Windows 10 November Update, který přinesl číselné označení 10586, byl velmi důležitý. Všechna zařízení, která se budou nově dodávat a vyrábět s Windows 10, by totiž měla nést právě tuto verzi a do této verze by se také měla obnovovat. K tomu navíc uživatelé očekávali, že dluhy, které měl Microsoft vůči nim s Windows 10, se splatí a oni se tak konečně dočkají třeba doplňků do Microsoft Edge, které v červenci s první verzí nedorazily. Všichni tak předpokládali, že Microsoft si v tomto případě dá velmi záležet na tom, jak bude listopadový update vypadat.
Bohužel se ale vedle vylepšení objevilo i pár zásadních nedostatků, které si zmíníme. Jako první jistě ty, které přišly se souhlasem na stažení a nainstalování nového updatu. První chybu jsme uvedli již v minulém článku a jednalo se o selhání automatické aktualizace, která s novinkou zřejmě nebyla dostatečně seznámena, a tak sice kýžený update vyhledala, ale ke stahování a instalaci se již nedopracovala. Tento problém šel odstranit opětovným vyhledáním aktualizace.
Častým problémem byla pak chyba při instalaci, kterou uživatelé označili jako „Error 44“. Instalace se zastavila na 44 %, pokud jste měli v zařízení zasunutou paměťovou kartu. Nicméně po vyjmutí karty a opakovaném pokusu o instalaci již vše probíhalo standardně.
Redmondská společnost je často také zmiňována pro své neúplné a nejasné informace o změnách v samotném systému. Jen si třeba vzpomeňme na konkrétní hlášky „Ještě pár drobností“ či „Došlo k neočekávané chybě“ a „Vše pro vás nastavujeme“, kdy uživatel absolutně netuší, co se s jeho zařízením děje.
TIP: Velký Windows 10 November Update je tu: novinky a srovnání
Další chyby byly zásadnějšího charakteru, kdy na některých přístrojích zmizela část ovladačů pro trackpady či diskové řadiče anebo dokonce celé programy, jako je Adobe Reader a Spybot & Destroy. Mně osobně z počítače vymizel právě ovladač pro trackpad a Adobe Reader. To, že se zařadíte do této skupiny, kdy vám programy či ovladače mizí ze zařízení, není dvakrát příjemné a absolutní začátečník by tento problém nemusel umět řešit.
Dalším problémem byl pak několikrát opakovaný samovolný restart zařízení po updatu. Poté, co hodinu a déle čekáte na výsledek a na změny, které s sebou novinka nese, projdete pár koly samovolných restartů. Věřte mi, že pokud si hned po updatu sednete k práci a za 15 minut se zařízení začne restartovat, moc vás to nepotěší. Tuto chybu zaznamenalo „jen“ pár desítek tisíc uživatelů, ale i tak je to chyba k zamyšlení.
Dalším problémem byla pak nefunkčnost slibované synchronizace záložek pro Microsoft Edge napříč všemi zařízeními s Windows 10. Ta nefungovala do té doby, dokud jste neklikli na Hub. Poté už se záložky začaly bez problému synchronizovat.
Doufejme, že příště si už dá Microsoft více záležet na celém procesu updatu a poté samozřejmě na celé funkčnosti. V nedaleké budoucnosti bychom se ještě měli setkat s pár zásadními novinkami, jako je integrace doplňků pro Microsoft Edge, na kterou se těší spoustu příznivců. Pokud ale budou updaty probíhat jako ten listopadový, mohl by Microsoft ztratit velké množství příznivců.