Více než třetina Čechů a Češek prošla svým partnerům telefon. Co vy?

3
Více než třetina Čechů a Češek prošla svým partnerům telefon. Co vy?
Fotografie: pixabay.com
  • Nejčastější motivací pro prohledání zařízení partnera či partnerky je podezření z nevěry
  • Ve 40 % případů lidé zjistili, že před nimi jejich polovička něco skrývá

Avast ve svém nejnovějším průzkumu zjistil, že 36 % mužů a 37 % žen prohledalo svým partnerům a partnerkám jejich telefon. Více než tři čtvrtiny (78 %) z nich k tomu přitom neměly svolení (76 % dotázaných mužů a 80 % dotázaných žen). Většina dotázaných (64 %) věří, že k přístupu do telefonů svých partnerů neměla bez svolení právo.

Žádná forma špehování není přijatelná a každý nevyžádaný přístup do zařízení je narušením soukromí,“ říká bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo a vysvětluje: „Kromě toho je velmi tenká hranice mezi šmírováním a stalkingem. Lidé, kteří svým polovičkám prošli telefon, byli ve 27 % případů jen zvědaví. Dalších 9 % však chtělo vědět, kde se jejich partner či partnerka zrovna nachází, a 2 % respondentů chtěla svému partnerovi nebo partnerce nainstalovat do telefonu bez jejich vědomí aplikaci. Jsou to nízká čísla, ale obětem může takové chování způsobit závažné psychologické i fyzické újmy.

Důvody, proč lidé prohledávají svým partnerům telefony, jsou různé, od podezření z nevěry až po obyčejnou zvědavost:

Průzkum Avast

Podezření, že jim jejich partner prošel telefon, má necelá čtvrtina dotázaných (24 %). Z těchto lidí 34 % uvedlo, že si ve svém zařízení všimli nějakých změn, 31 % se partner sám přiznal a 25 % jej přistihlo přímo při činu.

Téměř polovina párů (46 %) se kvůli tomu, co našli partnerovi v telefonu, pohádala

Lidé, kteří prohledali svým protějškům telefon, ve 40 % případů zjistili, že před nimi jejich partner či partnerka něco skrývá. Téměř polovina (46 %) respondentů pak přiznává, že se kvůli tomu, co objevili, s partnery pohádala.

Lidé partnerům prozkoumali nejčastěji aplikace na posílání zpráv (58 %), sociální sítě jako Facebook nebo Instagram (41 %) a záznamy telefonních hovorů (32 %).

Průzkum Avast

Více než třetina lidí (39 %) se do telefonů svých partnerů dostala bez hesla

Ne každý, kdo chtěl partnerovi či partnerce prozkoumat telefon, musel použít nějaké zákeřné metody: 22 % dotázaných znalo heslo své polovičky, protože už jim je v minulosti řekla, a více než třetina (39 %) ani žádné heslo nepotřebovala, jelikož telefon nebyl nijak chráněný. Ostatní si heslo partnera zapamatovali při zadávání (26 %) nebo jej lstí přiměli, aby jim telefon sám odemkl (5 %). Někteří dokonce použili k odemčení telefonu otisk prstu, který partnerovi sejmuli ve spánku, nebo zvolili jinou podobnou metodu (4 %).

Tipy, jak chránit své digitální soukromí

Jaya Baloo radí, jak svá mobilní zařízení chránit před nežádoucím špehováním:

  • Zabezpečení heslem: Hesla, gesta a biometrické přihlášení jsou nejdůležitější ochranou chytrých zařízení. Díky nim se do telefonu nikdo nedostane, včetně partnerů.
  • Zámek aplikací: PIN kódem, heslem nebo biometrickým přihlášením můžete chránit i své aplikace. Například Avast Mobile Security nabízí funkci, která uživateli umožní zabezpečit aplikace obsahující citlivá data.
  • Používejte bezpečnostní nástroje: Bezpečnostní aplikace dokážou rozpoznat stalkerware nebo další aplikace, které se na zařízení dostaly bez svolení majitele. Uživatelům je také pomohou účinně odstranit.
Diskuze ke článku
Jaroslav Hronek
Jaroslav Hronek
Je to blbost, člověk musí věřit a nehledat problémy.
Janek Fanek
Janek Fanek
Porušování soukromí, ano, to je prokazatelné, nikdo si však netroufá říci, že to vše vychází ze společnosti, kde giganti pošlapou veškerá práva běžných uživatelů bez jakéhokoliv postihu. A co vládní agentury, které klidně použijí proti občanům cokoliv a mnohdy s tichým souhlasem soudních orgánů, hlavně pokud půjde o ideologií, to jdou všechny zábrany pryč. V nemocné společnosti je možné vše.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze