Samsung Star III
recenze

Samsung Star III

Třetí výlet ke hvězdám

Tentokrát žádný chytrý telefon, žádné obří displeje a mnoha jádrové procesory. Dnes se blíže podíváme na to, jak vypadá takový jednoduchý dotykový telefon z dílny Samsungu, který navíc navazuje na legendární model Star. Dokáže vůbec ještě v roce 2012 telefon s malým displejem a takřka žádnou výbavou, kde zaujme snad jen Wi-Fi, obstát?

Samsung Star III - oficiální fotografie

Hned na začátku musím zmínit jednu zajímavost. Samsung Star III je v pořadí již druhým nástupcem legendárního modelu Star z roku 2009, který se navíc stále prodává. Současná situace je tedy taková, že si můžete pořídit kompletní rodinku Starů. Tento jev jsme naposledy vídávali kdysi dávno, kdy nebyl vývoj telefonů tak překotný jako dnes. Ale zpět k trojkovému Staru. Ten už od počátku nemá lehkou pozici. Jeho předchůdce Star II sice díru do světa neudělal, ale stále jde i o nástupce původního Staru s mnoha miliony prodaných kusů, a to už nese jistou zodpovědnost. Další nepříjemností je fakt, že smartphony okupují všechny cenové relace a postupně vytlačují telefony bez otevřeného operačního systému. Třetí nepříjemností je velmi skromná výbava. Samsung totiž šetřil všude a na mnohých místech velmi nešťastně.

Na druhou stranu by mnohým jednoduchý telefon mohl postačit. Navíc je tu i sympatická cena lehce nad dva tisíce korun. Dokázal nás během testování přesvědčit?

Technické parametry Samsung Star III

Kompletní specifikace
Konstrukce102 × 58 × 11,5 mm, 95 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 3" (240 × 320 px)
Fotoaparát3,2 Mpx (2 048 × 1 536), , video: 176 × 144 px, 15 FPS
Chipset, GPU: ano
PaměťRAM: 20 MB, vnitřní paměť: 37 MB, paměťové karty: microSD
Datové funkceHSPA: ne, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémSamsung OS
Navigacevestavěná GPS: ne
Akumulátor1 000 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostčervenec 2012, 2 370 Kč

Samsung Star III – videopohled

Obsah balení: zbytečná kapitola

Kdo nic nepřibalí, nic nezkazí? Nebo to bylo jinak? V každém případě toho v balení Samsungu Star III mnoho nenajdete. Telefon a nabíječka, toť vše. Zapomeňte na USB kabel nebo snad nějaká sluchátka.

Design a konstrukce: ztrácí se v dlani

V přítomnosti Staru III takřka zapomenete, jakým směrem se ubírá velikost dnešních telefonů. Samsung Star III měří na výšku pouhých 102 milimetrů a snadno jej schováte do větší dlaně. Podprůměrná je i šířka 58 milimetrů. Tloušťka 11,5 milimetrů je pak zcela průměrná. Malý telefon dle očekávání i málo váží. Hmotnost činí příjemných 95 gramů.

Samsung Star III je opravdu drobeček

I u svého velmi levného modelu se jihokorejský výrobce drží zavedeného designu. Na první pohled tak Star III zapadá do rodinky ostatních modelů s operačním systémem Android nebo Bada. Černá čelní strana s dotykovým displejem, nad kterým sídlí logo výrobce a na opačné straně ovládací prvky, následně stříbrné boční lemování, které zasahuje až na čelní stranu a mírně vystupuje nad okolní povrch – to vše jsme už viděli mnohokrát. Pokračovat mohu zaoblenými boky, které volně přecházejí k tmavě šedé zadní straně.

Do větší dlaně jej téměř schováte

Rovněž rozestavění prvků po bocích není jiné, což považuji za jednoznačné plus. Výrobci se osvědčil nějaký model a používá jej napříč celým svým portfoliem. Na levém boku se tudíž nachází klávesa regulující hlasitost a na pravém odemykací tlačítko, kterým telefon zároveň i vypnete. Horní strana ubytovává 3,5 mm jack konektor, zatímco na opačné straně panuje namísto hudební nálady ta datová. Mluvím samozřejmě o microUSB konektoru.

Rozmístění prvků po bocích je klasické

Zadní kryt je lehce vroubkovaný, což jej v prvé řadě ozvláštňuje a především to přispívá k jistějšímu držení. Telefon není tak náchylný k nechtěnému vyklouznutí. Jinak je zadní strana veskrze klasická. Logo výrobce, dva průduchy hlasitého reproduktoru a čočka fotoaparátu ve stříbrném rámečku nechybí, stejně tak mírná brada ve spodní části, kterou jsou Samsungy do značné míry charakteristické.

Použitými materiály jsou samozřejmě plasty. Příjemným překvapením však je, že vše sedí na svém místě a ani se nehne. Žádné vrzání, křupání či jiné nežádoucí pazvuky jsem ze Staru III nedostal, byť jsem se snažil sebevíc. Za dílenské zpracování tedy Samsung chválím.

Porovnání všech modelů Star

Samsung Star III, Star II a Star
Samsung Star III Samsung Star II Samsung Star
rozměry 102 x 58 x 11,5 mm 107,5 x 54 x 12,4 mm 104 x 53 x 11,9 mm
hmotnost 95 gramů 94 gramů 93,5 gramů
úhlopříčka displeje 3 palce 3 palce 3 palce
rozlišení displeje 240 x 320 pixelů 240 x 400 pixelů 240 x 400 pixelů
typ dotykového displeje kapacitní kapacitní odporový
3,5 mm jack konektor ano ano ne
microUSB konektor ano ano ne
rozlišení fotoaparát 3,2 Mpx 3,2 Mpx 3,2 Mpx
rozlišení videa 176 x 144 pixelů 320 x 240 pixelů 320 x 240 pixelů
GPRS / EDGE / 3G ano / ano / ne ano / ano / ne ano / ano / ne
Wi-Fi ano ano ne
pohybový senzor ne ano ano
cena (přibližně) 2400 Kč 2400 Kč 1900 Kč

Baterie a výdrž

Jakoby snad Samsung předem věděl, že i když telefon podporuje internetové funkce, budou využívány okrajově. Pod zadním krytem, který na svém místě drží možná až příliš pevně, se nachází Li-Ion akumulátor s kapacitou 1000 mAh. Z dnešního pohledu působí kapacita velmi skromně. Jenže Star III nemá moderní funkce, které žádají mnoho energie. Při běžném používání, kdy budete jen občas volat, pošlete pár SMS a párkrát si pustíte hudbu, se dostanete s klidem na čtyřdenní výdrž. Výdrže začne klesat úměrně s dobou, po kterou svítí displej. Typicky tedy při hraní her nebo při prohlížení internetu. Intenzivnější používání tedy znamená zhruba dva dny pohotovosti.

Pod zadním krytem je paměťová karta; SIM karta je až pod baterií

Zvuk

Zvukový projev malého Smasungu uspokojí méně náročné posluchače. Hlasitý reproduktor dostává svému přívlastku a křičí o sto šest. Ani při nejvyšší hlasitosti nedochází k nijak výraznému zkreslení nebo snad rezonancím. Sluchátka v balení nenajdete a tak rovnou počítejte s vlastními. Po připojení základních pecek Koss bych zvuk zařadil mezi slušný průměr a koncoví uživatelé budou spokojeni.

Displej: krok zpět

Pokud by si Samsung za něco zasloužil velkou kritiku, bude to displej. Opravdu jen marně hledám důvod, proč má třetí generace modelu Star nejhorší displej. Zatímco první i druhý Star operovaly s rozlišením 240 x 400 pixelů a úhlopříčkou kolem tří palců, Star III nabídne na třech palcích rozlišení pouze 240 x 320 pixelů. Rastr je viditelný už z dálky, displej působí nepěkným dojmem a po delším pohledu na něj mohou začít bolet oči. Alespoň, že je displej kapacitní. Katastrofální je pak čitelnost na slunci. Zlepšení se děje snad jen u pozorovacích úhlů, které jsou v dané cenové hladině slušné. Nemohu ještě nezmínit absenci multi-touche, tedy ovládání více prsty a také chybí automatická regulace jasu.

Displej výrobce velmi odbyl
Diskuze ke článku
Concionator
No, skoro mi přijde, že jedničkový STAR byl větší terno. A že snad měl i lepší a hezčí prostředí. Je to podobné jako nokie s rezistivním displejem. Nepotěší to už ani nenáročné uživatele, kterým jinak základní funkce a něco málo navíc stačí.
Alena
Dobrý den, nevíte jak to udělat,aby telefon komunikoval s pc?Kabel jsem si dokoupila,ale nic se neděje. Děkuji
Pavel
Mám stejný problém jako Alena :-(
Pavel
Zkuste si ztáhnout a naistalovat do pc Samsung Kies ze stránek Samsungu,mohlo by Vám to pomoci.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze