Hry po česku: Charged Monkey chtějí dobýt free-to-play trh

2

Když v polovině roku 2014 skončilo studio Disney Mobile Prague, tak Michal Harangozo nevěděl, zda vůbec zůstane u her. S několika kolegy si založili vlastní nezávislé studio a jak se blíží vydání jejich ambiciózní hry Summoner's Tale, tak na to celé vzpomíná s úsměvem. Jedno je jisté už teď: o Charged Monkey v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Partnerem seriálu je Acer a jeho herní série Predator.

Hry po česku – Charged Monkey

„Ještě včera jsem o vás věděl, přísahám. Ráno se loučím s dětmi, jedu do práce, přemýšlím co musíme stihnout do vydání hry a o nějakém natáčení nemám vůbec ponětí.“ Michal Harangozo dohlíží na vydání jejich první hry, která právě vstoupila do předběžného vydání. A jak se zdá, tak má starostí nad hlavu. „Kdybych si vzpomněl, tak bych si ráno vzal alespoň lepší triko,“ říká nám ještě ve výtahu. Před dvěma lety, po zrušení pražského studia Disney Mobile, stál před nelehkým rozhodnutím. Naštěstí si ale zvolil hry a my se tak dnes můžeme podívat na to, co spolu s týmem Charged Monkey chystají.

Něco končí, něco začíná.

Zjištění, že jste najednou bez práce může být pro člověka skličující. Obzvlášť když nikdo neočekával, že by se Disney Prague Mobile mělo zavírat. „Nebylo mi úplně dobře. Dokonce jeden kolega, který nebyl úplně psychicky silný, běžel a pozvracel se na záchodě. Pro těch 60 lidí to byl docela šok.“ Tým měl nedlouho po vydání hry Star Wars Assault Team a pracoval na neoznámené karetní hře ze světa Marvel. Jenže to najednou v polovině roku 2014 přestalo platit.

Michal Harangozo
Michal Harangozo

Michal dnes už s úsměvem vypráví historku, kdy přijel domů za svou ženou a oznámil jí, že je bez práce, na což mu ona odvětila, že je znovu těhotná. K tomu si přidejte hypotéku na dům a vyjde vám z toho nelehká situace, do které se asi nikdo nechce dostat. A tak před ním stálo rozhodnutí: zůstat u her, které ho skutečně baví, nebo se nechat zaměstnat v jiném oboru, kde bude mít relativní klid a jisté peníze? „Hry jsem dělal dvanáct let a chtěl jsem v tom pokračovat.“

„Jednal jsem do zahraničí s Kingem (pozn. redakce: tvůrce série Candy Crush). Já bych asi Bukurešť přežil, ale manželka ne. Pro nás je ta rodina dost, takže jsme se rozhodli zůstat a hledat něco v Čechách.“ Nakonec se povedlo a Michal se usadil ve studiu Geewa. Ale jen na pět měsíců. Setkání s Filipem Fisherem ho přivedlo na jinou cestu a rozhodli se spolu založit tým Charged Monkey, který sebou vzal i další lidi z bývalého Disney Mobile.

Na vlastní triko

„V menším týmu se mnohem rychleji rozhoduje. Nemusím na nikoho týden čekat a nemusím nic posílat ke schválení… Větší tým má sice nároky na organizaci, ale dost věcí to zjednoduší.“ Základ nového týmu tvořilo 7 lidí. Překvapivě je potkalo i několik personálních problémů. „Pět měsíců jsme hledali designéra a tři měsíce někoho, kdo by dělal art directora.“ Tyto pozice se jim nakonec nepodařilo obsadit lidmi z Čech a museli sáhnout do zahraničí.

„Momentálně pro nás dělají dva Rakušani, jeden Bulhar, jeden Malajec, který bydlí na Slovensku, a jeden kluk ze Srí Lanky.“ Spolupráce na dálku má však své problémy a než se tým sžil, tak to vytvářelo zmatky.

Charged Monkey
Charged Monkey

Summoner's Tale

Jejich první hrou je Summoner's Tale pro Android a iOS. Kombinuje přitom dva žánry. „Vzali jsme zábavnou hru, což je v našem případe tower defense, subžánr, kterému se říká „tug of war“. V podstatě se přetlačuješ v levelu o to, kdo vyhraje. Posíláš na sebe nějaké jednotky. A zkombinovali jsme to s ekonomickým modelem sběratelských karetních her.“ Hned na to dodává, že před dvěma lety si mysleli, že je to revoluční, ale dnes už to dělá každý. Vývoj takhle velké hry nějakou dobu trvá, takže ta možnost být první jim utekla. Stále ale prý věří, že hra bude úspěšná.

S ohledem na dnešní stav obchodů s aplikacemi zvolili model free-to-play. To znamená, že pokud člověk vydrží občasné čekání a pomalé sbírání hrdinů, tak může hrát zdarma. „Bude to hrozně těžký a bude to trvat dlouho. Ale půjde to udělat,“ odpovídá na mou otázku, zda si zahraje i ten, který nezaplatí ani korunu. Free-to-play tituly podle něj ale trh s hrami nekazí a přirovnává to k obchodu s parfémy, kde máte také spoustu testerů zdarma. „Lidi v dnešní době strašně rádi zkouší nové věci, a nejlépe pokud mohou ozkoušet něco zadarmo. Oni nemusí utrácet peníze a nemusí v té hře zůstat. Pakliže se jim líbí, tak zůstanou.“

Summoner\'s Tale

Ve free-to-play titulech vidí Michal budoucnost firmy, přesto by rád jednou tvořil prémiové hry zaměřené na děti. „Chtěl bych dělat hezký, vyladěný, skoro až artový… chtěl bych dělat hry pro děti, protože mám sám dvě malý a mám problém pro ně sehnat něco hezkého, co by ty děti ocenily. “ Po krátké pauze ovšem dodává: „Ale nemyslím si, že to člověka uživí.“

Budoucnost

Za úspěch bude Michal považovat, když Summoner's Tale vydělá dostatek peněz, aby pokryl náklady a dovolil firmě pracovat dál. Za pár let by pod sebou rád měl dva až tři produkční týmy, které by mohly pracovat na několik projektech zároveň a vedle toho i dva podpůrné týmy. Jako vzor si bere slovenské studio Pixel Federation.

„Chtěl bych se etablovat tak, že děláme hry, který možná nejsou přelomový, který možná nejsou super-inovativní, a který lidi neposadí na zadek, když je vidí hned napoprvé… ale budou mít svoje hráče, ty lidi budou rádi, že je hrají a užijí si je.“

Summoner\'s Tale

Název Charged Monkey přitom nenese žádné speciální sdělení. Vyjadřuje prostě nadšení několika lidí, kteří se rozhodli, že spolu chtějí dělat hry. S humorem dodává, že v bance si mysleli, že to je Charged Money a že budou dělat půjčky. I to by možná bylo lepší než návrh jedné kolegyně, která si představovala „Wet Cat“. Jak se smíchem dodává: „Kamarád z Irska mi ale říkal, že není úplně ideální jmenovat se Mokrá číča.“

Diskuze ke článku
Jaroslav Reznik
Jaroslav Reznik
Free to play je zajimavy koncept, ale musi se delat extremne opatrne a hlavne vyrovnane. Pokud se cloveku hra znechuti jeste pred tim, nez se dostane k platbe, protoze bez placeni je extremne nudna a pomala, tak je to blbe. Naopak pak druhy extrem - kdy uz fakt zacne zrat spoustu penez, protoze clovek uz neco investoval, ale naroky rostou... Opet to prestane bavit. Trosku me zacinaji chybet klasicke dema a kdyz se cloveku libi, tak bud rovnou zaplati nebo si prikupuje treba urovne...
Petr
Na tom chlapovi bylo vidět ze nejde o žádného idealistu ale člověka co chce vydělat prachy, tudíž F2P = Nic pro hráče. F2P je prostě odpad kde úspěch nezávisí na schopnostech hráče ale na zaplaceny penezich, snad se někdy dostanou k Premium titulům.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze