Samsung Omnia W
recenze

Samsung Omnia W

Je tohle zabiják Lumií?
49

Samsung Omnia W je pravděpodobně nejvýhodnější chytrý telefon s operačním systémem Windows Phone 7 na trhu. Uspěje v porovnání s Lumiemi od Nokie? Čím může zaujmout? Podívejte se a přečtěte si, jak obstál v našem podrobném redakčním testu.

Samsung Omnia W – oficiální fotografie

Samsung Omnia W je jedním z dvojice komunikátorů s operačním systémem Windows Phone 7.5 Mango, které v České republice jihokorejský výrobce aktuálně oficiálně nabízí. Tím druhým je starší model Omnia 7, ze kterého dnes recenzovaný kousek v mnoha ohledech vychází a má s ním společného více, než se může na první pohled zdát. Ještě než si přečtete recenzi, podívejtw se na menší tabulkové srovnání základních parametrů obou přístrojů. Více o Samsungu Omnia 7 se dozvíte v naší podrobné recenzi - Samsung I8700 Omnia 7: další z řady statečných.

Samsung Omnia W vs. Samsung Omnia 7

Model Samsung Omnia W Samsung Omnia 7
Rozměry a hmotnost 116 × 58,80 × 10,90 mm, 115,30 g 122,4 x 64,2 x 11 mm, 138,2 g
Displej 3,7 palce, Super AMOLED, 480 x 800 px 4 palce, Super AMOLED, 480 x 800 px
Procesor 1,4 GHz, Qualcomm MSM8255, single core 1 GHz, Qualcomm QSD8250, single core
Paměť 512 MB RAM, 8GB vnitřní úložiště 512 MB RAM, 8GB vnitřní úložiště
Fotoaparát 5 Mpx, LED dioda, autofocus, HD Ready video 5 Mpx, LED dioda, autofocus, HD Ready video
Baterie Li-Ion 1500 mAh Li-Ion 1500 mAh
Průměrná cena (Heureka.cz) 6 635 Kč 7 210 Kč

Samsung Omnia W – videopohled

Technické parametry Samsung Omnia W

Kompletní specifikace
Konstrukce116 × 58,8 × 10,9 mm, 115,3 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejSuper AMOLED, 3,7" (800 × 480 px)
Fotoaparát5 Mpx (2 592 × 1 944), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S2 MSM8255, CPU: 1×1,4 GHz, GPU: Adreno 205
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 8 GB, paměťové karty: ne
Datové funkce5G: ?, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémWindows Phone 7.5
Akumulátor1 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostříjen 2011, ?

Obsah balení

 • Mobilní telefon Samsung Omnia W
 • Pecková sluchátka
 • CZ Manuály a příručky
 • Nabíječka
 • Synchronizační USB kabel

Omnia W nabízí zcela standardní balení, paměťovou kartu v něm však nehledejte

Telefon dostanete v krabici na výšku zhruba stejně vysoké, jako telefon samotný. Obsah základního balení je vcelku standardní. V horním patře se nachází samotný telefon, a po jeho vyjmutí na vás čeká spodní patro, ve kterém najdete klasickou nabíječku staršího provedení. Tím myslíme klasický "oblázek" s vidličkami do zásuvky, ze kterého vede přímo nabíjecí kabel s microUSB koncovkou. Samsung tedy nepoužil dnes téměř u všech telefonů obvyklé řešení, kdy k telefonu dostanete pouze onu krabičku s trafem, do které zapojujete přímo synchronizační kabel, který po vypojení používáte pro synchronizaci telefonu s PC. Tento kabel v balení samozřejmě také najdete. Dalším příslušenstvím už jsou pouze klasická levná pecková sluchátka, jejichž "kvalitám" se budeme podrobněji věnovat v kapitole Zvuk, a uživatelská příručka a několik návodů v češtině.

Design a konstrukce: bytelnost a krása

Samsung Omnia W nabízí rozměry 116 milimetrů na výšku, 58,80 milimetru na šířku, a velmi příjemných 10,90 milimetru v profilové šířce s hmotností těsně pod 116 gramů. Tím pádem je prakticky ideální a vyšší rozměry už by zkrátka znamenaly, že byste palcem bez problémů neobsáhli celý displej.

Design Samsungu Omnia W se zkrátka povedl

Na recenzi jsme měli zapůjčenou jedinou barevnou variantu, ve které se přístroj vyrábí, kterou je černá oficiálně značená jako Metalic Black, která telefonu opravdu sluší a v jiné si ho nedovedeme ani dost dobře představit. Z hlediska kvality provedení konstrukce a použitých materiálu nemáme k telefonu žádné výhrady. Vše je perfektně slícováno a nikde nic nezavrže ani při vyvinutí větší síly.

Kvalita konstrukce je na jedničku

Přední stranu Omnie W zabírá z větší části samotný dotykový displej. Pod ním se nachází efektně vyvedené tlačítko home s logem Windows, kolem kterého je ovinut leskle chromovaný rámeček. Když říkáme tlačítko, tak myslíme hardwarové tlačítko. Ostatní dvě pro Windows telefony klasická tlačítka šipka zpět vlevo a lupa pro hledání vpravo jsou "pouze" senzorová. Nad displejem už pak najdeme logo Samsung, nenápadný úzký proužek telefonního reproduktoru. Napravo od něj jsou pak umístěny dva senzory a čočka VGA kamerky určené pro videohovory. Ta má v samotné aplikaci fotoaparát mimo jiné i vlastní tlačítko, a dokonce i možnost přepínání mezi režimem focení a natáčení videa.

Na levém boku přístroje najdete pouze dvojtlačítko regulace hlasitosti, na pravém pak dvoupolohovou spoušť fotoaparátu a uspávací/vypínací tlačítko. Spodní hrana skýtá nezakrytý microUSB konektor a skoro nepostřehnutelnou dírku telefonního mikrofonu. Horní hrana pak nabízí pouze 3,5 mm jack pro připojení sluchátek. Všechny hrany, zejména spodní a horní jsou skoseny, což napomáhá k pohodlnému držení přístroje v ruce. Nesmíme samozřejmě zapomenout na zadní stranu. V její horní polovině se nachází výdech hlavního systémového reproduktoru, čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Pod ní se skví lesklé plastické logo Samsung a pod ním už jen bílý nápis Windows Phone. Celý zadní kryt má jednu zvláštnost. Na první pohled jeho středová část vypadá jako odnímatelná, nicméně po bližším prozkoumání zjistíte, že se jedná o celek. Onen střed je ale pravděpodobně vyztužen velmi tenkým kovovým páskem. Tato "kamufláž" se Samsungu rozhodně povedla, a působí efektně.

Baterie a výdrž: kam se hrabe Android

Pod výše zmiňovaným zadním krytem se kromě jiného nachází jedna z nejdůležitějších součástí telefonu, kterou je baterie. V případě modelu Omnia W mluvíme o Li-Ion akumulátoru s kapacitou 1500 mAh a napětím obvyklých 3.7 V. To jsou pro většinu z vás asi nicneříkající hodnoty, které stejně vždy zůstanou jen na papíře. Mnohem důležitější je praktická výdrž telefonu.

Akumulátor Omnie W vydrží hodně

Díky tomu, že je v Samsungu implementován nenáročný operační systém, a také díky vysoké míře jeho optimalizace a úspornému displeji zvládne telefon i více než dva dny běžného používání, než vás upozorní na kritickou úroveň baterie, po kteréžto výstraze se do několika minut vypne. Tato velká výdrž je přitom testována na relativně vysokém zatížení, jako třeba v půlhodinovém intervalu neustále obnovovaná synchronizace se dvěma e-mailovými účty, asi 30-40 vyfocených fotografií a 3 nahraná videa, několik hodin přehrávání hudby, surfování na internetu a asi hodinka hraní her. Uskutečnili jsme také asi 4 delší hovory a poslali několik SMS zpráv. Omnia W je zkrátka například oproti všem žravým Androidům velký držák, a pokud hledáte telefon s dobrou výdrží, pak je to jasná volba.

Zvuk: příště pecky prosím!

Výrobce vybavil Omnii W velmi hlasitým, a nadprůměrně dobře hrajícím reproduktorem umístěným na zadní straně. Opravdu nejde o žádného "ticháčka" a v porovnání s konkurenčními přístroji například z řady Xperia výrobce Sony Ericsson nabízí opravdu slušný zvuk. Škoda, že mu výrobce nepřidal ještě jednoho parťáka ve spodní části zad telefonu, výsledný stereo efekt by byl opravdu labutí písní. Díky ceně, za kterou se telefon prodává, mu tento nedostatek směle odpouštíme.

Vestavěný reproduktor hraje nadprůměrně dobře

Omnia W také samozřejmě disponuje 3,5 mm audio konektorem. Díky němu k ní můžete připojit jak dodávaná, tak i v podstatě 99% všech jiných sluchátek, což je rozhodně jen dobře. Jde totiž o obyčejné pecky, které ani nemohou předvést žádný extra oslnivý výkon. Na druhou stranu už jsme viděli (slyšeli) i horší pecky. Zapomenout také nesmíme, že sluchátka na rozdíl například od těch nejlevnějších pecek dodávaných k Sony Ericssonům obsahují tlačítko pro příjem hovoru. Tak jako tak se ale pro příště přimlouváme, aby přibalil nějaké lepší špuntová sluchátka. Přece jen by je telefon za cenu necelých 7 tisíc korun v základním balení obsahovat standardně mohl.

Displej: okna v Super AMOLEDu

Velkým plusem oproti konkurenci je u smartphonu Sasmung Omnia W jeho displej. Jedná se o panel známé a odborníky i laiky právem velice vychvalované technologie Super AMOLED. Nabízí již výše zmiňovanou optimální úhlopříčku 3,7 palce s relativně jemným rozlišením WVGA (480×800 pixelů) s hustotou pixelů 252 ppi.

Super AMOLED displej ukazuje své kvality v plné kráse

Vyzdvihnout lze určitě jeho vysoký jas, který lze v nastavení nastavit ve třech úrovních (vysoká, nízká a střední) a nebo nastavit automatickou regulaci za pomoci čidla jasu. Potěšila nás také věrnost a sytost barevného podání zobrazovače. Vše je velmi jemné a do detailu vyladěné, takže okem nikde v systému téměř nepoznáte rastr. Zapomenout nesmíme také na příkladné zobrazovací úhly a také na čitelnost na přímém slunci, která je zkrátka perfektní. Takže jako ve škole, displej za 1.

Výkon: k čemu více jader?

Samsung Omnia W v sobě integruje čipovou sadu, kterou můžeme označit za nejpoužívanější chipset loňského roku, tedy Qualcomm MSM8255 Snapdragon. Mimo jiných čipů je její nejdůležitější součástí samozřejmě procesor. V případě modelu Omnia W je jádro Scorpion nataktováno na úctyhodných 1,4 GHz (stejný takt i čipset používá například SE Xperia arc S, Samsung Galaxy W nebo Nokia Lumia 800). Ano, jednotné číslo jsme opravdu nepoužili omylem. Jedná se "pouze" o jednojádrový procesor.

Zleva: MultiBench, WP Bench Free, WRACT

Díky jednoduchosti a nenáročnosti Windows Phone zvládá procesor všechny operace naprosto s přehledem a prakticky se až na velmi řídké výjimky nestane, že byste na něco museli čekat. Celkový výkon samozřejmě ještě doplňuje například při hraní náročnějších her nebo přehrávání videa grafický akcelerátor Andreno 205 a půl gigabajtová operační paměť RAM. Nutno podotknout, že k mírnému čekání dojde vždy, pokud spouštíte "ne Microsoftí" aplikace. Jde o to, že samotní vývojáři nikdy nezoptimalizují vše stejně dokonale, jako sám Microsoft. Na druhou stranu nejde o nějak zásadní zpomalení, a je to v plně tolerančních mezích. Na trojici screenshotů výše můžete vidět, jak telefon obstál v některých benchmarcích, které jsme stáhli z prvních příček Marketplace.

Uživatelské prostředí: Mango tak jak ho známe

Nyní přichází na řadu uživatelské prostředí. Pokud vám budou následující řádky místy připomínat naší recenzi Nokie Lumia 800 pak nám prosím odpusťte. Jak víte, všechny telefony s Windows Phone mají UI prakticky totožné, takže nám přišlo zbytečné vše psát ještě jednou jen na jiný způsob. Všechny odlišnosti jsou samozřejmě do této recenze samozřejmě plně zahrnuly. V Omnii W najdeme operační systém Windows Phone v jeho prozatím nejaktuálnější verzi 7.5 Mango.

Práci s telefonem začínáme stisknutím zamykacího tlačítka na pravém boku přístroje, které nás převede na odemykací obrazovku. Ta je poměrně slušně využita. Na obrázkové tapetě vidíte velké hodiny, datum i den v týdnu. Kromě toho je zobrazena také nejbližší událost v kalendáři, stav baterie a signálu. Pokud právě nastala určitá událost, zobrazí se v pruhu v horní části zamykací obrazovky, přičemž po odemknutí vás telefon chytře zavede přímo k dané události. Po několika vteřinách se však upozornění schová a vám tak nezbývá než kontrolovat dlaždice. V případě, že vám došla zpráva či vám někdo volal, vyskytujete se tato nejdůležitější informace v podobě piktogramu úplně dole na zamykací obrazovce.

Lock screen a domovská obrazovka

Po odemknutí na vás vykoukne charakteristická úvodní obrazovka. Tu můžete téměř dle vaší libosti zaplnit dlaždicemi. Co je to dlaždice? Jde o čtvercový (výjimečně obdélníkový) útvar, který může poskytovat aktuální informace dané aplikace. Na jedné dlaždici může ale být i váš oblíbený kontakt, webová adresa, zástupce čehokoliv z určité aplikace (pokud to daná aplikace podporuje) – variací je mnoho. Dlaždice si skládáte dle libosti pod sebe do dlouhé nudle. Z tohoto důvodu doporučuji výběr dlaždic pečlivě zvážit, neboť než se dostanete až k poslední, může uběhnout i několik vteřin. Dlaždice můžete také přeskládat, stačí na jedné podržet prst a následně ji umístit výše či níže. Kromě dlaždic je na pohotovostní obrazovce viděna šipka směřující do menu a hodiny. Doplňující informace o stavu baterie či Wi-Fi získáte až po klepnutí do horního pruhu, kde jsou hodiny. To je plně v souladu s minimalistickým designem a pojetím systému, příliš praktické to ale opravdu není.

Pozastavíme se teď na okamžik nad nevyužitým místem kolem dlaždic. Vešlo by se sem spousta užitečných informací. Postrádám také jedno místo, kde bych se dozvěděl o všech událostech. Nyní musím sledovat hned několik dlaždic a spoustu informací tak musíte prověřovat ručně. Nezmeškal jsem nějaký záznam v kalendáři, nemám nové upozornění na Facebooku, co zmeškané zprávy z chatu? Vše sice rychle zjistíte z dlaždic, ale pokud tyto konkrétní dlaždice nemáte v horní části, chvíli bude vždy prověřování trvat. Nejideálněji se jeví výsuvná informační lišta, kterou používá Android, Symbian a iOS. Její absence je o to horší, protože Omnia W postrádá informační diodu. Přitom notifikační centrum by mohlo být krásně dostupné například pohybem doleva. Snad se dočkáme v některé z dalších verzí OS.

Hlavní menu (seznam aplikací)

Do menu (nebo spíše seznamu aplikací) se dostanete klepnutím na šipku v horní části displeje či prostým tahem prstu zprava doleva. Seznam aplikací stejně jako pohotovostní displej plýtvá místem, ale na druhou stranu vše je maximálně přehledné a minimalistické, zcela v duchu filozofie Windows Phone. Veškeré položky jsou řazeny do seznamu pod sebe. Seznam nabývá na objemu po každé nainstalované aplikaci, a může být takřka neomezeně dlouhý (omezení nastane po zaplnění paměti). Bohužel v Mangu nejsou integrovány možnosti jakýchkoliv úprav. Jedinou pomůckou je možnost rychle poskočit na vybrané písmeno v abecedě. Více po Windows Phone nechtějte. Ze začátku to práci nijak nebrzdí, ale jakmile si nainstalujete trošku více aplikací, tak procházení dlouhého seznamu zdržuje. Každou aplikaci si ale můžete přetransformovat do podoby dlaždice a umístit ji na pohotovostní displej a zrychlit tak přístup k ní. Stačí podržet prst na vybrané aplikaci. Ve finále tak do seznamu aplikací téměř chodit nebudete, protože vše, co často používáte, budete mít formou dlaždic. Kromě možnosti přesunu se rychle dostanete k recenzím na danou aplikaci a stejně snadno ji můžete odinstalovat, což je praktické. Netřeba bloumat hluboko v menu.

Operační systém Mango přinesl na Windows Phone dlouho očekávaný multitasking. Musíme si ale říci, že nejde o klasický multi-tasking, jak jej známe ze Symbianu nebo starších systémů, ale je stejný, jako například u iOS. Uživatel nemá možnost ukončovat ty aplikace, které již nepotřebuje. Ono to sice pro běh systému není potřeba, nicméně jde o zbytečné omezení. K seznamu posledních aplikací se dostanete dlouhým podržením šipky Zpět. Zbývá dodat, že minimalizovat lze jen aplikace, které to umožňují. Jedná se o většinu systémových aplikací a pak ty, kterým tuto možnost daly do vínku vývojáři. U takových aplikací musíte tuto možnost povolit v nastavení. Nutné je to například tehdy, chcete-li mít na úvodní obrazovce aktivní dlaždici s počasím. Bohužel zatím je aplikací, které podporují běh na pozadí, málo. Většina aplikací se tak automaticky uspí a při jejich otevření skrze multitasking okno se znovu spustí, případně spustí tam, kde jste je opustili.

Multitasking u Windows Phone rozhodně nelze označit za plnohodnotný

I spící aplikace typu Facebook nebo Chat však mohou přijímat upozornění, takže to zas takový problém nepředstavuje a aplikací podporujících multitasking snad bude jen přibývat. Zastavím se ještě u tlačítka s lupou, které je vděčným tématem od příchodu systému Windows Phone. Tlačítko logicky slouží k hledání. Úplně ideálně by sloužilo k hledání tam, kde se právě nacházíte. Realita je jiná. Pokud budete například v menu, uvidíte lupu na displeji a právě ta slouží k hledání v menu. Tlačítko s lupou slouží výhradně k hledání na internetu. Omnia W má bohužel napevno nastavený vyhledávač Bing od Microsoftu, který nepatří k nejlepším. Jako uživatelé bychom určitě přivítali také možnost výběru mezi Googlem a nebo stejně jako majitelé nových Lumií také mezi největším tuzemským vyhledávačem Seznam.cz. Takto zkrátka nemáme na výběr, což je už z principu špatně.

Přehled některých nastavení systému

Fotoaparát: docela působivé výsledky

Fotoaparáty u mobilních telefonů během posledních let zažívají výrazný vzestup v kvalitě, a pomalu ale jistě začínají nahrazovat levnější digitální kompakty. Jedním z nich je určitě také ten v Samsungu Omnia W. Testovaný přístroj nabízí snímač schopný fotit snímky v maximálním rozlišení 5 megapixelů. K dispozici je také autofocus.

Prostředí aplikace pro fotoaparát je stejně jako celý systém velice jednoduché

Aplikace pro fotoaparát nabízí celkem jednoduchý vzhled. Základem jsou velká tlačítka pro zoomování, nad nimiž najdeme menší tlačítka pro přepnutí do režimu kamerky na přední straně telefonu, nebo pro přepnutí do režimu nahrávání videí. Vespodu pak najdeme tlačítko pro nastavení. Tažením prstu zleva doprava u levého okraje displeje vyvoláte naposledy vyfocený snímek, a po něm i všechny následující. Lze je sdílet na mail, sociální sítě, použít jako tapetu zamykací obrazovky či přidat k oblíbeným položkám. Při focení jsou k dispozici široké možnosti nastavení včetně vyvážení bílé, velikosti fotografií, kontrastu, hodnoty ISO či měření scény například dle středu.

Výsledné fotografie lze hodnotit celkem kladně. Nabízí dobrou ostrost i věrné podání barev. Co bych možná trošku vytknul je ztráta detailů a vyšší hladina digitálního šumu. Telefon umí jak detailní makro tak i vzdálenější scény, a to zejména při dobrých světelných podmínkách. Kvalita fotek je ale velmi subjektivní dojem, takže její posouzení z níže přiložených snímků necháme raději zvláště na každém z vás:

Video

Při natáčení videa vám znatelnou část z displeje zabere bílá časomíra indikující délku nahrávaného videa. K dispozici je samozřejmě opět možnost přibližování. Možnosti nastavení jsou prakticky skoro stejné jako u focení. Úplně napravo lze také pomocí dvou tlačítek rychle aktivovat či deaktivovat přisvětlení scény LED diodou. Telefon zvládá točit videa až v rozlišení HD Ready (720p), s rychlostí 30 snímků za vteřinu. Výslednou kvalitu posuďte z níže přiloženého testovacího videa sami. Ještě také dlužno poznamenat, že lze natáčet videa také přední kamerkou primárně určenou k videokonferencím, což se může hodit v mnoha situacích.

Samsung Omnia W (testovací video) – exteriér, 720p

Multimédia: omezený Zune k zbláznění

Multimediální funkce jsou zastoupeny především hudebním a video přehrávačem. Ani jeden samozřejmě Omnii W nechybí. Jistou překážkou je fakt, že hudba i video musí projít přes program Zune. Jde o jakousi obdobu iTunes od Applu. Pokud chcete telefon propojit s počítačem, musíte si nejprve Zune nainstalovat. Někomu tento program vyhovuje, ale prozatím jsem se ve svém okolí setkal spíše se zápornými reakcemi. Samotný program vypadá dobře a poměrně intuitivně. Bohužel není nejrychlejší a občas působí problémy neustále aktualizace. Málokdo ví, že Microsoft šel dokonce dále než Apple. iPhone se alespoň načte jako fotoaparát a vy tak můžete své snímky ukázat i na cizím počítači. U Windows Phone není možné ani to. Samozřejmě zapomeňte na Mass Storage.

Samotný hudební přehrávač pak dokáže to, nač jsme zvyklí. Hudbu třídí výhradně dle ID3 štítků na interprety, skladby, alba a žánry. Vytvořit si můžete i vlastní playlist. Zde si opět neodpustím výtku k využití velikosti displeje. Font písma je především v popisu seznamu extrémně velký a nezbývá místo na samotný výpis skladeb, interpretů a podobně. Po spuštění skladby vás trošku překvapí, že náhled alba je poměrně malý, stejně tak popis interpreta, skladby a alba. Ovládání přehrávače se pak nachází úplně nahoře. Poněkud komplikované je přetáčení skladeb. Skočit třeba rovnou do poloviny skladby není možné. Funkce přetáčení je totiž možná jen podržením tlačítka Vpřed, což má za následek pouhé zrychlené posouvání. Zamrzela nás absence jakéhokoliv ekvalizéru.

Hudebnímu přehrávači chybí ekvalizér

Video přehrávač je velmi jednoduchý a jediné, co dokáže nastavit je roztáhnutí videa na celý displej. Hlavu si nemusíte lámat ani s podporou formátů, neboť Zune si videa převede do ideální formy. Pro někoho výhodné, pro jiné činnost, kterou si rád obstará sám. Zapomenout ale můžete na podporu formátu MKV, který Zune samozřejmě nepodporuje, nebo na přehrávání videí ve vysokém rozlišení.

V základní výbavě nenajdete ani jednu hru. Pro ukrácení volných chvil je nutné zavítat na Marketplace, kde naleznete stovky her a poměrně slušné množství je i zadarmo. Výhodou Marketplace je možnost si jakoukoli placenou hru vyzkoušet. Většinou je dostupné třeba první kolo či jste omezeni dosažením určitého počtu bodů. I náročnější 3D hry běhají nadmíru dobře, nic se neseká, netrhá. Výhodou je přítomnost herního on-line ekosystému Xbox Live, který má v telefonu vlastní aplikaci. Zapomenout nesmíme ani na přítomnost FM rádia s RDS, které hraje jako obvykle pouze s připojenými sluchátky.

Aplikace Xbox Live a známé hry Fruit Ninja a NFS: Undercover

Hudba, videa i hry si žádají své místo. Samsung Omnia W nabízí interní paměť 8 GB. K dispozici máte něco málo přes 6 GB, které už nikdy nijak nerozšíříte. Paměťové karty u tohoto, a drtivé většiny všech ostatních Windows Phone telefonů, nejsou podporovány. Jistým východiskem by mohla být služba Skydrive, kde od Micrososftu dostanete velkorysých 25 GB místa. Bohužel nejde o ideální řešení a to hned z několika důvodů. Soubory budete mít tzv. v cloudu, tedy na internetu. Abyste se k nim dostali, budete potřebovat rychlé připojení a v lepším případě žádný měsíční limit pro stahování, což je kombinace v České republice velmi vzácně vídaná. Další problém je nemožnost nahrát fotografii v plném rozlišení. Při nahrávání i posílání e-mailem dojde vždy ke zmenšení na necelý 1 megapixel.

Bonusové aplikace od Samsungu nabízí užitečné i zábavné funkce

V základní programové nabídce se najdete i pár zábavních aplikací přímo od Samsungu. Ty jsou vlastně jedinou možností, jak se může výrobce alespoň trošku odlišit a nabídnou přidanou hodnotu oproti konkurenci. Těchto aplikací Samsung předinstaloval celkem 5. První z nich je AllShare, program sloužící ke sdílení videí, fotek a hudby prostřednictvím Wi-Fi protokolu DLNA s ostaními zařízeními, jako třeba s TV apod. Další je aplikací je Fun Shot, která umí pomocí efektů různě zpestřit focení. Aplikace Mini Diary není nic jiného než o trochu lepší poznámkový blog. Photo Studio je na rozdíl od Fun Shotu aplikací pro úpravu již pořízených snímků. Nejzajímavější aplikací je asi Now. Ta v sobě sdružuje vždy tři vámi vybrané okruhy zájmu. Vybírat můžete z počasí, anglických zpráv z portálu Yahoo, akcií, měny a nejlepšího (nejpopulárnějšího) deního tweetu.

Telefonní seznam a volání: jsme přece lidi ne?

Telefonní seznam se ukrývá pod položkou Lidé. Zde se ukázkově sdružují veškeré kontakty dohromady. Naplno se projevuje velmi dobré propojení všech účtů. Zapomeňte na nějaké duplikáty, vše je chytře propojeno. Omnia W vám dokáže spojit kontakty z Facebooku, Googlu, Twitteru a dalších sítí. Během chvilky tak můžete mít telefonní seznam hotov a u každého kontaktu všechny informace pěkně pohromadě. Propojení má Windows Phone vyřešen na jedničku a nejlépe ze všech systémů.

Dialer s vytáčením čísel

Samotný seznam je seřazen abecedně a lze vybrat, zda má být řazen dle jména nebo příjmení. Vyhledávat můžete postupným psaním nebo kliknutím na vybrané písmeno abecedy. Po rozkliknutí kontaktu se vše dále horizontálně větví. Nejprve vidíte velkou fotku, která je nahrána například z Facebooku. Vedle ní je poslední status daného člověka. Zde si dovolím zapochybovat, nakolik je tato informace důležitá, že musí být na nejviditelnějším místě. Níže již najdete mobilní čísla, e-maily nebo třeba adresu. V horizontálním směru se rychle dostanete k novinkám ze sociálních sítí daného člověka či jeho fotografií, které jsou opět načteny ze sociálních sítí. Propojení je vskutku výborné, ačkoli například prostředí Sense od HTC dokáže totéž a možná přehledněji.

Propojení se sociálními sítěmi i vyhledávání v kontaktech je bezchybné

I v telefonním seznamu se totiž plýtvá místem a nápis Lidé zabírající čtvrtinu displeje mě doslova iritoval. Opět zbývalo zbytečně málo místa na výpis kontaktů. Celkově vzato je ale telefonní seznam zpracován nadmíru dobře. Spokojeni budete i s kvalitou hovoru, nestěžovala si ani druhá strana. Lehce matoucí může být absence klasických sluchátek. Pro upřesnění uvedu příklad. Položení hovoru probíhá odnepaměti červeným sluchátkem a tento trend se přesunul i na dotykové displeje. Na Windows Phone telefonech ovšem hovor pokládáte modrým sluchátkem. Zapomenout nesmím na důležitý fakt, kterým jsou chybějící profily. Věc, na kterou byli uživatelé Nokií od nepaměti zvyklí. Bohužel lze jen vyzvánění ztlumit nebo využít vibrací. Obtížné je i nastavení vlastního vyzvánění. Vybranou skladbu musíte ořezávat, měnit ID3 štítky a nahrávat přes Zune. Jinak ji telefon nerozpozná a nepřidá k seznamu melodií pro vyzvánění.

//Zprávy, sociální sítě, organizace, GPS a internet//

Zprávy, e-maily a sociální sítě: pohodlné psaní

Samsung Omnia W podporuje takřka všechny druhy zpráv. SMSkami počínaje, přes MMS a e-maily, až po sociální sítě. Textové zprávy jsou větveny do konverzací s barevně odlišenými bublinami. Co mi ovšem chybělo, bylo nějaké rozsložkování. Chybí například koncepty. Vytvoříte-li zprávu a odejdete z ní, je zpráva pryč. Tvorba zpráv probíhá přes českou QWERTZ klávesnici. V režimu na výšku nemám co vytknout. Psaní je relativně pohodlné, překlepů je po pár týdnech minimum. Systém Windows Phone navíc inteligentně pozoruje, jakým způsobem na klávesnici píšete (v které části například tisknete mezerník) a odpovídajícím způsobem pak vyhodnocuje stisk. To přispívá ještě k přesnějšímu psaní po pár týdnech. Opět ale budu kritizovat klávesnici v režimu na šířku. Vážně nevím, proč se klávesnice smrskne na střed a kraje displeje jsou naprosto nevyužité. Logicky tak zbývá málo místa na jednotlivé klávesy a psaní není jako obvykle mnohem pohodlnější. I tak je ale o něco málo lepší, než v případě klávesnice na výšku a ve finále se tak na Omnii píše velmi pohodlně.

Na České QWERTZ klávesnici se píše luxusně při všech režimech

Práce s e-maily je na vysoké úrovni. Využívat můžete několik účtů, přičemž každý účet může mít vlastní dlaždici na pohotovostní obrazovce, což je moc dobře. Hledat účty smíchané s aplikacemi v hlavním menu není praktické. Tvorba účtu je snadná, pokud máte e-mail u Microsoftu či Googlu. V ten moment nic nenastavujete, jen vyplníte adresu a heslo. V opačném případě vás čeká klasické nastavování POP3, SMTP či IMAP. Po zprovoznění klienta si můžete nastavit podpis či frekvenci stahování nových e-mailů. Dokonce lze více účtů sloučit do jednoho pohledu, pokud to někomu přijde pohodlnější. Práce s e-maily je velmi rychlá a pohodlná a nechybí možnost vlajkování, řazení a podobně.

V telefonu rozjedete klidně i několik e-mailových účtů

Na váš dotaz jsme se zaměřili také na práci s přílohami. Office dokumenty problém nečiní. Soubory PDF vás ale mohou zaskočit, protože v základní programové nabídce chybí prohlížeč PDF dokumentů. Při stažení takové přílohy budete vyzváni ke stažení příslušného programu. Při posílání přílohy jsem narazil na problém s automatickou kompresí fotografií. Poslat snímek v plném rozlišení není možné.

Sociální sítě jsou vlastně integrovány přímo do telefonu přes položku Lidé. Stačí se v seznamu kontaktů posunout doprava a rázem máte před sebou výpis všech sociálních sítí. Podporován je Facebook, Twitter a LinkedIn. Zpracování je na vysoké úrovni. Pokud byste přeci jen chtěli na každou síť aplikaci zvlášť, není problém. Na Marketplace najdete jak klient pro Twitter, tak pro Facebook. Oba jsou zpracovány dobře, nechybí push notifikace, ale bohužel neumějí česky.

Lze dodatečně stáhnout i externí aplikace pro Facebook nebo Twitter

Organizační funkce a GPS: Office v mobilu

Funkce sloužící k organizaci času by měly být vždy zpracovány s maximální precizností. To se v případě Omnie W nekoná. Kalendář nabízí jen dva druhy náhledů – měsíční a denní. Navíc měsíční náhled je jedním slovem k ničemu. Opět totiž plýtvá místem a pod mřížkovým výpisem dnů je neuvěřitelně moc nevyužitého místa. V každé mřížce je výpis událostí, jenže je zvolen font, který lidským okem nepřečtete. Pro orientaci ve vašich schůzkách a událostech je tak nutné využívat denní pohled, popřípadě agendu. Opět je vše krásně synchronizováno a v kalendáři vidíte události z Google kalendáře i Facebook současně. Pro lepší přehlednost jsou barevně odděleny.

Kalendář nabízí pouze denní a měsíční zobrazení

Další důležitou funkcí je kancelářský balík Office. V něm můžete číst, editovat i vytvářet dokumenty Word, Excel i PowerPoint. Nechybí ani poznámky OneNote, přičemž vše lze opět snadno synchronizovat. Své práce můžete ukládat nejen do telefonu, ale i do cloudového SkyDrivu. Lehce zamrzí snad jen omezené možnosti formátování textu ve Wordu.

Mobilní sada Office je příjemným doplňkem už od dob Windows Mobile

Z dalších funkcí nechybí hned několik budíků, u kterých si nastavíte, kdy mají budit. Pamatujte však, že nesmíte telefon vypnout. V ten moment se zvuku budíku nedočkáte. Závěrem zmíním ještě kalkulačku, které si rozumí i s pokročilejšími funkcemi.

Samsungu Omnia W nechybí ani integrovaná A-GPS, se kterou pracují Bing mapy v telefonu. Sice se ve věci Windows Phone Mango spekulovalo o přítomnosti navigace v těchto mapách, na tu však v aplikaci nenarazíte. Dočkáte se jedině chabé podpory map pro Českou republiku bez jakýchkoliv dalších funkcí.

Internetový prohlížeč a konektivita: české maximum

V dnešní době jsou důležitým faktory při výběru mobilního telefonu možnosti spojení s okolím. Základem je konektor microUSB a dodávaný USB kabel. Tím ovšem kabelové spojení končí. Trošku zamrzí absence microHDMI konektoru pro spojení s TV. Trochu zastarale působí i Bluetooth ve verzi 2.1. Připojení k internetu je možné přes technologie GPRS/EDGE (obě ve třídě 33) nebo prostřednictvím sítí 3G. Podporovány jsou nadstavby HSDPA (14,4 Mbps) i HSUPA (5,76 Mbps). Nechybí ani bezdrátové Wi-Fi.

Internet Exploler 9 bohužel nezobrazí Flashové prvky

K prohlížení internetu je připraven Internet Explorer 9, který vyniká především svou rychlostí. Pohyb po stránce je plynulý a nesetkáte se s pozdním načítáním. Zamrzí ale absence Flashe, který se stále občas hodí a modernímu telefonu by prostě chybět neměl. S příchodem aktualizace Manga se adresní řádek přemístil ke spodnímu okraji displeje, což se mi jako příliš praktické řešení nejeví. Adresní řádek navíc nelze vypnout a ukusuje cenné místo na displeji. Trošku prapodivné je také formátování textu na stránkách, kdy je mnohdy něco zbytečně zvětšeno. V nastavení zaujme funkce pro detekci prohlížeče. Stránka jej může rozpoznat jako mobilní nebo počítačovou verzi. Bohužel to moc nefunguje. I přes nastavení počítačové verze se mi přednostně načítaly mobilní verze stránek.

Závěrečné hodnocení: na Nokie se musí levně

Samsung Omnia W na nás v průběhu testování celkově velice dobře zapůsobil. Může za to ať už jeho velice povedený design, velký a jasný Super AMOLED displej s optimálními rozměry, velice dobrá výdrž baterie na jedno nabití nebo jeho plynulý běh a povedený fotoaparát s podporou nahrávaní videí v HD rozlišení. Samozřejmě se najdou mouchy jako místy funkčně slabší operační systém nebo absence navigačního softwaru přímo od základu. Tyto mouchy se ale vzhledem k ceně telefonu dají překousnout. Systém se navíc vyvíjí.

A cena, to je asi to hlavní jádro pudla. Největší konkurenti Omnie W, modely od Nokie Lumia 800 a Lumia 710 totiž cenou míří o dost výše. Zatímco Omnia W na oficiálním e-shopu Samsung ČR stojí něco kolem 6 800 korun, Lumia 710 s horším displejem i baterií stojí o celou tisícikorunu víc. To Lumie 800 již nabízí o několik tříd lepší fotoaparát, a nebo dvakrát větší interní paměť.

Hlavní konkurenci pro povedenou Omnii jsou v médiích silně propagované Nokie řady Lumia
Čtěte také – Recenze Nokia Lumia 800 – Otevíráme finská okna

Zaplatíte za ní ale téměř 12 000 korun což není málo, a konkurence s Androidem a Applem v čele za stejnou cenu nabízí mnohem více. Je pravda, že velkým plusem obou Lumií je bezplatná doživotní navigace Nokia Drive (Nokia Autem) a také spousta speciálních českých aplikací. Dáte ale kvůli tomu o tolik víc peněz za marketingově velmi silně podporované Nokie než za stejně povedený Samsung?

samsung-omnia-w
Klady
 • Velký a jasný Super AMOLED displej
 • Povedený design a bytelná konstrukce
 • Výkon díky silnému 1,4 GHz procesoru a optimalizovanému systému
Zápory
 • Absence Mass Storage a nutnost přenášet soubory skrze Zune
 • Pouze 8 GB datové úložiště
 • Absence navigační aplikace
Diskuze ke článku
pudl
Hm, nějak mi není jasné, jestli tento mobil srovnáváte s HTC Radar, HTC Titan, HTC 7 Mozart, Lumií 710 a s Lumií 800. Osmistovka je doopravdy o třídu výš. A pokud je známo z internetu, tak Lumie budou mít záhy i GPS s navigací tak, jak ji známe ze Symbianu, tzn. bez potřeby připojování k mobilní síti, aby to vůbec fungovalo (což je bohužel případ všech Androidů , WindowsPhonů a to právě na rozdíl od Nokie).
Ach ta čeština
Vážení, jinak moc pěkně dělaný server si občas kazíte školáckými jazykovými chybami. Přece jen jste publicisté a měli byste úroveň jazyka pozvedat, ne snižovat. "Labutí píseň" je něco úplně jiného, než co autor myslel, a tvar "by jste" je taky šlápnutí vedle. Učí se někde v sedmé třídě.
friendly
jen takový detail: lumia 800 větší displej nenabízí;)
XY
Prefektní recenze asi si ho budu kupovat ,tak jsem se chtěl ještě zeptat jestli je možné příjmat soubory přes bluethoot ?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze