že Qualcomm spíše řeší problémy minulosti. Novinka proto nijak dramaticky nezdvihá výkon, ale zaměřuje se hlavně na efektivitu. Řečí čísel to znamená o 10 % vyšší výkon procesoru a o 30 % lepší energetickou účinnost. Jádro Cortex-X2 nyní může dosáhnout 3,2 GHz, čímž se konečně vyrovná taktu Snapdragonu 870 z počátku roku 2021 (X2 v původním 8 Gen 1 dosahoval maximálně 3,0 GHz).
Celková energetická účinnost na úrovni SoC se zlepšila o 15 %. Praktičtěji řečeno, telefon se stejnou čipovou sadou může streamovat video o 1 hodinu a 30 minut déle než telefon se starým čipem. Hlasové hovory, tedy nenáročná zátěž, nyní mohou trvat o 5 hodin a 30 minut déle (při stejné sestavě dalšího hardwaru). Aby toho Qulacomm dosáhl, musel sáhnout do výrobního procesu. Ten je stále založen na 4 nm, ale Samsung nahradil TSMC.
Zbytek výbavy zůstává prakticky totožný. Podporováno je až 16 GB RAM LPDDR5 (3 200 MHz) a úložiště UFS 3.1. Ovladač displeje zvládá rozlišení QHD+ s frekvencí až 144 Hz nebo 4K s frekvencí 60 Hz, doplněné o 10bitové vykreslování s podporu HDR10+. Modem Snapdragon X65 má teoretickou špičkovou rychlost 10 Gb/s, zatímco FastConnect 6900 zvládá Wi-Fi 6/6E na frekvenci až 3,6 GHz. Konektivita Bluetooth 5.3 zahrnuje aptX Lossless a Bluetooth LE Audio. V čipové sadě se nachází stejný trojitý 18bitový ISP Spectra, který zvládne až 200Mpx snímače a záznam videa v rozlišení 8K při 30 snímcích za sekundu (4K při 120 snímcích za sekundu), navíc jsou zde technologie pro zpracování obrazu, jako je redukce šumu ve více snímcích a stupňované HDR, k dispozici je dedikovaný engine pro bokeh a podpora formátů HLG, HDR10+ a Dolby Vision.
Qualcomm uvádí, že první zařízení se Snapdragonem 8+ Gen 1 budou k dispozici ve třetím čtvrtletí, tedy do září. Do svých telefonů ho osadí celá řada výrobců, mezi nimi: ASUS, Black Shark, Honor, iQOO, Lenovo, Motorola, Nubia, OnePlus, Oppo, OSOM, Realme, Red Magic, Redmi, Vivo, Xiaomi a ZTE.