Kupujeme wearables: základní fitness náramky

Kupujeme wearables: základní fitness náramky
1
  • V dnešním díle se zaměříme na fitness trackery se snímačem srdečního tepu, ale bez GPS
  • Všechny umí počítat kroky, ušlou vzdálenost a zobrazovat notifikace z připojeného telefonu
  • Ceny se pohybují od 750 korun až po 4 tisíce

Po pozvolném rozjezdu si nejrůznější wearables získávají mezi uživateli stále větší oblibu. Výběr zařízení je přitom široký – od jednoduchých fitness trackerů, které můžete mít za pouhých několik stokorun, až po chytré hodinky nabité funkcemi, za které zaplatíte více než deset tisíc a které samy o sobě dokážou fungovat bez chytrého telefonu nebo ho díky SIM kartě dokonce nahradit.

Vybíráme základní fitness náramky

V prvním díle našeho miniseriálu se zaměříme na základní fitness trackery. Jejich úkolem je především počítat kroky, měřit ušlou vzdálenost a sledovat spánek. Některé jsou vybavené i snímačem srdečního tepu a speciálními sportovními režimy. Co jim však chybí, je v rámci dosažení co nejnižších nákladů GPS. Pokud nabízí záznam trasy, tak pouze prostřednictvím GPS z připojeného telefonu.

Partnerem výběrových článků je společnost CZC.cz

Fitbit Charge 3

Stylový fitness náramek Fitbit Charge 3 byl představen letos v srpnu. Proti předchozí generaci vylepšil Fitbit náramek po hardwarové i funkční stránce. Elegantní pouzdro je vyrobeno z letecké slitiny hliníku a krycího skla Corning Gorilla Glass 3. Proti předchozí generaci je o 20 % lehčí. Fitbit Charge 3 potěší rovněž aktivní plavce, může se totiž pochlubit vodotěsností do 50 metrů. Náramek si navíc můžete jednoduše personalizovat díky snadné výměně řemínků. Kromě barevných silikonových výrobce nabízí i stylové vlněné a prémiové ručně vyráběné řemínky z kůže Horween.

Fitbit Charge 3

Konstrukce? × ? × ? mm, 40 g, odolnost: ano
Pásekkožený, umělý, vyměnitelný: ano (27 mm)
DisplejPOLED, 1,4" (? × ? px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
KonektivitaBluetooth: 4.2, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Fitbit Charge 3 dostal dále o 40 % větší a dvakrát jasnější OLED displej, který zvládne zobrazit více odstínů šedi. Také se může pochlubit pokročilým snímačem srdečního tepu PurePulse a delší výdrží, která může dosahovat až 7 dnů. Kromě standardních funkcí základních fitness náramků, kterými jsou sledování denní aktivity, počtu kroků, ujeté vzdálenosti, aktivních minut, kvality spánku, spálených kalorií a srdečního tepu, nabízí nově i SpO2 senzor pro odhadování hladiny kyslíku v krvi.

Náramek přitom sám rozezná, jaké činnosti se uživatel věnuje a podle toho automaticky zaznamená provozovaný sport nebo spánek. Sám o sobě přitom nedisponuje GPS, ale může prostřednictvím funkce connected GPS využít polohu v připojeném mobilním telefonu. Tu využívá Fitbit Charge 3 pro záznam trasy, převýšení a dalších detailů, které dále zpřesňují jeho měření. Kromě zaznamenávání sportovních pokroků náramek nabízí také relaxační dechové cvičení. Náramek nově disponuje monitorováním ženského zdraví, jako je přehled menstruačního cyklu, zaznamenáváním váhy a sledováním úrovně hydratace organismu.

Nechybí ani notifikace, SMS a WhatsApp umí i rychlé odpovědi. Za Fitbit Charge 3 zaplatíte 3 890 korun, což vzhledem ke konkurenci není málo. Za příplatek 500 korun můžete mít Charge 3 Special Edition s NFC čipem pro bezkontaktní platby prostřednictvím služby Fitbit Pay. Tu od poloviny listopadu mohou využít klienti MONETA Money Bank. Další české banky by měly následovat brzy.

Garmin Vivofit 4

Fitness náramek Garmin Vivofit 4 představuje úplný základ v nabídce fitness trackerů od Garminu. Jedná se o již čtvrtou generaci. První Vivofit se objevil v roce 2014 a zatím poslední generace loni v prosinci. Vivofit 4 ocení uživatelé, kteří chtějí co nejsubtilnější fitness tracker, který by je nijak nerušil. Včetně náramku váží pouhých 25 gramů, takže ho na ruce ani neucítíte. Silikonové náramky jsou přitom snadno vyměnitelné. Základní barevné varianty náramku jsou bílá a černá, ale dokoupit lze náramky v různých barvách a k dispozici jsou i designové náramky z různých módních kolekcí.

Garmin Vivofit 4

Konstrukce? × ? × ? mm, 25 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
Displej?, ?" (88 × 88 px)
Systém?, kompatibilní s: Android, iOS, Windows Phone
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: ?

Výbava je základní. Chybí nejen GPS, ale nenajdete zde ani senzor srdečního tepu a dokonce ani vibrace. Náramek v podstatě nabízí pouze akcelerometr, který počítá kroky, měří vzdálenost a spánkovou aktivitu. Údaje se zobrazují na malém barevném transreflexním displeji s rozlišením 88 × 88 pixelů. Díky vodotěsnosti do 50 metrů nevadí jen sprchování nebo déšť, ale můžete s náramkem i plavat.

Naměřené údaje se automaticky ukládají skrze Bluetooth do aplikace Garmin Connect, která je společná pro všechny fitness trackery a chytré hodinky od Garminu. Navíc můžete nově vyzvat přímo z menu náramku jiného uživatele náramku Vivofit 4 nebo dětského Vivofit Junior 2, se kterým se bezdrátově na vzdálenost až 10 metrů spojí. Přímo v náramku pak uvidíte, kdo během časově omezené výzvy nachodil více kroků a zvítězil.

Co chybí Vivofit 4 na funkcích dohání výdrží. Na rozdíl od konkurence nespoléhá na dobíjecí akumulátor, ale je napájený dvěma knoflíkovými bateriemi SR43. Ty by měly podle výrobce vystačit až na jeden rok provozu. Nemusíte tak na dovolenou počítat s další nabíječkou a myslet na to, že budete každých pár dní dobíjet. Za Garmin Vivofit 4 zaplatíte bez desetikoruny dva tisíce korun.

Honor Band 4

Již čtvrtá generace náramku Honor Band 4 byla představený letos v září. Stejně jako předchozí generace je náramek vodotěsný do 50 metrů a kromě obligátního počítání kroků + režimu pro běh nabízí i speciální režim pro plavání, který dokonce umí rozeznávat mezi několika plaveckými styly. Po designové stránce se nijak výrazně nevymyká. K samotnému modulu je upevněný náramek z měkčené gumy, který je uživatelsky vyměnitelný.

Honor Band 4

Konstrukce43 × 17,2 × 11,5 mm, 23 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ?
DisplejAMOLED, 0,91" (128 × 32 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.2, ne, NFC
Akumulátor100 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:30 hodin
Koupit za 1 299 Kč na CZC.cz

Náramek používá obdélníkový PMOLED barevný displej s úhlopříčkou 0,91 palce a rozlišením 128 × 32 pixelů. Použitá technologie přitom zajišťuje nejen dobrou čitelnost na přímém slunci, ale je i energeticky nenáročná. Kromě toho však Honor vydal i verzi Band 4 pro běžce. Ta má menší 0,5palcový monochromatický POLED displej i menší 77mAh baterii. Navíc obsahuje speciální funkce, jako je detekce kadence, délky kroku či kontaktu nohy se zemí a zároveň také monitoruje, jakým stylem při běhu hýbete nohou. Výdrž náramku pak má dosahovat až dvou týdnů.

Kromě základních fitness funkcí v podobě počítání kroků, měření vzdálenosti a tepu nabízí i schopnost sledování a sdílení každodenní tréninkové aktivity. Pro záznam trasy si pak bere GPS z připojeného mobilního telefonu. Mezi dalšími funkcemi je sledování spánku, inteligentní budík, notifikace, stopky a možnost nalézt telefon nebo jej využít jako dálkovou spoušť fotoaparátu. Disponuje i NFC čipem pro bezkontaktní platby, což však u nás nevyužijete. Cena Bandu 4 činí 1 299 korun.

Withings Pulse HR

Francouzský výrobce chytrých doplňků Withings, kterému se letos podařilo znovu osamostatnit od finské Nokie, představil v polovině listopadu zajímavý fitness náramek Withings Pulse HR. Ten je vylepšenou verzi náramku Pulse, který byl vůbec prvním chytrým náramkem, se kterým šla společnost Withings na trh v roce 2013. Tehdy se však nejednalo ani tak o chytrý náramek, ale spíše o samotné tělo s displejem, které jste si mohli připnout na opasek nebo kapsu.

Withings Pulse HR

Konstrukce18,2 × 10,5 × 44,4 mm, 45 g, odolnost: IP68
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
DisplejSuper AMOLED, ?" (? × ? px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.2, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Náramek zvládá počítání kroků, měření vzdálenosti, spálených kalorií i kvalitu spánku, což umí každý podobný fitness náramek, ale kromě měření srdečního tepu nabízí i řadu režimů aktivit včetně plavání. Sice nedisponuje integrovanou GPS, ale podobně jako další konkurence má funkci connected GPS, která využívá GPS z připojeného smartphonu. Mezi dalšími funkcemi nechybí inteligentní budík nebo notifikace.

Všechny údaje se zobrazují na přehledném dotykovém monochromatickém OLED displeji neznámého rozlišení, který zcela splývá s tělem náramku a nijak neruší jeho vzhled. Baterie dovoluje běh náramku až 20 dní. Nabití z 0 na 80 % výrobce slibuje za jednu hodinu.

Náramek s černým páskem je k dispozici na Withings.com za 129,95 amerických dolarů (něco málo přes 3,5 tisíce korun). Varianty se stříbrným a červeným náramkem budou dostupné až v lednu 2019.

Xiaomi Mi Band 3

Řada fitness náramků Mi Band od Xiaomi si získala mezi uživateli obrovskou popularitu díky své nízké ceně a dlouhé výdrži. Poslední květnový den představilo Xiaomi již jeho čtvrtou generaci, která nese označení Mi Band 3. Zůstal zachovaný koncept subtilního náramku se snadno vyměnitelným páskem.

Xiaomi Mi Band 3 NFC

Konstrukce46,9 × 17,9 × 12 mm, 20 g, odolnost: IP68
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
DisplejPOLED, 0,78" (128 × 80 px)
Systém?, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.2, ne, NFC
Akumulátor110 mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Jeho design však nyní působí vyzráleji, na čem se nejvíce podílí nový OLED, displej, který narostl na 0,79 palce a navíc je také dotykový, což usnadňuje ovládání. Další novinkou je vodotěsnost do 50 metrů, takže ho můžete klidně nosit i při plavání. Dražší verze náramku je vybavena NFC pro bezkontaktní placení. Tuto funkcionalitu však v našich končinách nevyužijete. Další funkce jsou pak již standardní a zahrnují počítání kroků, monitorování spánku, měření srdečního tepu, inteligentní budík nebo notifikace.

Tím, čím Xiaomi boduje mezi fitness trackery, není ani tak množství funkcí a různých sportovních režimů, ale jednak výdrž až 20 dní na jedno nabití a zejména pak výhodná cena, která není na úkor kvality. Xiaomi Mi Band 3 v současnosti stojí cca 750 korun, což je podobné tomu, za kolik se prodávala předchozí generace Xiaomi Mi Band 2.

Partnerem výběrových článků je společnost CZC.cz
Diskuze ke článku
Veronika
Prosím o článek na fitness náramky/hodinky s GPS :)

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze