Operátor T-Mobile nám představil budoucnost mikro mobilních BTS (Base Transceiver Station), tedy zařízení určených pro šíření mobilního signálu. Tento vysílač je výrazně menší oproti stávajícímu řešení, je možné jej tedy nainstalovat víceméně kamkoliv a přitom nabízí vynikající parametry, co se týče přenosových rychlostí i možností připojení.
Mikro mobilní BTS, kterou postaví jedna osoba za dvě hodiny
Novou mikro mobilní BTS můžete v zastavěných oblastech snadno přehlédnout, jedná se totiž o konstrukci vzdáleně připomínající telefonní budku, z níž vyčnívá anténa. Sestavení takovéto BTS přitom trvá pouhé 2 hodiny, zvládne ji jedna osoba, a vyžaduje plochu cca 4 metry čtvereční (16 metrů s opěrnými body). Ve srovnání se standardní mobilní BTS, která má 25 metrů čtverečních, je tedy tato nová mikro mobilní BTS vyráběná v České republice mnohem kompaktnější.
Napájení mikro mobilní BTS dokáže zajistit klasický přívod elektřiny, velmi snadno však může fungovat také s generátorem či fotovoltaikou. Mobilka má rovněž bateriovou zálohu na zhruba dvě hodiny používání. Díky tomu je její využití ideální pro posílení signálu na festivalech či jiných eventech s velkou koncentrací osob, ale velmi důležitá může být také v krizových situacích, kdy může být například postavena na místa zasažená povodní apod. V konstrukci se pak ukrývá teleskopická tyč o délce 8 až 11 metrů. Na fotografiích lze pak vidět 1,5metrová omni anténa. Pochopitelně lze provedení konfigurovat dle potřeb, přičemž mobilka na fotografiích vyjde v řádech nižších stovek tisíc Kč, tudíž je relativně dostupná. Náklady jsou tak oproti standardním mobilním vysílačům (včetně nákladů na dopravu) zhruba poloviční.
Mobilka pokryje spolehlivě 6 až 8 tisíc zákazníků a umožňuje použití frekvenčních pásem 700/800/900/1800/2100/2600/3500 MHz (C-Band). Samotné propojení mobilky k síti lze realizovat pomocí optiky, MW linky, ale případně i satelitně přes Starlink. Její nasazení a využití má tedy skutečně takřka neomezený potenciál.