mobilenet.cz
mobilenet.cz
mobilenet.cz mobilenet.cz mobilenet.cz

Kupujeme smartphone do 4 000 Kč: levné neznamená špatné

autor:
, vydáno:

Na mobilenet.cz často píšeme o TOP smartphonech s cenou, která se běžně pohybuje okolo hranice 20 000 Kč. Ne všichni ale potřebují zařízení, které nabídne jen to nejlepší. Základ přeci zůstává stejný – potřeba volat, psát zprávy, komunikovat skrze internet a v případě potřeby udělat nějakou fotografii. I u smartphonů s cenou do 4 000 Kč můžete fungovat bez omezení.

Koupě smartphonu není lehkou záležitostí, zvláště pak, pokud se bavíme o zařízeních, která svoji cenovkou nepřesáhnou hranici 4 000 Kč. V tomto segmentu lze bez problému najít kvalitní smartphony, stejně tak lehce se ovšem můžete spálit a zakoupit produkt, který se sice honosí na první pohled slušnou funkční výbavou, realita je však spíše k pláči. Hned v prvním bodu si totiž musíme uvědomit, že nákup nového smartphonu musí doprovázet ideálně i uživatelské zkušenosti, ne pouze hledání podle nejlepších „papírových“ specifikací.

Výběr smartphonů do 4 000 Kč

Výrobci toho často zneužívají a dosazují do svých kolonek parametry, které zdaleka neodpovídají realitě. Například čínští výrobci se u svých produktů rádi honosí počtem megapixelů fotoaparátu, ovšem často se jedná o interpolované snímky, kdy snímač může nabídnout rozlišení například 5 Mpx, ovšem interpolováním se dosáhne rozlišení 8 Mpx. Takových příkladů je samozřejmě více, v dnešním článku se podíváme na největší úskalí a zároveň si doporučíme několik smartphonů, které prošly naším redakčním testem a u kterých se tedy podobných problémů obávat nemusíte.

Na co si dát pozor? Aneb levné neznamená špatné a naopak

Na následujících příkladech si pokusíme náš nadpis vysvětlit. Ne vždy totiž znamená, že levný produkt musí být nutně špatný. Bohužel to ale platí i naopak, drahý smartphone nutně není zárukou kvality a občas si zkrátka připlácíte za nějakou vymoženost, kterou nemusíte využít.

1) Průzkum a základy

První krok, který byste měli učinit, je průzkum okolí. Více než kdy jindy právě u kategorie „levných“ smartphonů není od věci poptat se u svých kamarádů a známých, jaké zkušenosti s daným produktem mají. Samozřejmě můžete využít i naše recenze, ve kterých se vždy soustředíme především na nedostatky takového charakteru, které se neslučují s pohodlným používáním.

Smartohone

Smartphone si obvykle nikdo nepořizuje na pár týdnů a jedná se tedy o investici do budoucna. Co je dnes špičkové, brzy bude „jen“ lehce nadprůměrné, co je dnes průměrné, bude za pár měsíců základ. Neméně důležitý je osobní kontakt. Pokud máte tu možnost, navštivte velké obchody s elektronikou a přístroj si osahejte. Co na první pohled vypadá jako líbivý plast může být ve výsledku opravdu nepříjemné překvapení.

Zdokonaluje se totiž vše, nároky na výkon rostou a i takový základ, jako jsou aplikace pro komunikaci skrze internet většinou potřebují alespoň 1 GB RAM a 8GB interní úložiště. Obě hodnoty by měly představovat nejnutnější minimum. Další problémem je to, co udává výrobce a co je realita. Například u smartphonu s 8 GB pamětí neznamená, že celých 8 GB je dostupných pro uživatele, něco zabírá systém a něco také předinstalované aplikace, které většinou nejdou odinstalovat, jinak hrozí problémy s funkčností. Klasickým příkladem může být Xperia M4 Aqua, která sice nabízí 8GB paměť, ovšem pro uživatele jsou dostupné pouze necelé 3 GB. Na mobilenet.cz máte výhodu, v katalogu u recenzovaných produktů vždy naleznete i reálnou kapacitu. Nenechte se zlákat ani na cloudové úložiště zdarma. Konkrétně u nás jsou datové limity tak nízké, že byste je vyčerpali dříve, než byste zaplnili procento vašeho úložiště v mracích. A stahovat cokoli sníženou rychlostí se neslučuje s realitou.

 • základní nároky (1 GB RAM Android, 512 MB RAM Windows Phone), minimálně 8 GB ROM (ideálně 16 GB a více) + slot pro paměťové karty
 • ověření reálné kapacity

Jsou značky, které se soustředí na levné telefony, ale to nutně neznamená, že nákup takových produktů je to nejlepší možné řešení. Klasickým příkladem jsou produkty Samsung. Tato značka sice perfektně zvládá TOP smartphony, ovšem základní třída je většinou dost osekána, ceny navíc nepatří k nejnižším. Velkým problémem produktů značky Samsung je také velmi náročná nadstavba TouchWiz, která znatelně zpomaluje systém a je zapotřebí více operační i interní paměti, aby se telefon nechoval „zasekaně“. Neblahé zkušenosti s takovým smartphonem si pak lidé mohou vyložit jako pochybení a na další produkty téže značky zanevřou, což je škoda, stačí se pouze držet základních pravidel.

 • nevybírat nutně podle oblíbené značky, naopak dát šanci i jiným výrobcům
 • získání informací o náročnosti prostředí (nadstavbě)

Značka a zNAČKA

Samozřejmě, Meizu není Apple a Xiaomi není Sony. Ovšem je důležité rozlišit, co je neznámá značka a co je značka, která směle může konkurovat zavedeným výrobcům. Mezi ty nejznámější výrobce patří samozřejmě Apple, Samsung, Sony, LG či HTC, ovšem jsou zde i další výrobci, kteří tu sice neexistují tak dlouho, ale pyšní se skvělou uživatelskou základnou a mnohdy je taková základna mnohem aktivnější, než u známějších produktů. Skvělým příkladem je značka Xiaomi, která sice pochází z Číny, ovšem v České republice existuje velká komunita, která spravuje a opravuje vše, nač si vzpomenete. Samozřejmostí je kompletní lokalizace, uvolňování opravných aktualizací a další úpravy. Někdy je zkrátka strach z neprobádaného zcela zbytečný, protože i takový velikáni jako Apple a Samsung museli nějak začínat. A mnohdy naopak platí, že zavedení výrobci se již tak nestarají, protože mají zkrátka „své jisté“. Nebo si snad nepamatujete na problémy s uvolňováním aktualizací u produktů Sony, LG a dalších?

Xiaomi

Značky, které sice nemají na trhu dlouhou tradici, přesto se jejich nákupu bát nemusíte:

 • Xiaomi
 • Meizu
 • Huawei (zde už je povědomí samozřejmě mnohem větší)
 • Lenovo

Například Lenovo těží z toho, že je známá především mezi počítačovými nadšenci, již pár měsíců ovšem na tuzemský trh oficiálně dodává také své smartphony. Ty z našich recenzí většinou vycházejí velmi dobře a navíc s doporučením ke koupi. Produkty kombinují hezký design, většinou kovové zpracování a nepřemrštěnou cenu. To samé lze říci i o produktech Xiaomi a Huawei a Meizu.

Detaily

Pokud očekáváte enormní výdrž baterie, nemůžete očekávat maximální výkon (v kategorii do 4 000 Kč ), pokud naopak hledáte kvalitní fotomobil, musíte se smířit s vyšší investicí. Vždy existuje nějaký kompromis, se kterým nový smartphone kupujete. Pokud se například soustředíte na co nejlepší displej, nestačí hledět pouze na rozlišení, důležitá je také technologie zobrazení, svítivost a podání barev, což se váže k technologii. Pokud jste příznivci přirozených odstínů, Super AMOLED od Samsungu není tou nejlepší volbou, podobných příkladů existuje samozřejmě více.

U tabletofonů je zase nutné hlídat si kvalitu konstrukčního zpracování a také kvalitu displeje. HD rozlišení je dostatečné u telefonů do úhlopříčky 5", okolo 6" je toto rozlišení nedostatečné a často se můžete setkat s opravdu nepříjemnou zrnitostí, která kazí vizuální zážitek.

Nový, starší, nejstarší

Kupujeme si nový smartphone, a tak samozřejmě chceme to nejnovější. Nebo ne? Operátor vám logicky nebude nabízet starší zařízení, a to hned z několika důvodů. Jsou levnější a většinou už ani nejsou v nabídce. Na druhou stranu starší telefony nutně nemusí být špatné, někdy dokonce naopak. Po pár měsících cena klesne, někdy dokonce tak výrazně, že při přímém srovnání se starší generací vycházejí o mnoho výhodněji. Hledat telefon, který je například 3/4 roku starý není žádná ostuda, hardware totiž nestárne tak rychle, jako jde dolů cena. Novinky mají často ceny velmi nadsazené a nákup v první vlně nelze doporučit téměř nikdy, zvláště pokud máte nějaký finanční limit.

Jsou samozřejmě značky, u kterých toto tvrzení neplatí, například produkty značky Apple téměř nezlevňují, a proto je čekání téměř zbytečné, mírně zlevní vždy jen o generaci starší verze, ovšem to jsme stále nad náš dnešní limit 4 000 Kč. Další značky, které moc nezlevňují jsou Lenovo a HTC, ovšem takových značek, jakými jsou Sony a Samsung se vyplatí počkat téměř vždy.

Nákup v bazaru?

Když už si vyberete nějaký vysněný produkt, občas vyzkoušíte i hledání v bazarech nebo například na aukčních portálech. Není divu, v lidech je stále zakořeněn pocit, že nákup v bazaru musí být nutně nejvýhodnější. Není tomu tak vždy. Zvláště u levných zařízení dávají prodejci často ceny nadsazené a brání se oficiální cenou, která je třeba ve srovnání s nabídkami různých e-shopů mnohem vyšší.

bazar

Ano, v takovém případě je důležité dbát na původ zařízení a také na drobnosti, jako jsou malé prasklinky, mrtvé pixely nebo velmi používaná baterie, kterou čeká brká výměna (hlavně pokud kvůli tomu musí telefon do servisu). Obecně se vyplatí nákup nového zařízení, který prodejce dostal například za úpis ke smlouvě, nebo takových, které zkrátka byly nevhodnými dárky. V ostatních případech je důležité mít se na pozoru a minimálně si vyžádat osobní převzetí, kde si telefon detailně prohlédnete.

Nákup v zahraničí

Občas píšeme o produktech méně rozšířených značek (například Meizu, Xiaomi), které se v domovské zemi prodávají za neuvěřitelné částky, většinou se právě jedná o produkty s cenou do 4 000 Kč, avšak se špičkovou výbavou. Logicky nás napadne nákup ze zahraničí. Bohužel, pokud se do domovské země dané značky nechystáte přímo na dovolenou, nákup se většinou nevyplatí. Většinou se totiž jedná o země, jako je Čína, které logicky nejsou v Evropské unii a nevztahuje se na ně bezcelní provoz, stejně tak je nutné připočíst daň a dopravu.

Existuje samozřejmě eBay a jemu podobné aukční portály, zde už většinou produkty tak levně nevycházejí právě z důvodu, že překupníci jsou si moc dobře vědomi ceny, kterou mnozí za produkt zaplatí. A tak se dostáváme do bludného kruhu, kdy se snažíme ušetřit, ve výsledku zaplatíme ale stejnou částku a navíc dostaneme jen roční záruku (v zahraničí je standard) a nastane i problém s případnou reklamací (poslání do zahraničí se většinou nevyplatí).

Dalším problémem může být chybějící česká lokalizace a příslušenství, nabíječka samozřejmě nebude mít typickou evropskou koncovku se dvěma hroty.

Při nákupu zařízení ze zahraničí je téměř vždy nutné kromě přepočtu na české koruny připočítat DPH (21 %) + u některých produktů CLO a dopravu (ta může být zdarma, ale dodání trvá třeba měsíc nebo dva). V některých případech se DPH ani CLO neplatí, jde ovšem o levné věci s cenou do 22 euro, CLO se pak platí od 150 eur výše.

Obecně platí:

 • cena do 22 euro: neplatíme CLO ani DPH, pouze dopravu
 • cena od 22 euro do 150 euro: platíme DPH a dopravu
 • cena nad 150 euro: platíme CLO, DPH a dopravu

Clo a DPH se vždy vypočítává z ceny včetně poštovného. Výhodou je, že CLO se u mobilních telefonů neplatí vůbec (viz celní deklarace strana 566).

Výhrou je, pokud daný prodejce má zastoupení i v tuzemsku, pak se dají náklady stlačit na minimum a ceny v tuzemsku jsou opravdu povýšeny pouze o DPH a dopravu, v ostatních případech je nutné připočíst i výraznou přirážku prodávajících.

Při aktuálním kurzu znamená hranice 150 euro zhruba 4 100 Kč.

Tagy článku: , ,

Související články

Kupujeme smartphone do 6 500 Kč: více peněz, více muziky | vydáno
15
Spotify neukončilo podporu aplikace pro Windows Phone (aktualizováno) | vydáno
27
Ohrožený druh: vybíráme TOP 5 smartphonů s malým displejem | vydáno
42

diskuze ke článku (nejnovější příspěvky)

Kupoval jsem už po druhé zánovní sony xperia u http://www.emobilky.cz a max spokojenost od objednání až po dodání včetně stavu přístroje. Martis
Kupoval jsem už po druhé zánovní sony xperia u http:/^www.emobilky.cz a max spokojenost od objednání až po dodání včetně stavu přístroje. Martis
I ostatni dost casto upozornuji na tvoji zjevnou hloupost a microsofilnost, ale pak docela prskas :D fry
Mobily mám dva, protože musím. Jen mi jich za poslední tři roky prošlo rukama asi dvacet. Některé příjemné, jiné jsem nesnášel od prvního dne (a shodou okolností to byly poslední dva pracovní telefony). Některé prostě... byly. Já se lidem neposmívám. Jen občas upozorním na jejich velmi zjevnou hloupost, či naprostý nedostatek sebekritiky. A nebo na extrémní čínofilní fanatismus. Blue Sun
Ty toho opravdu o světě ještě moc nevíš, co? Blue Sun
Blbost,preco by som mal platit zvlast poplatky ked kupujem z ceskeho/slovenskeho skladu? Ta cena za ktoru to predavaju na heureke je konecna. Hexagon
Důkaz? ty sis nevšiml, že ho výrobci telefonů přestali na dobro používat? Pravda je taková, že aplikace nejsou potřeba žádné, on totiž není potřeba ani smartphone a přesně tak se cítí uživatel Lumií, jako s hloupým telefonem připojeným na internet. Co se děje u konkurenčních systému neví, kdyby to totiž zjistili možná by konečně přišli na to, proč není od věci mít platformu o kterou mají vývojáři zájem. Buď rád, že ti stačí i to nic. john
To neni o to ze by mobil byl modlou. Ale lowend za 2000 je vzdy plny kompromisu, bez ohledu na OS. Ani iphone za 2 tisice by nebyl zazrak. Bez urazky, nemelo to byt posmivani, ale nikdy ani v dobe tlacitkovych mobilu jsem nekupoval to zcela nejlevnejsi. A to se tyka ne jenom mobilu. Ani ja nemam duvod kupovat vlajkove lodi za > 20 tisic, ale kdyz nekdo chce, nemusi to byt prece modla. Ale posuzovat system podle nejlevnejsi herky je take extrem. BTW, kolik ze mas tech mobilu? Pokud nejsi jiny Blue Sun. A pokud je rec o posmivani, vim ze posmivani mas v oblibe take, pokud nekdo nema zrovna WP. To jenom tak na okraj:) max
Sam mam lepsi, ale mam i moznost porovnani. A i kdyby ta L550 stacila, porad ti to nedava pravo se posmivat nekomu, kdo nema mobil jako modlu. Blue Sun
Super článek, zejména jeho první část s radami. Kunťa Punťa

zobrazit celou diskuzi přidat názor

celkem 45 příspěvků

další zajímavé články na mobilenet.cz

4Apple akademie: jak prodloužit výdrž iPhonu?
vydáno |
Michal Marek
| článek
iPhone je, podobně jako další moderní smartphony, mimořádně výkonný a chytrý. Inteligentní funkce ovšem často vyžadují využívání různých senzorů, připojení k internetu i třeba zjišťování polohy, což je náročné na energii a uživatel brzy zjistí, že za výkon a funkčnost smartphonu platíme svou cenu – telefony musíme prakticky denně nabíjet.
9Retro: Sony Ericsson T610 – švédsko-japonská legenda
vydáno |
Michal Pavlíček
| článek
Celou jednu dekádu fungovalo spojení švédského Ericssonu s japonským Sony. Během této nezanedbatelné doby jsme se dočkali hned několika povedených telefonů, které se nesmazatelně zapsaly do mobilní historie. Bezpochyby se mezi ně řadí také kultovní Sony Ericsson T610, který před téměř 15 lety zaujal vzhledem i výbavou.