😢Vypněte si prosím blokování reklam na našem webu.
Náš web je závislý na reklamě. Bez příjmů z reklamy pro vás nemůžeme připravovat články ani videa. Ve vašem prohlížeči máte ale reklamy blokovány.

Hlavní přednost iMessage je zároveň slabinou, bohužel si toho všimli i podvodníci

Hlavní přednost iMessage je zároveň slabinou, bohužel si toho všimli i podvodníci
Fotografie: Petr Vojtěch, mobilenet.cz
  • Metody podvodníků jsou postupem let stále rafinovanější
  • Bezpečnostní analytická společnost Catalyst proto upozornila na nový trend
  • Díky iPhonovým farmám a speciálně platformě působí podvodná sdělení zase o něco důvěryhodněji

Je obecně známo, že kreativita v oblasti podvodů nezná mezí, a tak je záhodno být raději opatrný, než později litovat. Zatímco pohádce o tom, jak vám chce africký král v rámci dědictví přenechat miliony dolarů výměnou za menší finanční pomoc, dnes již jen málokdo naletí, jiné metody působí mnohem věrohodněji a úspěšnost podvodníků je tak mnohem vyšší. Jednou z těch rafinovanějších metod, jak z obětí vylákat peníze, je pak použití platformy iMessage (Zprávy) od Applu. Podle odborníků na bezpečnost jsou přitom iPhonové farmy každodenně využívány k odeslání více než 100 tisíc podvodných zpráv.

Jak uvádějí odborníci ze společnosti Catalayst (viz catalyst.com), posílání zpráv napříč iPhony v rámci iMessage je pro podvodníky mnohem „bezpečnější“ než klasické metody, jako je posílání prostřednictvím SMS zpráv, e-mailů nebo jiných chatovacích aplikací, kde jsou implementována různá bezpečnostní opatření. Ta podvodným sdělením nedají ani šanci, protože tento typ scamu či konkrétní odesílatel jsou již na blacklistu.

Zato posílání zpráv přes iMessage je šifrované, což je jedna z předností, ale zároveň to znamená, že se lze proti podvodům šířeným touto sítí jen obtížně bránit. Za zmínku také stojí existence speciální čínské platformy s názvem Lucid, která byla vytvořena přímo k těmto účelům, tedy sloužila podvodníkům. Podle společnosti Catalyst se jedná o sofistikovanou PhaaS (Phishing-as-a-Service) platformu, která dokáže cílit na 169 subjektů napříč 88 zeměmi. Tato platforma na bázi předplatného je navíc škálovatelná a umožňuje tak kyberzločincům spouštět masivní phishingové kampaně. Kromě platformy iMessage umí Lucid zneužívat i RCS, čímž může obejít tradiční spamové SMS filtry. Aby toho nebylo málo, společnost stojící za platformou Lucid, XinXin, pak dokonce prodává podrobné návody, jak napodobit poštovní služby, kurýry, správu dálnic vybírající poplatky, daňové úřady a další.

Nejjednodušší ochranou je podle odborníků neklikat na žádné odkazy, ačkoliv mohou působit legitimně. V případě, že vám například poslala zprávu poštovní služba, je lepší zamířit na jejich stránky z vyhledávače a ověřit si tam, zda vám skutečně má dojít zásilka, na kterou je potřeba zaplatit clo apod. Bohužel se často stává, že podvodníci umí odhadnout, že máte zásilku skutečně na cestě, čímž se ještě zvýší dojem legitimity zprávy, zvýšená obezřetnost je tedy vždy na místě.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze