Samsung chce konkurovat se svým modelem S4 Zoom těm nejlepším fotomobilům, kterými jsou Nokie PureView 808 a již brzo dostupná Lumia 1020. Nástupce navazuje na vybavenějšího a většího sourozence s označením Galaxy Camera. Jaké jsou hlavní rysy novinky? Zejména lesklé tělo, dvoujádrový procesor, horší rozlišení displeje a brada již není pogumovaná. Nyní se tak zamýšlím, skutečně se jedná o nástupce? Spíše opravdu ne a jde o jakousi alternativu. Největším tahákem je fotoaparát s astronomickým rozlišením 16,2 megapixelů a optickým zoomem.
Nyní k samotnému fotoaparátu, kolem něhož se točí náš článek. Jak jsem uvedl, senzor je typu CMOS BSI o velikosti 1/2,33" s rozlišením 16 megapixelů. Tak nějak jsem doufal, že bude větší už s přihlédnutím k tomu, jak velké rozlišení nabídne. Můžeme se tak domnívat, že výsledné snímky budou trpět na šum. Dále je tu přítomna optická stabilizace a objektiv disponuje 10násobným optickým zoomem. Na nejkratším ohnisku nabídne horší světelnost f/3.1 a na nejdelším ohnisku to také není žádná sláva - f/6.3. Objektiv je širokoúhlý 24 mm, hodí se tak pro focení v krajině. Při maximálním přiblížení se dočkáme hodnoty 240 mm.
Napsali jsme:
- Nové příslušenství pro Samsung Galaxy S4 Zoom: známe ceny
- Samsung Galaxy S4 Zoom v našich rukách: první dojmy a videopohled
- Rodinka Galaxy S4 je kompletní: přivítejte fotografa Galaxy S4 Zoom
Snímky za denního světla mají vyvážené podání barev. Líbila se nám úroveň barev i kontrast. Ovšem neduhem je neostrost až rozmazanost snímků v rozích. Také úroveň detailů by mohla být vyšší. Pokud je tento mobil především určený k focení, tak bych čekal výsledky, ze kterých budu skutečně na větvi. Navíc i za optimálních světelných podmínek můžete vidět, že scéna v horizontu má výrazný úbytek detailů a třeba travnaté plochy a stromy působí jako jedna velká zelená plocha bez detailů.
V čem evidentně boduje jsou kvalitní makro snímky a zdařilý bokeh. Většinou jsem neměl problém s tím, aby hlavní objekt byl na první pokus zaostřen a zbylá scéna byla rozmazána.
Jakmile se však zhorší světelné podmínky, nastupuje neduh malého senzoru s velkým rozlišením. Všudypřítomný šum. Na snímcích pořízených v metru je úroveň šumu tak vysoká, že samotný text je jen obtížně čitelný. Například slovo "Zličín". Pokud budeme hovořit o detailech, je to poměrně bída. Šum se zdařile stará o to, aby ostrost přišla vniveč. Mnozí konkurenti v takto špatných podmínkách dokáží scénu vyfotit mnohem lépe a na Nokie Lumia 920, 925 nebo 1020 či HTC One se Samsung nechytá. Ti scénu vyfotí s menším množstvím šumu a vyšší úrovní detailů.
Na delších ohniscích nabídne objektiv horší světelnost, pokud se k tomu přičte špatné světlo, nemůže z toho vzejít nic dobrého. Co můžeme očekávat? Buď rozmazané snímky, a když se povede ostrý snímek, tak je vidět jako by lehký opar. A opět detaily uvolňují cestu k nástupu šumu. Ostrost je pouze průměrná s tím, že směrem k okrajům výrazně klesá.
Pořizování nočních snímků se jeví jako mrhání časem. Detaily se zcela vytrácí, a šum je do očí bijící. Nyní se sejde množství příspěvků s argumenty, co očekáváme od mobilního telefonu? Navíc v nočních podmínkách. Očekáváme alespoň nějakou úroveň. Nečekáme perfektní detaily bez šumu, ale ze zkušeností víme, že jiné fotomobily fotí lépe. Třeba Nokia Lumia 920/925 či 808 PureView, a rozdíl je skutečně znatelný.
Za slunečných podmínek, při největším přiblížení s přimhouřením oka, jsou snímky poměrně dobré. Bez šumu se sice neobejdou, ale ostrost a detaily jsou obstojné. V náhledu jsou pořízené snímky pěkné.
Dnešní foto test S4 Zoomu skončil. Vyzněl poměrně kriticky, protože jsme očekávali výbornou kvalitu snímků, která by byla srovnatelná nebo lepší, než u špičkových fotomobilů. To se ale bohužel nestalo a Galaxy S4 Zoom fotí spíše průměrně. Snímky nejsou celkově špatné, to vůbec ne, ale na kvalitní fotomobily to nestačí. Oproti nim má samozřejmě velkou výhodu v xenonovém blesku, diky kterému se hodí na noční focení portrétů, to je ale asi jediná oblast, ve které vyniká. V příštím článku můžeme očekávat první dojmy, které se budou týkat tentokrát primární funkce tohoto zařízení, a to telefonování a zbylých funkcí, které tato novinka nabízí. V recenzi se budeme fotoaparátem zaobírat ještě podrobněji a detailně vyzkoušíme například právě xenonový blesk v různých podmínkách. Chystáme také srovnání s jinými fotomobily. Jak se vám pořízené snímky líbí? Jak hodnotíte jejich kvalitu?
Technické parametry Samsung Galaxy S4 Zoom
Kompletní specifikaceKonstrukce | 125,5 × 63,5 × 15,4 mm, 208 g, konstrukce: ?, odolnost: ne |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 4,3" (960 × 540 px) |
Fotoaparát | 16 Mpx (4 608 × 3 456), xenonový blesk, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS |
Chipset | Samsung Exynos 4212, CPU: 2×1,5 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP |
Paměť | RAM: 1,5 GB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: microSDHC |
Datové funkce | 5G: ?, LTE: ano, Wi-Fi: 802.11a/b/g/n, Bluetooth: 4.0, NFC: ano |
Operační systém | Android 4.2 |
Akumulátor | 2 330 mAh, bezdrátové nabíjení: ?, doba nabíjení: 2:45 hodin |
Dostupnost | červenec 2013, 12 000 Kč |
Výsledek je opravdu nic moc. Samsung Galaxy Camera byl propadák a jeho nástupce jde stále stejnou pěšinou. Žádné ponaučení si Samsung nevzal. Kdyby měl větší čip, tak by bylo určitě dosaženo lepších výsledků. Takto je porovnání s Nokií Lumií 1020 naprosto zbytečné, protože na ni se Samsung Galaxy S4 Zoom vůbec nechtá.
Ale aby to nevyznelo (ako z článku), že Samsung "fotomobily" nevie a je to cisto vysada Nokie. Tak S4, S3.. robia za denného svetla lepšie snímky ako napr. L920. Opäť sa ukázalo aký enormný vplyv na kvalitu má veľkosť snímača..
V podstate ani nie je dôvod na kúpu tohto prístroja ani namiesto S4 mini (z ktorého vychádza) nevidím pridanu hodnotu vzhľadom na to že ide o "Big Mac" :D