Líbí se vám Samsung Galaxy Ring, ale je pro vás příliš drahý a obtížně dostupný? Máme pro vás dobrou zprávu – jeho alternativu si můžete pořídit i u nás. Jmenuje se Amazfit Helio Ring a i když se musíte smířit s některými kompromisy, zaujme primárně nízkou cenou. Aktuálně jej můžete pořídit pod hranicí 6 tisíc korun, u vybraných obchodníků dokonce ještě o 1 či 2 tisíce korun levněji. Jde tedy o jeden z cenově nejdostupnějších chytrých prstenů na tuzemském trhu, navíc s plnohodnotnou dvouletou zárukou.
V několika velikostech
Amazfit Helio Ring je chytrý prsten, který je k dispozici v mnoha velikostech. Nám na testování dorazila velikost 10 (obvod prstu 66 milimetrů), což je spíše menší pánská velikost, konkrétně v titanově zlaté barvě. Výhodou je, že titanová není jen barva, ale i slitina vnějšího pláště prstenu, takže jde o poměrně odolný materiál, který se jen tak nepoškodí. Povrch pláště je leštěný, ale matný, téměř až saténový – polovina je s efektem perforace, polovina hladká – díky tomu snadno poznáte, jak má být prsten usazen. To znamená, že na jeho povrchu lze vidět případnou mastnotu či nečistoty, ovšem na vyčištění obvykle stačí jemný hadřík či textilie, například ta, kterou používáte na čištění brýlí.
Design prstenu hodnotím kladně, je sice výrazně širší než běžný prsten, u pánské ruky to však tolik nevadí. Osobně mám spíše menší ruku, na které působí prsten opravdu výrazným dojmem, ovšem to nebude problém u většiny mužů s běžně velkými prsty. Prstenu nelze upřít eleganci, působí hodnotně. Dodáme, že prsten váží necelé 4 gramy a je tenký 2,6 mm.
Senzory, senzory a zase jenom senzory
Vnitřní část prstenu je vyrobena z pryskyřice, což má svůj důvod – pod tímto povrchem se nachází nezbytné senzory, kterými prsten monitoruje vaše zdravotní funkce. Jmenovitě jde o senzor tepové frekvence PPG (2 zelené diody + 1 dvoubarevná dioda + 2 PD), 3osý akcelerometr, 3osý gyroskop a teplotní senzor EDA. Prsten zvládne i detekci saturaci kyslíkem SpO2. Osobně mě mrzí jen to, že prsten není opatřen i NFC čipem pro bezkontaktní platby, podobně jako třeba prsten Niceboy Pay, ovšem nutno zdůraznit, že ani Galaxy Ring NFC nenabízí. Tak snad u příští generace, stačit by přitom mohl i pasivní čip.
Uvnitř prstenu se nachází baterie s kapacitou 18,5 mAh. Ano, čtete správně, kapacita je opravdu extrémně nízká, zvláště pak ve srovnání se smartphony nebo TWS bezdrátovými sluchátky, což je však logické – v prstenu mnoho místa pro baterii opravdu není. Dodáme, že velikost baterie se liší podle velikosti prstenu, Galaxy Ring má ve stejné velikosti identickou kapacitu baterie.
Amazfit slibuje, že prsten vydrží až 4 dny, musíte ovšem počítat s úsporným režimem, kdy je většina automatických monitorovacích funkcí vypnutá. Pokud monitoring nastavíte na pravidelný interval každých pár minut, musíte se smířit s kratší výdrží, například 1–2 dny. Na konečný verdikt si však budete muset počkat do připravované recenze. Prsten se nabíjí bezdrátově pomocí speciálního doku – není sice tak efektní jako v případě Galaxy Ring, ale je naprosto dostačující. Je třeba zmínit, že prsten nelze na stanici odložit jakkoli; musíte výřezy uvnitř prstenu zarovnat s výřezem v dokovací stanici. Nabíjení zabere asi 1 hodinu a 45 minut, adaptér musíte využít vlastní.
Tělo prstenu je odolné (stupeň krytí 10 ATM), což znamená, že se nemusíte obávat nosit prsten při mytí rukou nebo ve sprše. Stejně jsem však prsten před mytím rukou a sprchou raději sundával, protože mi na nošení do vody nebyl příliš pohodlný.
Aplikace Zepp
Prsten se páruje pomocí technologie Bluetooth s vaším smartphonem, kde je nutné nainstalovat aplikaci Zepp. Ta je poměrně přehledná a oceňujeme, že je kompletně lokalizovaná. V aplikaci můžete nastavit chování prstenu (automatické monitorování srdečního tepu a upozornění na vysokou či nízkou tepovou frekvenci, monitor kvality dýchání a monitor spánku, měření stresu, ...) a samozřejmě zde můžete zobrazit veškeré nasbírané statistiky zaznamenané v průběhu času.
K synchronizaci dat dochází automaticky, vždy jednou za určitou dobu, aby nedocházelo k nadměrnému využívání baterie. Statistiky jsou rozdělené na ty zaznamenané během dne a během noci, což zvyšuje přehlednost. Osobně jsem s prstenem i spal, abych vyzkoušel jeho monitorovací schopnosti během noci – na nošení je velice pohodlný a v noci nijak nepřekáží.
Ptejte se
Prsten testujeme teprve pár dnů, takže nás čeká ještě dlouhá cesta. Pokud vás v souvislosti s Amazfit Helio Ring cokoli zajímá, ptejte se už nyní v diskuzi pod článkem. Na vaše dotazy odpovíme rovnou, nebo v připravované plnohodnotné recenzi.
nabijanie 2 hodiny
platit sa nim neda