Sítě na bázi LTE zatím podle GSMA, asociace výrobců zařízení komerčně zprovoznilo 145 operátorů. Prvním českým operátorem nabízejícím LTE služby se v červnu 2012 stala Telefónica Czech Republic, kdy spustila zkušební provoz v Jesenici u Prahy. Naprostá většina sítí LTE slouží pouze pro datový provoz, hlasové služby označované jako VoLTE se zatím testují. Vzhledem k úplně jinému principu přenosu hlasového spojení v síti LTE oproti sítím 3G i 2G je však velmi obtížné zajistit jednoduché předání hovoru mezi dvěma technologiemi. To může nastat v okamžiku, kdy uživatel začne telefonovat v síti LTE, ale v průběhu hovoru se přesune do oblasti, kde LTE signál není. Telefónica však už má řešení, které zajistí předání hovoru napříč různými platformami a generacemi technologií.
K prvnímu předání hovoru došlo v Německu v laboratorním testovacím prostředí, které přesně simuluje prostředí v reálné mobilní síti. Nová technologie Voice over LTE (VoLTE) umožňuje přenášet hlasový provoz ze starších sítí, navržených primárně pro hlasové služby, do výhradně datových sítí. Hlasový hovor je v podobě dat přenášen sítí podobným způsobem, jakým je přenášen email či soubor MP3 v prostředí internetu. Technologie VoLTE je mnohem efektivnější než tradiční bezdrátové hlasové služby, umožňuje čistší volání a mnoho dalších superrychlých služeb.
Tip: Superrychlé LTE konečně v ČR: O2 zahajuje komerční provoz v Jesenici
"Úspěšným testováním této širokopásmové mobilní sítě společnost Telefónica dosáhla významného milníku," uvedl CTO Telefóniky Enrique Blanco. "Mnohem důležitější je však to, že chceme poskytnout zákazníkům co nejlepší zážitek s našimi službami, což je také základním kamenem naší dlouhodobé strategie v oblasti sítí. Díky technologii VoLTE získají naši zákazníci hladké spojení se superrychlou inteligentní sítí, která jim poskytne hlasové služby nejvyšší kvality a která zároveň otevírá dveře do nového světa plného příležitostí, jako jsou např. video hovory v HD rozlišení."
Ačkoliv v nedávné době došlo k pokroku v oblasti VoLTE technologie v Jižní Koreji a ve Spojených státech, stávající LTE sítě nejsou schopny předávat hlasový hovor uskutečňovaný pomocí technologie VoLTE do 2G či 3G sítě v okamžiku, kdy se dané zařízení dostane mimo dosah LTE signálu. To znamená, že většina sítí se uchyluje v případě odchozích či příchozích hlasových hovorů ke klasickým 2G/3G sítím, a kvalita zvuku je tedy nižší než umožňuje technologie. Nebo, jako je tomu v Jižní Koreji, zůstávají pouze uvnitř sítě LTE a dochází tak k častějším výpadkům tam, kde není LTE signál. Němečtí inženýři společnosti Telefónica předvedli, že standard SRVCC (Single Radio Voice Call Continuity) umožňuje předání VoLTE hovoru z LTE sítě do 3G sítě.
Čtěte: Vyzkoušeli jsme LTE od O2: jaká je jeho rychlost v praxi?
Telefónica Deutschland je prvním síťovým operátorem na světě, který demonstroval předání hovorů ze sítě LTE do 3G sítě pomocí komponent od několika různých dodavatelů, v podmínkách odpovídajících stávajícím mobilním komunikačním sítím. V testech byly použity mobilní zařízení a síťové komponenty pocházející od nejméně šesti různých výrobců, jako jsou např. Acme Packet, Ericsson, Huawei, NSN, Qualcomm a Sony Mobile.
K budoucím výhodám nabízeným technologií VoLTE společnosti Telefónica patří HD hlasové služby, rychlejší sestavení hovoru, HD video hovory, chatové aplikace a další služby s bohatým mediálním obsahem z jakéhokoli zařízení či lokality.
Společnost Telefónica předvede své technologické inovace v oblasti hlasových služeb v LTE sítích, udávající trend na trhu, a nastíní svou strategii bezdrátové komunikace nové generace pro budoucnost tento měsíc (25.-28. února 2013) na MWC v Barceloně.
Zdroj: TZ O2