Kupujeme wearables: chytré hodinky s uzavřeným systémem

Kupujeme wearables: chytré hodinky s uzavřeným systémem
7
  • V dnešním díle se zaměříme na chytré hodinky, které nemají tak velké možnosti rozšíření funkcí
  • Důvodem je uzavřený systém nebo zatím nedostatečná nabídka aplikací
  • Ceny v našem výběru se pohybují od 5 do 15 tisíc korun

Po pozvolném rozjezdu si nejrůznější wearables získávají mezi uživateli stále větší oblibu. Výběr zařízení je přitom široký – od jednoduchých fitness trackerů, které můžete mít za pouhých několik stokorun, až po chytré hodinky nabité funkcemi, za které zaplatíte více než deset tisíc a které samy o sobě dokážou fungovat bez chytrého telefonu nebo ho díky SIM kartě dokonce nahradit.

V prvním díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na základní fitness trackery, ve druhém jsme pak vybrali fitness náramky, které již navíc disponují i integrovanou GPS. Dnes se podíváme na chytré hodinky. V tomto případě se však jedná o chytré hodinky s uzavřeným operačním systémem nebo se systémem, který je sice otevřený, ale ještě nenabízí takové množství aplikací jako Android Wear, watchOS nebo Tizen, což je například případ nových hodinek Fitbit Ionic.

Amazfit Pace

Chytré sportovní hodinky Amazfit Pace můžete na trhu nalézt i pod označeními Xiaomi Amazfit Pace, Xiaomi Huami Amazfit nebo Xiaomi Amazfit. Stojí za nimi známý čínský výrobce Xiaomi, respektive jeho dceřiná firma Huami. Nabízejí kruhový design s tělem, jehož horní polovina je vyrobena z keramiky, což má zajistit ochranu před poškozením. Jednou z předností hodinek je displej, který je transreflexní. Tím jednak šetří energii, protože ho nemusíte rozsvěcet, abyste zjistili kolik je hodin, ale je i čitelný na přímém slunci.

Xiaomi Amazfit Pace

Ve výbavě hodinek bychom pak nalezli kromě sledování počtu kroků a spánku i snímač tepu a GPS + GLONASS. Na výběr přitom máte hned z několika sportovních režimů. Záznamy trasy se ukládají do fitness aplikace Strava. Kromě toho zde máte i interní úložiště s kapacitou 4 GB pro vaši hudbu. Další možnosti přidávat do hodinek aplikace jsou velice omezené, protože jejich operační systém je uzavřený, a to přesto, že je postavený na Androidu. Kolem hodinek je však silná komunita uživatelů, která pro hodinky vytváří Custom ROM a podařilo se jí nalézt způsob, jak do hodinek nainstalovat aplikace třetích stran.

Jednou z velkých předností Amazfit Pace je pak jejich solidní výdrž. Zapomeňte na nabíjení každý den nebo obden. Výrobce slibuje až pět dní provozu při používání fitness funkcí a 11 dní, pokud je používáte pouze jako hodinky. Naše recenze tyto údaje, které jsou podstatně lepší než u většiny chytrých hodinek, víceméně potvrzuje. Cena hodinek Amazfit Pace se přitom na českém trhu pohybuje pod hranicí 3,5 tisíc korun.

Xiaomi Amazfit Pace

Konstrukce46 × 46 × ? mm, 53,7 g, odolnost: IP67
Pásekumělý, vyměnitelný: ano (22 mm)
DisplejTFT IPS, 1,34" (300 × 300 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, Wi-Fi
Akumulátor280 mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Fitbit Ionic

Fitbit je znám především jako výrobce sportovních fitness trackerů. Není proto divu, že jeho první chytré hodinky Fitbit Ionic, které vznikly po loňském odkoupení zadluženého výrobce chytrých hodinek Pebble, cílí právě na sportovce a na zdraví. Kromě počítání kroků a monitorování spánku tak nabízí i nový SpO2 snímač, který v budoucnu umožní měřit spánkovou apnoe. Hodinky mají také GPS a poskytují vodotěsnost do 5 ATM nebo vylepšené měření srdečního tepu a sadu dynamických sportovních tréninků.

Fitbit Ionic

Povedené sportovní hodinky se čtvercovým hliníkovým unibody, které vydrží na jedno nabití až čtyři dny provozu, tělem však toho umí mnohem víc. Mezi jeho funkcemi nechybí ani vestavěný hudební přehrávač, chytré notifikace a bezhotovostní platby skrze NFC. Tato funkce však bude v ČR dostupná až v průběhu příštího roku.

Další možnosti nabízí obchod s aplikacemi Fitbit App Gallery, kde najdete řadu ciferníků a aplikací. Fitbit použil svůj vlastní operační systém, za kterým stojí vývojáři získaní koupí Pebblu a v naší nedávné recenzi jsme mu vyčítali nedostatek aplikací. Situace se ale alespoň částečně vylepšila. Mezitím hodinky dostaly velkou aktualizaci na verzi Fitbit OS 2.0, která kromě zlepšení výkonu a rychlejších reakcí na dotyk přinesla více než 60 aplikací a 100 ciferníků. Mezi novými aplikacemi jsou například Uber, Yelp, TripAdvisor, FlipBoard, Philips Hue nebo Nest. Na českém trhu se Fitbit Ionic začaly prodávat v polovině října za doporučenou cenu 9 390 Kč.

Fitbit Ionic

Konstrukce21 × 29,2 × 12,7 mm, 50 g, odolnost: ano
Pásekkožený, umělý, vyměnitelný: ano
DisplejTFT IPS, 1,42" (348 × 250 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, Wi-Fi, NFC
Akumulátor195 mAh, nabíjení: proprietární kolébka, doba nabíjení: 1:00 hodin

Garmin Fenix 5

I se svými chytrými hodinkami cílí Garmin zejména na sportovce a tomu je podřízený nejen jejich design, ale i výbava. Platí to i o chytrých hodinkách Garmin Fenix 5, které jsou tradičně k dispozici ve třech velikostech (42, 47 a 52 mm v průměru) tak, aby si vybrali nejen muži, ale i ženy s útlým zápěstím.

Garmin Fenix 5

Všechny modely Fénix 5 nabízí standardně optický snímač srdečního tepu, který je zarovnaný se zadní stranou hodinek, tak aby nijak nevyčníval. Hodinky Garmin Fenix 5 nabízí 1,2" barevný chroma TFT displej, který je transreflexní. Je tedy nejen energeticky úsporný, ale současně skvěle čitelný. Jejich výbava pak zahrnuje 3osý kompas, akcelerometr, gyroskop, barometrický výškoměr, GPS a GLONASS. Kvalitní příjem signálu pak zajišťuje vysoce citlivá EXO anténa zasazená v kovové lunetě hodinek. Rovněž potěší vodotěsnost až do 10 ATM nebo výdrž až dvou týdnů v režimu chytrých hodinek.

Prostřednictvím platformy Connect IQ můžete hodinky personalizovat pomocí nových vzhledů ciferníků, vlastních datových polí a dalších uživatelských funkcí. Fenix 5 jsou rovněž nově kompatibilní s oblíbenými STRAVA segmenty a navíc podporují aplikaci UBER, AccuWeather nebo skupinové Live sledování. Zájemci pak za Garmin Fenix 5 zaplatí 14 990 Kč.

Garmin Fenix 5

Konstrukce47 × 47 × 15,5 mm, 85 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano (22 mm)
Displej?, 1,2" (240 × 240 px)
Systémproprietální, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Nokia Steel HR

V roce 2016 koupila Nokia francouzského výrobce zdravotních a fitness doplňků Withings a rozhodla se nahradit tuto značku známějším logem Nokie. Jedním z plodů tohoto obchodu jsou i chytré hodinky Nokia Steel HR původně prodávané pod názvem Withings Steel HR.

Nokia Steel HR

Od záplavy ostatních chytrých hodinek Nokia Steel HR se na první pohled liší. Jedná se o klasické hodinky s hodinovým strojkem doplněné o některé funkce chytrých hodinek a fitness trackerů. Nemusíte se přitom o ně bát ani při náročnějších sportovních aktivitách. Jejich pouzdro je vyrobené z nerezové oceli standardu 316L. Hodinky jsou voděodolné až do 50 metrů.

Hodinky dokáží počítat kroky, nachozenou vzdálenost nebo spálené kalorie. Mohou také sledovat průběh spánku a nabízí inteligentní budík, který vás probudí, když je váš spánek nejmělčí. Mají však v sobě také senzor srdečního tepu. Všechny naměřené údaje se stejně jako notifikace z připojeného telefonu zobrazují na malém kruhovém energeticky úsporném monochromatickém displeji v horní části ciferníku. I díky tomu, že se v podstatě jedná o analogové hodinky s přidanými fitness funkcemi, mohou se Nokia Steel HR pochlubit výdrží baterie až 25 dní. Cena hodinek se pak pohybuje kolem pěti tisíc korun.

Nokia Steel HR 40 mm

Konstrukce39,5 × 39,5 × 13 mm, 49 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
Displej?, ?" (? × ? px)
Systém?, kompatibilní s: Android, iOS
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka

Suunto Ambit 3 Peak Sapphire

Chytré hodinky Suunto Ambit 3 jsou především sporttsterem a ideálním společníkem pro všechny sportovně aktivní uživatele. Zároveň však nabízí přes Bluetooth propojení s vaším chytrým telefonem, což výrazně rozšiřuje jejich možnosti. Přestože jsou na trhu již dva roky, stále mají zákazníkovi co nabídnout. Celá modelová řada Suunto Ambit3 obsahuje několik modelů. Jejím vrcholem jsou pak hodinky Suunto Ambit 3 Peak Sapphire se safírovým sklíčkem, barometrem a větší baterií.

Suunto Ambit 3 Peak Sapphire

Hodinky nabízí 1,1palcový displej s rozlišením 128 × 128 pixelů, jenž je skutečně velmi dobře čitelný a má několik úrovní jasu i možnost invertovat barvy. K dispozici je také podsvícení v několika stupních. Displej nicméně není dotykový a hodinky se ovládají pomocí pětice tlačítek. Základem sportovních funkcí je pak GPS, akcelerometr, v nejvyšší verzi pak disponují i již zmiňovaným barometrem, výškoměrem a 3D kompasem. Široké možností sledování sportovních aktivit pak přináší propojení s fitness aplikací Movescount. Hodinky disponují i jednoduchými notifikacemi.

Proti běžným chytrým hodinkám se může Suunto Ambit 3 Peak Sapphire pochlubit nadprůměrnou výdrží. S aktivovanou GPS může fungovat 200 hodin při 60sekundovém intervalu, 30 hodin při 5sekundovém intervalu a 20 hodin při sekundovém intervalu. Jako běžné hodinky lze Suunto Ambit 3 Peak Sapphire používat až 30 dní. Cena Suunto Ambit 3 Peak Sapphire se pak nyní pohybuje těsně pod hranicí 10 tisíc korun.

Suunto Ambit 3 Peak Sapphire

Konstrukce50 × 50 × 17 mm, 92 g, odolnost: ano
Pásekumělý, vyměnitelný: ano
Displej?, 1,1" (128 × 128 px)
Systém?, kompatibilní s: ?
KonektivitaBluetooth: 4.0, ne, ne
Akumulátor? mAh, nabíjení: proprietární kolébka
Diskuze ke článku
Jirka
Garmin fenix 5 rozhodne nemaji dotykovy displej. Doporucuji opravit.
Blue Sun
Blue Sun
U Suunta máte špatně obrázek, dali jste tam Garmina...
Jenže tady ty diskuse stejně nikdo nečte, aby to případně opravil, stejně jako ten nesmysl s dotykovým displejem u Fenixů, jak zmiňuje Jirka výše...
A jinak je vtipné, jak se Xiaomi ani nesnaží zakrýt, že je to totální kopírka Garminů. Odpadní číňánci, no...
Kulhavec
Ještě nejsou špatný TCL MOVETIME Smartwatch za 3.690,-
Milan
Koupil jsem si z číny v akci Xiaomi Amazfit za 1500 Kč. A to nemám rád čínu obecně co se elektroniky týče. Ale hodinky jsou fakt bezva, za ty peníze je to skvost, vypadají úžasně, zpracování příkladné, reflexní displej mi vyhovuje.

Nepotřebuji funkce navíc, stačí mi čas, notifikace, GPS a tepovka. Výdrž 5 dní se stále viditelným časem.

Samozřejmě že by se mi na ruce více líbili GARMINY, ael dát 10x tolik...
A to nezmiňuji Aple watch za 20 000...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze