Nokia Lumia 920
recenze

Nokia Lumia 920

Finský návrat na vrchol

Nokii se v posledních měsících povedlo vrátit do černých čísel a v rukávu má esa v podobě nových Lumií. Na samotném vrcholu stojí dnes recenzovaná Lumia 920, která sice na první pohled vypadá jako loňské modely, ale výbavou hravě konkuruje současné špičce. Finové ale navíc přináší velmi citlivý displej nebo bezdrátové nabíjení.

První generace Lumií zaujala především designem a doplňkovými aplikacemi přímo od Nokie. Dolů je nicméně srážel „nedospělý“ systém Windows Phone 7.5, jehož četná omezení nebyla mnoha zákazníkům po chuti a kvůli kterým Nokia nemohla přinést v Lumiích výbavu, která by se mohla plně rovnat konkurenci. Gigant, kterým Nokia bezpochyby ještě stále je, se však nedá jedním neúspěchem odradit. Nokia se rychle oklepala a pokusila se vsadit na to, co ji vždy tak šlo. Stane se technologickým lídrem a ukáže ostatním, jakým směrem se ubírat. Zdá se to poněkud překvapivé. Poslední roky Nokia spíše jen doháněla ostatní a najednou chce konkurenci ukázat záda?

Nokia Lumia 920 - oficiální fotografie

Nejde jen o silná slova, ale o jasně patrné činy. Základem jest osvědčený design. Hnací směsí pak moderní operační systém Windows Phone 8. Vrcholem všeho je extra citlivý displej nebo bezdrátové nabíjení. Vše pak drží pohromadě síla značky Nokia. Euforii krotí snad jen ta cena. Finové své vlajkové lodi věří a cenu vyšroubovali opravdu vysoko. Je tedy otázkou, stojí ty všechny super věcičky za takřka 17 tisíc korun?

Technické parametry Nokia Lumia 920

Kompletní specifikace
Konstrukce130 × 70,8 × 10,7 mm, 185 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT IPS, 4,5" (1 280 × 768 px)
Fotoaparát8,7 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S4 Plus MSM8960, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: Adreno 225
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 42 / 5,76 Mb/s, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémWindows Phone 8.1
Akumulátor2 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ano, doba nabíjení: 2:47 hodin
Dostupnostbřezen 2013, 15 999 Kč

Nokia Lumia 920 – videopohled

Obsah balení

Vlajkový model a prodejní balení přetékající příslušenstvím? Možná kdysi dávno. Nabíječka, USB kabel a špuntová sluchátka. Zbytek si kup, zákazníku. Rovnou vám také odpovím na otázku ohledně bezdrátové nabíječky. Budete-li mít zájem, vždy si ji budete muset dokoupit.

Design a konstrukce: lesk a sláva trvá

Už jsem zmínil výše, že na první pohled vás Lumia 920 asi nijak zvlášť nezaujme, pokud tedy nemáte před sebou zrovna kanárkově žlutou nebo červenou variantu. Vzhled je totiž takřka na chlup stejný jako u modelů N9, Lumia 800 nebo Lumia 900. Je třeba uznat, že se tento design již stává lehce okoukaným. Na druhou stranu Nokii stále bezpečně poznáte od asijských placek. A za to si Nokia zaslouží pochvalu. Pro připomenutí si tedy řekněme, že je vše založeno na perfektně oblých bocích v kombinaci s ostře střiženou horní a spodní hranou. Ta by někoho mohla lehce nepříjemně tlačit do dlaně, nicméně jde o daň za rozměry, ke kterým se dostaneme. Opomenout nelze ani krycí sklo displeje, které je v krajích mírně zaoblené a takřka volně přechází do oblých boků. Moc pěkný a navíc příjemný prvek pro klouzání prstu po displeji.

Design zůstává věrný starším modelům

V průběhu testování jsem vystřídal bílou a černou barevnou variantu. Zásadním rozdílem není jen samotná barva, ale také lesk. Ten hledejte právě u bílé varianty. Černá je matná, bílá poté lesklá. Zatímco tmavá varianta potěší konzervativněji smýšlející uživatele, s bílou získáte telefon s puncem exkluzivity. Daní za lesklý vzhled je náchylnost krytu na škrábance. Po třech týdnech používání, kdy byl telefon nošen v kapse, je zadní kryt poset okem viditelnými vrypy. To se Finům příliš nepovedlo. Černá varianta, jejíž kryt je na omak příjemně měkčený, škrábancům statečně odolává. Nokia se ale jako vždy snaží oslovit i barvičkami a k dispozici tak kromě bílé, černé a šedé varianty budou i hodně výrazná žlutá a červená verze, které rozhodně nepřehlédnete.

Nokia Lumia 920 je vlastně přímou nástupkyní Lumie 900. Navzdory zvětšení displeje se samotné rozměry telefonu nijak dramaticky nezměnily. Výška činí rovných 130 milimetrů, což je pouze o 2 milimetry více. Dvoumilimetrový nárůst se odehrál i v případě šířky, která poskočila na bezmála 71 milimetrů. Tloušťka se změnila pouze v řádech setin milimetru. Ale jak asi správně tušíte, novinka je o něco tenčí. Konec legrace nastává u hmotnosti. Lumia 920 váží bez 15 gramů 20 deka. Abychom si tu nehráli s různými jednotkami, uvedu i přesný údaj, který jest 185 gramů.

Nokia Lumia 920 Sony Xperia Z Samsung Galaxy S III HTC One X+ LG Optimus 4X HD Apple iPhone 5 32 GB
rozměry 130 × 70,8 × 10,7 mm 139 × 71 × 7,9 mm 136,6 × 70,6 × 8,6 mm 134,4 × 69,9 × 8,9 mm 132,4 × 68,1 × 8,9 mm 123,8 × 58,6 × 7,6 mm
hmotnost 185 gramů 146 gramů 133 gramů 135 gramů 133 gramů 112 gramů

Než se na Nokii opět snese snůška nepěkných slov, vysvětlím, proč Lumia 920 tak přibrala. V zadní části je totiž schována spirála pro bezdrátové nabíjení, která jednoduše něco váží. Těžký je také modul fotoaparátu a zejména pak polykarbonátové tělo se silnými výztuhami a vcelku tlustými stěnami. 185 gramů nicméně v ruce pocítíte, a to především při delším používání. Pokud telefon s jiným neporovnáváte, přijde vám jednoduše těžší, než je běžné. Pokud jej ale porovnáváte přímo s jinou vlajkovou lodí, které běžně váží kolem 140 gramů, je rozdíl velmi patrný. Na druhou stranu oproti například Lumii 900 je vyšší hmotnost už málo postřehnutelná.

Nokia Lumia 900 a Lumia 920: podobné vzhledem i velikostí

Stejný, již několikrát použitý design, dává tušit, že takřka stejné bude i rozestavění prvků na telefonu. A tak tedy jen stručně. Čelní strana zaujme zejména logem Nokia, které je zarovnáno k pravému okraji. Jde o maličkost, ale nové Nokie se tím jasně odlišují od ostatních značek. Levý bok je zcela čistý, na horní hraně se nachází šuplíček na micro SIM kartu, který lze opět vysunout jen přiloženým nástrojem, sponkou nebo jiným podobným předmětem, a 3,5 mm jack konektor. Pravý bok je domovem tlačítek. Odshora jde o dvojklávesu regulující hlasitost, odemykací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Jejich zpracování je o úroveň výše, než na levnější Lumii 820. Nabízí větší a řekl bych ideálnější odpor. Nestisknete je tedy jen pouhým nechtěným zavaděním. Jejich umístění je navíc ideální.

Spodní strana nabízí micro USB konektor a hlasitý reproduktor. Zdánlivě to vypadá, že jde o dvojici reproduktorů a přiznám se, že jsem se zprvu nechal nachytat i já. Nicméně jde jen o jeden reproduktor. Škoda. Zadní strana pak vypadá stejně jako na modelu 900. Stříbrný ovál, ve kterém je zakomponováno logo Nokia a fotoaparát. Mimochodem ovál odolává škrábancům mnohem lépe, než samotný kryt a neduh modelů Lumia 800 a 900, u kterých se tento povrch kolem fotoaparátu velmi rychle poškrábal, se byl tak konečně z větší části odstraněn, i když to stále není ideální. Výčet uzavírá LED dioda nad čočkou fotoaparátu.

Zadní strana bílé varianty je lesklá a náchylná na oděrky

Konstrukční zpracování je na nejvyšší úrovni. Díky unibody konstrukci se tedy k baterii nedostanete a telefon je velmi pevný. Žádné vrzání, prohýbání a další nechtěné reakce polykarbonát je velmi tvrdý a telefon působí velmi bytelným dojmem. Černá Lumia tento problém nevykazovala. Celkový dobrý dojem tak kazí jen náchylnost lesklých krytů na škrábance. Určitě proto doporučuji telefon přenášet v nějakém pouzdře.

Diskuze ke článku
alambert
můžu se zeptat, jak jste ukazovali ty hodiny, když se to dá do toho stojánku...

1)to tam může svítit třeba celý den?
2)myslíte, že by se tím displej ničil?
3)ukazuji se tam i zmeškané události?

díky
mmme
Skvělá recenze!
kazan
PAradní recenze.Díky moc.Trosku me lumia zklamala v tech fotkách,čekal sem víc.
oprava
chybka v textu: "Vzhled je totiž takřka na chlup stejný jako u modelů N9, Lumia 800 nebo Lumia 920."

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze