😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Qualcomm má odpověď na Apple Silicon. Čím zaujmou nové procesory pro Windows PC?

Qualcomm má odpověď na Apple Silicon. Čím zaujmou nové procesory pro Windows PC?
Fotografie: Qualcomm
  • Qualcomm představil dva ARM čipsety pro Windows
  • Snapdragon 8cx Gen 3 je prvním 5nm ARM procesorem od Qualcommu určeným pro počítače

Společnost Qualcomm je známá především jako výrobce mobilních čipsetů Snapdragon či 5G modemů, které dodává například i Applu. Nejnovější přírůstek do rodiny procesorů Snapdragon (včera oznámený Snapdragon 8 Gen1) však dnes doplnil i vůbec první 5nm ARM čipset určený pro Windows.


Novinka s označením Snapdragon 8cx Gen 3 slibuje špičkovou kvalitu videokonferencí, výkon převyšující 29 TOPS v oblasti umělé inteligence, ale také podporu Wi-Fi 6E či maximální přenosové rychlosti během 5G připojení dosahující až 10 Gbps. Použitá jádra Qualcomm nijak nespecifikoval, oproti předchozí generaci jejich 7nm procesoru pro zařízení s Windows však slibuje až o 85 % vyšší výkon CPU a až o 60 % „rychlejší“ GPU. Vysoký výkon však v tomto případně nutně neznamená vyšší energetickou spotřebu, právě naopak, výrobce totiž slibuje i vyšší efektivitu v oblasti energetické náročnosti.

Společně se Snapdragonem 8cx Gen 3 byl představen také méně výkonný Snapdragon 7c+ Gen 3, který míří do dostupnějších notebooků s Windows. Ten byl vyroben nikoli 5nm, ale 6nm výrobním procesem a oproti předchůdci (Snapdragon 7c Gen 2) má mít až o 60 % výkonnější CPU a až o 70 % vyšší výkon GPU. I on nabídne podporu Wi-Fi 6E či 5G, u kterého však maximální přenosová rychlost činí nanejvýš 3,7 Gbps.

Prvních notebooků s těmito procesory bychom se měli dočkat v první polovině příštího roku. Velkou otázkou pochopitelně zůstává, jestli se Qualcommu podaří zopakovat úspěch Applu s jeho čipy Apple Silicon, jež se chlubí vysokým výkonem a díky skvělé optimalizaci z hlediska energetické náročnosti i velmi dlouhou výdrží.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze