Magnetické bezdrátové nabíjení s přidanou hodnotou? Zkuste příslušenství FIXED

Dlouhodobé zkušenosti
Magnetické bezdrátové nabíjení s přidanou hodnotou? Zkuste příslušenství FIXED
Fotografie: Martin Fajmon, mobilenet.cz
  • Značka FIXED nabízí nespočet MagSafe kompatibilního příslušenství
  • Pokud váš telefon MagSafe nenabízí, je zde MagPlate, který jej zpřístupní
  • V nabídce jsou powerbanky, stojánky, tripody, ale i nabíječky

S příchodem druhé generace protokolu bezdrátového nabíjení (Qi2) nastal tak trochu zmatek v tom, co vlastně od daného zařízení očekávat. Často se řeší otázky, zda je Qi2 samostatný profil, nebo vlastně jen „okopírovaný“ styl bezdrátového nabíjení od Applu, tedy řešení MagSafe. A co když váš telefon bezdrátové nabíjení (Qi, Qi2) nabízí, ale chybí vám magnetické řešení, které nabízí právě MagSafe? Otázek je více než dost, přitom řešení je většinou velmi snadné – odpověď zná FIXED, značka příslušenství, která se v tom snaží udělat pořádek.

Pokud váš telefon podporuje bezdrátové nabíjení, poznáte to vcelku snadno – pokud jde o Android, musí podporovat protokol Qi nebo novější Qi2. Pokud máte iPhone, je situace ještě jednodušší – nejnovější iPhony podporují bezdrátové magnetické nabíjení pomocí protokolu MagSafe. Výjimkou (potvrzující pravidlo) je iPhone 16e, který sice bezdrátové nabíjení podporuje, ovšem ne MagSafe – uvnitř totiž chybí magnety, bez kterých MagSafe není MagSafe. Pokud však máte jiný iPhone (12 a novější), máte záruku, že váš iPhone podporuje MagSafe.

FIXED MagPlate

Dodáme, že zařízení, která podporují Qi a Qi2, lze nabíjet výkonem zhruba 15 W, existují však i speciální standardy přímo od výrobce (například Xiaomi), které bezdrátové nabíjení zrychlují. K tomu už však potřebujete speciální bezdrátovou nabíječku. MagSafe první generace zvládne 15 W rovněž, druhá generace (která se představila s příchodem iPhonů 16 Pro) zvládne výkon zhruba až 30 W. Jak je tedy vidno, Apple je stále o krok napřed, navíc stále zachovává zpětnou kompatibilitu – protože iPhony kromě MagSafe podporují i Qi2.

MagSafe jako Qi2?

Nejnovější standard pro bezdrátové nabíjení nese označení Qi2 a vychází přímo z řešení MagSafe – Applu se MagSafe opravdu povedlo, což vedlo k tomu, že i nový standard Qi2 vychází z tohoto principu. Bohužel, Qi2 automaticky neznamená, že váš telefon půjde nabíjet magneticky jako nejnovější iPhony. Výrobci v tom bohužel udělali větší nepořádek a podpora Qi2 tak automaticky neznamená, že telefon budete moci nabíjet na stejném stojánku jako iPhone. Tedy ano, můžete, ale magnety uvnitř zařízení se nepostarají o správné vycentrování, v čemž tkví kouzlo MagSafe. Co s tím?

Výrobce příslušenství FIXED přišel s elegantním řešením – nese označení MagPlate a jde o kompaktní nálepku, která zpřístupní magnetické bezdrátové nabíjení pro všechna zařízení, která se zvládnou bezdrátově nabíjet – stačí tedy, pokud vaše zařízení podporuje Qi nebo Qi2. Využít ji ale můžete i na iPhonech, které bezdrátové nabíjení podporují, ale už ne MagSafe. Zmínili jsme iPhone 16e, ale týká se to i iPhonů 8 až iPhonů 11 – ty bezdrátové nabíjení podporují, chybí jim však ony zmíněné magnety. Veškeré problémy řeší již zmíněná „nálepka“ MagPlate s cenovkou 249 Kč. Ano, značce FIXED se povedlo vyřešit vcelku velký problém doslova za pár korun.

Pro koho je MagPlate vhodná? A pro koho ne?

Opakování je matkou moudrosti, takže si to zopakujeme. Pokud chcete využít kompletního potenciálu, je třeba mít zařízení, které zvládá bezdrátové nabíjení (Qi, Qi2, iPhone bez MagSafe), ale částečně má smysl i pro zařízení, která se bezdrátově nabíjet nedokážou – smysl si vysvětlíme později. Naopak MagPlate postrádá smysl pro iPhony 12 a novější. Výjimku tvoří již zmíněný iPhone 16e, pro který se MagPlate hodí také, protože uvnitř této novinky schází MagSafe magnety.

A teď k produktům, které bezdrátové nabíjení nenabízejí – proč byste o pořízení MagPlate měli přemýšlet? Jednoduše proto, že díky MagPlate můžete k tělu zařízení magneticky „přicvaknout“ i jiné MagSafe příslušenství, například různé peněženky, stojánky, huby a mnohé další. I zde se tedy MagPlate uživí, jen nezpřístupní bezdrátové nabíjení – to musí podporovat samotné zařízení.

Doplníme, že pokud máte zařízení, které podporuje bezdrátové nabíjení vyšší rychlostí než 15 W (zmínili jsme Xiaomi, ale jde i o Vivo a pár dalších značek), může se MagPlate hodit také, ale je nutné počítat s tím, že u těchto produktů už potřebujete speciální bezdrátovou nabíječku. Pokud byste takové zařízení nabíjeli s MagPlate na běžné MagSafe nabíječce, počítat můžete maximálně s rychlostí 15 W, jak jsme již uvedli výše.

Kdy se MagPlate vyplatí?


  • můj telefon podporuje bezdrátové nabíjení, ale postrádá magnety pro správné vycentrování na nabíjecí podložce
  • můj telefon bezdrátové nabíjení nepodporuje, ale chci si skrze magnety přichytit vybrané příslušenství

Kdy je MagPlate zbytečné?


  • telefon nemá bezdrátové nabíjení a nepotřebuji magnetické přichycení příslušenství

A proč vlastně?

MagPlate je skvělý doplněk pro ty, kteří mají v rodině více různých značek mobilních telefonů, včetně iPhonů. Majitelé iPhonů mají doma často nabíjecí MagSafe stojánky a další zajímavé příslušenství, které je standardně využitelné právě jen pro iPhony. Díky MagPlate můžete snadno nabíjet třeba Honor na stejné nabíječce jako iPhone, což jsme si sami vyzkoušeli. Můžete si vybrat, zda MagPlate nalepíte přímo na zařízení, nebo na kryt – FIXED sice upozorňuje, že pokud máte kryt tlustší, nemusí bezdrátové nabíjení fungovat správně, ovšem to nebyl náš případ. Reálně se můžete dočkat mírně delšího nabíjení, ale bezdrátové nabíjení málokdo používá k rychlému doplnění energie – povětšinou máme bezdrátové nabíječky na nočním stolku, případně na pracovním stole, kde se energie dodává průběžně...

Honor a MagSafe? Díky FIXED MagPlate žádný problém

Sami jsme si MagPlate vyzkoušeli na několika zařízeních, která podporují bezdrátové nabíjení Qi, ovšem chybí jim magnety – jmenovitě na Pixelu 9, Pixelu 9 XL, Honoru Magic V3 a Motorole Razr 50 Ultra. Na všech zařízeních fungovalo bezdrátové magnetické nabíjení bezchybně a obdobně rychle jako skrze běžnou nabíjecí podložku. Hlavní výhoda spočívá právě v tom, že magnety udrží zařízení na svém místě vycentrovaně, takže se vám již nestane, že byste telefon na podložku položili špatně a ráno se probudili s vybitým smartphonem. Je samozřejmě důležité nalepit MagPlate přesně – nejdříve pomocí přibaleného alkoholem napuštěného hadříku očistíte povrch, poté odlepíte ochrannou fólii a MagPlate vycentrujete – jak horizontálně, tak vertikálně. V těchto místech se právě nachází cívka pro bezdrátové nabíjení. Pokud chcete, můžete si dopředu ověřit, kde přesně má vaše zařízení cívku – povětšinou tuto informaci najdete v manuálu nebo na webu. Téměř vždy však jde o střed zadní strany zařízení.

Instalace je snadná...

Výhodou MagPlate je, že FIXED použil opravdu silné lepidlo. Jakmile kroužek nalepíte, drží na svém místě doslova jako přibytý. Kroužek doporučujeme nechat nalepený několik desítek minut, než zařízení poprvé položíte na MagSafe stojánek – lepidlo totiž dokonale vytvrdne. Výhodou navíc je, že s každým nabíjením se stává MagPlate odolnější – při bezdrátovém nabíjení se uvolňuje teplo a to má za následek, že se lepidlo MagPlate přichytí tak silně, že je poté prakticky nemyslitelné, že by z těla zařízení (nebo krytu) odpadlo. Osobně jsem MagPlate lepil jak na hladký plastový kryt, tak na kryt se zdrsnělou zadní stranou – na obou površích držel MagPlate naprosto dokonale.

Existuje i jiná varianta?

Ano, můžete si pořídit kryt s podporou MagSafe. FIXED má v nabídce mnoho krytů, které MagSafe podporují – magnety jsou ukryté přímo v pouzdru. V nabídce má FIXED kryty s MagSafe jak pro iPhony, tak také pro Pixely nebo třeba Samsungy. Pokud vám v nabídce vybraný kryt chybí, je zde právě MagPlate, který udělá „MagSafe kompatibilním“ jakýkoliv kryt, který máte rádi.

Kryt s MagSafe, nebo MagPlate na libovolný kryt? Vyberte si

FIXED si za tento přístup opravdu vážíme, protože se nesnaží preferovat jen vybranou značku – díky MagPlate si můžete bezdrátové magnetické nabíjení dopřát na libovolném smartphonu, který podporuje bezdrátové nabíjení.

A jaké MagSafe příslušenství FIXED nabízí?

Celou dobu mluvíme o MagSafe příslušenství, které můžete s MagPlate využít. O jaké ale jde? Pro příklady nemusíme chodit daleko, FIXED má totiž v nabídce mnoho zajímavých kousků, které jsme v redakci již navíc testovali.

FIXED MagZen, FIXED MagFlex a FIXED MagPad Pro (Qi2)

Co se týká nabíječek, osobně mám velmi rád FIXED MagPad Pro (Qi2), což je „nabíjecí puk“, který ale funguje i jako stojánek. Sám jej často beru na cesty, díky podpoře MagSafe a Qi2 si užijete 15W nabíjení. Naprosto skvělým produktem je rovněž i FIXED MagZen, což je takový „batůžek plný energie“. Jde o powerbanku, se kterou můžete nabíjet zařízení jak drátově (pomocí USB-C konektoru), tak také bezdrátově, a to pomocí MagSafe. MagZen stačí magneticky přichytit na záda zařízení (kde se nachází MagPlate) a nabíjení se spustí automaticky. Sám mám oblíbenou verzi s kapacitou 10 000 mAh, která dobije váš smartphone až dvakrát, v závislosti na kapacitě baterie (ve Wh). Na nočním stolku mám i FIXED MagFlex, což je flexibilní nabíjecí stojánek, který vám kromě smartphonu nabije sluchátka i chytré hodinky Apple Watch. I na tento stojánek můžete díky MagPlate odložit prakticky libovolný smartphone.

FIXED MagHUB si zamilujete

MagSafe ale není jen o nabíjení, jak už víme. Kromě bezdrátové nabíječky můžete MagPlate využít i k přichycení speciálního hubu. FIXED má v nabídce například FIXED MagHUB, který se zapojí do USB-C konektoru a pomocí MagSafe magnetů se přichytí k zadní straně zařízení. Tento hub zpřístupní další konektory, například HDMI, USB-C pro nabíjení i přenos dat, nabídne ale i sloty pro paměťové karty microSD a SD. Tento hub má navíc ze spodní strany ochranné gumové nožky, takže na stole drží bez klouzání. Hub je samozřejmě možné spojit i s notebookem, například MacBookem, zde sice nevyužijete kouzlo MagSafe, ovšem FIXED MagHUB je sám o sobě velmi elegantní rozbočovač.

FIXED MagSnap udrží jak iPhone, tak Honor Magic V3 s MagPlate

Příslušenství s MagSafe je samozřejmě více – sám využívám MagSafe držák, který mám v kuchyni. Tento držák nenabíjí, ale fixuje zařízení na svém místě, právě pomocí magnetů. FIXED má v nabídce i univerzální a variabilní držák MagFloppy, který díky suchému zipu přichytíte prakticky kdekoli. Nabízí se i různé tripody pro natáčení nebo selfie stojánky pro natáčení videí na sociální sítě. V tomto ohledu bych rád upozornil na FIXED MagSnap, což je selfie stick s tripodem a bezdrátovou spouští. Pro tvůrce obsahu jde o skvělé příslušenství, navíc extrémně kompaktní. Stále málo? Vybírat můžete i z nespočtu MagSafe peněženek, které si rovněž přichytíte na zadní stranu zařízení. A držáky do auta? Není problém!

Nezapomnělo se ani na „původní“ MagSafe

MagSafe je s Applem spojený už od roku 2006, tedy celých 18 let. Ano, letos se z MagSafe stala plnoletá technologie, Apple totiž v lednu roku 2006 uvedl MacBook Pro, který se nabíjel pomocí magnetického konektoru MagSafe – tento typ nabíjení si brzy získal srdce mnohých, protože šlo o elegantní a hlavně praktický způsob nabíjení. Sám si vzpomínám na MacBook Air z roku 2010, který byl tímto konektorem opatřen také. Ani nespočítám, kolikrát jsem o kabel omylem zavadil, namísto notebooku na zemi se konektor jen odpojil a já tak ušetřil poměrně dost peněz za případné opravy...

FIXED MagSafe 3
FIXED MagSafe 3 USB-C kabel nahradí originální kabel od Applu

FIXED myslí i na majitele MacBooků, proto má v nabídce USB-C–MagSafe 3 kabel s délkou 2 metry, který je kompatibilní s MacBooky od roku 2021. Oproti originálu je konektor větší, ale drží stále velmi dobře a zachovává všechny výhody magnetického nabíjení, navíc je opleten tak, aby byla zachována maximální životnost kabelu. Sám jsem MagSafe kabel od FIXED zkoušel s MacBookem Air, ale také s MacBookem Pro a v obou případech probíhalo nabíjení bez problémů. Dodáme, že stejně jako originální kabel nabízí i řešení od FIXED maximální nabíjecí výkon 140 W, což potřebuje MacBook Pro 16. V různých slevách pořídíte kabel již za 650 Kč, originální kabel vyjde asi na 1 500 Kč – za ušetřené peníze si můžete pořídit třeba adaptér. Další zajímavosti o MagSafe najdete na webu FIXED.