Angry Birds slaví 10 let. Hráli jste jednu z nejpopulárnějších mobilních her?

Angry Birds slaví 10 let. Hráli jste jednu z nejpopulárnějších mobilních her?
  • Titul Angry Birds se během své historie stal více než jen mobilní hrou
  • Vzniklo nespočet různých titulů, odlišných žánrů na mnoha platformách
  • Kromě spousty reklamních předmětů došlo i na zfilmování
  • Jedná se též o první mobilní hru sponzorující prestižní fotbalový klub

Pokud se řekne populární mobilní hra, mnohým se vybaví legendární had, v originále Snake, který debutoval na Nokiích koncem 90. let 20. století. V novodobé historii však zcela jasně dominují „Naštvaní ptáci“. Oblíbenou hru budete znát spíše pod originálním názvem Angry Birds a pokud jste nějaký čas používali chytrý telefon, velmi pravděpodobně jste s Angry Birds přišli do styku. Tato populární a původně velmi originální hra slaví přesně 10 let od svého prvního vydání.

Klasická podoba Angry Birds

Stáhnout Angry Birds

Google Play (zdarma) App Store App Store (zdarma)

První verzi hry vydalo Rovio Mobile v prosinci roku 2009. Vůbec první verze se zakládala na prostém boji mezi ptáky a prasaty, kdy jste vhodným vystřelením museli likvidovat nepřátelská, tlustá a často nevábně vypadající prasata. Střelbu bylo nutné dobře promýšlet, fyzika ve hře hrála až překvapivě důležitou roli. Jako první si Angry Birds mohli užívat hráči na iOS, avšak v následujících měsících došlo k rychlému rozšíření. Titul Angry Birds se samozřejmě dostal na Android, ale také na dnes již polozapomenuté systémy. Jmenovat můžeme BlackBerry OS, Symbian, Maemo nebo Windows Phone 7. V pozdějších letech bylo možné Angry Birds hrát i na telefonech s uzavřeným systémem, například od Nokie.

Dočkali jsme se i filmových speciálů, například Star Wars a Transformers

Stáhnout Angry Birds Star Wars II

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Stáhnout Angry Birds Transformers

App Store (zdarma)

Hra se stala neskutečně populární, což znamenalo nejen přidávání dalších levelů do původní hry, ale také příchod dalších dílů, které často s původním konceptem vůbec nesouvisely. Na jaře 2012 dorazil titul Angry Birds Space, který se odehrával ve vesmíru, což znamenalo, že ptáci putovali vakuem a dráhu vystřelení ovlivňovala pouze gravitace planet. I tento díl byl populární a během čtvrt roku si jej na různých platformách stáhlo 100 miliónů uživatelů. Ještě v témže roce přineslo Rovio Mobile Angry Birds Star Wars, přičemž o necelý rok později následovalo pokračování Hvězdných válek v podání Angry Birds.

Další netradiční díly nesly název Go!, Epic a Stella

Stáhnout Angry Birds Go!

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Stáhnout Angry Birds Epic

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Stáhnout Angry Birds Stella

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Jak jsme si naznačili, různá pokračování s původním konceptem měla společné jen postavičky. Důkazem budiž Angry Birds Go!, závodní hra vydaná v prosinci 2013. Své oblíbené hrdiny jste jednoduše posadili za volanty roztodivných vozítek a zábava mohla začít. Dalo by se říci, že Roviu nebyl cizí žádný žánr a „Naštvaní ptáci“ mohli figurovat kdekoliv. Například v dnes moderní RPG hříčce s názvem Angry Birds Epic. V roce 2014 se vývojáři pokusili oživit původní koncept a představili Angry Birds Stella, kdy se za přídomkem skrývá roztomilý růžový ptáček, který vás celým příběhem provází.

Angry Birds Go! – videorecenze

Aby nebylo filmových verzí málo, ještě v roce 2014 se „Naštvaní ptáci“ spojili s Transformers, kdy se vaši oblíbení hrdinové mohli transformovat do těl robotů. V témže roce prosakovaly informace, že výdělky plynoucí z Angry Birds povážlivě klesají, na což Rovio zareagovala navýšením frekvence vydávání nových dílů. Ještě v roce 2014 jsme se dočkali Angry Birds Fight!. Ne, nešlo o pouliční zápasy ptáků s prasaty, nýbrž o tehdy oblíbený herní model „spoj tři“.

Pokud pozorně čtete, všimnete si, že každý díl jsme ani nezmiňovali. Plnohodnotného nástupce prvního dílu z roku 2009 jsme ještě nezmínili. Důvodem je fakt, že jsme se ho dočkali až v roce 2015, tedy po dlouhých šesti letech. Šlo o pravověrný návrat ke kořenům se vším, co jsme měli rádi. V posledních letech přišli Angry Birds Blast nebo Angry Birds Dream Blast. Ačkoliv jde o líbivé hry, vesměs nejsou vůbec originální a s původním dílem mají opět společné jen postavičky.

Angry Birds 2 – videorecenze

Stáhnout Angry Birds 2

Google Play (zdarma) App Store (zdarma)

Abychom ale končili spíše pozitivně, je nutné zmínit i další významné milníky. Kromě mobilních her, které se později dostaly i do počítačů a chytrých televizí, se „Naštvaní ptáci“ objevili na filmovém plátně. Hned dvakrát dokonce ve vlastním filmu. S tím se pojí samozřejmě hromada reklamních prvků, které na vás dokážou vybafnout doopravdy kdekoliv. Ze serióznějších věcí nelze nezmínit zajímavost v podobě sponzorování fotbalového mužstva Everton FC, který hraje anglickou Premier League. Závěrem dodejme, že všechny díly Angry Birds byly za 10 let staženy již více než 4,5miliardkrát, přičemž se hrály dokonce i na Mezinárodní vesmírné stanici.

Angry Birds
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze