Nokia 808 PureView
recenze

Nokia 808 PureView

Zahoďte své fotoaparáty

Po téměř dvou letech přichází nástupce úspěšného modelu N8, který je doteď jedním z nejlepších fotomobilů. Novinka ještě vsází na operační systém Nokia Belle, ale její hlavní předností je špičkový 41 megapixelový fotoaparát s technologií PureView a bezztrátovým zoomem. I zbylá výbava je velmi dobrá, nechybí GPS s navigací, NFC nebo HDMI konektor, a my tak máme před sebou nejvybavenější Nokii všech dob.

Nokia 808 PureView - oficiální fotografie

Finská Nokia patřila v oblasti fotoaparátů v mobilních telefonech vždy ke špičce. A toto postavení ji ještě dlouho nikdo nevezme. Přichází totiž s modelem 808 PureView, který nabízí fotoaparát, o kterém se nám snad ani nesnilo. Ačkoliv je fotoaparát hlavní doménou tohoto modelu, nijak výrazně nezaostává ani v ostatních oblastech. Kvalitní zpracování, bohatá nabídka konektorů, velký displej, svižné prostředí, NFC a u nás stále oblíbený Symbian, respektive Nokia Belle. Dost možná bychom Nokii 808 mohli nazvat i vlajkovou lodí, nasvědčuje tomu i velmi vysoká cena, u které je však otázkou, zda si ji Nokia 808 dokáže obhájit. Nejen na tuto otázku se v dnešní obsáhlé recenzi pokusíme odpovědět.

Technické parametry Nokia 808 PureView

Kompletní specifikace
Konstrukce123,9 × 60,2 × 13,9 mm, 169 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejAMOLED, 4" (640 × 360 px)
Fotoaparát41 Mpx (7 152 × 5 368), LED dioda i xenonový blesk, autofocus, video: 1 920 × 1 080 px, 30 FPS
ChipsetARM1136, CPU: 1×1,3 GHz, GPU: ano
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: microSDHC
Datové funkceHSPA: 14,4 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 3.0, NFC: ano
Operační systémNokia (Symbian) Belle FP3
Akumulátor1 400 mAh, bezdrátové nabíjení: ne
Dostupnostčervenec 2012, 11 250 Kč

Nokia 808 PureView – videopohled

Obsah balení: mírné zklamání

Krabička od telefonu je laděna do nokiácké modré barvy a svými tvary i způsobem otevírání je totožné s Lumiemi. Po otevření v krabici kromě telefonu objevíte USB kabel, koncovku nabíječky, špuntová sluchátka a poutko na ruku. Jinými slovy nutný standard. To u telefonu za šestnáct tisíc poměrně zklame. Dvojnásobně pak v momentě, když zavzpomínáme na prodejní balení Nokie N8, která nabídla například různé redukce.

Krabička vypadá jako všech současných Lumií

Design a konstrukce: robustní dáma

Již z dálky rozpoznáte, že 808 není žádný drobeček, ale naopak pořádný kus telefonu, který navíc na zádech táhne batoh. Výrobce tak muselo nechat chladným neustále ztenčování telefonů, protože tím by utrpěla hlavní výhoda – fotoaparát. Zatímco výška 123,9 milimetrů a šířka příjemných 60 milimetrů jsou naprosto v normě, tloušťka 13,9 milimetrů je nad dnešním průměrem. Navíc si k oné tloušťce připočtěte dalších několik milimetrů v oblasti fotoaparátu, kde má 808čka v pase necelých 18 milimetrů. To je ale bohužel daň za velký čip fotoaparátu i integrovaný xenonový blesk a lépe to vyřešit nešlo. Nemusíte se však bát, že by snad telefon nešel nosit v kapse u kalhot. Jen počítejte s tím, že jej rozhodně nezamaskujete a zejména v oblasti fotoaparátu se v kapse bude rýsovat.

Už z dálky působí Nokia jako "kus telefonu"

Živě se také debatuje o hmotnosti. Ta činí 169 gramů, což už rozhodně není málo. Takováto čísla jsme byli zvyklí vídávat u telefonu z přelomu tisíciletí. Pokusím se vám přiblížit i reálné dojmy. Při prvním uchopení vám Nokia 808 přijde opravdu hodně těžká, a to především v horní části, kde je umístěn fotoaparát. Takřka nabudete dojmu, že má tendenci k přepadávání. Pokud nebudete mít trpělivost, ztratí 808 všechny sympatie během pár vteřin. Telefon jsem na pár minut půjčil hned několika lidem a první reakce vždy směřovala na adresu hmotnosti. Po pár minutách ale prvotní šok ustupuje a vaše ruka si zvyká, že teď drží něco těžšího. Telefon aktivně používám více než dva týdny a vyšší hmotnost mi již nečiní žádný problém.

Do ruky padne dobře, jen je trochu těžší

Nebýt hmotnosti, nebylo při diskuzi o pohodlnosti držení o čem diskutovat. Nokia 808 totiž není nijak široká a pohodlně jej uchopíte i do menší dlaně. Navíc má zaoblené boky a vystouplý fotoaparát může skvěle posloužit k zapření prstu, čímž jistotu úchopu v podstatě pojistíte. Větší tloušťka a vyšší hmotnost budí dojem poctivě zpracovaného telefonu. A je tomu opravdu tak. Telefon nevydává žádné nežádoucí pazvuky a rozhodně se nekroutí. Velmi kvalitně působí také speciální úprava použitých plastů. Jednak je zdrsněná, příjemná na omak a dále působí odolným dojmem. Připomíná například magnesiová těla zrcadlovek. Nemusíte se bát nějakých škrábanců či oděrek. Zcela cizí jsou Nokii 808 otisky prstů. Samozřejmě vyjma displeje. Výtku u zpracování tak mám je v případě zadního krytu. Ten se od prvního momentu pohybuje ve vertikálním směru zhruba o půl milimetru. Nejde o nic strašného a navíc se zdá, že se vůle nebude zhoršovat, nicméně u tak drahého telefonu nad tím oko přimhouřit nelze.

Tloušťka je díky fotoaparátu nad dnešním průměrem

Zpracování čelní strany se výrobci povedlo. Docílil totiž dojmu, že je vše naprosto černé a takřka nic onu plochu nenarušuje, snad jen logo výrobce nad displejem. Pokud nebudete zrovna zkoumat displej z několika málo centimetrů, nemáte šanci odhadnout, kam až sahá jeho plocha. Pod displejem je nenápadná podlouhlá klávesa. Ve skutečnosti jsou na této klávese tři hardwarová tlačítka. A tady budu Nokii chválit hned několikrát. V prvé řadě za využití klasických tlačítek, za druhé za jejich skvělé maskování, jejich funkce se objeví až po rozsvícení a za třetí za jejich skvělé zpracování. S podobnou troj-klávesou jsme se setkali třeba na modelech 603 či Lumia 710 a v obou případech nám mnoho radosti neudělala. V modelu 808 je ale vše jinak. Všechny tři části se tisknou jistě a s ideálním odporem. Středové tlačítko má navíc funkcí informační diody. Při zmeškaném hovoru či nové SMS zprávě zběsile poblikává. Délku poblikávání lze ručně nastavit. Snad jedinou malou vadou čelní strany jsou ulpívající otisky prstů. Nejde ale o nic markantního.

Sázka na hardwarová tlačítka pod displejem Nokii tentokrát vyšla

Precizní práci Nokia odvedla také po bocích přístroje. Začněme trošku netradičně od spodní strany. Na ní se nachází hned dvojice mikrofonů. Větší dírka skrývá mikrofon pro hovory, ta menší je první reproduktor k nahrávání videa. Levý bok je zcela čistý a nic na něm nenajdete. Horní strana je doslova poseta konektory a druhým mikrofonem pro nahrávání videa. Vezmeme-li to zleva, jde o pod krytkou schovaný microHDMI konektor, microUSB konektor a 3,5 mm jack konektor. Pravý bok svou sestavou tlačítek asi nikoho nepřekvapí, vůbec ne majitele některé novější dotykové Nokie. Od shora jde o kolébkové tlačítko regulující hlasitost, pod kterým je posuvník zamykající, respektive odemykající displej. Ten je zpracován poctivě, klade přiměřený odpor, neřeže do prstu a nijak nerachotí při zatřepání telefonem. Při delším podržení posuvného tlačítka v dolní poloze dojde k rozsvícení LED diody. Tato praktická funkce tedy zůstala zachována. Ještě o něco níže na pravém boku nemůže chybět dvou polohová spoušť fotoaparátu.

Rozmístění konektorů a tlačítek po bocích je promyšlené

Zadní stranu nemusela Nokia nijak ozvláštňovat, neboť je nezaměnitelná. Masivní a vystouplá část s fotoaparátem zahrnuje bílou LED diodu, xenonový blesk, velkou čočku fotoaparátu a ještě hlasitý reproduktor. Vše je umístěno do stříbrné plošky, což celému uskupení dodává luxusní dojem. Na zadní straně dále kromě loga výrobce zaujme podlouhlý výstupek ve spodní části. Jeho funkce je prostá, při položení telefonu na desku stolu se zadní kryt nedotýká desky, ale tuto „tvrdou“ práci má na starost právě onen výstupek.

Zadní strana vypadá díky fotoaparátu velmi mohutně
Diskuze ke článku
Fre ddy
Výborně kluci, už jsem se nemohl dočkat..
Ivanhou
Najprv som Nokiu 808 PureView odsudzoval, neskôr som jej prišiel na chuť, až sa mi po pár dňoch zase znepáčila. Je to sakramensky drahý smartfón, ktorý dokáže akurát tak dobre fotiť. Na to, aký je to high-end vás však ani neinformuje o expozičných časoch, neponúka vám možnosť prezrieť detaily súboru s fotografiou, nehovoriac o biednom rozlíšení displeja. Naozaj neviem, kto má byť cieľovou skupinou tejto novinky. Mrzí ma to, ale Nokiu 808 s radosťou vrátim späť. Fotografia z mobilu bude ešte dlho iba na zábavou. A keď už nasnímam celú dovolenku mobilom (čo aj bežne robím), chcem si snímkami priamo v mobile pekne listovať, tešiť sa z príjemných farieb a pomocou jednej z množstva aplikácií z online obchodu si niektoré zábery len tak vo voľnom čase upraviť. A práve tú radosť po vytvorení fotografií mi Nokia 808 PureView neponúka. Môžem len stroho nasnímať desiatky záberov, presunúť ich do počítača a tam s nimi pracovať. A to sa mi zdá na tak drahý smartfón málo.
dagondrive
Perfektni recenze diky, asi si ji koupim :)
Fre ddy
S kvality recenze mám velmi dobrý pocit, psaná s inteligencí a též vlastním názorem na vše, který mě osobně připadal velmi objektivní. Možná jste nezmínili jen čidla, přblížení atd., nebo jsem to přehlídnul.. Takže moc díky za ukázku schopností tohoto skvělého, vyjímečného a asi posledního Symbianového kousku od Nokie.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze