Testujeme Alcatel One Touch Idol Ultra: první dojmy a fotografie

11

Do redakce nám dorazilo jedno z nejtenčích zařízení, které nabídne tloušťku 6,45 milimetrů. Pokud mne paměť neklame, jedná se o nejtenčí zařízení na našem trhu. Ovšem "tenký" telefon přináší mnohé kompromisy. Nezbylo místo na slot paměťové karty či 3,5 mm jack. Budou pozitiva dostatečná silná, proč přehlédnout negativa?

Výrobce Alcatel si se svým modelem Ultra zřejmě věří, a oproti zvyklostem z minulého roku na nasadil cenovou laťku poměrně vysoko. Pravděpodobně doufá, že zákazníci uslyší na slogan "jedno z nejtenčích zařízení na světě". Může stylový design a štíhlá konstrukce vyvážit některé nedostatky? Bude stačit uživatelům například zastaralejší dvoujádrový procesor MediaTek 6577 a použitá baterie s nikterak vysokou kapacitou 1820 mAh?

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Smarty.cz, kde můžete telefon Alcatel One Touch Idol Ultra zakoupit.

Alcatel One Touch Idol Ultra – videopohled

Obsah balení

  • nabíjecí adaptér
  • datový a nabíjecí microUSB kabel
  • špuntová sluchátka
  • redukce z microUSB na 3,5 mm jack
  • ochranná fólie na displej
Obsah balení nabídne i redukci na 3,5 mm jack a ochrannou fólii

Technické parametry Alcatel OneTouch Idol Ultra

Kompletní specifikace
Konstrukce134,4 × 68,5 × 6,5 mm, 115 g, konstrukce: klasická, odolnost: ano
DisplejAMOLED, 4,7" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetMediatek 6577, CPU: 2×1,2 GHz, GPU: PowerVR SGX531
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 7,2 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.1
Akumulátor1 820 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 2:10 hodin
Dostupnostkvěten 2013, 9 490 Kč

Design a konstrukce

Historie se opakuje. Už jednou jsme tu měli období, kdy se výrobci předháněli v tom, kdo vyrobí nejtenčí přístroj. S masovým příchodem smartphonů toto úsilí postupně ustalo, ale v poslední době to tu máme znovu. Alcatel do nové války vysílá rovněž svého bojovníka, který je sourozencem o něco tlustšího modelu One Touch Idol. Se svou tloušťkou 6,5 milimetrů patří testovaný Alcatel One Touch Idol Ultra mezi rekordmany a právem se může pasovat do role jednoho z nejtenčích telefonů na světě.

I přes tenký profil nemám díky nízké hmotnosti a zaobleným rohům problém s držením telefonu. Telefon se trochu překvapivě drží příjemně, čemuž napomáhá i pogumovaná úprava zadního krytu. Zadní plastovo-gumový kryt je napevno zabudován a pod ním má své místo baterie typu Li-ion s kapacitou nijak vysokých 1820 mAh.

Zařízení se pasuje do role jednoho z nejtenčích zařízení na světě. Drží se ale dobře, i díky zaobleným hranám a pogumovanému zadnímu krytu

Designově telefon příliš nezaujme, jedná se o další černou placku bez výrazných designových prvků nebo odlišení od konkurence. Telefon ale vypadá jako takový hodnotně a elegantně a žádný majitel se za něj určitě nebude muset stydět.

Mezi zadním krytem a vnitřkem telefonu je minimum místa, přesto mě dílenské zpracování nemile překvapilo, alespoň tedy u jednoho z více zapůjčených kusů. Kryt nelícuje tak jak by měl, na některých místech se mírně prohýbá, povrzává a vydává jiné zvuky, které mé ucho nerado slyší. Vzhledem ke zkušenostem ostatních majitelů i bezproblémové konstrukci druhého kusu, který zamířil k nám do redakce, se spíše jedná o záležitost daného kusu, nikoliv o vlastnost dílenského zpracování. Každopádně se ale lze domnívat, že má telefon buď po delší době, nebo v určité výrobní sérii sklony k výše popsaným neduhům a konkrétní kus tak doporučujeme před koupí vždy vyzkoušet. Brzkým problém bude také poškrábaná optika fotoaparátu. Ta totiž výrazně vyčnívá nad okolí zadního krytu a není nijak zapuštěná.

Úspora místa a co nejmenší tloušťka si sebou nese daň, zde se bohužel plátcem stává 3,5 milimetrový jack, který musel jít stranou. Hudební výstup si na svá bedra bere microUSB konektor chráněný gumovou krytkou, do kterého musíte neprakticky zasunout adaptér. A už teď mohu říct, že to byla chyba. O tom si ale více povíme v příslušné kapitole. Vyjmutí krytky konektoru mi občas dělalo problémy, je totiž zapuštěná a prostor pro práci s ní je velmi malý, doporučuji tak nehty. Na každodenní nabíjení se tedy zrovna těšit nebudete.

Na ultraštíhlé levé straně se nachází jen to nejnutnější, čili dvojklávesa pro regulaci hlasitosti. Pravákům budou v začátcích používání stát vlasy hrůzou. Klávesa pro vypnutí/zapnutí telefonu je jednak na horní straně, což by se dalo přežít, ale dokonce se nachází nalevo. Zručnost uživatele je tak trénována opravdu na profesionální úrovni, protože musíte opravdu hodně často přehmatávat.

Diskuze ke článku
Ami
Dobrý telefon s mnoha kompromisy, bohužel. Jinak by mohl mít úspěch...
Michal
No, vlastním tento telefon a musím říct, že kvalita zpracování je u mého kusu naprosto příkladná. Nikde nic nepruží, nevrže ani nemá žádnou vůli. Ani při silnějším stisknutí. Tím samozřejmě nechci říct, že kecáte. Ale zaráží mě, co za kusy vám tam Alcatel vlastně posílá? Jsou tam fakt všichni úplně na hlavu? Asi jo. Dívám se na zkušenosti majitelů na Heuréce a všichni (kromě jednoho idiota) chválí perfektní zpracování.
m
v clanku nezbylo na 3,5mm jack a v tabulke.. vystup 3,5mm jack tak ako?
Michal
Já moc nechápu proč je konstrukce tohoto mobilu ve videu "skvělá" a v textu "strašná"...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze