Retro: Siemens S10 – barevný displej z roku 1998

Retro: Siemens S10 – barevný displej z roku 1998
8

Barevné displeje dnes neodmyslitelně patří do každého mobilního telefonu bez ohledu na cenu. Jejich rozmach začal zhruba před 12 lety, avšak mnohem dříve jsme zaznamenali pokus od německého Siemensu. Ten s barevnými displeji koketoval již na sklonu 20. století a my se na takový pokus podíváme na manažerském modelu S10.

Siemens S10

Po delší době se vracíme opět hluboko do mobilní minulosti, tentokrát dokonce o celých 18 let. Letos plnoletý Siemens S10 byl světu oficiálně představen v roce 1998 a jednalo se v podstatě o vrcholný model nabídky německého výrobce. Mnozí si jistě vzpomenou, že řada S byla vždy vyhrazen manažerským zástupcům. Pojďme se nyní podívat, co mohl špičkový telefon z minulého století nabídnout.

Krátké představení

Vzhled telefon nebyl ještě ničím, co bychom již z dálky obdivovali. Je zde jasně patrné ovlivnění staršími modely z poloviny 90. let. Překvapí také rozměry telefonu, který byl spíše protáhlý, výška činila 147 milimetrů, a naopak úzký se šířkou 46 milimetrů. Tloušťka zařízení se vyšplhala na 25 milimetrů, nicméně s ohledem na tehdy použitou baterii, to nebylo nijak moc. Považte sami. V Siemensu S10 byla nasazena Li-Ion baterie s kapacitou 1 800 mAh, díky čemuž se Siemens mohl pochlubit nadprůměrnou výdrží. Hmotnost mobilu se dostala na citelných 185 gramů a bylo jasně cítit, že se její větší část soustředí na baterii.

TIP! Retro: Siemens C25 - zakladatel úspěchu řady C

Retro: Siemens S10

Přejděme k tomu nejdůležitějšímu, tedy k displeji. Nebyl nijak zásadně velký, ale přesto ve své době zaujal zřejmě úplně všechny. Byl grafický a nabízel rozlišení 97 × 54 pixelů, přičemž dokázal zobrazit až 6 řádků textu. Jeho trumfem však byla schopnost zobrazit čtyři různé barvy – černou, modrou, zelenou a červenou. Ano, šlo pouze o čtyři barvy a srovnání ani s nejhoršími novodobými barevnými displeji není možné, nicméně šlo o originalitu, která se cení. Barevný displej byl využíván v prostředí ke zvýraznění různých položek. Bohužel vše nové mívá i své nevýhody. Nasazení barevného displeje se negativně podepsalo na čitelnosti displeje. Ostré úhly či sluníčko činily značné problémy.

Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10

Manažerský telefon musel nabídnout pohodlnou klávesnici, a to se německému výrobci podařilo splnit. Nasadil plastovou klávesnici, která byla dokonce lesklá. Jednotlivé klávesy měly dostatečné rozestupy a tiskly se jistě. Kromě alfanumerické části zde byla také část funkční kláves. Tu tvořily nezbytné kontextové klávesy, jejichž aktuální funkce byla zobrazena ve spodním řádku na displeji. Nezbytný červený a zelený telefonek nepřekvapí, stejně tak u Siemensu klávesa pro přímý vstup do telefonního seznamu. Extra tlačítko bylo určeno také pro vstup do hlavního menu.

Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10

Další tlačítka jste mohli objevit na levém boku. Šlo o menší a poměrně nenápadné tlačítko, které spouštělo hlasový záznamník. O něco výše se nacházel posuvník, který měl na starost regulaci hlasitosti.

Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10

Výbava

V roce 1998 byly telefony stále určeny spíše jen na telefonování a posílání SMS zpráv, obojí Siemens S10 samozřejmě zvládal. Dokonce uživateli poskytl paměť pro 50 telefonních čísel a vy jste se tak nemuseli spoléhat pouze na prostor na SIM kartě, který skutečně nijak velký nebyl. Z dnešního pohledu velmi chudou výbavu můžeme doložit i například absencí vibrací. Funkcí, která stojí za zmínku, je již zmíněný diktafon, který dokázal zaznamenat až 20vteřinový záznam. Vaše myšlenky jste tak mohli ihned uložit pro pozdější přehrání.

Nepřehlédněte: Retro: Siemens S55 – býval nejlepší

Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10

Závěr

Siemens S10 patřil ve své době k vůbec těm nejlépe vybaveným mobilním telefonům a jeho cena může dokazovat, že dnes telefony nejsou nijak přehnaně drahé. I před 18 lety jste totiž museli vynaložit nemalou částku, navíc s ohledem na tehdejší platové podmínky podstatně vyšší. Německý Siemens si za model S10 účtoval zhruba 21 000 Kč.

Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10 Siemens S10

Technické parametry Siemens S10

Kompletní specifikace
Konstrukce147 × 46 × 25 mm, 185 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
Displej?, 1,3" (97 × 54 px), dotykový: ne
Fotoaparátne, 0 Mpx, video: ne
Chipset
Paměťvnitřní paměť: ?, paměťové karty: ?
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: ne, Bluetooth: ne, NFC: ne
Operační systémproprietální
Navigacevestavěná GPS: ne,
Akumulátor1 800 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnost, 21 000 Kč
Diskuze ke článku
Kamil
Ten jsem měl, hlavní nevýhoda byla poměrně často se vylamující anténa, lepil jsem to několikrát.
Michal
Take jsem mel :) A taky vysunovací verzi. Myslím SL, ale už si presne nepamatuju. Po těchto "pilach" jsem sel do SE T68i za nektrestanskych 20k
xsx
Tak tento mobil jsem používal do roku 2000 a pak ho nahradil Siemens S25 s WAPem nekompatibilním s českými operatory.Následně firma udělala krok zpět a začala i vrcholové modely"S" obsazovat klasickými LCD - S35.
Mirek
Barvy byly u Siemensu tři, ne čtyři - modrá, zelená a červená.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze