HTC One X
recenze

HTC One X

Velkolepá jednička

Dnešní recenzí završujeme testy trojice nových HTC spadajících do nové řady One. Končíme nejvybavenějším a největším kouskem, který dostal název One X. Láká především na 4,7 palcový HD displej a procesor Tegra 3 se čtyřmi výpočetními jádry. Příjemná je i paměť 32 GB, nadšení nicméně kazí některé drobnosti.

HTC One X – oficiální fotografie

Před několika málo dny vstoupila vlajková loď HTC, model One X, na český trh. Spolu s podstatně menším One V jsou zatím jedinými zástupci nové řady One, neboť prostřední model One S se začne prodávat až začátkem letních prázdnin. Recenze obou nižších modelů jsme vám přinesli a dnes nadešel čas na nejvybavenější kousek. HTC One X vyčnívá svou velikostí, úhlopříčkou displeje a počtem jader. Jinými slovy má vše, co by měl mít špičkový mobilní telefon dnešní doby, respektive to, co vyžaduje módní vlna.

Cena HTC One X startuje hodně vysoko a ačkoli je výbava na první pohled úplná a nechybí dokonce ani NFC, najde se pár drobností, které by vás od nákupu mohly odradit. Zapomenout musíte například na paměťové karty, HDMI konektor a baterii nijak nevyměníte. Dokáže si svou top pozici i tak obhájit?

Technické parametry HTC One X

Kompletní specifikace
Konstrukce134,4 × 69,9 × 8,9 mm, 130 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper LCD 2, 4,7" (720 × 1 280 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 920 × 1 280 px, 24 FPS
ChipsetnVidia Tegra 3 T33, CPU: 4×1,5 GHz, GPU: ULP GeForce
PaměťRAM: 1 GB, vnitřní paměť: 16 GB / 32 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano
Operační systémAndroid 4.2
Akumulátor1 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostduben 2012, 17 000 Kč

HTC One X – 1. díl: konstrukce

Obsah balení

Základní balení vypadá z dálky naprosto shodně s ostatními One modely a proto žádné zázraky nehledejte, což je ale vzhledem k top modelu docela škoda. Kromě telefonu se v krabičce nachází nezbytný datový kabel, známá nabíječka a lehce inovovaná sluchátka s plochým kabelem. Zajímavěji působí samotná krabička, která doznala od minulých let výrazných změn. Stejně jako u dalších modelů One je celá zaoblená a celá tvarově připomíná otevírací box.

V základním balení toho moc nenaleznete

Design a konstrukce: a zase ta placka

Nová řada telefonů by možná mohla znamenat nový design. Nicméně to bychom před sebou nesměli mít HTC, které se svého designu drží jako klíště. Abych ale One X jen nekřivdil, nuda je to především z čelní strany. Opět je to placka, na které se hůře něco vymýšlí. V mnohem lepším světle se designéři ukázali, pokud se podíváme na telefon zboku. Samozřejmě tloušťka 8,9 milimetrů je fajn, ale tím nejhlavnějším je jakýsi optický klam. Když se na One X podíváte z profilu, přijde vám, že je telefon prohnutý. Prohnutá je nicméně pouze linka vedoucí po bocích. Samotná konstrukce už nikoliv. Na pohled opravdu pěkné a narušuje to tradiční „plackoidní“ design. Zadní strana už je spíše obyčejná, z tmavě šedého, měkčeného polykarbonátu. Výrazně vypadá čočka fotoaparátu, která značně vyčnívá nad okolní plochu. Pakliže byste přeci jen prahli po větší odlišnosti, zvolte bílou variantu modelu One X, která vypadá velmi stylově.

V bílé vypadá One X velmi stylově

Dlužím vám ještě zbylé rozměry. Na výšku měří One X úctyhodných 134 milimetrů a široký je 70 milimetrů. Opravdový velikán. Mnoho lidí bude telefon častovat vžitým pojmem „pádlo“. Přesně tím totiž One X je. Málokterý telefon na trhu je větší. Hledáte-li kompaktní telefon či máte menší ruce, můžete se rovnou porozhlédnout jinde, One X pro vás není. Nabízí se jasné porovnání se starším modelem Sensation XL. Oba dva modely jsou rozměrově takřka shodné, odlišnosti jsou v jednotkách milimetru. Příjemná je naopak hmotnost, která se zastavila na 130 gramech. Důvod poměrně nízké hodnosti hledejme v použití polykarbonátu, jakožto materiálu, ze kterého je kompletně vyrobeno tělo telefonu. Stejný materiál používá již nějakou dobu Nokia na svých modelech N9, Lumia 800 nebo Lumia 900.

Z čelní strany vypadá One X poměrně tuctově

Když se navrátíme na čelní stranu, je nám jasné, že dominujícím prvkem zde je displej roztahující se takřka po celé ploše. Velmi efektně je řešeno krycí sklíčko, které se po stranách svažuje a pozvolna přechází do boků, čímž zpříjemňuje klouzání prstu pod displeji. Nad displejem je na HTC netradiční reproduktor. Není tvořen mřížkou, ale průduchy. V pravé části reproduktoru je pak malá informační LED dioda. Ani nevyšší model se nedočkal vylepšení a dioda stále bliká jen 5 minut. Navíc vzhledem k její titěrnosti a umístění, blikání skoro neuvidíte, pokud telefon nebude ležet před vámi na stole. Například model One V měl umístění diody řešeno mnohem chytřeji. V každém případě dioda při zmeškané události bliká zeleně, při vybité baterii svítí oranžově.Nad displejem se pak nachází ještě kamerka pro videohovory. Pod displejem nemohou chybět senzorová tlačítka, která jsou nově pouze tři, a jedno z nich je jiné, než dříve. Šipka zpět zůstala zachována, stejně tak domeček. Do věčných lovišť nicméně odešla lupa a tlačítko menu. Namísto nich přibylo tlačítko vyvolávající naposledy spuštěné aplikace.

Matná zadní strana je příjemná na omak

Pojďme se ale podívat na boky telefonu. Celá řada One zaznamenala velké stěhování tlačítka, které reguluje hlasitost. Nově se nachází na pravém boku. Abych byl ale úplný, pravostranné ovládání hlasitosti nabídl loni již model EVO 3D, avšak později modely Sensation XE a XL opět ctily levý bok jako místo pro ovládání hlasitosti. Každopádně je dostatečně velké a dobře se tiskne. V místech, kde dříve bývalo tlačítko hlasitosti, tedy na levém boku, je na One X nechráněný microUSB konektor. S patřičnou redukcí jej lze použít i jako HDMI výstup, který však jako takový chybí. Na spodní straně je pak pouze mikrofon. Na horní straně se logicky musí nacházet 3,5 mm jack konektor a odemykací klávesa. Vzhledem k velkým rozměrům telefonu však její umístění a velikost není ideální. Pokud telefon držíte v jedné ruce, nedosáhnete, nemáte-li extra dlouhé prsty, ukazováčkem na ono tlačítko a jste nuceni přehmátnout. Kdyby bylo tlačítko trochu protaženo směrem k zadní části, bylo by to lepší. Jenže v tom mu brání slot na SIM kartu.

Lesklé boky působí prohnutým dojmem

Jak je možné, že odemykacímu tlačítku brání SIM karta? Nemá být schována hluboko v telefonu? Na tyto otázky existuje jednoduchá odpověď. Většinou je schována, jenže HTC udělalo několik změn. Prvně upustilo od klasické SIM karty a použilo, jak je dnes již pomalu zvykem, microSIM kartu. A za druhé se rozhodlo tělo telefonu nezatěžovat odnímatelnými částmi. MicroSIM karta se tak vkládá do šuplíčku, který se právě nachází na samém vrcholu zadní strany, jen kousek od odemykacího tlačítka. S oním šuplíčkem se pojí ještě další perlička. HTC totiž opisovalo od jablečné konkurence. Víte, jak se otevírá šuplíček u iPhonu? Pokud ano, vězte, že stejným způsobem to probíhá i u One X. Pokud nevíte, vězte, že je k otevření nutný kousek drátku, který je ozvláštněn plochou s logem HTC. Tuto pomůcku strčíte do otvoru vedle šuplíčku. Tím jej otevřete a dostanete se k ke slotu pro SIM kartu. Způsob sice funkční, ale dosti komplikovaný. Naštěstí si lze pomoci nehtem a šuplíček vytáhnout i tímto způsobem.

TIP! micro-SIM karta: co je zač a kde a za kolik ji sehnat?

MicroSIM karta se vkládá do šuplíčku

Nejvýraznějším prvkem zadní strany je, vyjma loga výrobce uprostřed, vystupující čočka fotoaparátu. Kromě toho, že poměrně výrazně vystupuje nad okolní povrch je ozvláštněna také chromovým proužkem. Nabízí se ale otázka, jak dlouho bude chromový proužek a potažmo celá takto exponovaná čočka odolávat běžnému používání. V redakci máme dva kousky HTC One X a po dvou týdnech se zatím žádné oděrky neobjevily. V dolní části zadní strany ještě najdete pět jakýchsi „teček“ pod sebou. Běžně jsou jen na parádu a svého využití se dočkají až ve chvíli, kdy One X vložíte do doku. Ten si nicméně musíte přikoupit. Tečky jsou totiž konektory, kterými telefon s dokem poté propojíte. Úplně dole je pak průduch hlasitého reproduktoru a logo Beats Audio.

Čočka fotoaparátu vystupuje nad okolní povrch

Kvalita zpracování se HTC povedla na výbornou. Telefon je vyroben, jak již bylo řečeno, z polykarbonátu, a k pevnosti konstrukce přispívá i tzv. unibody konstrukce. Nikde se nic neodsouvá a tak nemá co vrzat či vydávat jiné nežádoucí pazvuky. Zadní strana je matná a příjemná na omak. Lépe i telefon drží v ruce. Čelní strana a boky jsou naopak lesklé. Naštěstí situace s otisky prstů není nijak tragická.

Klávesa regulující hlasitost je nově na pravém boku
Diskuze ke článku
koty.x0
Také bych dodal k mínusům prostředí sense :) Ano je to velmi přehledné a propracované prostředí, které asi nemá mezi jinými výrobci konkurenci, ale pokud jsem dobře viděl na videu, je to opět neskutečný žrout RAM :) k čemu je u takového smartfounu 1GB RAM, když po ukončení všech aplikací mi systém sám o sobě zabírá okolo 720 MB z RAM paměti? :D
Honza
Já tenhle telefon mám, asi 14 dní a jsem s ním naprosto spokojený.
Je pravda, že baterie by mohla vydržet víc, ale musíme brát to, že má člověk k dispozici výkoné zařízení a v podstatě to, co máte v počítači, můžete nosit v kapse.
Takže super telefon, super prostředí. Všem, kdo ho potřebuje, nebo si jen chce koupit ho doporučuji.
Vali
skvělá recenze ;) hned si kupuji HTC ONE X
Eda
Občas pomalé reakce. To bych u tak výkonného telefonu nečekal. Evidentně to nemůže být problém hardware.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze