NVIDIA Shield TV 2017
recenze

NVIDIA Shield TV 2017

Android pro hry i aplikace ve vašem obýváku
4

Pro rok 2017 NVIDIA přichystala novou verzi svého multimediální zařízení SHIELD TV. Oproti předchozí generaci přináší několik zásadních vylepšení. Ačkoliv byste možná očekávali hry na prvním místě, není to úplně pravda – SHIELD si poradí se všemi druhy zábavy a snadno se stane hlavním zařízením k vaší televizi. Přináší totiž Android TV s několika vylepšeními a velmi slušným výkonem.

První změny si všimnete na první pohled: zařízení je o 40 % menší než předchozí generace a aktualizace dostál i herní ovladač. Také si poradí s přehráváním videa ve 4K rozlišení a nezalekne se ani HDR. Rozrostla se rovněž nabídka streamovatelných televizních služeb a potěší i Google Asistent.

Nvidia Shield TV 2017 – videopohled

NVIDIA SHIELD TV sice patří k dražším multimediálním zařízením (obzvláště z těch postavených na Androidu), ale konečně se dostává do fáze, kdy je zajímavý pro mnohem širší spektrum zákazníků.

Hardware

Tvaru jasně dominují ostré hrany. Líbivá je i kombinace lesklých a matných materiálů a rovněž příjemné zelené podsvícení. Nová verze je výrazně menší než ta původní a pod televizí rozhodně nebude vypadat rušivě. Díky rozměrům ji můžete umístit i na jiný přehrávač nebo rovnou postavit do vertikální polohy.

Shield TV 2017

Vrchní stranu neruší ani tlačítka. Pro zapnutí stačí stisknout tlačítko na ovladači. Konzole je pak velmi rychle připravena k použití. Na zadní straně naleznete 2× USB 3, HDMI a GLAN pro připojení k internetu. Bohužel zmizela čtečka microSD karet a rozšířit poměrně malé 16GB úložiště můžete jen přes USB. Vedle konektorů narazíte na průduch pro chlazení. Ačkoliv je zařízení většinou neslyšitelné, jednou za čas se kvůli některé náročnější akci umí rozhučet. Oproti „velkým“ herním konzolím ale zdaleka o nic nejde.

Výbava
Systém Android 7.0 (Nougat)
Procesor NVIDIA Tegra X1
RAM 3 GB
Úložiště 16 GB
Konektivita Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1
Porty Gigabitový Ethernet, HDMI 2.0b, 2× USB 3.0
Hmotnost (bez ovladačů) 250 g
Rozměry (bez ovladačů) 9,8 × 15,9 × 2,6 cm

O výkon se stará NVIDIA Tegra X1 spolu s 3 GB paměti RAM. Jednoduše řečeno jde asi o nejvýkonnější Android TV zařízení, které si poradí nejen s hrami pro Android, ale i některými dalšími. Během testování jsem tak nenarazil na jedinou hru nebo aplikaci, kde by se SHIELD TV zasekl nebo nestíhal.

Gamepad

Výrazné změny se dočkal i herní ovladač, který je oproti předchůdci menší, lépe padne do ruky a opustil některé prvky, které se nám úplně nelíbily. Hlavně zmizel zbytečný a špatně použitelný touchpad a ani systémová tlačítka již nejsou dotyková. Kromě tlačítka pro zapnutí se přesunula na spodní stranu zařízení.

Shield TV 2017

Trojice tlačítek vám umožní rychlý návrat zpět, zastavení přehrávání hudby nebo videa a okamžitý návrat na úvodní obrazovku. Pod nimi se pak skrývá šikovný 3,5mm jack pro připojení sluchátek, pokud nechcete rušit ostatní v místnosti. Dotykové je naopak ovládání hlasitosti, které najdete mezi oběma joysticky. Na jeho používání jsem si zvykl okamžitě.

Největší změnou je však design ovladače, který rovněž pracuje s ostrými hranami a je složen z trojúhelníků. Na první pohled působí moderně. Musím však uznat, že z obrázků jsem z nového vzhledu nadšený nebyl. V ruce však působí výborně a trojúhelníky nejsou ve skutečnosti tak výrazné a určitě nepřináší nějaký diskomfort. Naopak, v přímém srovnání je nový ovladač mnohem jistější a kvalitou zpracování se může srovnávat s těmi pro PlayStation nebo Xbox.

SHIELD Remote

Pokud však zrovna nechcete hrát hry, mnohem raději sáhnete po jednoduchém ovladači, který vám umožní pohyb v prostředí, ovládání aplikací (dokonce i jednoduchých her) a rovněž mu nechybí mikrofon pro hlasové ovládání.

Shield TV 2017

Ačkoliv si dovedu představit, že je základní ovládací prvek dotykový a podporuje gesta, pouhá tlačítka rovněž fungují bez problému. Ani zde nechybí ovládání hlasitosti na ještě delším dotykovém pruhu. Vzhled ovladače je pak mnohem konzervativnější než u gamepadu a mnohem více se hodí pro ovládání multimédií. Výhodou obou ovladačů je bezesporu dlouhá výdrž baterie, která konzolovou konkurenci, obzvláště PlayStation, válcuje .

Diskuze ke článku
Broker
Dobrý den, je tam možné pustit například Horizon Go od UPC?
Pavel
Chci se zeptat zda je ve službě GeForce Now možnost hrát hru Overwatch?
jaroslav
jak filmy si nepustím, podpora 4k, na hdd dám film,ve 4k bluray a dvd .. a zapojím přes usb, pokud nepřečte,je to šmejd,..tak jak to teda je

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze