Stalo se již tradicí, že Apple, na rozdíl od ostatních výrobců smartphonů, tají skutečnou kapacitu baterií. Udává ji pouze jako ekvivalent doby používání iPhonu na jedno nabití. Stejně „tradiční“ je však odhalení reálné kapacity baterií třetí stranou, například v rámci tzv. rozborek či prověrek ze strany různých certifikačních úřadů.
Tento osud postihl také iPhony 16, u nichž reálnou kapacitu odhalil brazilský certifikační úřad, na který upozornil server Blog do iPhone. Jak jsou na tom nové iPhony 16? Mají mezigeneračně stejné, menší, nebo větší baterie?
Větší šasi, výrazně větší baterie?
Novinkou letošní řady jsou velikostně odlišené modely, kdy se dvojice základních iPhonů 16 a dvojice modelů Pro liší. Modely Pro nabídnou o 0,2" větší obrazovky, tedy i celkové větší rozměry, což by mělo znamenat i větší baterie. iPhone 16 Pro disponuje baterií o kapacitě 3 582 mAh, což představuje 9,4% nárůst oproti iPhonu 15 Pro. iPhone 16 Pro Max, který má podle výrobce nabízet nejdelší výdrž na nabití v historii iPhonů, je vybaven baterií o kapacitě 4 685 mAh, tedy o 5,5 % větší než u iPhonu 15 Pro Max.
Základní iPhony 16 také získaly upgrade v oblasti velikosti baterie, což je paradoxně zajímavější než větší baterie u modelů 16 Pro. iPhone 16, který má identické rozměry s iPhonem 15 a je dokonce o 1 gram lehčí, se chlubí baterií o kapacitě 3 561 mAh, což představuje 6,3% nárůst oproti iPhonu 15. iPhone 16 Plus disponuje baterií o kapacitě 4 674 mAh, což je o 6,6 % více než iPhone 15 Plus. I v tomto případě mají oba plusové modely identické rozměry a novinka je dokonce o 2 gramy lehčí s hmotností 199 gramů.
Za větší kapacitou baterie u základních iPhonů 16 pravděpodobně stojí nová architektura komponent. Pozměněným uspořádáním komponent získal výrobce více prostoru pro baterii. Možné je také použití jiného složení nových článků (stále se ovšem jedná o Li-Ion), avšak pravděpodobnější je první varianta.
Nejde jen o číslo
iPhony mají dlouhodobě konkurenčně menší baterie, avšak absolutní hodnota v mAh v tomto případě nehraje tak zásadní roli jako u operačního systému Android (i tam přitom velmi záleží na odladění systému výrobcem a na dalších parametrech). Smartphony s logem nakousnutého jablka jsou známé tím, že dokáží nabídnout velmi slušnou výdrž na nabití a řadí se ke špičce. Letošní modely s novým „železem“ a systémem iOS 18 by tak měly nabídnout skutečně velmi solidní výdrž a lze předpokládat, že se bude i tentokrát jednat o jedny z nejlepších smartphonů z hlediska výdrže na nabití.
Tady něco smrdí.
U Androidu ano, u Applu ne, tam se vám vejde možná i 256 GB, říkáte si, že mi hrabe?, opak je pravdou...
Apple má totiž jednu vychytávku, fotky ukládá do paměti a na cloud, po nějaké době začne starší fotky komprimovat na nějakou binární velikost, takže když si najednou třeba za 5 let vzpomenete, že chcete fotku v plné velikosti, iPhone vám jí načte a stáhne do plné velikosti... Tím šetří místo a opravdu šetří místo. To Android nedělá, ten ukládá data do paměti nebo na cloud. Pokud vám dojde paměť musíte jí uvolnit smazáním nebo přesunutím jinam do nějakého jiného úložiště. U Applu jsem toto opravdu nedělal, zálohoval jsem je, to ano, ale jsem na svém účtu schopen načíst opravdu i první fotky, které jsem vyfotil před mnoha lety... Všechny fotky už by se do 128 GB ani do 256 GB nevešly a přesto tam všechny jsou...
Proč by tedy nemohl s menší kapacitou Apple nabídnout stejný komfort jako Android s mnohem větší...