Ještě tenčí? Rámečky okolo displeje jsme změřili i nedávno uvedeným telefonům

Aktualizovaný průzkum s definitivním TOP 10 za rok 2017
27
Ještě tenčí? Rámečky okolo displeje jsme změřili i nedávno uvedeným telefonům
  • S virtuálním pravítkem jsme na „bezrámečkové“ smartphony už vyrukovali dřív
  • Od té doby však stihli výrobci představit nespočet dalších takových modelů
  • K dřívějším 35 měřením jsme přidali dalších 29
  • Nastala na pódiových umístěních změna?

Když jsme před rokem vyjádřili přání, aby výrobci smartphonů konečně začali ve velkém redukovat naprosto nepotřebné rámečky kolem displeje, ani jsme nedoufali, že budeme vyslyšeni tak brzy. Uběhlo jen několik málo týdnů a čínské Xiaomi k velké pozornosti veřejnosti uvedlo Mi MIX. Ačkoliv Japonci byli s modelem Sharp AQUOS Crystal o dva roky rychlejší, klidné vody smartphonového byznysu rozhýbali až právě jejich komunističtí sousedé. Do konce roku 2017 už zbývají pouze hodiny a je naprosto zřejmé, v jakém duchu se celý letošek nesl. Samsung Galaxy S8 (S8+), LG G6 a konečně také iPhone s modelem X – nejen ti se začali přetahovat o to, kdo dosáhne efektivnějšího využití čelní plochy. Vlajková loď bez tenkých rámečků jakoby najednou nebyla tou pravou vlajkovou lodí. A navíc je teď různými TOP výběry zahlcený celý internet, naše weby nevyjímaje. Kdy jindy tedy provést vlastní měření a sestavit žebříček deseti nejlepších?

Pokud mobilenet.cz navštěvujete pravidelně, možná si vzpomínáte, že jsme na toto téma již psali. Ano, paměť vás neklame, článek „Tenké, tenčí, nejtenčí“ vyšel 13. září 2017, tedy den po představení iPhonu X. Pochopitelně to nebyla náhoda – letošní vlajková loď Applu jako jednu z nejzásadnějších změn přinesla právě tzv. „bezrámečkový“ displej. Tehdy však vánoční sezóna sotva začínala. Od té doby až do dneška jsme se tak dočkali představení mnoha dalších konkurentů a byla by škoda je s dříve analyzovanými modely neporovnat. Rozhodli jsme se tedy výsledky aktualizovat.

Apple iPhone X
Apple iPhone X

Na naší metodice se v zásadě nic nezměnilo, možná až na drobný ústupek, kdy jsme pro připuštění modelu k měření mermomocí nevyžadovali jeho širokou dostupnost na trhu do konce roku. Několik málo modelů, které v žebříčku najdete, tak buďto ještě nebyly oficiálně představené (UMIDIGI Z2), nebo se (zatím) prodávají pouze v „rodné“ zemi (například Honor V10, Allview X4 Soul Infinity Plus nebo vernee X). Žádný takový jsme ovšem nezahrnuli do číslovaného pořadí – tam kritéria zůstala nezměněná.

A co se změnilo v naší tabulce? Původních 35 záznamů jsme rozšířili o 29 na celkových 64, v jednom dalším případě šlo o přeměření. Do první desítky, na kterou jsme se opět primárně zaměřili, pronikli dva noví bojovníci, což pochopitelně mělo vliv i na následné pozice. Stalo se tak i díky změně na páté příčce. Tu minule kontroverzně uzmul tehdy ještě neuvedený Ulefone F1. Tento model byl ovšem svými tvůrci přejmenován na Ulefone MIX a hlavně nezůstal zcela věrný produktovému obrázku, který jsme před třemi měsíci použili pro měření. V reálu došlo oproti renderu s uvěřitelnými proporcemi k nepředpokládanému zhoršení poměru těla vůči displeji o více než 5 procent, a tak naše dilema, zda jej ocenit či ne, vyřešil sám, když jej předběhly desítky soků. Více už ale nyní z číslovaného pořadí i mimo něj neprozradíme.

Metodika měření

Opakování je matka moudrosti, někteří navíc transparentnost našeho postupu minule zpochybňovali, takže si metodiku měření projdeme ještě jednou.

Údaj, který nás v září i tentokrát zajímal, najdete i jinde na webu. Většinou však jde o nepřesný automatický výpočet, kde se operuje s hranatým půdorysem zařízení a displejem s ostrými rohy a bez výřezů. Jindy zase není známo, jaký postup byl pro výpočet zvolen. Někteří dokonce uvádí hodnotu, která nemá s realitou vůbec nic společného – výrobce samotné nevyjímaje. Tomu všemu jsme se chtěli vyhnout. Jak jsme tedy k našim číslům došli?

Pro získání co nejpřesnějších čísel jsme pracovali ve vysokém rozlišení
Pro co nejpřesnějších čísla jsme pracovali s co nejvyššími detaily (předběžné schéma)

Fotografie bohužel vždy perspektivně zkresluje. Zároveň není v našich možnostech všechny telefony zepředu naskenovat, což by faktor perspektivy potlačilo, tudíž jsme vždy jako základ použili příslušný produktový render, který výrobce uvolnil po představení zařízení. Render proto, že minimalizuje perspektivní zkreslení, a příslušný proto, že byl nezbytný přímý pohled na čelo. S tím jsme se nicméně nespokojili. Z medializovaného případu Xiaomi Mi MIX totiž víme, že se nám někteří výrobci neostýchají skrz produktové rendery lhát (i ty v tomto článku prosím berte s rezervou). A množné číslo nepoužíváme nadarmo – v průběhu měření jsme totiž při nekalých praktikách přistihli i mnohé další výrobce, když ti často nepřiznávají vnitřní černé podrámečky (ty co se někdy jeví jako součást displeje a v reálu tlučou do očí u světlých barevných variant), nebo fabulují úplně, kdy pozice rámečku displeje na obrázku oproti skutečnosti nesedí o několik milimetrů. Kvůli takovým případům jsme tedy pro referenci vždy sáhli i po fotografiích skutečných zařízení, aby byl následný výpočet co nejpreciznější. Pouze na základě renderu jsme tentokrát prováděli měření u čtyř modelů (fotografie nebyla k dispozici), přičemž všechny jsme v tabulce řádně označili dvouhvězdičkovým symbolem ** a ani jednomu nebyla přiřknuta číslovaná pozice.

Rámeček každého měřeného telefonu jsme překreslili
Rámeček každého měřeného telefonu jsme překreslili (předběžné schéma)

Po pečlivém dobrání se k podkladovým obrázkům jsme v počítači důkladně překreslili zvlášť přední půdorysnou plochu zařízení (bez postranních tlačítek) a zvlášť plochu displeje (i bez vnitřního podrámečku), a to tím způsobem, že jsme vzali v potaz všechna případná zaoblení i výřezy. (Jeden z vícevrstvých souborů, které takto vznikly, si pro představu můžete stáhnout odtud.) Následně jsme spočítali, kolik pixelů ten který obraz tvoří. Konečnou matematickou operací jsme zjistili, kolik procent z celkové přední půdorysné plochy zařízení zabírá aktivní matice displeje. Čím vyšší hodnota, tím vyšší pozice v našem TOP 10.

Výběr několika přeměřovaných telefonů
Výběr několika přeměřovaných telefonů (předběžná schémata)

Na kandidáty na umístění v číslované první desítce nebyly kladeny žádné jiné požadavky, než aby byli široce dostupní (tedy nejen na domácím trhu výrobce u operátorů) před koncem roku 2017, nicméně všichni disponují alespoň anglickým jazykem prostředí a lze s nimi volat v našich podmínkách. Pro některé však musíte do zahraničí a nejeden postrádá podporu rychlých dat v Česku. (Na nečíslovaných pozicích tabulky se pak ovšem mohou nacházet i modely, které těmto podmínkám nevyhovují.) Z důvodu různorodosti jsme se rozhodli, že každý výrobce smí mít v číslovaném žebříčku pouhý jeden, ten v této disciplíně nejlepší model. Jak jsme však již prozradili, pouze u těch nejlepších jsme zdaleka neskončili.

Bohužel nebylo v našich možnostech zahrnout i vliv zahnutí displeje, ale ten by výsledná čísla změnil jen nepatrně. I tak musíme dopředu upozornit, že náš žebříček slouží zejména pro orientaci a nemá ambice přinést na miliontinu přesné hodnoty. Ty uvádíme s přesností na setiny procenta pouze pro účely ozřejmění pořadí – po zaokrouhlení by mnohé modely dosáhly totožného výsledku, čemuž jsme chtěli předejít. Na základě našich dosavadních poznatků odhadujeme, že při měření mohlo dojít k nepřesnosti v řádu maximálně nižších jednotek procent. I přes toto zkreslení považujeme výsledky za relevantní, neboť jsme všem měřili stejně ([ne]přesně), a to doslova.

Náhodný výběr několika finálních schémat použitých pro konečné výpočty

Kdo se stal vítězem a kdo poraženým? Obhájil dřívější vítěz svůj titul? Kdo se po aktualizaci tabulky dostal do TOP 10 a kdo z něj naopak vypadl? To se dozvíte v dalších kapitolách. Dopředu můžeme slíbit, že budete překvapení. I my byli.

Diskuze ke článku
Manju
Hnus. Kvůli odolnosti a ergonomii rámečky chci. Ten displej s vyříznutím pro reproduktor vypadá jako nějaký zmetek se skupinou mrtvých pixelů. Kdyby raději vymysleli integrovaný mechanický kryt displeje nebo něco jako vysouvák. To ne, protože je to mnohem těžší než dělat tyhle nepodstatné pidi kroky, které akorát zvýší počet rozbitých displejů.
Petr
Prosím redakci o odpověď, jak máme chápat tuto větu?

Použité šestijádrové SoC Apple A11 potrápí i nejvýkonnější osmijádra, jakými jsou Snapdragon 835 od Qualcommu či Exynos 8895 od Samsungu.

A11 - 4204 - 10165
835 - 2055 - 6547
8895 - 2121 - 7101

Ten rozdíl ve výkonu je náskok minimálně 2-3 let.
Ondra
Díky za skvělý článek a hromadu práce, která se ta ním skrývá. (y)
TMR
Tímto se někdo při koupi zařízení někdo řídí? Jestli displej pokrývá 80 nebo 85% přední strany? Tolik práce s článkem a přitom taková blbost.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze