Hry po česku: About Fun kráčí mezi elitu

1

Svou první hru připravovali čtyři roky a nakonec z toho bylo fiasko. Alespoň po finanční stránce. Dnes patří mezi nejnadějnější tvůrce, přestože jsme o nich možná nikdy neslyšeli. Ale pravděpodobně jste hráli jejich hru Mega Dead Pixel, která získala řadu ocenění. A jistě budete hrát i jejich nadcházející hru, Warfriends.

Partnerem seriálu je Acer a jeho herní série Predator.

Hry po česku – About Fun

Zrovna včera nám Apple schválil soft-launch, do toho jsem ještě připravoval podklady pro vydavatele, takže jsem toho moc nenaspal. Ale nějak to zvládneme,“ hlásí Petr Vodák, CEO vývojářského týmu About Fun, když nás vede do kanceláře. Jejich připravovaná hra Warfriends právě vstoupila do fáze finálního testování, která je naprosto kritická pro samo vydání. Obzvláště proto, že vzbuzuje veliká očekávání. V roce 2012 to byl ale jen pouhý sen tvořit hry. A jak se takový sen přetváří ve spolupráci s největšími vydavateli na mobilním trhu zjistíte v dnešním vydání.

Sny

Pokud nás zajímá skutečný vznik studia, tak ale musíme jít dál než do roku 2012. „Všichni jsme jenom herní nadšenci, kteří dělali weby. A už nás nebavilo dělat práci pro klienty. Chtěli jsme dělat něco, co chceme sami. A co nakonec ocení koncový zákazník – hráč,“ popisuje náhlý impuls, který vedl k tomu, že ze studia nakonec vzešel herní tým. Jak sám ale dodává, tak na začátku byli bez zkušeností. Jejich první hrou se stala spoj-tři arkáda s názvem Letz.

Petr Vodák
Petr Vodák

Petr na ní prý dělal po večerech po dobu dvou let, přestože neměl zásadní zkušenosti s programováním. Dnes na to vzpomíná se smíchem, když kvůli práci na hře přišel o přítelkyni, protože na ni neměl čas. „Dneska jsem za to rád, jinak bych nebyl tady.

Celkem hra vznikala dlouhé čtyři roky a dokončila se dost možná jen díky tomu, že se podařilo sehnat investora a nabrat na vývoj další lidi. Vydání samo ovšem šťastné nebylo. „Neznali jsme trh, neuměli jsme se dostat k Applu, takže ta hra nedostala žádné promo. Měli jsme americkou PR agenturu, za kterou jsme dali hrozný peníze a která nepřinesla vůbec nic.“ Z tohoto neúspěchu se však nesesypali, využili zbývající peníze od investora a v krátké době vyprodukovali několik dětských her.

Vlastně jakákoliv hra, která vyšla po tom Letz na sebe vydělala.“ Což odkazuje i na předposlední vydaný titul – Mega Dead Pixel.

Pod křídly

About Fun se dá charakterizovat jako malé Pražské studio, které spolupracuje s jedním z největších vydavatelů. Mega Dead Pixel ve světě zaznamenal slušný úspěch a vyšel na několika platformách. A to dost možná díky partnerství s vydavatelem EA Chillingo. „Oslovili jsme je, stejně jako dalších x, a jim se MDP strašně zalíbil. Pro nás v tu chvíli nebyla jiná varianta – těch vydavatelů se ozvalo víc, ale oni byli absolutně nejlepší.

About Fun
Tým About Fun

Nic ale není jen tak, a i když podmínky vypadaly slibně, tak do vydání zbývala spousta práce. „My jsme tu hru měli hotovou. […] Ale oni po nás chtěli, abychom to předělali na free-to-play.“ To znamená nejen spoustu práce navíc, ale i nová rizika. Nakonec je za to ale prý rád, přestože nemá stroj času a není schopen říci, zda by si jako placená vedla lépe či hůře.

Připomenout si ji můžete v našem FreeBoxu.

Do války

Spolu s Chillingem nyní pracují na dokončení své nejambicióznější hry – Warfriends. Od 2D arkády je to značný posun. „Ten rozdíl je obrovský. Vzali jsme si velký sousto, ale zvládneme to,“ ujišťuje nás. Ve hře se totiž ujmete vojáka, který má za úkol porazit vojáka na druhé straně, tedy dalšího hráče. K tomu budete využívat klasických zbraní, ale povoláte i další jednotky nebo obrněná vozidla či vrtulníky. Kromě střílení vás také čeká krytí a taktizování, protože druhý hráč udělá také vše pro to, aby vás porazil.

Velmi důležitá věc, která probíhá, je jednání s nejmenovanými americkými celebritami, který by mohly tu hru podpořit.“ A to jak v reklamách, tak i přímo ve hře. Podobně jako Arnold Schwarzenegger podporuje mobilní hru Mobile Strike.

Warfriends

Warfriends vyjde pro iOS i Android, ale pevné datum vydání ještě nebylo stanoveno. V současné době probíhá testování ve vybraných lokalitách (Česko mezi nimi bohužel není) a na oficiální vydání tak budou mít vliv jeho výsledky.

Menší tým uvnitř studia zároveň pracuje na arkádě Tiny Miners, která má za sebou prý pohnutou historii: „Ta hra se 3× kompletně graficky předělávala. Potom jsme našli vydavatele […], který zkrachoval během vývoje. Byl to vydavatel z Ruska, který měl peníze a sídlo v Dubaji. Tak jsme s ním potřebovali rozvázat smlouvu a byl to velmi dlouhý a bolestivý proces. Nakonec se to ale povedlo.“ Kromě čínského trhu si ji už chtějí vydat sami. Jak obratně dodává, už mají kontakty i zkušenosti, takže snad to nyní vyjde.

Prioritou je však hra Warfriends, na jejímž úspěchu bude záviset i budoucnost studia. „Ta hra je dělaná jako servis, takže ten tým by za tím měl růst.“ To samozřejmě v případě, že se bude líbit i hráčům.

About Fun
Tým About Fun
Související články