Kupujeme wearables: základní fitness náramky

Kupujeme wearables: základní fitness náramky
22
  • V dnešním díle se zaměříme na fitness trackery se snímačem srdečního tepu, ale bez GPS
  • Všechny umí počítat kroky, ušlou vzdálenost a zobrazovat notifikace z připojeného telefonu
  • Ceny se pohybují od 700 korun až po 4 tisíce

Po pozvolném rozjezdu si nejrůznější wearables získávají mezi uživateli stále větší oblibu. Výběr zařízení je přitom široký – od jednoduchých fitness trackerů, které můžete mít za pouhých několik stokorun, až po chytré hodinky nabité funkcemi, za které zaplatíte více než deset tisíc a které samy o sobě dokážou fungovat bez chytrého telefonu nebo ho díky SIM kartě dokonce nahradit.

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na základní fitness trackery. Jejich úkolem je především počítat kroky, měřit ušlou vzdálenost a sledovat spánek. Některé jsou vybavené i snímačem srdečního tepu nebo speciálními sportovními režimy. Co jim však chybí, je v rámci dosažení co nejnižších nákladů integrovaná GPS. Pokud nabízí záznam trasy, tak pouze prostřednictvím GPS z připojeného telefonu.

Fitbit Charge 2

Stylový fitness náramek Fitbit Charge 2, který loni v září navázal na svého stejnojmenného předchůdce, patří k nejoblíbenějším fitness trackerům tohoto amerického výrobce. Nabízí elegantní vzhled a vyměnitelné barevné silikonové pásky v několika velikostech. Kromě černé barvy tak můžete mít náramek například v netradiční fialové nebo tyrkysové barvě.

Fitbit Charge 2

Proti první generaci dostal větší monochromatický OLED displej, pokročilý snímač srdečního tepu PurePulse a delší výdrž, která může dosahovat až pět dnů. Kromě standardních funkcí základních fitness náramků, kterými jsou sledování denní aktivity, počtu kroků, ujeté vzdálenosti, aktivních minut, kvality spánku a spálených kalorií, disponuje i monitorováním srdečního tepu.

Náramek přitom sám rozezná, jaké činnosti se uživatel věnuje a podle toho automaticky zaznamená provozovaný sport nebo spánek. Sám o sobě přitom nedisponuje GPS, ale může prostřednictvím funkce connected GPS využít GPS v připojeném mobilním telefonu. Tu využívá Fitbit Charge 2 pro záznam trasy, převýšení a dalších detailů, které dále zpřesňují jeho měření. Kromě zaznamenávání sportovních pokroků náramek nabízí také relaxační dechové cvičení. Nechybí ani notifikace, které jsou však omezené pouze na volání, SMS a události v kalendáři. Za Fitbit Charge 2 zaplatíte necelé 4 tisíce korun, což vzhledem ke konkurenci není málo.

Fitbit Charge 2

Konstrukce12,7 × 23 × ? mm, 35 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
DisplejPMOLED, ?" (? × ? px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 2:00 hodin

Garmin Vivofit 3

Fitness náramek Garmin Vivofit 3 představuje úplný základ v nabídce fitness trackerů od Garminu. Jedná se o již třetí generaci. První Vivofit se objevil v roce 2014 a zatím poslední generace letos v únoru. Vivofit 3 ocení uživatelé, kteří chtějí co nejsubtilnější fitness tracker, který by je nijak nerušil. Včetně náramku váží pouhých 26 gramů, takže ho na ruce ani neucítíte. Silikonové náramky jsou přitom snadno vyměnitelné. Základní náramek je černý, ale dokoupit lze náramky v různých barvách a k dispozici jsou i designové náramky z různých módních kolekcí.

Garmin Vivofit 3

Výbava náramku je základní. Chybí nejen GPS, ale nenajdete zde ani senzor srdečního tepu a dokonce ani vibrace. Náramek v podstatě nabízí pouze akcelerometr, který počítá kroky, měří vzdálenost a spánkovou aktivitu. Naměřené údaje se spolu s časem mohou zobrazovat na malém monochromatickém transreflexním displeji s rozlišením 64 × 64 pixelů. Pomocí funkce Move IQ přitom náramek sám pozná, co provádíte – zda jdete, běžíte nebo plavete. Díky vodotěsnosti do 50 metrů mu totiž nevadí jen sprchování nebo déšť, ale můžete s ním i plavat. Naměřené údaje se automaticky ukládají skrze Bluetooth do aplikace Garmin Connect, která je společná pro všechny fitness trackery a chytré hodinky od Garminu.

Co chybí Vivofit 3 na funkcích dohání výdrží. Na rozdíl od konkurence nespoléhá na dobíjecí akumulátor, ale je napájený knoflíkovou baterií CR 1632. Ta by měla podle výrobce vystačit až na jeden rok provozu. Nemusíte tak na dovolenou počítat s další nabíječkou a myslet na to, že budete každých pár dní dobíjet. Za Garmin Vivofit 3 zaplatíte přes 2,5 tisíce korun.

Garmin Vivofit 3

Konstrukce? × ? × ? mm, 28 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
Displej?, ?" (64 × 64 px)
Systém?, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: ?

Honor Band 3

Také Honor Band 3, který byl představený letos v červnu, je vodotěsný do 50 metrů a kromě obligátního počítání kroků, a režimu pro běh nabízí i speciální režim pro plavání. Po designové stránce se nijak výrazně nevymyká oproti jiným fitness trackerům. K samotnému modulu je upevněný náramek z měkčené gumy, který však není uživatelsky vyměnitelný.

Honor Band 3

Náramek používá obdélníkový PMOLED monochromatický displej s úhlopříčkou 0,91 palce a rozlišením 128 × 32 pixelů. Použitá technologie přitom zajišťuje nejen dobrou čitelnost na přímém slunci, ale je i energeticky nenáročná. Právě výdrž je jednou z předností náramku. Na jedno nabití by měl vydržet v provozu až 30 dní. To nicméně platí jen v případě, kdy počítáte kroky a sledujete spánek. Stačí zapnout nepřetržité měření tepu a další funkce jako například propojení s GPS telefonu při běhu a výdrž poklesne na přibližně 12 dní.

Kromě základních fitness funkcí v podobě počítání kroků, měření vzdálenosti, celkové doby aktivity a spálených kaloriích nabízí i měření tepu nebo již zmiňované speciální režimy pro běh a plavání. V režimu pro běh můžete přidat i záznam trasy. Protože však náramku chybí GPS, používá k tomu tu z připojeného mobilního telefonu. Z nefitness funkcí náramku nechybí zobrazování notifikací a chytrý budík. Cena Honor Band 3 se pak pohybuje kolem 2 tisíc korun.

Honor Band 3

Konstrukce43 × 16,5 × 10,3 mm, 18 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ne
DisplejPMOLED, 0,91" (128 × 32 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.2, ne, ne
Akumulátor100 mAh, nabíjení: proprietární kolébka

TomTom Touch Cardio + Body Compositition

TomTom je známý především jako výrobce automobilových navigací. V jeho nabídce bychom nalezli i zajímavé fitness trackery. Nás nejvíce zaujal TomTom Touch Cardio Body Compositition. Jeho dlouhý název přitom naznačuje, co dokáže. Nejenže počítá kroky, měří vzdálenost a spálené kalorie i kvalitu spánku, což umí každý podobný fitness náramek, ale kromě měření srdečního tepu také umí změřit skladbu vašeho těla. To, že budete vědět procento vašeho tělesného tuku a svalové hmoty, oceníte nejen při posilování a sportu, ale i v případě, že chcete zhubnout.

TomTom Touch Cardio + Body Compositition

Všechny údaje se zobrazují na přehledném dotykovém monochromatickém OLED displeji nebo v připojené aplikaci TomTom Sports. Při sportu rovněž oceníte speciální Sportovní režim, který umožňuje zaznamenat vaše tréninky do přehledných statistik. Jednoduše tak porovnáte intenzitu ranní chůze s včerejším během nebo návštěvou posilovny.

Z dalších vlastností pak můžeme zmínit odolnost proti potu, dešti a cákání. Nemusíte se tak bát při mytí rukou, špatném počasí nebo posilování, ale na koupání a plavání to však na rozdíl od konkurence není. Stejně tak nechybí notifikace na příchozí hovory a zprávy. Výdrž náramku je podle výrobce až 5 dní na jedno nabití. Doporučená cena verze TomTom Touch Cardio + Body Compositition s analýzou tělesného složení je pak těsně pod hranicí 3 tisíc korun.

TomTom Touch Cardio Body Compositition

Konstrukce? × ? × 11,5 mm, 10 g, odolnost: IPx7
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
DisplejPMOLED, ?" (128 × 32 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Xiaomi Mi Band 2

Loňský Xiaomi Mi Band 2, který je již třetí generací Mi Bandu po modelech Mi Band 1 a Mi Band 1S, si získal stejně velkou oblibu mezi zákazníky jako jeho předchůdci. Subtilní Xiaomi Mi Band 2 se může pochlubit povedeným designem se snadno vyměnitelným silikonovým páskem.

Xiaomi Mi Band 2

Největší změnou proti předchozím generacím je pak 0,42palcový monochromatický OLED displej. Tracker je navíc na spodní straně vybavený i senzorem tepové frekvence a kromě kroků a vzdálenosti měří i srdeční tep. Další funkce zahrnují sledování kvality spánku, budík nebo notifikace.

Tím, čím Xiaomi boduje mezi fitness trackery, není ani tak množství funkcí a různých sportovních režimů, ale jednak výdrž až 20 dní na jedno nabití a zejména pak výhodná cena, která není na úkor kvality. Ta se u Xiaomi Mi Band 2 v současnosti pohybuje už kolem 700 korun, což je méně než polovina původní ceny, se kterou vstupoval na trh.

Xiaomi Mi Band 2

Konstrukce40,3 × 15,7 × 10,5 mm, 7 g, odolnost: IP67
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
Displej?, 0,42" (? × ? px)
Systém?, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor70 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:37 hodin
Diskuze ke článku
Alena
Které tyto fitness náramky mají nejlepší výdrž baterie?
Petr
Bude i další wereables?
michal
ja som kupil frajerke mi band 2 lebo chodi behavat a pochvaluje si, predtym mala fitbit ktory vratila lebo blbo merial kroky alebo nieco take, no a kupil som ho za necelych 12eur z gearbestu na kupon:D si myslim, ze nieje co riesit
Danny
Mi Band 2 vydrží na jedno nabití i přes 30 dní

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze