Ačkoliv často slýcháme o smartphonech s podporou velmi výkonného bezdrátového nabíjení srovnatelného s konvenčním doplňováním energie skrze kabel, nejpoužívanější standard s označením Qi lze označit za poměrně konzervativní. Jeho první generace byla uvedena v roce 2010 organizací Wireless Power Consortium a trvalo dlouhých 13 let, než došlo k představení teprve druhé generace s logickým označením Qi2. Standardem Qi2 přitom v současnosti existuje pouze hrstka modelů, avšak vzhledem k popularitě a rozšířenosti iPhonů se o zanedbatelné číslo rozhodně nejedná. Apple totiž softwarově upgradoval i starší modely, a nyní tak zvládá standard Qi2 řada iPhonů 12 a všechny novější.
Říkáte si, jak je možné pomocí aktualizace zpřístupnit standard Qi2, jehož hlavní předností má být magnetické uchycení? Odpověď je nasnadě, na Qi2 se totiž výrazně podílel právě Apple a fakticky se nabíjecí standard Qi2 nemá lišit od nabíjení MagSafe, z něhož vychází. Jakkoliv je pak uchycení pomocí magnetů praktické, neboť dojde k vycentrování telefonu, čímž může nabíjení probíhat efektivněji, jelikož jsou cívky (nabíječky i telefonu) ve správné pozici, maximální nabíjecí výkon zůstává limitován 15 W. Proprietární řešení výrobců, jako je Honor, Xiaomi, Vivo a další, pak nabízí výrazně vyšší nabíjecí výkony, i když se s tím pojí také potřeba aktivního chlazení, které u nabíječek využívajících Qi2 zpravidla implementováno není.
A few months ago, I posted about a document from the Wireless Power Consortium that implied that products could ship with Qi2 branding but NOT support magnetic charging.
— Mishaal Rahman (@MishaalRahman) December 20, 2024
Since that post was based on a document that was outdated (the WPC has since taken down the page), I've… pic.twitter.com/S7o8z1Kf8q
V rámci představení nového standardu Qi2 pak také došlo k menší kontroverzi, neboť bylo zjištěno, že standard Qi2 může a nemusí podporovat magnetické přichycení. Produkt s logem Qi2 tak mohl, ale také nemusel umožňovat magnetické přichycení, na což tehdy upozornil Mishaal Rahman na sociální síti X (Twitter). Stejný zdroj nyní přišel s dalším příspěvkem objasňujícím celou situaci, kde zmiňuje, že vycházel ze zastaralých dokumentů WPC a uvádí, že platí, že jakmile produkt disponuje logem Qi2, podporuje magnetické nabíjení neboli Magnetic Power Profile. Informace je to poměrně klíčová pro všechny, kteří uvažovali nad koupí Qi2 příslušenství a nebyli si jistí tím, zda bude, či nebude umět magnetické přichycení, jež lze označit za největší přednost Qi2 vzhledem k zachování maximálního nabíjecího výkonu s předešlou generací.