Sony Xperia SP
recenze

Sony Xperia SP

Zraněný sportovec

Xperia SP má v základu silné zbraně. Exceluje výkonným dvoujádrovým procesorem, nabídne 8megapixelový fotoaparát se senzorem Exmor RS, efektně zpracovanou LED diodu, NFC či LTE. Oslní i v praxi nebo jen na papíře? Některé nedostatky se opakují již dlouhá léta. Na druhou stranu novinka velmi příjemně překvapila. Jaký verdikt si nakonec po našem testování odnáší?

Sony Xperia SP si v době svého představení získala značné sympatie a mnozí výrobci spílali pochvalné ódy. Zařízení skutečně podle vlastností a funkcí vypadalo, že nemá konkurenci. Přinejmenším ne velikou. Kdo by neslyšel na špičkové zpracování, kovové boky, ovládání displeje za pomocí rukavic, zajímavě zpracovanou notifikační LED diodu, či 8megapixelový fotoaparát. Zle nevypadá ani 4,6palcový kapacitní displej s HD rozlišením. Při přečtení této výbavy vyvstane pocit, že tohle je perfektní zařízení. Rozdíl mezi papírovými vlastnostmi a realitou zjistíte v naší recenzi.

Sony Xperia SP - oficiální fotografie

Obsah balení

  • nabíjecí adaptér
  • datový a nabíjecí microUSB kabel
  • pecková sluchátka
Prodejní balení

Technické parametry Sony Xperia SP

Kompletní specifikace
Konstrukce130,6 × 67,1 × 10 mm, 155 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 4,6" (1 280 × 720 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 488), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 29 FPS
ChipsetQualcomm S4 Plus MSM8960, CPU: 2×1,7 GHz, GPU: Adreno 320
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: ano, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.3
Akumulátor2 370 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 3:28 hodin
DostupnostQ2 2013,

Sony Xperia SP – videopohled

Design a konstrukce

Novinka je velmi bytelné a poměrně těžkopádné zařízení. Na hmotnosti 155 gramů se podepsalo i použití kovové slitiny, která kopíruje boky samotného přístroje. Přesněji však skoro kopíruje. Ve spodní části kolem průhledného pásku je totiž kov nahrazen plastem. Působí pevným dojmem a na první pohled nejde nic poznat. Zbylé rozměry jsou 130,6 x 67,1 x 10 milimetrů. Zadní kryt lze sejmout a pod ním jsou sloty na SIM kartu a paměťovou kartu, baterie není uživatelsky přístupná. Toto řešení mi přijde opravdu nelogické a nesmyslné. Jak je na tom dílenské zpracování? Telefon je částečně kovový, „vysvětlivky pod čarou“ sdělují, že kovové prvky se nacházejí pouze na bocích telefonu. Na horní, levé a pravé straně. Kovová lišta je pevná, a ač jsem se snažil sebevíc, tak k prohýbání nedošlo. Vlastně došlo k prohnutí mých nervů po mnoha zbytečných pokusech.

Xperia SP není zrovna drobným telefonem, díky tomu se ale dobře drží, a budí pocit pořádného "kusu" telefonu

Nad čím jsem si povzdechl, když jsem vypátral, že ve spodní části lišta není kovová ale plastová. Na první pohled nejde rozpoznat rozdíl ani přechod mezi kovovou a plastovou části. Jak jsem to zjistil? To byste chtěli vědět co? Dobře, nebudu dělat zagorku. Mezi průsvitný proužek a plastovou část jsem vložil nehet, plast se ihned začal výrazně prohýbat a povrzávat. Ťuk ťuk na hlavu, to není datel ale mé čelo. Proč provádím toto gesto? Když už je zařízení, které nemá vyjímatelnou baterii, proč výrobce vymyslel sundavací zadní kryt? Chápu, že v případě novinky je důvodem přístup k SIM kartě a paměťové kartě. Nicméně to šlo vymyslet i jinak.

Ze začátku na svém místě držel zadní kryt jako hradní stráž na Pražském hradě. V pozoru a ukázněně. Po nějaké době se začal kryt prohýbat. Druhým problémem je povrzávání zadního krytu na bocích. V tu chvíli tak můžeme zapomenout na to, že boky působí perfektně zpracovaným dojmem, když celé renomé kazí zadní kryt, který měl být napevno zabudován. Telefon by tak byl skutečně perfektně zpracován a nebyla by narušena jeho celistvost. Průhledný proužek je asi nejoriginálnějším notifikačním doplňkem v telefonech, které jsem během mé kariéry otestoval. Za dlouhá léta jsem nenarazil na lépe zpracovanou a vyřešenou notifikaci. Nejenom to. Co všechno umí? Tak především v mnoha barvách, například červenou barvou značí nabíjení. Zelenou plné nabití. Poblikáváním příchozí události.

Umí blikat do rytmu salsy, samby, rumby. Teď přeháním, ale umí blikat v rytmu přehrávané hudby. Dokonce se zabarví do odstínu alba dané hudby. Barevně sladit se umí i s obrázky v galerii. Plácnu příklad, vyfotím nebe a dioda se zabarví do modré barvy. Vyfotím hlínu, a dioda bude svítit hnědou barvou. Chování diody a její upozorňování je možné nastavit přímo ve speciálním nastavení. Můžeme ji zcela deaktivovat, nebo vybrat zda má blikat při hudbě, prohlížení obrázků a pro které události má upozorňovat.

Notifikace a upozorňování může být nastaveno pro jednotlivé události. To není zdaleka vše. Pokud si prohlížíme obrázky, průhledná lišta se rozsvítí stejným odstínem, jaký má právě prohlížený obrázek. Sony opravdu dokázalo "vyšperkovat" využití notifikační lišty, kterou zpracovalo funkčně a zároveň jí dodalo i designový nádech. Skočím teď na popisování kláves a konektorů, žádná „překvápka“ nečekejte. Na levém boku v horní části přivítám pouze microUSB konektor. V horní části je pak 3,5 mm jack konektor. Položím si otázku, proč některá Sony mají dockovací konektor a některá ne? Zvláštní, tady jej Sony vynechalo.

Pravá strana připomíná koncentraci lidí na Mannhattanu v pravé poledne, minimum volného místa a velké množství prvků. Co všechno tady najdeme? Do sálu přichází klávesa pro ovládání hlasitosti, za ní dále na scénu vstupuje klávesa číslo dva, která vzala inspiraci z Xperie Z. Je obklopena stříbrným kovovým prstencem, navíc i ona je kovová a vykonává funkce zapnutí/vypnutí telefonu a uzamčení displeje.

Závěrečné slovo dostane třetí klávesa, kterou je dvoupolohová spoušť fotoaparátu. Její rozměry svědčí o začínající anorexii, ale je s ní celkem rozumná řeč. Odezva je dostatečná, ale jedinci se silnějšími prsty mohou mít problém. Ovládacími prvky nejsou softwarové klávesy, ale virtuální klávesy, které jsou součástí dotykového displeje. Na jednu stranu je to dobře, telefon tak má, měl by mít, menší rozměry, na druhou stranu je to na úkor plochy displeje.

Diskuze ke článku
kotlik
výborná a objektivní recenze
hm
Když mi vysvětlíte proč je to ''ZRANĚNÝ sportovec'' tak napíšu Zemanovi ať vám pošle Medajle ;)
Rash-182
Není možné, že máte nějáký špatný kus? Jde mi o hlasitost hovoru, kterou mobilizujeme a phonearena spíše chválí. Jinak souhlasím, že fotky jsou strašný. Na druhou stranu plynulé prostředí a skvělá výdrž.. no je to dilema ;)
Jakub
Telefon je krásný design prostě sony umí, co by mi vadilo u telefonu za takové prachy je ale ten vzrající kryt. A ten foťák je opravdu hrozný (opět vzhledem k ceně) i nokia 620 fotí líp a to stojí polovinu! Jakožto bývalej fanoušek a majitel mnoha xperií musím ještě podotknout že sony prostě neumí udělat pořádný reproduktor pro hovory ani vyzvánění, každá xperia co sem měl měla reproduktor pro hovory strašný ale to zase člověk pozná až uslyší něco lepšího..

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze