Hry po česku: Fun 2 Robots chtějí dělat hry, co mají smysl

Z vývoje masově prodávaných konzolových her se Vladimír Geršl přesunul na pole nezávislých mobilních titulů a založil studio Fun 2 Robots. Nyní má v týmu šestkrát méně lidí než byl zvyklý, čte Čapka a přemýšlí nad tím, že by se hry měly dělat s nějakým hodnotnějším cílem než jen vidinou finančního zisku.

Hry po česku: Fun 2 Robots – reportáž

Na smluvenou schůzku přichází Vladimír Geršl pozdě. Z čela mu odkapává pot a z kruhů pod očima je jasně zřetelné, že prostě a jednoduše zaspal. Když nás chce vzít do studia, tak ho zastavuje recepční s tím, že se musí nahlásit. Nepoznala ho. A není se čemu divit – poslední měsíc se společnosti stranil. Jeho tým procházel restrukturalizací a ještě větší tragédie ho čekala v osobním životě. Poslední měsíc byl asi tou nejtěžší zkouškou. Po úmrtí dlouholetého kolegy, kamaráda a hlavního grafika týmu přišlo i úmrtí v rodině. Je otázkou, zda je měsíc klidu na uspořádání myšlenek dost. Nyní ho čeká nelehký úkol.

Partnerem seriálu je Acer a jeho herní série Predator.

Z velkého do malého

V herním průmyslu není Vladimír Geršl žádným nováčkem. Pro Activision s týmem Cauldron až do roku 2013 pracoval na loveckých sériích pro konzole. To byl vývoj náročný a nákladný, proto není divu, že pod sebou mnohdy měl až 60 lidí. Sám ale přiznává, že cítil přicházející změnu a snažil se v Cauldronu prosadit jistá opatření. „Dělal jsem hlavní komunikaci směrem k Activisionu a cítil jsem, že to nejde správným směrem. Ale věděl jsem, že to nedokážu v Cauldronu změnit. Že ty lidi tam jsou na něco nastavený a nějakou změnu ani nechtějí.

V roce 2013 chce zkusit vyvíjet hry menší. A hlavně podle vlastního konceptu. Proto spoluzakládá herní studio Fun 2 Robots. A to nedlouho před tím, kdy Activision rozváže smlouvu s Cauldronem, který bude muset masově propouštět. Když se ho na to zeptám, tak je skleslý a trápí ho, že to vypadá, jako kdyby opouštěl potápějící se loď. Svědomí má ale prý čisté. A jak sám říká, poslední hra, kterou udělali, je opravdu skvělá. Prý bude bavit i hráče, kteří by lovecké simulátory vůbec normálně nehráli.

Future Factory
Vladimír Geršl

Z velkého studia se tak během krátké doby přesunul do mnohem menšího týmu o nejprve dvanácti a nyní dokonce jen 6 lidech. To je velká změna, která vyžadovala naprostou změnu přístupu. „Je to asi desetkrát míň lidí. A všichni musí být zkušení vývojáři, protože nejde pálit čas tím, že je budeš něco učit.

Pokud chceš mít malý efektivní studio, tak každý musí být lepší než ty v tom co dělá,“ vysvětluje proč se rozhodl pro restrukturalizaci studia.

Srandu robotům

Roboti se neobjevují jen v názvu studia, ústřední roli hrají také ve hře Future Factory, na které zrovna pracují. Pokud máte Windows Phone, tak si ji už klidně můžete stáhnout. Skutečné vydání se však plánuje na polovinu roku 2016. Když vše půjde dobře, tak ještě dříve.

V Cauldronu Vladimír pracoval převážně na konzolových titulech a tuto zkušenost se snaží přenést i na telefony. Však jejich motto také zní: „We bring console-like experience to mobile.“ Za dva roky vývoje si už mohl udělat obrázek o tom, zda je to vůbec možné. „Ta zkušenost jde přenést, ale není to tak jednoduché,“ říká a směje se. „Ta hra je, a bude, dobrá. Ale potýkali jsme se s různými problémy… novým týmem i finančními problémy.

Future Factory
Ilustrace k Future Factory

Před rokem hru slíbili fanouškům na Startovači, jenže kvůli zmiňovaným problémům se vše protahuje. Jedním z faktorů je i ovládání. Hra totiž má být náročná – právě proto, že ji autoři popisují jako „rouge-like“ střílečku. To znamená generované úrovně a permanentní smrt. Kam se dostanete, tam se dostanete. Důležité je samozřejmě skóre a vylepšování postavy. A jelikož je to střílečka, tak se rozhodli pro ovládání pohybu i střelby zároveň – jedním prstem chodíte a druhým se otáčíte. To není nic výjimečného, ale podle reakcí s tím prý řada hráčů má problém. „Pro řadu lidí problém v ovládání je. To ovládání je kvalitní, ale je to problém očekávání. Lidé nechápou, jak přesně to ovládat.

A co je možná nejdůležitější: „Nechápou i to, že ta hra je složitá ne proto, že bys do ní měl nasolit strašně peněz, ale proto, že je to rouge-like.

Future Factory si nyní můžete zahrát, pokud máte Windows Phone. Pro to se autoři rozhodli ze dvou důvodů. Jednak je to dotace od Microsoftu, za kterou museli slíbit časovou exkluzivitu pro jejich platformu, ale ještě víc asi snaha otestovat hru a vylepšit ji před skutečným vydáním. „Nechtěli jsme vyjít na iOS, jako potenciálně nejvýdělečnější platformě, s něčím, co je ještě nedoladěné.“

Future Factory

Čapkův robot

Jakmile se ho zeptám na Karla Čapka, kterého neustále zmiňují ve všech prezentacích, tak výrazně zvážní. Je vidět, že jde o téma, které je pro něj velmi důležité, jak ostatně sám přiznává. „Už řadu let se čím dál tím víc snažím přemýšlet nad tím, co vlastně mají hry dávat. A řada tvůrců si neuvědomuje, že my ovlivňujeme novou generaci lidí. Ty lidi nás hrají mnohem víc než čtou knížky nebo koukají na televizi.

Na jedné straně je tedy morální otázka. „Dělat hru jen s motivací výdělku prostě není správný cíl.“ Čapka tedy studio zvolilo kvůli zajímavému světu, který by mohl posloužit jako základní kámen pro jejich hru. Zároveň chtěli využít i některé myšlenky v příběhu, který navazuje na RUR. „Není to hlavní motivace, ale je to hezká přidaná hodnota. Někoho by to mohlo přimět k zamyšlení, otevřít mu oči…

Fun 2 Robots
Fun 2 Robots

Slovo robot je navíc český vynález, o který se postarali právě bratři Čapkové. Inspiraci hledali v původně slovanském slově robota, tedy těžká práce. Zakladatelé studia Fun 2 Robots pochází z Česka i Slovenska a natolik jsou na to pyšní, že se slovo nakonec dostalo i do názvu jejich studia.

Sejmi robota

U robotů ale ještě zůstaneme. Nyní pracují na rychlé hříčce, kterou by rádi dokončili za týden (tedy někdy v době vydání článku). Také bude zasazena do prostředí Future Factory. „Je to mobilní rychlovka, kterou budeš hrát pět sekund než umřeš.“ Nepůjde ale o žádný klon Flappy Bird. Vladimír si je jistý, že jde o koncept sice povědomý, ale zcela nový.

Roboti čas od času vyberou jednoho šťastlivce, kterého dají do šachty. To je čest… a shodí na něj bombu.“ Hráč bude mít za úkol navigovat bombu připraveným prostředím tak, aby nakonec trefila robota a ten nějakým co nejslavnějším způsobem zemřel. Vladimír připomíná inspiraci v minigolfu nebo pinballu.

Die In Style
Artwork k Die In Style

Aby se vydání urychlilo, tak nejprve vyjde pro Android a později i pro iOS, případně další platformy. Jmenovat by se měla Die In Style.

Game Dev Hub

Za zmínku stojí ještě jedna věc. Studio sídlí na stejné adrese spolu se třemi dalšími studii, které vyvíjí hry pro mobilní zařízení. Není to pouhá náhoda. Sdílejí totiž nejen místo, ale zároveň si pomáhají i při vývoji. Konkrétně jde o studia About Fun, Charged Monkey a Mingle Games. Když jsme do sdíleného prostoru vstoupili, tak zrovna Mingle Games měli poradu ohledně některých prvků v jejich připravované hře. Stačil jen lehký přehled o personálním obsazení jednotlivých týmů, aby bylo poznat, že se porady účastní i tvůrci z ostatních uskupení.

Game Dev Hub
Game Dev Hub

Mimo nejsou ani Fun 2 Robots, kteří využili pomoc grafiků z ostatních studií právě při práci na hře Die In Style. Do budoucna by prý rádi do sdíleného prostoru Game Dev Hub přizvali i začínající herní týmy, které by tak mohly čerpat inspiraci od zkušenějších kolegů.

Jak se povede projektům vznikajícím pod hlavičkou Fun 2 Robots, to ukáže teprve čas.

Diskuze ke článku
Miroslav Maršál
Miroslav Maršál
Dobrý seriál, palec nahoru :)
Jen tak mimochodem - zajímalo by mne, proč je pro české vývojáře problém, dát do hry také češtinu. Chápu, že český dabing bude stát pěkné peníze, ale aspoň titulky by snad tolik bolet nemusely. Nevím jestli to platí pro všechna lokální studia, ale pro Madfinger Games a BadFly Interactive z nějakého - mě nepochopitelného - důvodu ano.
Děkuji za případnou odpověď.
Michal
No ta čeština mrzí, zvlášť u Future Factory a tím spíše, že je inspirována Čapkem tím je to větší ironie.
Ale daleko více mě zamrzelo, že hra se opravdu špatně ovládá a pak to hlavní - střílečka bez hlubšího děje. Když jsem o ní před časem četl, že hra inspirovaná RUR čekal jsem opravdu trochu víc než bezhlavou střílečku, ale jak zaznělo, hra není určena pro nás a Češi co se týče her, literatury, hudby a td jsou trochu náročnější. Pro US mládež asi dobrý... Pic Pic Pic Pic Pic......
Dominik Kočí
Dominik Kočí
Proč používá termín freelancer model, když pro to máme takové krásné české slovo: švarc systém :P
stepo
Ja teda jednoznačně souhlasím s Miroslavem. Ubisoft třeba na konzole ve většině případů češtinu dava.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze