Tlačítko „To se mi nelíbí“ neboli „Dislike“ může být pro mnoho tvůrců videí důvodem k úzkosti. Kromě regulérního vyjádření nespokojenosti se v poslední době stává často terčem zneužívání různými skupinami, trolly nebo nebo také slouží jako prostředek ke kyberšikaně. Proto se Tom Leung, jeden z manažerů YouTube, ve svém posledním příspěvku zamýšlel nad tím, jak takové nevhodné jevy potlačit, ale přitom zachovat svobodu vyjadřování.
V úvahu tak připadá možnost, že bude počet „lajků a dislajků“ ve výchozím nastavení skrytý a zájemce o hodnocení se k němu bude muset proklikat. Také se nabízí, že udělení nesouhlasného názoru bude vyžadovat vyplnění dotazníků, třeba formou zaškrtnutí určité možnosti. Každá z možností má svoje klady i zápory a není rozhodně definitivní. Sám Leung vyzval komunitu, aby se zapojila do diskuse. Pro zkušenosti s hromadnou šikanou nemusí YouTube chodit daleko. Například jeho video 2018 Rewind nasbíralo celkem patnáct miliónů negativních hodnocení. Spousta z nich byla ze začátku upřímných, ale časem se vše zvrhlo jen na hloupou zábavu davu vytvořit nejnenáviděnější video.
Se zneužíváním systému recenzí a hodnocení obsahu se v poslední době potýká i jiná velká platforma – konkrétně digitální herní obchod Steam. Jeho uživatelé záměrně a hromadně udělují vybraným hrám negativní ohlasy, aby tak poukázali na úplně jiný problém. Obětí „review bombingu“ se tak stala například Dota 2, a to za neochotu firmy Valve vytvořit třetí díl kultovní série Half-Life. V posledních dnech se zase negativní pozornost obrací na první dva díly hry Metro, protože její třetí díl vyjde dočasně pouze na konkurenční platformě.
Asi je skutecne treba provest zasadni restart.