Sony Xperia U
recenze

Sony Xperia U

Třetí japonské Déjà vu

Třetí barcelonská novinka z řady Xperia a třetí takřka stejný vzhled. Model U je však z trojice S-P-U tím nejméně vybaveným, nejmenším a také nejlevnějším. Přesto mu nechybí elegance, velmi dobrá výbava v čele s kompletní datovou nadílkou nebo kvalitním displejem.

Sony Xperia U - oficiální fotografie

Japonské Sony se rozhodlo, že připraví na pohled takřka stejné modely, ale odliší je velikostí a pochopitelně výbavou. Tím pádem snadno pokryje různé cenové hladiny a uživatel nemusí řešit, že se mu líbí design vlajkové lodi, stejný totiž nabídne i o mnoho levnější telefon. A to je případ i Xperie U. Dost možná modelu, který se stane prodejním hitem, neboť má téměř všechny předpoklady včetně přívětivé ceny. Našlo se přeci jen něco, čím si Xperia U kazí pověst?

Technické parametry Sony Xperia U

Kompletní specifikace
Konstrukce112 × 54 × 12 mm, 110 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 3,5" (854 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetST-Ericsson NovaThor U8500, CPU: 2×1 GHz, GPU: ARM Mali-400 MP
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 14,4 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémAndroid 4.0
Akumulátor1 320 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostkvěten 2012,

Sony Xperia U – videopohled

Obsah balení

Během zhruba dvoutýdenního testu jsme používali dvojici Xperií U. K našemu překvapení měla každá zcela odlišné základní balení a to navzdory tomu, že se mělo pokaždé jednat o finální stav. První Xperia U nabídla velmi působivá špuntová sluchátka, USB kabel, nabíječku, ochrannou fólii a dokonce i auto nabíječku. U druhého exempláře jsme už museli oželet jak auto nabíječku, tak skvělá sluchátka, namísto kterých byly přibaleny jen obyčejné pecky. Více zarážející však byl fakt, že ani v jednom balení nebyla k dispozici výměnná brada v jiné barvě. Mohu vás však ujistit, že ji Sony přibaluje. O podobě dalšího obsahu však mlčí i samotné Sony. Pokud se nám přeci jen podaří zjistit více, doplníme tuto informaci do této recenze.

Obsah základního balení zatím není jasný

Design a konstrukce: na pohled sympaťák

Za rok mi rukami projde nespočet rozličných telefonů. Ale poprvé u Xperie U se mi stalo, že budila pozornost snad vždy, když jsem ji někomu ukázal. Nejprve samotný tvar. Nejde o obyčejnou placku, kterou výrobce raději zakulatí, aby to nevypadalo tak obrovsky. Ne, na to si Xperia U hrát nemusí. Vděčí za to rozměrům, kdy na výšku měří 112 milimetrů, na šířku 54 milimetrů a tloušťka 12 milimetrů je akorát. Nebylo tak třeba něco zakulacovat, protože se řadí spíše k těm menším telefonům. Máme tu tak ostře střižené hrany, které působí neotřele, moderně a svěže.

Ostré hrany dnes letí

Dále Sony nezapomíná ani na svou historii, respektive na to, co se osvědčilo. Mám na mysli ergonomicky prohnutá záda, díky kterým Xperia U skvěle padne do dlaně. Prohnutí sice není tak výrazné jako v letech minulých, nicméně svoji úlohu plní stále dobře. Po uchopení do ruky můžeme pět ódy na použitý materiál. Ano, jde sice jen o plast, jenže Sony zvolila pogumovanou variantu, která nejenže netrpí na otisky prstů, ale vydrží i lehce drsnější zacházení. Jinými slovy se nemusíte obávat poškrábání.

Prohnutá záda s příjemnou povrchovou úpravou

Velmi příjemná je rovněž hmotnost. 110 gramů je opět skoro akorát a v kapse o Xperii U takřka ani nevíte. Skvěle rozmístěné jsou ovládací prvky. Všechny Sony nastěhovalo na pravý bok a barevně sladilo. Nejvíce rozmístění oceníte u odemykací klávesy, kvůli které není zapotřebí jakkoli přehmatávat a ohrožovat tak jistý úchop telefonu. Samotná tlačítka mají ideální zdvih a jistě se tisknou. Pomyslným bonbonkem je přítomnost dvoupolohové spouště fotoaparátu. Pokud hledáte konektory, vězte, že hudební 3,5 mm jack je klasicky nahoře a microUSB v horní části levého boku.

Tloušťka 12 milimetrů se zdá být akorát

Pokud se to doposud pro Xperii U vyvíjelo dobře, bujaré oslavy propukají ve chvíli, kdy se rozsvítí spolu s displejem spodní průhledný proužek. Ten působí jako magnet a jsem si jist, že naláká nejednoho zákazníka. Ano, jde sice jen o efektní „světýlko“ bez praktického využití, jenže o to dnes jde. Odlišit se a nemít telefon, který si každý splete s desítkou jiných.

Proužek svítí v barvě vámi zvoleného schématu, kterých je k dispozici celkem 7. To však není vše, co kouzelný proužek dokáže. Pokud budete prohlížet fotografie, bude se zabarvovat do odstínu, který na daném snímku převládá. Překvapivě to celé funguje velmi dobře. Touto vychytávkou vždy hravě upoutáte pozornost okolí. Již výše jsem naznačil, že proužek nemá praktického využití a je to obrovská škoda. Vzhledem k jeho průhlednosti a viditelnosti z jakékoli strany se přímo nabízelo využití pro informaci zmeškaných událostí. K tomu nicméně slouží mini dioda nad displejem. Jenže ta je opravdu extrémně slabá a osobně jsem ji téměř vždy přehlédl.

V ruce Xperia U drží velmi dobře

Nad displejem se kromě zmíněné diody nachází také čidlo regulující jas displeje, čidlo přiblížení, reproduktor, logo výrobce a přední VGA kamerka sloužící k videohovorům. Pod displejem jsou tři tečky – jde o senzorová tlačítka. Jak poznáte jejich funkci? V průhledném proužku jsou umístěny piktogramy. Zleva jde o šipku zpět, domeček a tlačítko menu. Nejprve to působí trochu zmatečně, ale po pár dnech si funkci pouhých tří kláves zapamatujete.

Boční tlačítka se ovládají skvěle

Zadní strana je čistá a uhlazená a narušuje ji pouze čočka fotoaparátu s chromovým lemováním, LED dioda, nenápadný hlasitý reproduktor a ve spodní části logo výrobce spolu s nápisem Xperia. Navrátím se ještě k bradě pod průhledným proužkem. Jde totiž o další klíčovou vlastnost Xperie U. Brada je výměnná a snadno si tak můžete změnit vzhled telefonu. Pod bradou se navíc ukrývají antény. Jejich propojení se zbytkem telefonu můžete vidět v průhledném proužku. Pokud máte strach, že brada na svém místě nebude dobře držet, mohu vás uklidnit. Na obou testovaných kouscích držela tak pevně, že ji téměř nebylo možné sundat. Řídili jsme se ale heslem, co nejde silou, půjde ještě větší silou a nakonec bradu od telefonu oddělili.

Zpracování telefonu je tedy na vysoké úrovni a neplatí to jen o výměnné bradě. Celá konstrukce, včetně odnímatelného zadního krytu, drží pevně. Nic nevrže, neskřípe, nevydává nežádoucí zvuky.

Diskuze ke článku
Jakub
Moc pěkný a povedený telefonek, škoda že sem si nedávno koupil Ray. Ale jedno vím jistě další můj mobil bude opět sony :-)
Vlastík
Mám black/white provedení. V balení jsou mimo jiné špuntová sluchátka, autonabíječka a bílá vyměnitelná spodní brada.
Recenze je hezká, a opět jste první mezi významnými servery o mobilech. Velká pochvala :-)
blue.sun
Krásný telefon, který zabíjejí dvě výrazné chyby. První je samozřejmě paměť, druhou slabší baterie. Výkon je naopak výborný (až na pomalou GPS). Tak opět nevím, chtěl jsem si "účko" koupit, ale ta baterie mě trápí...
Petr
Má Sony Xperia U NFC? :) Přemýšlím buď o U,o Sole, nebo o P ale jde mi i o to NFC. A ten svítící proužek je taky zajímavý :D

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze