LG Optimus L3
recenze

LG Optimus L3

Výdrž a vzhled za dobrý peníz

LG Optimus L3 - to je stylový vzhled, hardware spadající do nižší třídy a také operační systém Android od Googlu. Tuto novinku určenou masám jsme pro vás zevrubně otestovali, a vy si tak dnes můžete přečíst podrobnou recenzi.

LG Optimus L3 - oficiální fotografie

Jihokorejský výrobce LG na letošním mobilním kongresu v Barceloně představil zcela novou řadu mobilních telefonů, kterou pojmenoval L-Style. Ta podle představitelů společnosti své zákazníky nezíská tím nejvyšším možným výkonem a obrovskou nabídkou těch nejmodernějších funkcí, ale jak už sám její název napovídá spíše povedeným designem se smyslem pro detaily a preciznost. Nejnižším z této nové řady je model s označením Optimus L3. Na to, jak moc se povedla stylovka určená převážně těm méně náročným uživatelům, se dnes postupně v několika kapitolách společně přesvědčíme.

Technické parametry LG Optimus L3

Kompletní specifikace
Konstrukce102,6 × 61,6 × 11,7 mm, 110 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejTFT TN, 3,2" (240 × 320 px), dotykový: kapacitní
Fotoaparátano, 3 Mpx (2 048 × 1 536), , video: ano (640 × 480 px, 24 FPS)
ChipsetQualcomm S1 MSM7225, CPU: 1×800 MHz, GPU: Adreno 200
PaměťRAM: 301 MB, vnitřní paměť: 1 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 3,6 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ne
Operační systémAndroid 2.3
Navigacevestavěná GPS: ano (A-GPS), Google Mapy
Akumulátor1 500 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostduben 2012, 3 200 Kč

LG Optimus L3 – videopohled

Obsah balení

Tento odstavec berte spíše jako orientačně informativní. Do redakce se nám totiž na recenzi podařilo získat pouze testovací telefon bez jakékoliv krabice s příslušenstvím, který není určený do běžného prodeje. Prošli jsme ale několik českých e-shopů, které mají telefon v nabídce. Zjistili jsme tak, že se k němu dodává dle očekávání v podstatě stejné příslušenství, jako k drtivé většině telefonů této cenové hladiny, to znamená obligátní uživatelský manuál, nabíjecí adaptér a synchronizační a nabíjecí USB kabel s koncovým konektorem micro USB. V tom, zda se k telefonu dodávají také nějaká základní sluchátka, se už ale jednotlivé obchody liší.

Design a konstrukce: v duchu nového stylu

LG se stejně jako třeba Sony s řadou Xperia NXT snaží v letošním roce svým potenciálním zákazníkům přinést zcela novou vlnu designového pojetí svých telefonů. Své Androidy stále nazývá Optimus, jakousi podtřídu se zaměřením spíše právě na nový, líbivý design ale tvoří, jak už jsme si řekli v úvodu recenze, právě řada L-Style. LG ji představilo na mobilním kongresu MWC 2012 v Barceloně, a to hned prostřednictvím tří zástupců L7, L5 a L3. Tato recenze se zabývá posledním modelem, u kterého by se tedy teoreticky mělo na vzhledu i materiálech šetřit nejvíce.

Hned po prvním uchopení do ruky si vás telefon získá svou relativně nízkou hmotností 110 gramů, a také miniaturními rozměry 103 milimetrů na výšku, 62 na šířku, a necelých 12 milimetrů na šířku při pohledu z profilu. Na druhou stranu ale nejde zase o úplného trpaslíka, a na trhu můžeme najít řadu mnohem menších telefonů, jako například Sony Ericsson Xperia mini. Pokud vedle Xperie mini položím "el trojku", pak je její nadvláda z pohledu kompaktnosti i nadále naprosto jasná.

Co se týče hodnocení vzhledu, tak tady jde stejně jako ve všech ostatních případech o ryze subjektivní záležitost, zkrátka každému se líbí něco jiného. Mně samotnému se ale telefon docela líbil a 90% lidí v mém okolí se s tímto názorem naprosto ztotožnilo. Nyní k tomu, jak vlastně telefon vypadá. Při pohledu zepředu někomu možná může připomínat některé z Nokií řady Lumia. Celý obvod obepíná stříbrný rámeček, který po bocích zcela zaobleně zasahuje na přední stranu k displeji. Tento rámeček ale není vyroben z kovu, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale z celkem běžného plastu, který kov zdařile imituje.

Přední stranu okupuje displej, nad kterým najdete logo výrobce, reproduktor pro hovory a také oku skryté senzory a čidla. Pod displejem je hlavní ovládací tlačítko sloužící pro návrat na výchozí obrazovku a vedle něj z obou stran při vypnutém displeji téměř neviditelné senzory. Nalevo je to klávesa pro vyvolání kontextového menu, napravo pak šipka zpět. Na spodní straně sídlí spolu s malinkatým mikrofonkem také micro USB konektor. Nahoře také najdeme dva prvky, a to pro změnu vypínací/uspávací tlačítko a 3,5 mm jack pro sluchátka. Pokud se na telefon podíváte seshora, pak vám neunikne jedna zajímavá designová vychytávka. Zadní kryt totiž není v jedné rovině s obvodovým rámečkem, ale nalezneme mezi nimi několikamilimetrovou mezeru, které je vyplněna falešným dírkováním imitujícím reproduktor. Toto se LG opravdu povedlo a zaslouží si od nás za to pochvalu!

K úplnosti nám zbývají ještě boky telefonu, kde na pravém najdeme zcela holou plochu, a na levém korekci hlasitosti, a také záda. Ty jsou tvořena speciálním tečkovaným povrchem, na krajích a zespodu jsou však holá a lesklá. Na zadní straně najdeme čočku fotoaparátu ve stylovém kovovém pásku a pod ní logo LG. Na recenzi jsme v redakci měli k dispozici bílou barevnou variantu, která vypadá opravdu dobře. Celkově musíme za design LG opravdu pochválit. Pokud bych měl krátce ohodnotit celkovou kvalitu konstrukce, pak bych jí dal 7 bodů z 10 možných. Zkrátka sem tam něco zavrže, ovšem není to nic drastické a u telefonů za tuto cenu se to dá ještě tolerovat.

Baterie a výdrž: slušný držák

Na úvod této kapitoly musím říct, že LG L3 přichází s Li-Ion akumulátorem s, ve své výkonnostní i velikostní třídě, docela neobvykle vysokou kapacitou 1500 mAh. Tato pro takovéto zařízení nadprůměrná baterie by tedy teoreticky při dobré optimalizaci systému měla přinést velice dobrou výdrž. Jak je to ale skutečně v praxi?

Při nějak extra zatěžujícím, relativně běžném používání telefonu, kdy jsem jej ráno odpojil z nabíječky, a poté během dne vyřídil asi 3 pěti minutové hovory, poslal zhruba 20 SMS zpráv, vyřídil několik mailů, hodinu surfoval na internetu, 2 hodiny poslouchal hudbu a asi hodinu hrál hry jsem večer skončil asi s 35 procenty stavu baterie což je oproti konkurenci, která v mnohých případech již mele takzvaně z posledního, velice dobrá výdrž. Při nenáročném používání je možné se bez problému dostat na 2 dny výdrže, při velmi omezeném používání i na tři.

Telefon jsme samozřejmě podrobili našim standardizovaným testům výdrže. První z nich probíhal tak, že jsme pod odpojení nabíječky vždy po 1 minutě načetli ve webovém prozlížeči náhodný článek na mobilenet.cz. Připojení jsme byli na Wi-Fi síti a přihlášení do 3G sítě. Jas displeje byl nastaven na 50% (svítil po celou dobu testu). Pro surfování jsme používali standardní prohlížeč, který je nativně součástí každého Androidu, a který měl vypnutý flash. Telefon tuto činnost dokázal až do úplného vypnutí provádět celých 520 minut, což je mimochodem téměř dvakrát tolik, jako jeden z nejlepších, ale také nejžravějších Androidů - čtyřjádrový HTC One X.

Dalším z testů bylo přehrávání hudby. K přehrávání jsem použil standardní předinstalovaný přehrávač, ve kterém jsem nastavil opakování přehrávání stále jedné skladby. Telefon jsem uvedl do režimu letadlo (vypnuty všechny bezdrátové sítě) a připojil k němu sluchátka. Musel jsem ale z důvodů popsaných na začátku recenze použít peckových sluchátek od Sony. Hlasitost zvuku byla nastavena po celou dobu testu na 50% úroveň. Telefon se vybil za 1680 minut, což jej v tomto testu řadí na podobnou úroveň jako Huawei Vision či Samsung Galaxy Nexus.

Zvukový výstup: čekali jsme horší

Vzhledem k tomu, že základní hudební přehrávač, který v sobě LG L3 nese, neumožňuje jakékoliv vylepšení zvuku, musíme zvukový výstup z reproduktoru (na přední straně nad displejem) ohodnotit na velice dobrý. Je dosti hlasitý, přitom ale většinou ne nějak moc chrčící. Jelikož jsme na testování nedostali telefon v originálním balení, soudit výkon při připojení sluchátek nemůžeme nějak moc objektivně. Každopádně jsme zkoušeli připojit běžná pecková sluchátka a s výsledkem jsme byli spokojeni. Zvuk překvapivě nepostrádal výrazné hloubky, vytkli bychom mu ale až přehnaně hlasitý výstup při maximální hlasitosti. Pokud byste si stáhli kvalitnější přehrávač, určitě by byl hudební přednes telefonu ještě o dost lepší.

Displej: nepříjemné čtverečky navíc

Pokud bych měl vybrat největší slabinu LG Optimus L3, pak by to byl s největší pravděpodobností displej. Není tak špatný kvůli tomu, že je to "jen" klasický TFT LCD panel, ani proto, že jeho úhlopříčka je nijak rozměrných 3,2 palce. Jeho největší vadou je spíše jeho hrubý rastr, nebo chcete li podprůměrné rozlišení. Mluvíme tu totiž o QVGA, tedy 240×320 pixelech. Jemnost nám tedy vychází na 125 ppi (pixel na palec), což je opravdu málo.

Je jasné, že LG nemohlo takto levný telefon osadit HD displejem. Určitě ale nemělo zvolit opačnou cestu, a použít rozlišení obvyklé u telefonů před 5 a více lety. Problém vám to bude dělat zejména tehdy, pokud jste zvyklí na lepší standard. V praxi jde o to, že všechno je jaksi moc velké, sem tam vyčuhuje nějaký ten pixel navíc, a třeba zazoomované obrázky opravdu nevypadají pěkně. Displej je ale zase na druhou stranu jasný, takže vám nebude dělat problém například číst si esemesky na přímém slunci. Pozorovací úhly jsou také vcelku dobré a invertace barev při natočení telefonu není nikterak markantní. Zamrzí také sklíčko odolné proti poškrábání. V případě LG L3 tak doporučujeme zakoupit ochrannou fólii nebo nosit telefon v pouzdře. Jinak se připravte na přibývání vlasových škrábanců i při běžném nošení.

Výkon: na základ to stačí

Výrobce Optimus L3 vybavil hardwarem, který určitě netrhá nějaké rekordy. Jedná se zkrátka o zařízení nižší třídy, a tak na něj při hodnocení výkonu musíme pohlížet. Když už je tedy ale řeč o výkonu, shrňme si, co v tomto ohledu vlastně telefon nabízí. Tepe v něm jednojádrový procesor Qualcomm MSM7225A s taktem 800 MHz. K dispozici má také grafický čip Adreno 200. Paměť RAM má kapacitu 384 MB, pro běh aplikací je pak vyhrazeno po startu zhruba 65 MB. Ještě zbývá doplnit kapacitu vnitřní paměti, která činí cca 900 MB. Pro její rozšíření můžete využít microSD karty, a to až do velikosti 32 GB.

Testovací výkonnostní Benchmarky, zleva: Quadrant Standard, Linapack, AnTuTu

Jak už je asi každému jasné i podle výše přiložené trojce Benchmarků, tento telefon zkrátka nebude svému majiteli sloužit na hraní her s náročnou grafikou nebo na přehrávání filmů ve Full HD rozlišení s vysokým frameratem. Na běžné úkony typu prohlížení internetu, prohlížení fotogalerie či hraní "obyčejných" Angry Birds hardware telefonu plně dostačuje.

Diskuze ke článku
baterka
"3 pěti minutové hovory, poslal zhruba 20 SMS zpráv, vyřídil několik mailů, hodinu surfoval na internetu, 2 hodiny poslouchal hudbu a asi hodinu hrál hry jsem večer skončil asi s 35 procenty stavu baterie což je oproti konkurenci, která v mnohých případech již mele takzvaně z posledního, velice dobrá výdrž. Při nenáročném používání je možné se bez problému dostat na 2 dny výdrže."

Nenáročné použivanie je pre mňa práve ten prvý prípad, ktorý vydržal ako tak do večera. Neviem čo je potom autorové nenáročné použivanie pri ktorom vydrží dva dni. Asi nonstop položený telefón na stole.

Písať o dobrej kapacite baterky a výdrži len preto, že veľa smartphopnov v tejto cene má ledva 1200mAh je trochu scestné.
Petr
Připomíná mi svým designem docela Nokii Lumiu 800.
pez
LG? dík nechci od týhle značky už bych si nekoupil ani tužkový baterky natož drahej telefon.
Viktor Licek
Na to jak označují tuto řadu jako designově velmi povedenou, tak tento telefon mě, co do vzhledu, ničím příliš neoslnil. Ale samozřejmě, každému se líbí něco jiného. Rozlišení displeje mě také hodně zklamalo, jediným světlým článkem je nejspíš docela dobrá výdrž a cenová dostupnost.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze