Souboj čtyřjader: One X vs. Optimus 4X HD vs. Galaxy S III (1. díl)

Rok se s rokem sešel a výrobce honba za počtem jader neopustila. Zatímco loni jsme srovnávali dvoujádra, letos to jsou čtyřjádrové telefony, které se opět utkají o absolutního krále mobilních telefonů. Obhájí své loňské vítězství Samsung nebo ho tentokrát HTC trumfne? Stále je tu ale i podceňované LG, které určitě může překvapit.

Oficiální fotografie účastníků srovnání

Stejnou dobou v loňském roce jsme zažívali boom dvoujádrových telefonů. Do tohoto závodu se zapojily tři asijské značky – LG, HTC a Samsung. Již na sklonku loňského roku bylo jasné, že honba za jádry bude pokračovat a letos se tak odehraje další, tentokrát však čtyřjádrová bitva. Mnozí z nás ale zřejmě očekávali, že se do tohoto závodu zapojí více výrobců, jenže se tak nestalo. I v tomto srovnání si to rozdá výše zmíněná asijská trojice, další výrobci svá čtyřjádra na našem trhu ještě nemají. Jediné, co se změnilo, je pořadí příchodu jednotlivých protivníků na trh. Letos to první stihlo HTC a s poměrně slušným předstihem nám servírovalo svůj One X. Druhé místo v pružnosti si uhájil Samsung a zhruba měsíc po HTC poslal do prodeje svoji „eS-trojku“. Letos zaspalo LG, což je v kontrastu s loňským prvním místem překvapením. Její Optimus 4X HD se v České republice teprve začíná prodávat.

Ve výsledku je ale vcelku jedno, kdy který model přišel na trh. Důležité je, že se prodávají, mají čtyři jádra a velmi podobnou cenu. Je tedy jasné, že se nabízí klasická otázka, který vybrat? Udržel si Samsung meziročně velký náskok na oba soupeře? A co LG? Dokázalo se zvednout a být vyrovnanějším konkurentem? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět naše několika dílné srovnání, přičemž první díl právě začíná.

Dnes vypukne boj čtyřjader...

Základní parametry čtyřjádrových telefonů

Model HTC One X LG Optimus 4X HD Samsung Galaxy S III
rozměry 134,4 x 69,9 x 8,9 mm 132,4 x 68,1 x 8,9 mm 136,6 x 70,6 x 8,6 mm
hmotnost 130 gramů 133 gramů 133 gramů
procesor nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz nVidia Tegra 3 - 1,5 GHz Exynos 4412 - 1,4 GHz
paměť RAM 1 GB 1 GB 1 GB
interní paměť 32 GB 16 GB 16 / 32 / 64 GB
paměťové karty ne ano ano
SIM karta microSIM běžná SIM microSIM
úhlopříčka displeje 4,7 palce 4,7 palce 4,8 palce
rozlišení 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů 1280 x 720 pixelů
typ displeje Super LCD 2 TFT IPS Super AMOLED
typ matice RGB RGB PenTile
typ a kapacita baterie Li-Pol 1800 mAh Li-Ion 2150 mAh Li-Ion 2100 mAh
cena (přibližně) 13 500 Kč 13 500 Kč 15 000 Kč

HTC One X vs. Samsung Galaxy S III vs. LG Optimus 4X HD – souboj čtyřjader

Představení

Před vypuknutím samotného souboje se sluší všechny zúčastněné náležitě představit. Aby se účastníci nehádali o pořadí, zvolíme abecední posloupnost. Začneme tedy HTC, následovat bude LG a představovací část zakončíme Samsungem.

V letošním roce HTC upustilo od nějakých superlativních názvů a vlajková loď spadá do stejné řady, jako ostatní, tedy One. V dnešním srovnání je samozřejmě nejvyšší model One X, který do boje vstupuje s čipsetem nVidia Tegra 3, který nabízí čtyři jádra a ještě jedno páté, úsporné. Dalším lákadlem je bezpochyby obří displej s HD rozlišením. Nadprůměrná je i interní 32 GB paměť. Jenže jen do doby, než vyjde najevo, že One X neumí paměťové karty. Další výbava je ale špičková. Nechybí 8 megapixelový fotoaparát, technologie NFC či Android ve své čtvrté verzi s přislíbenou aktualizací. Bude zajímavé sledovat, zda se HTC bude rvát o vítězství stejně statečně, jako tomu bylo loni.

