S výřezem, či bez výřezu? V naprosté většině nových smartphonů se s výřezem běžně setkáváme. Najdou se však i takové společnosti, které se jim vyhýbají jako čert kříži. Jednou z nich je i Samsung. Ten se hrdě hlásí k „bezvýřezové“ politice, a tak se s „notchem“ nesetkáme ani u vlajkových lodí, jako je Samsung Galaxy Note9. Samsung zároveň dodává displeje i do iPhonu Xs (Max), Pixelu 3 XL od Googlu a mnoha dalším.
Navíc se díky dlouholetému know-how od výrobce tak trochu očekává, že to bude právě on, kdo problém s umístěním senzorů na přední straně vyřeší, aniž by bylo zapotřebí křehkých vysouvacích mechanismů. Zdá se, že k tomu má Samsung přinejmenším dobře nakročeno. Na soukromé akci v Číně v tichosti potvrdil, že pracuje na smartphonu, který nebude mít žádné rámečky a zároveň se obejde bez výřezu. Během prezentace bylo dále zmíněno několik klíčových technologií, díky kterým bude možné bezrámečké konstrukce bez výřezu dosáhnout.
Great news! Samsung established the direction of mobile phone design in 2019!
— Ice universe (@UniverseIce) October 19, 2018
On October 18th, Samsung Display invited about 20 customers to hold the "2018 Samsung OLED Forum" at the Shenzhen Marriott Hotel in China. At the meeting, Samsung showed a PPT pic.twitter.com/sYu0ORTd6V
Začněme displejem, tedy jeho odemykáním. Technologie se zkratkou FoD (Fingerprint on Display) spočívá ve využití ultrazvukové čtečky otisků prstů integrované v displeji. Na rozdíl od čteček otisků prstů používaných u dnešních smartphonů nevyužívá optické technologie, která v podstatě pouze vyfotí obrázek prstu, ale mnohonásobně přesnějších ultrazvukových vln. Díky tomu bude odemykání zařízení mnohem rychlejší, přesnější a hlavně bezpečnější.
Speciální haptická odezva (HoD – Haptics on Display) představuje něco podstatně lepšího než to, co doposud předvedly vibrační motůrky ve smartphonech. HoD by měla přinést opravdu reálný pocit tlačítek na displeji. Pouhým prstem tedy budete moci rozeznat různé druhy povrchů a materiálů nebo přítomnost tlačítka. O zvukový projev se postará technologie SoD (Sound on Display). Ta využívá obrazovku samotnou k přenosu zvukových vln. V tomto případě navíc s největší pravděpodobností půjde o pořádně rozměrnou obrazovku.
UPS (Under Panel Sensors) je technologie, která se jeví být jako tím vůbec nejzajímavějším z prezentovaných materiálů. Díky UPS bude možné ukrýt senzory pro rozpoznání obličeje a selfie kamerku pod displejem takovým způsobem, aby byly skryté ve chvílích, kdy je uživatel nepotřebuje. Právě díky této funkci bychom se mohli dočkat smartphonu bez výřezu, který není postaven na nějakém druhu vysouvací konstrukce ani nepotřebuje výsuvnou kamerku, jako jsme mohli vidět u Vivo Nex S.
Jen pro rozumné: všechna tato zařízení jsou dlouhodobě testována a zcela určitě přežijí krátký cyklus obměny smartfonu.
Připadá mi to jako záměrná manipulace sloužící jen lobistickým zajmům. Pravděpodobně se takových praktik dočká í Samsung pokud něco nevyjde na první pokus. Pro mne je výřez naprostý disajnový a hlavně technický propadák, který u top modelů smartfonů nemá místo.