Souboj čtyřjader: One X vs. Optimus 4X HD vs. Galaxy S III (1. díl)

Rok se s rokem sešel a výrobce honba za počtem jader neopustila. Zatímco loni jsme srovnávali dvoujádra, letos to jsou čtyřjádrové telefony, které se opět utkají o absolutního krále mobilních telefonů. Obhájí své loňské vítězství Samsung nebo ho tentokrát HTC trumfne? Stále je tu ale i podceňované LG, které určitě může překvapit.

Oficiální fotografie účastníků srovnání

Stejnou dobou v loňském roce jsme zažívali boom dvoujádrových telefonů. Do tohoto závodu se zapojily tři asijské značky – LG, HTC a Samsung. Již na sklonku loňského roku bylo jasné, že honba za jádry bude pokračovat a letos se tak odehraje další, tentokrát však čtyřjádrová bitva. Mnozí z nás ale zřejmě očekávali, že se do tohoto závodu zapojí více výrobců, jenže se tak nestalo. I v tomto srovnání si to rozdá výše zmíněná asijská trojice, další výrobci svá čtyřjádra na našem trhu ještě nemají. Jediné, co se změnilo, je pořadí příchodu jednotlivých protivníků na trh. Letos to první stihlo HTC a s poměrně slušným předstihem nám servírovalo svůj One X. Druhé místo v pružnosti si uhájil Samsung a zhruba měsíc po HTC poslal do prodeje svoji „eS-trojku“. Letos zaspalo LG, což je v kontrastu s loňským prvním místem překvapením. Její Optimus 4X HD se v České republice teprve začíná prodávat.

Ve výsledku je ale vcelku jedno, kdy který model přišel na trh. Důležité je, že se prodávají, mají čtyři jádra a velmi podobnou cenu. Je tedy jasné, že se nabízí klasická otázka, který vybrat? Udržel si Samsung meziročně velký náskok na oba soupeře? A co LG? Dokázalo se zvednout a být vyrovnanějším konkurentem? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět naše několika dílné srovnání, přičemž první díl právě začíná.

Dnes vypukne boj čtyřjader...

Základní parametry čtyřjádrových telefonů

Model HTC One X LG Optimus 4X HD Samsung Galaxy S III
rozměry 134,4 x 69,9 x 8,9 mm 132,4 x 68,1 x 8,9 mm 136,6 x 70,6 x 8,6 mm
hmotnost 130 gramů 133 gramů 133 gramů
procesor nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz Exynos 4412 - 1,4 GHz
paměť RAM 1 GB 1 GB 1 GB
interní paměť 32 GB 16 GB 16 / 32 / 64 GB
paměťové karty ne ano ano
SIM karta microSIM běžná SIM microSIM
úhlopříčka displeje 4,7 palce 4,7 palce 4,8 palce
rozlišení 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů
typ displeje Super LCD 2 TFT IPS Super AMOLED
typ matice RGB RGB PenTile
typ a kapacita baterie Li-Pol 1800 mAh Li-Ion 2150 mAh Li-Ion 2100 mAh
cena (přibližně) 13 500 Kč 13 500 Kč 15 000 Kč

HTC One X vs. Samsung Galaxy S III vs. LG Optimus 4X HD – souboj čtyřjader

Představení

Před vypuknutím samotného souboje se sluší všechny zúčastněné náležitě představit. Aby se účastníci nehádali o pořadí, zvolíme abecední posloupnost. Začneme tedy HTC, následovat bude LG a představovací část zakončíme Samsungem.

V letošním roce HTC upustilo od nějakých superlativních názvů a vlajková loď spadá do stejné řady, jako ostatní, tedy One. V dnešním srovnání je samozřejmě nejvyšší model One X, který do boje vstupuje s čipsetem nVidia Tegra 3, který nabízí čtyři jádra a ještě jedno páté, úsporné. Dalším lákadlem je bezpochyby obří displej s HD rozlišením. Nadprůměrná je i interní 32 GB paměť. Jenže jen do doby, než vyjde najevo, že One X neumí paměťové karty. Další výbava je ale špičková. Nechybí 8 megapixelový fotoaparát, technologie NFC či Android ve své čtvrté verzi s přislíbenou aktualizací. Bude zajímavé sledovat, zda se HTC bude rvát o vítězství stejně statečně, jako tomu bylo loni.

Čtěte: Recenze HTC One X – Velkolepá jednička

HTC One X

Druhý na řadu přichází loňský otloukánek. LG vždy hrálo až třetí housle a loni tak bohužel prohrálo. Rok se s rokem sešel a oblíbenost tohoto výrobce ještě více klesla. To jej však neodradilo od představení špičkového modelu Optimus 4X HD, který samozřejmě také nabízí čtyřjádrový procesor (rovněž Tegra 3) či velký HD displej. Stejně tak mu nechybí moderní funkce jako NFC. Silnou stránku v dnešní době bude tak podpora paměťových karet a také tradičně design, na kterém si LG nechává záležet. Letos se LG určitě nespokojí s obhajobou posledního místa a pokusí se o velký návrat.

Čtěte: Recenze LG Optimus 4X HD – čtyři jádra stačí, drahoušku

LG Optimus 4X HD

Na závěr tu máme loňského vítěze, výrobce Samsung. Pro letošní rok také představil nástupce a napěchoval jej snad tím nejlepším, co je dnes u mobilních telefonů k vidění. Výkonný čtyřjádrový procesor Exynos se silným grafickým akcelerátorem, obří displej s HD rozlišením, moderní technologie kontrolující aktivitu vašich očí či velmi kvalitní fotoaparát. Nemůže chybět NFC, velká interní paměť a také podpora paměťových karet. Samsung neponechává nic náhodě a sebevědomí z něj jen čiší. Jeho cíl tak není nižší, než obhajoba prvenství.

Čtěte: Recenze Samsung Star III – Třetí výlet ke hvězdám

Samsung Galaxy S III

Nyní už přichází čas na vypuknutí bitvy. V prvním díle nás čekají celkem čtyři kola, přičemž v každém z nich se bojuje o tři body. Nejlepší účastník obdrží body dva, druhý jeden a poslední zůstane v daném kole bez bodu. Zbývá popřát, nechť vyhraje ten nejlepší.

1. kolo – Obsah balení

V prvním kole začneme pěkně v poklidu, samotní účastníci ještě mohou věnovat volný čas rozcvičce, protože se podíváme na jejich prodejní balení. Pokud bych měl hodnotit originalitu, pak by asi vyhrálo HTC. Jeho oválná papírová krabička působí poměrně neotřele. Stylově však vypadá také krabička od LG kombinující černou s červeným proužkem. Nejvíce fádní balení má Samsung, který se u ani u vlajkové lodi nijak nesnažil. Mnohem důležitější však je obsah. Ačkoliv to bude znít velmi překvapivě, žádné hody se nekonají a všichni tři účastníci se omezují takřka na nutné minimum. Nabíječka, USB kabel a sluchátka. Žádný bonus navíc jako například pěkné kožené pouzdro se nekoná. Jediným plusovým bodem je tak NFC štítek u LG a Optimus 4X HD si díky tomu připisuje první dílčí vítězství.

Základní krabice
Obsah základních balení

V prvním kole bere dva body Optimus 4X HD. Jeho balení je sice také velmi chudé, ale díky NFC štítku a pěkné krabici jsme se přiklonili právě k němu. Zbylý bod si svorně rozdělí One X s Galaxy S III.

Stav po 1. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
0,5 b. (+0,5)2 b. (+2)0,5 b. (+0,5)

2. kolo - Design a konstrukce

Druhé kolo už bude o poznání zajímavější, podíváme se na design, rozměry a také kvalitu konstrukčního zpracování. Samotný design se vždy hodnotí velmi obtížně, neboť každý z nás má zcela jiný vkus. Někdo rád ostré hrany, jiný zase oblé. V každém případě ale lze kladně hodnotit originalitu, snahu o inovaci či alespoň malé odlišení od mnoha stejných placek dnešní doby.

čtyřjádroví velikáni tělem i duší

Jako nejzdařilejší bych hodnotil design Optimusu 4X HD. LG vsadilo na ostřejší hrany a velmi pěkně vypadají boky, na kterých zaujme kombinace dvou stříbrných linek s plastovým vroubkováním uprostřed. V tomto duchu jsou navíc vyvedena i tlačítka. Na jednu stranu je to dobře, na druhou je jejich minimalističnost v rozporu s pohodlným ovládáním. Luxusním dojmem působí zadní vzorovaná strana, která vzdáleně může připomínat kůži, byť jde jen o plast. Stejné řešení volilo LG například u modelu Prada 3.0.

Na rozdíl od LG HTC nijak neexperimentuje a vlajkový model One X nezapře rodovou linii a známý a již dlouho velmi podobný design HTC. Přesto ale vypadá přeci jen lépe, než například loňský Sensation. Výslednému dojmu dopomohlo, že se výrobce vzdal zvláštních „slepených zad“, kde zkoušel kombinovat kov s plasty jiných odstínů. Zajímavé je rovněž prohnutí celé konstrukce, viditelné z profilu. Ovládací tlačítka po bocích jsou lépe vyvedená než v případě Optimusu 4X HD, nicméně nahmatat odemykací klávesu na horní straně je poměrně obtížné. Zajímavým prvkem je také krycí sklíčko displeje, které zabíhá v podstatě až do samotného okraje přední strany.

Šestnáct tikajících jader v jedné dlani

Samsung se v letošním roce rozhodl jít zcela jinou cestou. Zatímco loňský Galaxy S II si potrpěl spíše na ostřeji řezané hrany, letos byste vůbec nějaké hrany hledali marně. Telefon je zaoblený úplně všude, což ale vyvolává dojem, že je baculatý. Ozvláštněním je boční stříbrná linka, jejíž tvarování po bocích budí dojem, že je telefon prohnutý. Skvěle Samsung u modelu Galaxy S III zvládl tlačítka po obvodu telefonu. Dobře se tisknou a odemykací klávesa je na zcela ideálním místě. Díky oblým tvarům se Galaxy S III také pohodlně drží v ruce.

Volně se přesuneme k rozměrům. Předem víme, že všichni zástupci nejsou žádnými drobečky a patří mezi největší telefony na trhu. V přímém porovnání si ale velmi konkurují a rozdíly jsou takřka zanedbatelné. Nejmenší na výšku je Optimus 4X HD měřící 132,4 milimetrů. One X však přidává pouze 2 milimetry navíc, což je ve výsledku skoro zanedbatelné. Dlouhánem souboje je Galaxy S III, který One X převyšuje o další 2,2 milimetry.

U šířky jsou rozdíly o něco větší a hlavně více patrné. Nejlépe ze souboje vychází opět Optimus 4X HD, jehož šířka se zastavila na 68,1 milimetrů. Rovnou mohu říci, že se z celé trojice nejlépe drží v ruce a to i přes veškerou snahu Galaxy S III, o které si povíme za chvilku. O bezmála dva milimetry širší je One X. Šířka 69,9 je opravdu velká a celkově se HTC One X už příliš pohodlně nedrží. Ještě sedm desetin milimetru přidává Galaxy S III a jako jediný se se svými 70,6 milimetry dostává nad hranici magické sedmdesátky.

Nejmenší rozdíly shledáváme u tloušťky. Honba za tenkou konstrukcí, zdá se, dosáhla vrcholu, protože rozdíl mezi celou trojicí činí pouhé tři desetiny milimetru. Jinými slovy rozdíl nepocítíte. Nejtenčí je Galaxy S III s 8,6 milimetry. O druhé místo se dělí One X s Optimusem 4X HD, oba mají shodně 8,9 milimetrů. Celá trojice tedy patří mezi velmi tenké telefony. Ovšem ne každý účastník dnešního souboje padne dobře do ruky.

O Optimusu 4X HD jsme si to řekli již výše. Nejmenší šířka a malá tloušťka dělají své. Mohl bych ho nazvat velkým mobilem, co se ještě poměrně dobře drží. Naopak velmi špatně na tom je One X. Velká šířka a navíc ještě rozšířená zadní strana zapříčiňuje, že ovládání jednou ruku již činí problémy a obslužnost tlačítka pro odemykání jakbysmet. Z celé trojice se HTC One X drží a ovládá nejhůře. Zato Galaxy S III se i přes svou šířku drží velmi dobře. Jak je to možné? Odpověď hledejte u oblých tvarů a zúžení směrem k zadnímu krytu. Tím se výrobci povedlo větší rozměry částečně zamaskovat.

Volně se přesuneme k hmotnosti, kde nás ale opět nic nečeká. Mohlo by se zdát, že od sebe výrobci navzájem opisují a hmotnosti srovnali takřka do jedné roviny. Vítězem je One X se 130 gramy, jenže jaké je to vítězství, když zbylí dva konkurenti váží pouze o 3 gramy více. Mnohem zajímavější je tedy spíše otázka, jak je možné, že vlajkové lodě napěchované funkcemi a velkými displeji jsou tak lehké?

Odpověď hledejme v použitých materiálech. Celá trojice používá nějaký druh plastu, který vždy spojuje nízká hmotnost. Žádné hodnotné materiály tedy nečekejme. Konstrukční zpracování je u všech tří na vysoké úrovni a žádné povrzávání či špatné lícování se nekoná. To potěší zejména u dvojice Galaxy S III a Optimus 4X HD, neboť oba mají na rozdíl od One X odnímatelný zadní kryt. Zadní kryt má jinak nejlépe řešený Optimus 4X HD. Těžko jej poškrábete, neulpívají na něm otisky prstů a navíc dobře vypadá. Dobrou cestou jde i One X s polykarbonátovým tělem, jehož povrch je lehce měkčený, ale zase jej musíte občas vyčistit. Jako jediný navíc neumožňuje přístup k baterii, což se někdy může hodit. Nejhůře dopadl superlesklý Galaxy S III, na jehož krytu ulpívají otisky a navíc je extrémně náchylný ke škrábancům. Doslova po pár dnech si již povšimnete mikroskopických vláken, které se časem zvětšují.

Dlouhé druhé kolo je za námi. Rozdělování bodů jednoduché určitě nebude. Rozměrově si telefony nemají, co vytknout, kvalita zpracování je rovněž špičková. Letos jsme se ani nedočkali hodnotných materiálů, které by mohly předurčit dílčího vítěze. Nechme tedy promluvit ty části, kde se telefony lišily. Rozměry, designem i kvalitou oplývá Optimus 4X HD, kterému tak po zásluze přibývají dva body a vypracovává si náskok. Rozhodnutí o přiřknutí posledního bodu je obtížné. Nakonec jej ale uděluji Galaxy S III za dobře rozmístěné ovládací prvky po těle telefonu a pohodlnější držení než v případě One X, který z této části souboje odchází poražen bez bodu.

Stav po 2. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
0,5 b.4 b. (+2)1,5 b. (+1)

3. kolo - Baterie a výdrž

Třetí kolo se bude věnovat bateriím a následné výdrži jednotlivých modelů. Pohotovostní doba je i dnes stále ostře sledovaná a každý telefon, který vydrží déle než jeden den, je skoro vynášen do nebes. Nejprve se podíváme na papírové údaje. Optimus 4X HD se chlubí Li-Ion akumulátorem o kapacitě 2150 mAh, One X nabízí novější typ akumulátoru Li-Pol, avšak pouze s kapacitou 1800 mAh, a Galaxy S III to zkouší opět s Li-Ion akumulátorem a kapacitou 2100 mAh. Dle těchto hodnot by měl nejlepší výdrž nabídnout Optimus 4X HD, těsně následovaný Galaxy S III. Někde vzadu bych pak zůstal One X.

Přístup k baterii One X nemá

Papírové hodnoty jsou však jedna věc, ale realita může být jiná. Nejprve se podíváme na běžné používání takovéhoto telefonu. Modelovou situací bude samozřejmě online stav, kdy má telefon volnou ruku v synchronizaci e-mailů, RSS zpráv, Facebooku, je on-line na Gtalku, vy pošlete pár zpráv a uskutečníte několik hovorů a občas se podíváte na internet. Jas displeje pak necháte regulovat automatikou. Ve zhruba takovýchto podmínkách zcela jasně dominuje Galaxy S III, se kterým se dostanete na téměř den a půl. Druhé místo bere One X, který dokáže vydržet zhruba jeden celý den. Nejhůře je na tom Optimus 4X HD, který se druhého rána většinou nedočká.

Při standardizovaném syntetickém testu výdrže při prohlížení webových stránek, kdy byly telefony přihlášeny do 3G sítě a připojeny k zabezpečené Wi-Fi, skrze kterou každou minutu stáhly náhodně vybranou stránku mobilenet.cz, přičemž jas displeje byl nastaven na 50 %, vítězí nečekaně Optimus 4X HD, který webové stránky načítal 543 minut. Podstatě hůře dopadl Galaxy S III, který se odporoučel po 326 minutách. Zde hrál roli zřejmě Super AMOLED displej, který má tradičně největší spotřebu při zobrazování bílé barvy, které je na webu nejvíce. Ještě horšího výsledku, 309 minut, dosáhl One X. Druhým testem výdrže bylo přehrávání YouTube videa. V tom jednoznačně kraloval Samsung Galaxy S III, který video vydržel přehrávat 610 minut. Druhé místo s velkou ztrátou obsadil Optimus 4X HD s 386 minutami, následovaný opět modelem One X s 352 minuty.

Třetí kolo je za námi a dva body si na své konto připíše Galaxy S III. Sice neobstál v internetovém testu, nicméně si reputaci napravil testem přehrávání YouTube videa a pak především vyváženou výdrží při běžném používání. Druhé místo ve třetím kolem obsazuje Optimus 4X HD, který sice výdrž až tak nenadchne, ale ovládl internetový test výdrže. Bez bodu je opět One X, který nabídne celkově nejhorší výdrž a začíná na své soupeře bodově ztrácet.

Stav po 3. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
0,5 b.5 b. (+1)3,5 b. (+2)

4. kolo - Displej

V prvním díle se rozloučíme porovnáním displejů a vezmeme to pěkně postupně, údaj po údaji. Prvním hlediskem je bezpochyby úhlopříčka. Tady vítězí Galaxy S III se svými 4,8 palci. Vítězství je to ale velmi těsně, neboť oba soupeři nabízejí 4,7 palcové displeje. Ve výsledku tedy takřka žádný rozdíl. Rozlišení je u všech modelů shodné – 1280 x 720 pixelů. Jde tedy o HD rozlišení. Ve výsledku má nejhrubší displej Galaxy S III. Samo o sobě byste rozdíl nepoznali, jenže Galaxy S III zvolil na rozdíl od matice RGB, kterou nabízí One X i Optimus 4X HD, matici PenTile. Ta by sice měla nabídnout vyšší životnost, ale jejím neduhem je menší počet subpixelů v každém pixelu (má tedy fyzicky reálně nižší rozlišení) a tím pádem patrnější přechody mezi jednotlivými pixely. U takto vysokého rozlišení to ale naštěstí není moc vidět, nicméně při blízkém zkoumání, kdy budete mít vedle sebe všechny tři telefony, si toho povšimnete.

Porovnání displejů

Nyní se podíváme na typy jednotlivých panelů. Každý výrobce totiž vsadil na něco jiného. HTC volí své Super LCD 2, LG použilo TFT IPS a Samsung vsadil na osvědčený Super AMOLED. Bílou barvu nejlépe podává One X, u kterého jde opravdu o bílou. V případě Optimusu 4X jde lehce do modra a podobně, ale ještě o něco hůře, je na tom Galaxy S III. Černou barvu naopak nejlépe zobrazí Galaxy S III, což je pochopitelné, protože při zobrazování černé jednotlivé pixely v Super AMOLED displeji vůbec nesvítí a v jeho podání tak jde o nefalšovanou temnotu. V těsném závěsu je One X, s jehož černou budete spokojeni. Zaostává Optimus 4X HD, jehož černá je spíše tmavě šedá.

Porovnání displejů

Pozorovací úhly mají všechny modely jedním slovem skvělé. Pokud budete hledět na fotku či barevné prostředí, rozdíly jsou minimální. Čitelnost displeje na sluníčku není silnou stránkou ani jednoho z modelů. Viditelnost hodnotím nejlépe u One X a není se čemu divit. Při nastavení maximálního jasu opravdu nejvíce září. Oba jeho soupeři jsou ale v těsném závěsu, přičemž nejblíže je Galaxy S III, u kterého si ale pro pohodlné čtení budete muset už občas stínit rukou. Ještě o malý kousek hůře je na tom LG. Jakoukoliv čitelnost velmi ovlivňují otisky prstů. Zde si jsou všichni rovni. Otiskům se neubráníte, nicméně nejde o žádnou katastrofu.

Ochranu displeje zajišťuje krycí sklíčko Corning Gorilla Glass 2. Jenže pouze u One X a Galaxy S III. Optimus 4X HD chrání jen klasické minerální sklo. Větší odolností by tak měly oplývat právě One X s Galaxy S III.

Ve čtvrtém kole se plného bodového zisku prvně dočkává One X, jehož displej nabízí vyváženou kvalitu, velikost i rozlišení. Druhé místo si nakonec uhájí Galaxy S III, jehož Super AMOLED panel, byť s PenTile maticí, nabídne lepší podívanou, než TFT IPS u Optimusu 4X HD. Někdo by navíc mohl i ocenit větší úhlopříčku. Bez bodu je tak poprvé v tomto srovnání Optimus 4X HD, který ztráce v podání barev, čitelností na slunci i horší ochranou displeje.

Stav po 4. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
2,5 b. (+2)5 b.4,5 b. (+1)

Závěr prvního dílu

První díl srovnání čtyřjádrových telefonů máme za sebou. Po 4 kolech se vedení ujal poměrně překvapivě LG Optimus 4X HD, který si, jak se zdá, chce napravit reputaci z loňského roku. Nepříjemně se na něj ale dotahuje populární Samsung Galaxy S III, který navíc ještě neukázal vše, co dokáže a své největší trumfy vybalí v dalších kolech. Prozatím poslední je HTC One X, i to se však dokázalo probrat z počátečního spánku a udržuje se soupeři kontakt. Na druhý díl se můžete těšit již příští týden. Pokud máte jakýkoliv tip na funkci, kterou bychom neměli opomenout porovnat, neváhejte a napište nám pod tímto článkem nebo na našich sociálních sítích.

Kdo nakonec srovnání vyhraje a usedne na pomyslný trůn?

Nepřehlédněte

Související články
Diskuze ke článku
syn lovce jelenů
S android 4.0.4 šlape one x parádně,skvělá čitelnost na slunci,i když mám jas na minimum,dobrý nevypalující se display.chybí mi pouze slot na sd,používal jsem více karet,abych nemusel neustále sdílet jejich obsah.
spree
One X ste testovali uz s novym FW s Androidom 4.0.4?
jaku
preco htc one x nedostal body za design a konstrukci ?
Trey Sand
Trošku mě zaskočilo to srovnání tech displejů kde LG má nejvíc svitivejsi displej ze všech tři telefonu, i testy pod mikroskopem na tom s hardware to potvrzuji, a já sám jsem testoval svítivost HTC one X a LG O4X na maximálním jasu a LG bylo už od oka mnohem víc jasnější jak v noci tak na slunci. S ostatníma parametrama displeje souhlasim u LG kdy je Černá taková šedá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze