Aplikace Lepší místo splyne počátkem podzimu s aplikací Zlepšeme Česko, jednotlivé uživatelské účty budou sloučeny a uživatelé přesměrováni. Lepší místo aplikaci obohatí o fundraising na prospěšné projekty ve městech. Zlepšeme Česko umožňuje nahlašovat nejen černé skládky nebo nebezpečná místa v obci, ale i zatoulaná zvířata či ztracené osoby. Všechny samosprávy zároveň získají možnost spravovat přes tuto aplikaci nahlášené podněty pomocí administrace v komunikační platformě Mobilní rozhlas. Do služby navíc není problém napojit přes otevřené API i další mapovací aplikace a následně podněty koncepčně a automatizovaně předávat systémům třetích stran (například komunální služby nebo městská policie).
Podle Švrčka je to důležitý milník pro celé odvětví chytré obecní komunikace a smart governance. Právě vznik společných standardů a unifikace jednotlivých platforem jsou klíčové pro další rozvoj celé chytré obecní infrastruktury. „Spojení probíhá na základě vzájemné dohody osobností smart city scény. Jedná se o logický krok – pokud chceme udržet technologický náskok České republiky, nemá smysl vyvíjet paralelně podobná řešení, na to není trh dost velký. Jasné rozdělení rolí naopak umožní plně se soustředit na jednotlivé specializace v rámci smart governance, a dosáhnout tak nejlepších možných výsledků,“ domnívá se Ondřej Švrček, zakladatel nejrozšířenějšího nástroje pro chytrou komunikaci Mobilní rozhlas.
To potvrzují i tvůrci Lepšího místa. Jako značka bude pokračovat dál, jen se bude nově plně soustředit na propojování firem, samospráv a jejich obecních institucí – především škol – v participativních obecně prospěšných projektech. „Naším cílem bylo vždy hledat smysluplné projekty s velkou veřejnou podporou a propojovat je s firemními partnery. Zlepšujeme tak nejen život v obcích, jejich veřejném prostoru, ale třeba i ve školách. Víme, že spojení firemního kapitálu, samospráv a samotnými občany navržených projektů dokáže šetřit energii i finance. A zároveň víme, že firmy pomáhat chtějí, jen jim často chybí mechanika, jak se zapojit do konkrétních projektů. A právě to dokáže Lepší místo jednoduše zprostředkovat. Budeme zároveň využívat technologickou infrastrukturu Mobilního rozhlasu, abychom místním i celostátním firmám doložili dopad jejich investic do veřejného prostoru a škol včetně dobrovolnických programů,“ zmiňuje Petr Steklý, ředitel Lepšího místa.
Chytrá obecní komunikace je v České republice na vzestupu právě díky aktivitám místních technologických firem. Podle Asociace moderně komunikujících občanů a starostů bude letos překonána hranice 10 % chytře komunikujících obcí a jen o trochu nižší bude podíl zapojených občanů. Další rozvoj může akcelerovat právě konsolidace a standardizace jednotlivých platforem, která umožní efektivnější propojování nástrojů. Potenciál celého trhu s chytrou komunikací a smart governance je přitom odhadován na zhruba jednu miliardu korun. Několik miliard by pak mohla smart komunikace díky zefektivnění řízení obce přinést zpět do obecních rozpočtů.