LG začátkem letošního roku zavedlo svou novou řadu stylových telefonů, kterou nazvalo L. Postupně jsme se dočkali modelů L3, L5 a L7. V Berlíně na veletrhu IFA 2012 byl prezentován prozatím poslední člen L9. Dle číselného označení je patrné, že výbavou půjde o nejvýše postavený kousek. Pojďme se na něj po několika dnech testování podívat.
Poznámka: Telefon se stále ještě neprodává a LG poskytuje tedy testovací kusy. Software se tedy může v prodejní verzi mírně lišit.
Obr mezi trpaslíky
Nová „eL-devítka“ se od počátku snaží nakukovat mezi telefony nejvyšší třídy. Například design se takřka shoduje s vlajkovou lodí Optimus 4X HD. Především čelní i zadní strana, která je opět vyvedena se zajímavým povrchem. Bohužel telefon v ruce poměrně dost klouže, což nemusí být zcela praktické.
Naprostým unikátem je displej. Jeho úhlopříčka činí 4,7 palce, což je ve střední třídě, kam L9 s cenovkou 7 900 Kč spadá, značně neobvyklé. Modely s největšími displeji dosahovaly maximálně hranice 4,3 palců a displeje s úhlopříčkou kolem 4,7 palce jsou dnes vyhrazeny jen vlajkovým lodím s cenovkami výrazně vyššími. Na takto velkém displeji bychom normálně očekávali HD rozlišení, zde se však muselo přeci jen šetřit. LG zvolilo kompromis v podobě qHD rozlišení, které vypadá ještě poměrně dobře. Rastr je viditelný až při opravdu blízkém zkoumání.
LG Optimus L9 – představení
Velmi dobře je na tom telefon i po stránce hardwaru. Procesor taktovaný na 1 GHz je dvoujdárový a sekunduje mu rovný 1 GB paměti RAM, opět hodnota ve střední třídě nevídaná. Pro vaše potřeby však zůstává volných zhruba 310 MB RAM.
Předposlední Android s vylepšením od LG
Telefon běží na Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Nejistá je aktualizace na novější verzi. Samotné LG novější verzi testuje, nicméně datum nasazení není ani předběžně známo. Nad Androidem bdí ještě nadstavba Optimus UI 3.0, kterou už jste mohli vidět například na modelu Optimus 4X HD. Zdařila je například odemykací obrazovka, na které najdete čtyři rychlé zástupce a pěkné jsou i animace přechodů mezi pohotovostními obrazovkami.
Kromě animací, vlastních ikonek a několika aplikací, přidalo LG i například možnost zapisovat si rychle poznámky přímo na displej. Aplikaci nazval LG Quick Memo. Stačí kdekoliv v prostředí podržet obě klávesy regulující hlasitosti. Obrazovka zamrzne a vy na ní můžete libovolně psát. Navíc si lze volit barvičky i různé styly štětců. Screenshot pak lze uložit nebo i rychle sdílet.
Velký displej už je mnohdy nepohodlný pro psaní v jedné ruce. LG to vyřešilo lišácky. Klávesnici lze tahem přesunout k pravé či levé straně a je tak snáze dosažitelná. Telefon jsem půjčil několika lidem s menší dlaní a psaní některým dělalo i po této úpravě problémy. Některým dámám se ale psalo dobře. Kvůli velikosti je ale vždy lepší psát oběma rukama, také úchop telefonu je jistější. V případě držení na šířku je navíc k dispozici oddělená klávesnice, jejíž části se seskupí u levé, respektive pravé části displeje.
Jako velmi praktická aplikace se zdá být aplikace s názvem QuickTranslator. Stačí si stáhnout slovník a poté cizí slovo nasnímat kamerou. Telefon vám jej v reálném čase přeloží. Úspěšnost přečtení je velmi vysoká, kvalita překladu spíše průměrná. V našem videu jsme vyzkoušeli i překlad Čínštiny. Poměrně neobvykle se v základní výbavě kromě správce souborů nachází i správce archivů ZIP.
Opomenout nemohu ani první dojmy z prostředí. Rychlost je naprosto ukázková, animace se nesekají a celý telefon je velmi rychlý. V redakci máme dva telefony, přičemž jeden má občas pomalejší reakce při návratu na hlavní obrazovku. Druhý je však svižný za všech okolností. Uvidíme, jak si Optimus L9 poradí s větší porcí aplikací.
Zásoby energie
LG u modelu L9 velmi vyzdvihuje baterii. Má proč? Prozatím se zdá, že ano. V 9,1 milimetru tenkém těle se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 2150 mAh, což není vůbec špatné. Po jednom celém dni (rozumějte 24 hodin) střídmého používání, kdy byly povoleny aktualizace e-mailu, počasí, hodinku bylo puštěno online video a bylo pořízeno několik fotografií, se stav baterie zastavil na 35 %. Do recenze výdrž samozřejmě prověříme mnohem lépe.
Na samotný závěr jsme si nechali fotoaparát. U něj se ale šetřilo už výrazněji. Rozlišení je 5 megapixelů a nechybí automatické ostření s LED diodou. Výsledné snímky nás ale opravdu nenadchly. Optimus L9 si mění barvy, má problém s ostrostí i ostřením. Je ale možné, že pouze takto neschopná je automatika. V recenzi se opět dočkáte podrobněji rozebraného fotoaparátu.
Kdybych měl první dojmy z používání Optimuse L9 shrnout, označil bych je za pozitivní. Velký displej, rychlé prostředí, silná baterie a spousta šikovných funkcí a cena pod osm tisíc. Kdo z konkurentů to nabídne? Výsledný dojem tak kazí především fotoaparát. Telefon i nadále testujeme a proto máte-li nějaké dotazy, směřujte je do diskuze pod článkem. Odpovíme vám buď přímo tam, nebo odpověď zahrneme do psané recenze.
Technické parametry LG Optimus L9
Kompletní specifikaceKonstrukce | 131,9 × 68,2 × 8,8 mm, 125 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne |
---|---|
Displej | TFT IPS, 4,7" (960 × 540 px) |
Fotoaparát | 5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 27 FPS |
Chipset | Texas Instruments OMAP4430, CPU: 2×1 GHz, GPU: PowerVR SGX540 |
Paměť | RAM: 1,02 GB, vnitřní paměť: 2,3 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 4.1 |
Akumulátor | 2 150 mAh, bezdrátové nabíjení: ? |
Dostupnost | prosinec 2012, 7 900 Kč |