Aplikaci pro fotografování můžete na Samsung Galaxy Nexus, respektive na Ice Cream Sandwich, vyvolat dvěma způsoby. Buď na zamčeném displeji provedete jeho odemknutí směrem vlevo, nebo klasicky v menu kliknete na ikonku Fotoaparát. Aplikace je vcelku jednoduchá, snímky se pořizují stiskem modrého tlačítka na displeji. Můžete si zapnout / vypnout blesk, nastavit vyvážení bílé barvy, kompenzaci expozice, či aktivovat jeden ze čtyř scénických režimů (Akce, Noc, Západ slunce, Párty).
Snímací čip telefonu má rozlišení 5 Mpx, což je i maximální velikost pořízených fotografií. Pokud je to pro vás moc, můžete samozřejmě fotit v nižším rozlišení. Na výběr máte 3 Mpx, 2 Mpx, 1,3 Mpx, VGA a QVGA. Zaostřování je kontinuální, to znamená že objektiv stále automaticky zaostřuje, nikde jsem nenašel možnost vypnutí. Jestliže vám nevyhovuje místo, na které fotoaparát zaostří, můžete ťuknout prstem na jiné, okamžitě dojde k přeostření. Využít můžete i digitální zoom.
Jak fotí Galaxy Nexus v různých podmínkách?
Fotografie v exteriéru jsou ostré pro vzdálené i blízké objekty, s dobrým podáním barev.
Interiér při umělém osvětlení či blesku už je na tom s kvalitou hůře. Zzdá se mi, že v tomto případě barevné podání inklinuje k mírně žlutější barvě.
S makrem a detaily nemá Galaxy Nexus problém.
Pokud se ve snímané scéně objeví obličej, umí ho Galaxy Nexus detekovat a zaostřit na něj.
S protisvětlem si poradí výborně, vzniknout z toho můžou zajímavé kompozice s dramatickým nádechem.
Při fotografování si můžete zvolit panoramatický režim, stačí potom pomalu pohybovat telefonem dokola podle ukazatele na displeji, snímky se pořizují a navazují na sebe automaticky.
Přední fotoaparát je určen primárně pro videohovory, ale můžete s ním samozřejmě i fotit. Kvalita fotografií není ani zdaleka tak dobrá, jako u zadního fotoaparátu, ale na autoportréty se hodí. Rozlišení přední kamery je 1,3 Mpx.
Porovnání kvality fotografií: Galaxy Nexus vs. Nexus S vs. iPhone 4
Hodně z vás bude určitě zajímat, jak Galaxy Nexus fotí v porovnání s ostatními telefony. Srovnali jsme ho s jeho předchůdcem Nexus S a s redakčním iPhone 4. Oba mají stejně jako Galaxy Nexus rozlišení fotoaparátu 5 Mpx. Udělali jsme několik srovnávacích snímků v různých podmínkách. Dle našeho názoru vyšel vítězně Galaxy Nexus, druhý v pořadí je Nexus S a až třetí kupodivu skončil iPhone 4.
iPhone 4 měl sice nejlíbivější (=nejsytější, nejméně reálné) podání barev, ale zklamal u většiny snímků po stránce ostrosti. Fotografie z obou Nexusů byly ve většině případů ostřejší. Barvy z Galaxy Nexus byly o trochu méně syté než z iPhone 4, působily ale přirozeněji, než naopak trochu vybledlejší barvy u Nexus S.
Spravedlivější by samozřejmě bylo srovnání s novým iPhone 4S, ale momentálně ho nemáme v redakci k dispozici.
Jak můžete vidět na následujících šesti fotografiích, s makrem si všechny tři telefony poradily na jedničku.
Na následujícím snímku je velmi pěkně vidět, jak si Galaxy Nexus poradí s přesvětlenou částí scény. Na rozdíl od obou konkurentů u něj nevznikne bílá přepálená plocha, ale jsou patrné i detaily.
Jak zvládá Galaxy Nexus video v kvalitě 1080p?
Předchozí model Nexus S byl kritizován za to, že nezvládal nahrávat video v kvalitě 720p, nic na tom nezměnila ani aktualizace na Ice Cream Sandwich. Galaxy Nexus už je na tom o poznání lépe, umí nahrávat video nejen v 480p a 720p, ale i v 1080p. Samozřejmostí už je kontinuální autofocus i pro nahrávání videa.
Co se týče kvality nahrávání videa v 1080p, mohla by být trochu lepší. Při velmi rychlých pohybech kamery můžete pozorovat pomalejší překreslování obrazu, kdy je na zlomek vteřiny vidět snímek předcházející. Podívat se můžete sami na následujícím videu.
Samsung Galaxy Nexus – testovací video - 1080p
Za zapůjčení Samsungu Galaxy Nexus děkujeme e-shopu Sunnysoft.