Začátkem září Nokia oficiálně představila další generací svých Lumií, tedy telefonů s operačním systémem Windows Phone 8. Uplynuly tři a půl měsíce a na našem trhu jsme se jich stále nedočkali. Nicméně snad již během ledna doputují do České republiky. Čekání si můžete zpříjemnit například i tímto článkem, kde si řekneme, jak na nás Nokia Lumia 820 působí po několika dnech testování.
Těžká váha
Nejprve bychom si mohli definovat, do jaké kategorie Lumia 820 spadá. V podstatě jde o nástupkyni oblíbené Lumie 800. Jenže výbavou hravě překonává i nejvyšší u nás prodávaný model Lumia 900. Shodněme se tedy, že Lumia 820 patří do vyšší střední třídy. První dojmy jsou veskrze pozitivní. Nokia konečně zvolila trochu jiný design, který se tak moc nepodobá modelu N9, i když spoustu typických prvků zde opět nalezneme. Těžko říci, zda-li je design víc hranatý nebo víc oblý. Ve srovnání s Lumií 800 je novinka hranatější. Jenže veškeré boky jsou zase příjemně oblé. Ve výsledku se tak Nokia Lumia 820 příjemně drží, čemuž přispívá kromě oblých hran i ideální tloušťka.
Druhý dojem, po uchopení, bych nazval menším šokem. Lumia 820 v dnešní době nepatří mezi nijak velké telefony, a tak k ní budete i přistupovat. Nicméně hmotnost 160 gramů vás zaskočí. Je to mimochodem stejně, jako má Lumia 900 a v mnoha ohledech lze na 820ku nazírat jako na překrytovanou a mírně přepracovanou 900ku. Telefon v ruce působí celkem těžce a navrací uživatele zpět v čase do dob, kdy byla tato hmotnost zcela normální. Těžko říct, co je v telefonu tak těžkého, ale s ohledem na to, že je telefon plastový, by měla Nokia pro příště vymyslet nějakou zeštíhlující kúru pro své modely.
Použité plasty však působí velmi bytelně a solidně. Důvodem je zasazení celého telefonu do krytu, který obepíná záda i boky. Na našem kusu se ale po zatřesení telefonem ozýval nepříjemný zvuk. Brzy jsme zjistili, že jej vyluzuje neposedná baterie, která na svém místě takřka nedrží. Doufejme, že prodejní kousky na tom budou lépe. Většina barevných verzí (kterých není vůbec málo) nabízí lesklý kryt, který je dokonalým magnetem na otisky prstů. Chcete-li matný kryt, budete muset sáhnout po nudnější černé nebo šedé variantě. Menší výhrady máme k micro USB konektoru na spodní straně. Díra v samotném krytu je totiž nepříjemně ostrá a při troše nešikovnosti si lze odřít prst či nehet.
Nokia Lumia 820 – videopohled
Krásný displej, dospívající prostředí
Displeje Nokii jdou, což potvrzuje i na modelu Lumia 820. Použit byl AMOLED panel s technologií ClearBlack. Kombinace, která zaujme každého, kterému telefon ukážete. Černá je černá a vy stěží odhalíte, kde již displej končí a kde začíná černý plast. Úhlopříčka poskočila na 4,3 palce, což už je většinou lehce nad hranicí průměru, který uživatelé vyžadují. Pokud nemáte opravdu velkou ruku, jedním prstem celou plochu displeje neobsloužíte a ti, co byli zvyklí na velmi kompaktní Lumii 800 s výrazně menším displejem, mohou mít problém. Pro ně bude spíše určena Lumia 620 nebo (možná) budoucí Lumia 720. Slova chvály poněkud vyšumí v případě rozlišení. Počítejte s 800 x 480 pixely. Ono to není málo, rastru si takřka nevšimnete, jenže telefony s konkurenčními systémy nabízejí v dané cenové kategorii jemnější displeje. HD displej nabízí u Nokie až vlajkový model Lumia 920.
Zdánlivě jsem vyčerpal informace o displeji. Jenže Nokia neponechává nic náhodě a své nové Lumie obdařila něčím unikátním, co může konkurence jen závidět, a sice mimořádně citlivými displeji, které nevyžadují k ovládání pouze prsty. Stejně dobře poslouží kovový hrot propisky, nůžky či kávová lžička. Z praktičtějších věcí jmenujme především rukavice, ať už kožené či látkové, takže v zimě nemusíte ovládat telefon s křehnoucími prsty, ale pěkně v teple. V případě rukavic není počáteční reakce okamžitá, a je nutné pár vteřin vyčkat, než si Lumia 820 uvědomí, čím že ji to tentokrát ovládáte a změří kapacitu. Nutné je také v nastavení zvolit vyšší citlivost displeje. Poté je ovládání v rukavicích již velmi pohodlné. Z konkurence nabízí podobnou možnost například Sony Xperia sola.
Dalším lákadlem je bezpochyby operační systém Windows Phone 8, který dospěl a odstraňuje většinu věcí, které jsme u předchozí verze 7.5 kritizovali. Stejně jako na HTC 8X a 8S se tak i na Nokii Lumia 820 setkáte se třemi velikostmi dlaždic, dvoujádrovým procesorem, NFC, možností posílat soubory přes Bluetooth nebo inovovanou odemykací obrazovkou. Sama Nokia pak systém v základu obohatila o slušnou sbírku aplikací. Všechny si samozřejmě projdeme v recenzi, nicméně namátkou mohu vypíchnout Chytrý fotoaparát, kde můžete odstraňovat nežádoucí objekty nebo pořídit více snímků a zabránit tak například zavřeným očím při tvorbě skupinového fota. Nechybí ani režim panorama. Další šikovnou aplikací je Městské Info, kde si vyberete kategorii, například jídlo, a na pomocí kamery a GPS vám budou zobrazeny všechny restaurace v okolí, navíc i se směrem, kterým se máte vydat. Stačí se poté už jen otáčet spolu s telefonem. Samozřejmě nechybí Nokia Mapy a celosvětová navigace zdarma Nokia Autem, přičemž obě aplikace mají možnost běžet zcela off-line, pokud si mapy stáhnete dopředu. Zde má Nokia oproti HTC i Samsungu velkou konkurenční výhodu.
Dnešní první dojmy zakončíme fotoaparátem. Ten nabízí rozlišení 8 megapixelů, automatické ostření a také přisvětlovací LED diodu. Prostředí fotoaparátu je jednoduché a můžete si nastavit různé scény, hodnotu ISO a expozice, vyvážení bílé a poměr stran. Nabídka se zdá bohatá, leč chybí v ní možnost změny rozlišení. Snímky se velmi brzy zlepší, protože v těchto dnech na Lumii 820 přichází důležitý update fotoaparátu. Zatím lze snímky hodnotit jako mírně nadprůměrné, vezmeme-li v potaz velmi špatné světelné podmínky.
Nokii Lumia 820 aktuálně v redakci testujeme. Pokud vás cokoliv zajímá, neváhejte a zeptejte se. Naše odpovědi zahrneme do psané recenze nebo vám odpovíme přímo zde do diskuze.
Technické parametry Nokia Lumia 820
Kompletní specifikaceKonstrukce | 123,8 × 68,5 × 9,9 mm, 160 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | AMOLED, 4,3" (800 × 480 px) |
Fotoaparát | 8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Qualcomm S4 Plus MSM8960, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: Adreno 225 |
Paměť | RAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano |
Operační systém | Windows Phone 8.1 |
Akumulátor | 1 650 mAh, bezdrátové nabíjení: ano (nutno dokoupit kryt), doba nabíjení: 2:28 hodin |
Dostupnost | leden 2013, |
Díky,
pěkný den!