LTE a 5G je nově dostupné ve stanici Střížkov a v přilehlých tunelech

2
LTE a 5G je nově dostupné ve stanici Střížkov a v přilehlých tunelech
Fotografie: DPP
  • Signál v LTE kvalitě, ale také 5G síť, lze nově využívat ve stanici Střížkov a v přilehlých tunelech
  • Do konce roku by mělo být pokrytí metra kompletní

Dopravní podnik ve spolupráci s konsorciem operátorů (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic) a společnosti CETIN pracuje od roku 2018 na pokrytí pražského metra signálem vysokorychlostní sítě. Nyní oznámil, že LTE a 5G je pokryta další stanice Střížkov a její přilehlé tunely.


Pokrytí tunelů metra spočívá v instalaci přibližně 5 cm širokého vyzařovacího kabelu v celé délce pražského metra, kromě nejnovějšího úseku trasy A - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. V tomto úseku byla LTE technologie zajišťující telefonování a vysokorychlostní datové připojení instalována již během výstavby.

180 minut na práci

Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhají pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Instalace nicméně neprobíhají každou noc. Přednost před nimi mají rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra. Pro umístění vyzařovacího kabelu je nejdříve potřeba do stěn tunelu metra navrtat plastové úchytky, u kterých naproti kovovým nehrozí riziko rušení signálu.

2 748 metrů mezi stanicemi

Rychlost osazování tunelu metra sítí LTE záleží na jeho délce. Nejkratší úsek mezi Muzeem a Hlavním nádraží měří 425 metrů a naopak nejdelší s délkou 2 748 metrů spojuje Nádraží Holešovice a Kobylisy. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně 2 měsíce.

Související články
Diskuze ke článku
Michal Novotný
Michal Novotný
Ve třetím největším městě ČR nemá T-mobile ani milimetr pokrytí 5G. :-)
Jakub
Jakub
Jaké jsou vůbec plány operátoru na pokrytí 5G? Nějak mi přijde, že to stále vázne.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze