Vždy jsem rád, když u nějakého výrobce vidím motivaci vylepšovat produkty, které používáme na denní bázi. Mohlo by se říci, že u mobilních telefonů se změny často týkají jen lepších fotoaparátů a výkonnějších procesorů, ale přesto existují značky, které dokážou překvapit. Podobně je tomu i u výrobců chytrých hodinek, které jsou pro mnohé „pravou rukou“ chytrého telefonu. Například značka Huawei se svými hodinkami klade důraz na sportovní funkce, ale i na oblast zdraví. Kromě čtečky EKG tak nabízí i chytré hodinky s poměrně nečekanou funkcí – měření krevního tlaku.
Ano, tlakoměr zná téměř každý, jde o poměrně neestetické zařízení, které většinou schováváme v komodě, když jej musíme používat i mimo ordinaci. Huawei se rozhodl jít proti tomu a nabídnout chytré hodinky Watch D, které se pyšní tlakoměrem ukrytým přímo v řemínku. První generace si získala oblibu u mnoha uživatelů, ale někteří kritizovali, že ačkoli jsou hodinky kvalitně zpracované, nepatří zrovna mezi nejkrásnější. Huawei si očividně bere názory svých zákazníků k srdci, a tak v uplynulých týdnech představil druhou generaci s označením Watch D2. Ta zachovává možnost domácího měření tlaku, avšak výrazně zapracovala na designu, jak jste se koneckonců sami přesvědčili v našem podrobném preview.
Huawei Watch D2 s tlakoměrem jsou nyní k dispozici ve dvou variantách – v černé (Black) s páskem z fluoroelastomeru a zlaté (Gold) s bílým koženým kompozitním páskem. Huawei nenechal nic náhodě a šel na to doslova „od podlahy“. Zmenšil pouzdro hodinek, které je stále z hliníku, zvětšil úhlopříčku displeje a přepracoval pásek, ve kterém se nachází airbag pro měření tlaku. Pásek je nyní užší (26,5 mm), na pokožce velmi příjemný, protože zajišťuje odvod potu a lze jej sejmout a vyměnit prakticky okamžitě díky rychloupínacímu mechanismu.
Pokud si navíc hodinky koupíte přímo u Huawei, máte v ceně i výměnu pásku po dobu jednoho roku. V balení naleznete kratší a delší verzi pásku i šikovný metr, kterým změříte své zápěstí – menší pro obvod 13–16 cm a větší pro obvod 16,1–21 cm.
Ještě než se dostaneme k samotnému měření krevního tlaku, připomeňme, že Watch D2 toho dokážou monitorovat mnohem více – konkrétně mají čtečku EKG, dokáží detekovat ztuhlost tepen, zvládnou sledovat okysličení krve, srdeční tep, hladinu stresu, počet kroků, kvalitu spánku, ale i teplotu pokožky. Na základě všech těchto měření vám následně Watch D2 předkládají detailní statistiky v aplikaci Huawei Zdraví o tom, v jakém stavu je vaše tělo. Pokud se děsíte toho, že budete muset každé testování provést s jinou aplikací, i na to Huawei myslel - během 90 vteřin vám umožní vyhodnotit většinu hodnot, konkrétně to zvládá aplikace Zdravotní přehled. Ta provede měření EKG, měření tepové frekvence a měření tlaku a následně vyhodnotí případné abnormality ze všech 7 testů – tep, tlak, SpO2, stres, teplota pokožky, EKG a detekci ztuhlosti tepen.
Pokud by vás zajímalo, jak je na tom Huawei s důležitými certifikacemi, máme dobrou zprávu – EKG i měření krevního tlaku jsou certifikovány jako zdravotnické prostředky, takže výsledky můžete brát vážně, i když je vždy nutné konzultovat je s odborníkem.
Měříme krevní tlak: nově ještě přesněji
Huawei se certifikace nebojí, což je dobře. Původní generace Watch D byla rovněž certifikovaná jako zdravotnický prostředek, avšak Watch D2 přidávají bonus navíc – podporují totiž ambulantní monitorování krevního tlaku. Co to znamená? Ambulantní monitorování krevního tlaku funguje tak, že měří váš krevní tlak v nastavených intervalech (stanovených lékařem) po dobu 24 hodin a vypočítává vaše průměrné hodnoty za celý den, denní dobu a noční dobu, a analyzuje rytmus krevního tlaku. Měření je vhodné pro uživatele, jejichž systolický tlak je v průměru 120 mmHg nebo vyšší, nebo jejichž diastolický tlak je v průměru 80 mmHg nebo vyšší. Frekvenci měření lze v případě potřeby zvýšit. Během 24hodinového období budou často prováděna měření, během kterých musíte zůstat v klidu. Huawei proto doporučuje zvolit méně rušný den pro co nejlepší výsledky.
Při prvním měření je dobré připomenout si pár základních zásad:
- měření krevního tlaku s hodinkami Huawei Watch D2 není certifikované pro novorozence a těhotné ženy
- měření by mělo probíhat v klidu, což znamená, že minimálně 5 minut před měřením byste neměli vykonávat žádnou namáhavou aktivitu; stejně tak by neměl měření EKG předcházet sportovní výkon, zde se doporučuje delší odstup, klidně i několik hodin
- měření se doporučuje provádět v klidném prostředí bez okolních ruchů
- během měření musíte sedět, mít nohy v kontaktu se zemí a zápěstí s hodinkami zvednout do úrovně středu hrudníku, přičemž na hrudník nesmíte tlačit
- během měření je klíčové správně dýchat, není cílem zadržovat dech nebo záměrně dýchat zrychleně; stejně tak se nedoporučuje mluvit
Abyste mohli přikročit k měření krevního tlaku pomocí hodinek Huawei, je nejprve nutné propojit hodinky s aplikací Huawei Zdraví, kde se budou následně ukládat statistiky měření.
Na displeji hodinek se zobrazí instrukce, jak měření správně provést, tedy jak správně sedět a do jaké úrovně zvednout zápěstí s hodinkami. Hodinky také například upozorní na nutnost zůstat v klidu a mít dostatečně utažený pásek. Samotné měření trvá asi 40 vteřin, během kterých byste se neměli hýbat ani mluvit a měli byste klidně dýchat. Pokud pokyny nedodržíte, měření neproběhne a budete muset začít znovu. Během měření ucítíte, jak se airbag v řemínku postupně nafukuje a pevně obepíná zápěstí. Měření však není nijak nepříjemné – i když je pozoruhodné, jak velkou sílu airbag dokáže vyvinout. I proto se nedoporučuje měřit tlak příliš často, aby nedošlo k únavě zápěstí.
Na konci měření vás hodinky informují o naměřeném tlaku a tepové frekvenci. Výsledky se automaticky spárují s aplikací Huawei Zdraví ve vašem smartphonu, ať už používáte Android, nebo iOS.
Informovali jsme vás, že Watch D2 dokážou také ambulantní monitorování krevního tlaku, k tomu mají hodinky separátní aplikaci. Pokud s ambulantním monitorováním krevního tlaku souhlasíte, vyberete si časový plán. Aby bylo možné výsledky vyhodnotit, je třeba během 24 hodin podstoupit alespoň 20 měření během dne a 7 během noci, přičemž je nutné dosáhnout úspěšnosti alespoň 70 % všech měření. Noční měření probíhá automaticky. Jakmile obdržíte upozornění, máte 8 vteřin na to, abyste měření podstoupili; případně můžete upomínku odložit a provést měření později, avšak s co nejmenším časovým odstupem. Pokud o tento režim pravidelného měření nemáte zájem, můžete jej samozřejmě vypnout. Všechna nashromážděná data lze z aplikace Huawei Zdraví snadno exportovat ve formátu .pdf.
Záznamy na očích
Záznamy lze sledovat v aplikaci Huawei Zdraví, ale nejen tam – pro Watch D2 připravil Huawei speciální ciferník, který vám (kromě času a data) zobrazuje poslední výsledek měření krevního tlaku a graf vývoje tepové frekvence.