Líbivá tapeta se stala noční můrou telefonů s Androidem. Oprava je na cestě

aktualizováno
20
Líbivá tapeta se stala noční můrou telefonů s Androidem. Oprava je na cestě
Fotografie: Ioannis Papadopoulos, mobilenet.cz
  • Chyba v Androidu spustí po nastavení tapety smyčku zapínání a vypínání obrazovky
  • Doposud nevydaný Android 11 tímto neduhem netrpí
  • Na nápravě se již pracuje

Aktualizováno 5. 6. 2020

Problém s tapetou, o kterém jsme vás informovali níže v tomto článku, se nakonec týká především telefonů Samsung s Androidem. Zástupce společnosti Google, Romain Guy, na Twitteru uvedl, že na problému už Google se Samsungem pracuje. Současně jsme se dozvěděli, že skutečným problémem je způsob, jakým se při nastavení konkrétní tapety vypočítává jas. Prozatím není známo, kdy bude zjednána náprava, avšak mohlo by to být s červencovými aktualizacemi.

Původní informace z 1. 6. 2020

Zdánlivě nevinná chyba v Androidu zapříčinila (podobně jako v minulosti) problémy u smartphonů, do nichž byla nahrána „nebezpečná“ tapeta, na kterou jako první upozornil Ice Universe.

Jakmile si uživatelé nastaví výše zobrazený obrázek jako tapetu, začne se obrazovka neustále vypínat a zapínat, čímž je znemožněno zařízení používat. Podle 9to5Google je možné se dostat do nouzového režimu a obrázek smazat. Dle zkušeností Android Authority však museli u takto postiženého telefonu provést tovární obnovení. Netřeba dodávat, že pokud se k tomuto obrázku náhodou dostanete, rozhodně byste se neměli pokoušet si jej nastavit jako tapetu nebo jej raději vůbec stahovat do telefonu.

Zajímavostí je, že nastavení tohoto obrázku jako tapety nemusí u všech zařízení nutně vyvolat stejnou reakci. Podle Ice Universe by se měli mít nejvíce na pozoru majitelé telefonů značky Samsung. Chybu přitom údajně způsobuje to, že některé telefony nepodporují barevný prostor použitý u tohoto obrázku. Redaktor 9to5Google, Dylan Roussel, zjistil, že inkriminovaná tapeta je v RGB, zatímco mnohé Android telefony zvládají pouze sRGB.

Pokud však vlastníte Pixel, na němž máte nahranou (zatím pouze testovací) verzi Androidu 11, nemusíte se obávat. Kód v operačním systému je na tyto situace připraven a žádnou chybu u telefonu nezpůsobí. Podle XDA-Developers již vývojář s přezdívkou Davide Bianco připravil patch, který by měl tento nepříjemný bug odstranit.

Diskuze ke článku
Tomáš Coufal (TOOREK)
Trochu motáte jablka s hruškami. Systém RGB zvládají veškeré displeje telefonů, monitorů, televize apod., na této technologii zobrazení barev jsou založené. Ale rozdíl může být v gamutu neboli rozsahu barevné škály, jakou jsou schopné zobrazit. Tady existuje obvyklý základ sRGB a dále prostory se širším rozsahem, například Adobe RGB. Takže problém může nastat ve chvíli, kdy se software zobrazovadla snaží přizpůsobit data možnostem displeje a nastane při tom nějaká chyba.
Offečka Jablečna
Pozor, první blbý komentář o tom, že kdysi dávno šlo iOS shodit znakem v SMS za 3, 2, 1...
Carda
Tak co nudlomilové kdo z vás ji vyzkoušel ať se můžu zasmát.
Igor
Napsal Carda postižený obsedantní kompulzivní poruchou :

Carda 07:08
Tak co nudlomilové kdo z vás ji vyzkoušel ať se můžu zasmát
PS : cardo s tvým IQ houpacího osla Boch se nedivil kdyby ty jsi byl první který si ten obrázek natáhl do telefonu. Nezapomeň napsat nápodobně .

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze