Příchod nové značky na trh na sebe vždy strhne velkou pozornost, hlavně pak, když za ní stojí Carl Pei, spoluzakladatel OnePlus, který má vcelku zajímavé nápady a je podobně jako Elon Musk velmi aktivní na sociálních sítích (pod nickem @getpeid). A právě sociální sítě se staly hlavní platformou značky Nothing, která nás dost dlouho lákala na příchod něčeho opravdu unikátního – Nothing Phonu (1).
Nothing Phone (1) – videorecenze
Obsah balení: netradiční jako sám telefon
Balení je zajímavé podobně jako smartphone sám, po jeho otevření jej totiž nemáte šanci vrátit do původního stavu, respektive jej zcela zavřít, viz náš unboxing. Co se obsahu týče, můžete se těšit na jeden kabel USB-C/USB-C bílé barvy a prakticky zpracovaný nástroj pro vytahování šuplíčku SIM.
- pěkně zpracovaný nástroj pro vytahování SIM
- balení po otevření nelze znovu zavřít
Konstrukční zpracování: stovky LED, sklo a hliník
Nothing Phone (1), to je především soustava několika stovek extrémně malých diod pod skleněnými zády, které umí blikat do rytmu vyzvánění, upozorňovat na notifikace nebo vytvořit měkké přisvícení při focení snímků. Ovšem abyste využili všech výhod rozhraní Glyph, budete muset možná trochu změnit vaše současné návyky a telefon začít pokládat displejem dolů. Ačkoliv sám nejsem zvyklý pokládat smartphone tímto způsobem, musím uznat, že se jedná o skvělý způsob, jak si dopřát jistou formu digitálního detoxu. Možnosti Glyph navíc výrobce postupně vylepšuje a pokud si v souvislosti s diodami vybavíte Nokii a různé jiné výrobce, kteří LED využívali pro blikání do rytmu, potěší vás, že stejnou funkci lze už nyní (neoficiálně) využívat. Tuto funkci originálním způsobem aktivujete vytvořením kontaktu s názvem Abra. Abrakadabra a v nastavení tuto funkci máte k dispozici pod názvem Vizualizace hudby.
Kromě blikajících zad má ale Nothing Phone (1) také velmi dobře zpracovanou haptickou odezvu. Dovolím si tvrdit, že dost možná i nejlepší u telefonů v dané cenové kategorii, neberu-li v potaz iPhony. Při psaní zpráv nebo zkrátka používání ovládacích prvků si tak užijete pěkně zpracované vibrační odezvy, na druhou stranu dlouhé držení v ruce nemusí být kvůli vcelku velkým rozměrům a nemalé hmotnosti (takřka 200 gramů) zase tak komfortní. Ne každému také musí vyhovovat ploché rámečky, které jsou však naštěstí z hodnotného hliníku a mají matnou povrchovou úpravu.
Popravdě jsem si celou dobu před prvním vyzkoušením Nothing Phonu představoval, že půjde o menší zařízení, ve skutečnosti je to ale celkem velký smartphone. Zajímalo by mě, jestli budou rozměry příštího Nothing Phonu shodné či ještě větší, případně se výrobce rozhodne vytvořit kompaktnější zařízení. No a pokud se rozhodujete třeba mezi Galaxy A53 a Nothing Phonem, nijak vás nepotěší ani přítomnost certifikace IP53, která sice postačí pro běžné používání (a podle rozborek by mohl Nothing Phone teoreticky splňovat i vyšší normu), ale IP67 zmíněného Samsungu nebo dokonce dvojice certifikací u Xperie 10 IV je zkrátka lepší. Další věc, kterou bych u Nothing Phonu rád viděl, je velmi praktický přepínač zvukových profilů na boku, možná však Nothing jen nechtělo být zbytečně spojováno s OnePlus.
- rozhraní Glyph
- hodnotné materiály
- odolnost IP53
- nevšední, ale povedený design
- skvělá haptická odezva
- konkurence nabídne i vyšší odolnost
Displej: plochý panel se 120 Hz
Zobrazovací panel s uhlopříčkou 6,55" je typu OLED a na rozdíl od blikajících zad (krytých stejně jako displej sklíčkem Gorilla Glass 5) vzhledem nijak nešokuje. Není nijak zaoblený, nýbrž zcela rovný, podporuje až 120Hz obnovovací frekvenci (o technologii LTPO se však nejedná) a má naprosto dostačující maximální jas i pro používání venku na slunci. Velkou pochvalu si pak výrobce zaslouží za nasazení prémiové ochranné fólie, která neřeže do prstů a má tenké okraje. Čtečka je pouze optická a dle mého gusta je i zbytečně nízko, ovšem odezvu má rychlou a za chvíli jsem si na ni zvykl. Ultrazvukový senzor by byl samozřejmě lepší, ovšem v dané cenové kategorii se za jeho absenci nelze zlobit.
Stěžovat si nelze ani na tloušťku rámečků, které jsou pěkně symetrické po všech stranách, či velikost průstřelu selfie kamerky, který není nijak zvlášť velký. Výtku mám snad jen k automatické regulaci jasu, která občas nechává jas nastavený na zbytečně nízkou hodnotu, Nothing však svůj první telefon postupně vylepšuje a lze očekávat, že i tento neduh bude odstraněn.
- 120Hz OLED s dostatečným jasem
- spolehlivá čtečka otisků prstů
- Gorilla Glass 5
- čtečka otisků prstů by mohla být umístěna výš
Zvuk: slušné stereo
Hlasitý přednes má na starost dvojice reproduktorů umístěná nahoře ve sluchátku a dole pod mřížkou. Zvuk má slušný prostorový efekt i solidní hlasitost, za kterou se rozhodně nemusí stydět. Jedná se o (lepší) průměr v dané třídě, 3,5mm jack navzdory nemalým rozměrům schází, což je ale i vzhledem k existenci sluchátek Nothing a filozofii společnosti vcelku logické.
- kvalitní hlasité reproduktory
Výkon hardwaru: osvědčený Snapdragon
Před příchodem prvního smartphonu Nothing se horlivě diskutovalo o tom, který procesor bude využívat a zda se bude jednat o zástupce řady Snapdragon 7 Gen. Nakonec však volba padla na osvědčený Snapdragon 778G+, který má dostatek výkonu, přitom ale není energeticky zase až tak náročný a podle mého názoru to byla dobrá volba. Telefon funguje svižně a problém jsem nezaznamenal ani z hlediska zahřívání při používání venku během vyšších letních teplot. Společnost čipsetu pak dělá 8 až 12 GB RAM a 128 až 256GB úložiště (UFS 3.1). Slot pro paměťové karty chybí, Nothing má v tomto ohledu jako nová značka alespoň malou výhodu, že ji nebude nikdo moci kritizovat za to, že dříve paměťové karty podporovala.
- dostatečně výkonný hardware
Výdrž baterie: bezdrátové nabíjení v hlavní roli?
S většími rozměry přichází na řadu i solidní kapacita baterie, konkrétně 4 500 mAh. Výrobce přitom po odstartování prodejů na výdrži pracuje pomocí aktualizací a výsledek ke konci srpna je více než solidní. Jeden den jsem zvládal s 20 až 30 % k dobru, pokud bych se snažil, pravděpodobně bych se dostal až na 1,5 dne, což není vůbec špatné. Chvályhodné je také 33W nabíjení (brzy zveřejním podrobné nabíjecí grafy), ale především podpora 15W bezdrátového nabíjení a dokonce i 5W reverzního. V dané ceně se jedná o jednoznačně nadprůměrnou výbavu, tedy i velkou konkurenční výhodu.
- podpora bezdrátového nabíjení
- velmi slušná výdrž
Konektivita: 5G na palubě
V oblasti konektivity nabízí Nothing Phone (1) pravděpodobně vše, co byste si jen mohli přát. Kromě 5G je to Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a veškeré navigační služby. S operátorem Vodafone jsem bez problémů využíval 5G nejen v Praze, ale i mimo v menších městech.
- bezproblémová konektivita
Fotoaparát: dvakrát, ale kvalitně
Nothing se rozhodlo jít cestou, kdy do telefonu nasadí „pouze“ dva fotoaparáty, avšak nabídnou solidní kvalitu namísto toho, aby ve fotovýbavě byly fotoaparáty čtyři kvality mizerné. Mně osobně je tento přístup sympatický, přeci jen hlavní a ultraširokoúhlý objektiv je stejně tím, co většina uživatelů používá nejčastěji. Níže se můžete podívat na kompletní specifikace včetně selfie kamerky.
Hlavní snímač | Ultraširokoúhlý objektiv | Selfie kamerka | |
---|---|---|---|
Rozlišení | 50 Mpx | 50 Mpx | 16 Mpx |
Světelnost | f/1.88 | f/2.2 | f/2.45 |
Velikost senzoru | 1/1.56" | 1/2.76" | 1/3.1" |
Velikost pixelů | 1,0 µm | 0,64 µm | 1,0 µm |
Typ ostření | PDAF | PDAF | pevné |
Optická stabilizace | ano | ne | ne |
Ohnisková vzdálenost/rozsah | 24 mm | 14 mm | 24 mm |
Fotoaplikace je pak „čistá“ podobně jako prostředí samotného telefonu. Konkrétně zde najdeme možnost natáčet zpomalená videa, maximálně ve 120 FPS ve Full HD, záznam klasického videa (maximálně ve 4K ve 30 FPS), pořizování klasických fotografií, portrét a položku více. Pod ní najdeme možnost aktivovat časosběr (v kvalitě 1080p nebo 720p), panorama, makro (s ostřením od 4cm) a expert. Posledně zmíněný režim pak umožňuje korekci ISO, vyvážení bílé, zaostření, rychlosti závěrky a regulaci expozice, přičemž je možné fotit i do RAW.
Co se kvality pořízených snímků týče, jsou i s přihlédnutím k tomu, že se jedná o první telefon výrobce, velmi slušné. Denní fotky nabídnou rozumně nastavené barevné podání, které není nudné, ale ani příliš saturované a vcelku dobře odpovídá realitě (s nejnovějším softwarem). To stejné lze tvrdit i o ultraširokoúhlém objektivu, jehož barevné podání je dobře sladěné. Kde naopak vidím prostor pro zlepšení, to je ostření u hlavního fotoaparátu, které občas zaváhá, výsledkem čehož není snímek správně zaostřený. Automatické ostření však podporuje také ultraširokoúhlý objektiv, a tudíž je možné pořizovat makro snímky.
Nothing Phone (1) 4K 30 FPS
Nothing Phone (1) 4K 30 FPS
Nothing Phone (1) 4K 30 FPS
Nothing Phone 1 4K 30 FPS 3
Disciplína, v níž si Nothing Phone poradil bez problémů, je nastavení expozice či způsob, kterým funguje HDR. Solidně vypadají také noční snímky, ovšem u videa jsem byl překvapen, že navzdory přítomnosti OIS je záznam při zhoršeným světelných podmínkách hodně roztřepaný. Možná se však jedná jen o další bug, který bude snad v budoucnu odstraněn. Selfie kamerka pak pořídí slušně vypadající snímky a zvládne natočit Full HD video ve 30 FPS.
- slušná kvalita snímků
- jednoduchá fotoaplikace
- pěkné noční fotografie
- občasné problémy s ostřením
- zvláštně fungující stabilizace u videa
Software: téměř čistý Android
Nothing Phone (1) dorazil s Androidem 12 a používal jsem jej s nadstavbou Nothing OS 1.1.2. Vesměs se jedná o čistý Android s několika vychytávkami. Kromě rozhraní Glyph se jedná o experimentální možnost propojení s Teslou, widget pro majitele NFT a launcher, kde lze zvětšit ikonky takovým způsobem, že zabírají prostor čtyř klasických ikonek. Chvályhodná je rovněž tříletá softwarová podpora a 4 roky bezpečnostních záplat, například Androidu 13 se však majitelé telefonu dočkají až v příštím roce. Potenciál nadstavby je však veliký a sám se těším, s čím Nothing přijde.
- takřka čistý Android
- solidní délka softwarové podpory
- bez zbytečně předinstalovaných aplikací
Zhodnocení
Nothing Phone (1) je na první dobrou povedeným smartphonem, který, ať se vám líbí, nebo ne, rozčeřil občas trochu stojaté vody střední třídy. Zaujme kromě designu souvisejícího s rozhraním Glyph kvalitním OLED panelem dostatečně výkonným procesorem či slušnou fotovýbavou, i když ta má své mouchy. U mě zabodoval také solidní výdrží a v dané třídě nevídanou podporou bezdrátového nabíjení. Velký potenciál vnímám rovněž v budoucích aktualizacích, které mohou přinést zajímavé funkce právě ve spojení s rozhraním Glyph či systémem Nothing OS jako takovým.
Konkurence
Samsung za podobnou cenu nabídne Galaxy A53, kterému neschází zvýšená odolnost IP67 či větší baterie. Výhodou může být také delší softwarová podpora, výkonu však nemá ani zdaleka tolik jako Nothing Phone (1).
Samsung Galaxy A53 5G 256+8 GB
Rozměry | 159,6 × 74,8 × 8,1 mm, 189 g |
---|---|
Displej | Super AMOLED, 6,5" (2 400 × 1 080 px) |
Fotoaparát | 64 Mpx, video: 3 840 × 2 160 px, 30 FPS |
Procesor | Samsung Exynos 1280, |
Paměť | RAM: 8 GB, úložiště: 256 GB, microSDXC |
Akumulátor | 5 000 mAh |
Pokud chcete větší baterii, navíc podstatně nižší hmotnost a rozměry, zvažte nákup Xperie 10 IV. Tělo je sice pouze plastové, výkon procesoru o dost nižší a displej má jen 60 Hz, potěší však například přítomnost 3,5mm jacku či slotu pro paměťové karty. Výdrž novinky od Sony je navíc fenomenální.
Sony Xperia 10 IV
Rozměry | 153 × 67 × 8,3 mm, 161 g |
---|---|
Displej | OLED, 6" (2 520 × 1 080 px) |
Fotoaparát | |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 695, 2×2,2 GHz + 6×1,7 GHz |
Paměť | RAM: 6 GB, úložiště: 128 GB, microSDXC |
Akumulátor | 5 000 mAh |
Jen ten android 13 příští rok celkem zklamal. S tímto tempem dostane 15tcku v době, kdy Samsung bude dávat 16tku 😁 Snad se to zlepší...