Čtěte: Recenze HTC One X – Velkolepá jednička

HTC One X

Druhý na řadu přichází loňský otloukánek. LG vždy hrálo až třetí housle a loni tak bohužel prohrálo. Rok se s rokem sešel a oblíbenost tohoto výrobce ještě více klesla. To jej však neodradilo od představení špičkového modelu Optimus 4X HD, který samozřejmě také nabízí čtyřjádrový procesor (rovněž Tegra 3) či velký HD displej. Stejně tak mu nechybí moderní funkce jako NFC. Silnou stránku v dnešní době bude tak podpora paměťových karet a také tradičně design, na kterém si LG nechává záležet. Letos se LG určitě nespokojí s obhajobou posledního místa a pokusí se o velký návrat.

Čtěte: Recenze LG Optimus 4X HD – čtyři jádra stačí, drahoušku

LG Optimus 4X HD

Na závěr tu máme loňského vítěze, výrobce Samsung. Pro letošní rok také představil nástupce a napěchoval jej snad tím nejlepším, co je dnes u mobilních telefonů k vidění. Výkonný čtyřjádrový procesor Exynos se silným grafickým akcelerátorem, obří displej s HD rozlišením, moderní technologie kontrolující aktivitu vašich očí či velmi kvalitní fotoaparát. Nemůže chybět NFC, velká interní paměť a také podpora paměťových karet. Samsung neponechává nic náhodě a sebevědomí z něj jen čiší. Jeho cíl tak není nižší, než obhajoba prvenství.

Čtěte: Recenze Samsung Star III – Třetí výlet ke hvězdám

Samsung Galaxy S III

Nyní už přichází čas na vypuknutí bitvy. V prvním díle nás čekají celkem čtyři kola, přičemž v každém z nich se bojuje o tři body. Nejlepší účastník obdrží body dva, druhý jeden a poslední zůstane v daném kole bez bodu. Zbývá popřát, nechť vyhraje ten nejlepší.

1. kolo – Obsah balení

V prvním kole začneme pěkně v poklidu, samotní účastníci ještě mohou věnovat volný čas rozcvičce, protože se podíváme na jejich prodejní balení. Pokud bych měl hodnotit originalitu, pak by asi vyhrálo HTC. Jeho oválná papírová krabička působí poměrně neotřele. Stylově však vypadá také krabička od LG kombinující černou s červeným proužkem. Nejvíce fádní balení má Samsung, který se u ani u vlajkové lodi nijak nesnažil. Mnohem důležitější však je obsah. Ačkoliv to bude znít velmi překvapivě, žádné hody se nekonají a všichni tři účastníci se omezují takřka na nutné minimum. Nabíječka, USB kabel a sluchátka. Žádný bonus navíc jako například pěkné kožené pouzdro se nekoná. Jediným plusovým bodem je tak NFC štítek u LG a Optimus 4X HD si díky tomu připisuje první dílčí vítězství.

Základní krabice
Obsah základních balení

V prvním kole bere dva body Optimus 4X HD. Jeho balení je sice také velmi chudé, ale díky NFC štítku a pěkné krabici jsme se přiklonili právě k němu. Zbylý bod si svorně rozdělí One X s Galaxy S III.

Stav po 1. kole:

HTC One XLG Optimus 4X HDSamsung Galaxy S III
0,5 b. (+0,5)2 b. (+2)0,5 b. (+0,5)
Diskuze ke článku
syn lovce jelenů
S android 4.0.4 šlape one x parádně,skvělá čitelnost na slunci,i když mám jas na minimum,dobrý nevypalující se display.chybí mi pouze slot na sd,používal jsem více karet,abych nemusel neustále sdílet jejich obsah.
spree
One X ste testovali uz s novym FW s Androidom 4.0.4?
jaku
preco htc one x nedostal body za design a konstrukci ?
Trey Sand
Trošku mě zaskočilo to srovnání tech displejů kde LG má nejvíc svitivejsi displej ze všech tři telefonu, i testy pod mikroskopem na tom s hardware to potvrzuji, a já sám jsem testoval svítivost HTC one X a LG O4X na maximálním jasu a LG bylo už od oka mnohem víc jasnější jak v noci tak na slunci. S ostatníma parametrama displeje souhlasim u LG kdy je Černá taková šedá.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze