Kupujeme wearables: chytré hodinky s uzavřeným systémem

Kupujeme wearables: chytré hodinky s uzavřeným systémem
1
  • V dnešním díle se zaměříme na chytré hodinky, které nemají tak velké možnosti rozšíření funkcí
  • Důvodem je uzavřený systém, který neumožňuje doinstalování dalších aplikací
  • Ceny v našem výběru se pohybují od 4 do 18 tisíc korun

Po pozvolném rozjezdu si nejrůznější wearables získávají mezi uživateli stále větší oblibu. Výběr zařízení je přitom široký – od jednoduchých fitness trackerů, které můžete mít za pouhých několik stokorun, až po chytré hodinky nabité funkcemi, za něž zaplatíte více než deset tisíc a které samy o sobě dokážou fungovat bez chytrého telefonu nebo ho díky SIM kartě dokonce nahradit.


Vybíráme nejlepší chytré hodinky s uzavřeným systémem

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na základní fitness trackery, ve druhém jsme pak vybrali fitness náramky, které již navíc disponují i GPS. Dnes se podíváme na chytré hodinky. V tomto případě na ty s uzavřeným operačním systémem.

Amazfit Verge

Nejnovější hodinky od Xiaomi, respektive jeho dceřiné společnosti Huami, Amazfit Verge, byly představeny loni v polovině října. Nabízí kruhové tělo. Jeho tloušťka je pod hranicí 13 milimetrů a hmotnost je příjemných 46 gramů. Takže je na ruce ani nepocítíte. Dostalo se též na zvýšenou odolnost proti vodě a prachu se stupněm krytí IP68.

Hodinky dostaly 1,3palcový OLED displej s rozlišením 360 × 360 pixelů. Tím se liší od staršího modelu Amazfit Pace, který měl transreflexní displej. Výhodou OLED displeje jsou sytější a věrnější barvy, ale na druhou stranu nezobrazuje čas bez rozsvěcení jako transreflexní displej. O ochranu displeje se stará sklíčko Gorilla Glass 3.

Ve výbavě hodinek bychom pak nalezli kromě sledování počtu kroků a spánku i snímač tepu a GPS + GLONASS. Na výběr přitom máte hned z několika sportovních režimů. Kromě toho zde máte i interní úložiště s kapacitou 4 GB, ze kterých pro vaši hudbu můžete využít 1,9 GB. Ve výbavě je i NFC, které v Číně slouží pro bezkontaktní platby, což u nás nevyužijete. To větší využití má integrovaný reproduktor a mikrofon. Další výhodou je pak rovněž solidní výdrž. Zapomeňte na nabíjení každý den nebo obden. Výrobce slibuje až pět dní provozu při používání fitness funkcí. Cena Amazfit Verge je v současnosti 3 290 Kč.

Huawei Watch GT

Chytré hodinky Watch GT představil Huawei loni v polovině října. Jejich design klade důraz na eleganci a klasický vzhled běžných hodinek. Huawei použil hodnotné materiály a tělo je stvořeno primárně z nerezové oceli a keramiky. Přesto jsou však příjemně lehké, když váží pouhých 46 gramů.

Hodinky disponují kruhovým dotykovým OLED displejem s 1,39" úhlopříčkou a jemným rozlišením 454 × 454 pixelů. Na něm se trochu překvapivě nezobrazuje tradiční systém Wear OS od Googlu, ale Huawei si pro hodinky připravil vlastní proprietární systém LightOS, který nabízí všechny běžné funkce a možnosti spárování s Androidem i iOS.

Hodinky kladou důraz na fitness aktivity, a proto mezi jejich parametry nechybí voděodolnost až do 5 ATM, přítomnost geolokačních služeb GPS, Beidou a Galileo, měření tepu či tlaku. Integrovaná baterie o kapacitě 420 mAh pak slibuje při běžném používání výdrž až 14 dní. V úsporném režimu však vydrží až 30 dní. Naopak při zapnutých geolokačních službách klesne výdrž baterie na 22 hodin. Tyto povedené hodinky přitom můžete mít ve verzi Sport za 5 690 korun.

Garmin vívoActive3 Optic

Proti ostatním chytrým hodinkám Garmin jsou vívoActive3 Optic tenčí a lehčí, což ocení ženy, ale nejen ony. Kruhový dotykový 1,2" barevný chroma TFT displej, který je transreflexní, Je krytý odolným sklíčkem Gorilla Glass. Hodinky však je kromě displeje možné ovládat i pomocí přejíždění prstu po boku hodinek a jedním klasickým tlačítkem.

Pro uživatele si Garmin připravil více než 15 sportovních profilů. Na výběr máte od chůze, běhu (venku i uvnitř), jízdy na kole (venku i uvnitř), jízdy na in-line bruslích, plavání v bazénu, lyžování (sjezdového i běžeckého) přes golf, veslování až po jógu nebo cvičení ve fitness centru. Ve výbavě nechybí ani celodenní měření srdečního tepu a integrované geolokační služby GPS a GLONASS.

Z dalších funkcí pak potěší možnost bezkontaktního placení přes NFC prostřednictvím služby Garmin Pay, která funguje i v České republice. Hodinky však mohou fungovat i jako dálkový ovladač akčních kamer Garmin Virb. Výdrž baterie pak dosáhne až osmi dnů v režimu chytrých hodinek. Se záznamem GPS pak klesá na 13 hodin. Cena hodinek je pak necelých pět tisíc korun.

Withings Steel HR Sport

Withings Steel HR Sport proti svému předchůdci Nokia Steel HR nabízí kromě měření srdečního tepu i analýzu kondice na bázi VO2 max.

Od záplavy ostatních chytrých hodinek Withings Steel HR se na první pohled liší. Jedná se o takzvané hybridní hodinky, které nabízejí klasický mechanický strojek doplněný o některé funkce chytrých hodinek a fitness trackerů. Nemusíte se přitom o ně bát ani při náročnějších sportovních aktivitách. Hodinky jsou voděodolné až do 50 metrů a nabízí i režim pro zaznamenávání plavání. Kromě zaznamenávání celé řady sportovních aktivit hodinky samozřejmě také dokáží počítat kroky, nachozenou vzdálenost nebo spálené kalorie. Mohou také sledovat průběh spánku a nabízí inteligentní budík, který vás probudí, když je váš spánek nejmělčí.

Všechny naměřené údaje se stejně jako notifikace z připojeného telefonu zobrazují na malém kruhovém energeticky úsporném monochromatickém OLED displeji v horní části ciferníku. Co se týče GPS, tak tou hodinky nedisponují a používají polohu z připojeného telefonu. I díky tomu, že se v podstatě jedná o analogové hodinky s přidanými fitness funkcemi, se mohou Withings Steel HR Sport pochlubit výdrží baterie až 25 dní. Cena hodinek se pak v průměru pohybuje kolem pěti tisíc korun.