iPhone slaví výročí. Je to 10 let, co se začal prodávat

iPhone slaví výročí. Je to 10 let, co se začal prodávat
18
  • 29. červen 2007 byl dnem, kdy se začal prodávat první iPhone
  • Představen byl už 9. ledna téhož roku, ale do prodeje se dostal až po 5 měsících
  • Základní 4GB verze vyšla na 499 dolarů (při dnešním přepočtu cca 14 tisíc korun s daněmi) s úpisem na dva roky

Pamatujete na první Apple iPhone? Pokud ne, vězte, že dnes je to již deset let, co se tehdejší novinka, na kterou už jsme vzpomínali i v našem seriálu Retro, začala prodávat. I když byl představen již v lednu roku 2007, do prodeje se dostal až o 5 měsíců později. V první vlně prodejů mohl iPhone prodávat pouze americký operátor Cingular, tedy AT&T Mobility. Základní verze se 4GB pamětí vyšla (s úpisem na dva roky) na sebevědomých 499 dolarů, což je zhruba 14 tisíc korun včetně DPH při dnešním kurzu. Tehdy to ale znamenalo přibližně „jen“ 10 tisíc korun. Za dvojnásobnou paměť se připlácelo 100 dolarů, tedy cca 3 tisíce (opět s přihlédnutím na aktuální kurz).

Apple iPhone 2G

Apple si nedlouho poté uvědomil, že ceny jsou vysoké a model s 8GB pamětí zlevnil na 399 dolarů (11 tisíc korun včetně DPH) + dosadil verzi s 16 GB, kterou ocenil na 499 dolarů (zhruba 14 tisíc korun). Model se základní 4GB pamětí nedlouho poté zrušil úplně a zákazníkům, kteří si iPhone koupili krátce před slevovou akcí, vrátil rozdíl zpět. V dobovém článku jsme předpokládali, že se nový iPhone dostane do Evropy koncem roku 2007, což se nakonec potvrdilo. Do České republiky však nakonec nedorazil vůbec. Verze pro Evropu se v ničem nelišila, iPhone vyšel zhruba na 12 tisíc korun ve verzi s 8GB úložištěm.

Do České republiky se dostal až nástupce v podobě modelu iPhone 3G, který byl představen v říjnu roku 2008, tedy zhruba rok a půl po představení první generace. Dostalo se na tolik žádané 3G a také GPS čip. Novinky zafungovaly – během tří dnů Apple prodal přes milion kusů. V České republice se iPhone 3G za prodával za cenu od 12 tisíc (8GB verze). O tom, jak první iPhone změnil mobilní svět, si můžete přečíst v našem samostatném článku.

Retro: Apple iPhone 2G

Technické parametry Apple iPhone

Kompletní specifikace
Konstrukce115 × 61 × 11,6 mm, 135 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 3,5" (320 × 480 px)
Fotoaparát2 Mpx (1 600 × 1 200),
ChipsetCPU: 1×412 MHz, GPU: ano
PaměťRAM: 128 MB, vnitřní paměť: 4 GB / 8 GB / 16 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g, Bluetooth: 2.0, NFC: ne
Operační systémiOS
Navigacevestavěná GPS: ne, Google Mapy
Akumulátor1 400 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostčerven 2007, ?
Diskuze ke článku
A koho to zajímá
A koho zajímá dementní telefon pro dementy? Jen ovce co se ne vyznají v mobilních zařízeních. Telefon který neumí o moc víc než 3310.
Radek
Tebe to zřejmě zajímá, demente.
David
Teď to trosku nechápu měl jsem android i WP 10 teď jsem koupil iPhone SE a ta rychlost a všechno je úplně někde jinde pokud člověk přežije 4" displej nechápu co každému na tom vadí za 9k super telefon
Jskub
Měl jsem už snad všechny vlajkový lodě v mobilním světe, ale pro mě iphon je top a jestli jsem ovce či ne je mě jedno ať jsi každý má co mu vyhovuje každý jsme jiný... ????

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze