Nokia Lumia 900
recenze

Nokia Lumia 900

Finský křižník připlouvá

Otestovali jsme nejvybavenější Nokii letošního prvního pololetí. Vyplatí si za ni připlatit oproti Lumii 800? Jakou má novinka výdrž na baterii a jak se povedl displej s velkou úhlopříčkou, průměrným rozlišením, ale maticí RGBs? Zlomit vaz jí může vysoká cena a nemožnost updatu na Windows Phone 8. Jaká tedy nová finská vlajková loď je a jak si vede v porovnání s konkurencí?

Nokia Lumia 900 by měla mít ty největší ambice. Prozatím totiž patří mezi nejvybavenější zařízení finského výrobce. Sama Nokia doufá, že jeho novinka udělá díru do světa a pozvedne stagnující, či dokonce klesající prodeje. Těžko říct, zda bude mírně nadprůměrná výbava stačit k úspěchu. Telefon se začal prodávat již před několika měsíci v USA, kde se dlouhodobě drží na špičce nejprodávanějších telefonů, přitom cena 100 dolarů je stejná, jako u mnoha dalších konkurenčních přístrojů. Bude slavit podobný úspěch i v Evropě?

TIP: přečtěte si recenzi Nokie Lumia 900 a Nokie Lumia 800

Nokia Lumia 900 - oficiální fotografie

Novinka přichází s již osvědčeným jednojádrovým 1,4 GHz procesorem, Adrenem 205 a 8Mpx fotoaparátem, jehož optika se pyšní vysokou světelností. Vše je pod záštitou nejnovější verze systému Windows Phone 7.5 Refresh. Na druhou stranu mnozí namítají, že za takto vysokou cenu prodává Nokia loňský hardware. Slabinou je omezená paměť, nižší rozlišení displeje i nemožnost aktualizovat na Windows Phone 8 (místo toho bude připraven update na Windows Phone 7.8). Vyplatí se tedy Lumii 900 kupovat? Jaká je v porovnání s dalšími špičkovými telefony od konkurence?

Technické parametry Nokia Lumia 900

Kompletní specifikace
Konstrukce127,8 × 68,5 × 11,5 mm, 160 g, konstrukce: klasická, odolnost: ne
DisplejAMOLED, 4,3" (800 × 480 px)
Fotoaparát8 Mpx (3 264 × 2 448), LED dioda, autofocus, video: 1 280 × 720 px, 30 FPS
ChipsetQualcomm S2 APQ8055, CPU: 1×1,4 GHz, GPU: Adreno 205
PaměťRAM: 512 MB, vnitřní paměť: 16 GB, paměťové karty: ne
Datové funkceHSPA: 21 / 5,76 Mb/s, LTE: ne, Wi-Fi: 802.11b/g/n, Bluetooth: 2.1, NFC: ne
Operační systémWindows Phone 7.8
Akumulátor1 830 mAh, bezdrátové nabíjení: ?
Dostupnostbřezen 2012, 14 000 Kč

Obsah balení

 • nabíječka
 • microUSB datový a nabíjecí kabel
 • pecková sluchátka
 • prospekty a návody

Prodejní balení je opravdu strohé a pouze základní - chybí pouzdro, lepší sluchátka i jiné exkluzivní příslušenství

Nokia Lumia 900 – videopohled

Rozdíly oproti Nokii Lumia 800

 • Větší úhlopříčka displeje 4,3 palce a lepší matice RGBs
 • Vyšší kapacita baterie Li-ion 1830 mAh
 • Přední fotoaparát s rozlišením 1,3 Mpx u Lumie 900
 • Rychlejší data HSPA+ až do rychlosti 42 Mb/s
 • Jiný čipset procesoru Qualcomm APQ8055
 • Jiné řešení slotu pro MicroSIM kartu
 • Větší rozměry a vyšší hmotnost 160 gramů
 • Přítomnost gyroskopu u Lumie 900

Nokia Lumia 800 - oficiální fotografie

Recenze Nokia Lumia 800 – Otevíráme finská okna

Design a konstrukce: pevné unibody

Z mého pohledu by si design Nokie Lumia 900 zasloužil nějakou invenci či nápaditost. Opět se setkáváme se stejným designem a konstrukčním zpracováním ve stylu unibody těla, kdy je celé tělo zhotoveno z jednoho celistvého kusu polykarbonátového těla. S tímto řešením přišla Nokia N9, štafetu si poté převzala Lumia 800 a novinka ji zdědila s drobnými změnami. Jak jsem naznačil, celé tělo je vyhotoveno z jednoho kusu polykarbonátu. Ve vlastnostech tohoto speciálního plastu můžeme najít například mimořádnou pevnost, tepelnou odolnost nebo stálost barevného provedení. Časem tak nedojde k odírání barev ani jejich narušení.

Nokia Lumia 900 je v bílé barvě opravdu elegantní a krásná zároveň

Vzhled Nokie Lumia 900 je elegantní, ale hodně závisí na zvolené barevné variantě. Jinak lze pohlížet na elegantní bílou verzi a jinak na černou verzi. My máme Lumii 900 v redakci navíc ve speciální edici Temný rytíř povstal, kterých je na světě pouze 1 000. Ta se od standardní verze odlišuje přítomností loga na zadní straně krytu. Černá verze mi nepřijde moc zajímavá a je poměrně fádní. Pokud jsem se v okolí zeptal na názory týkající se designu a samotného barevného provedení, ohlasy byly většinou mírně pozitivní. Zkrátka, v černé variantě telefon nikoho neoslní ale naopak, zastánci konzervativního a neutrálního designu zaplesají. Naopak bílá lesklá verze se líbí takřka všem a telefon je velmi elegantní a hezký na pohled. Lumia 900 je kromě černé a bílé k dispozici ještě v modré verzi, která osloví zřejmě spíše mladší uživatele.

V praxi polykarbonátové plasty telefonu dodávají pocit pevnosti a uživatel nabyde pocitu, že v ruce drží kus dobře zpracovaného telefonu, kde se nic neprohýbá a nevrže. Plast je opravdu pevný a ani při vyvinutí sebevětšího tlaku nedošlo k prohnutí plastu. Bohužel ve středu, kolem stříbrné obruby lemující fotoaparát docházelo k povrzávání a skřípání. V redakci jsme zkusili promačkání kolem tohoto lemu i na dalších dvou Lumiích 900 a jich se problém netýkal. Nejedná se tak o vlastnost, nýbrž záležitost konkrétního kusu a před koupí toto doporučuji vyzkoušet. V případě černé a modré verze je polykarbonát zdrsněný (drsnější povrch, než u Lumie 800), kdežto bílá varianta je lesklá a hladká.

Nokia Lumia 900 - černá barva je spíše konzervativní a neutrální

V ruce se novinka poměrně dobře drží, a to i díky zaoblení boků a prohnutí zadní části telefonu. Rozměry 127,8 x 68,5 x 11,5 mm už ale odešlou telefon mezi větší zařízení. Zamrzí vyšší hmotnost 160 gramů. Větší rozměry a hmotnost tak nemusí vyhovovat například ženám, které raději zvolí menší a lehčí Lumii 800 s velmi podobnými parametry. Jak můžete vidět z tabulky níže, Lumia 900 je oproti konkurentům nejtlustší a nejtěžší, což je opravdu škoda.

Mobilní telefony Rozměry Hmotnost
Nokia Lumia 900 127,8 x 68,5 x 11,5 mm 160 gramů
Motorola RAZR 130,7 x 68,9 x 7,1 mm 127 gramů
Samsung Galaxy S II 125,3 x 66,1 x 8,5 mm 116 gramů
LG Prada 3.0 127,5 x 69 x 8,5 mm 138 gramů
Sony Xperia S 128 x 64 x 10,6 mm 144 gramů
HTC One S 130,9 x 65 x 7,8 mm 119,5 gramů

Ovládací prvky jsou stejně jako na Lumii 800 uspořádány na pravé straně. Zde nalezneme klávesu pro vypnutí/zapnutí telefonu, spoušť fotoaparátu a klávesy pro ovládání hlasitosti. Všechny klávesy jsou poměrně tuhé s jistou odezvou. Jejich provedení naznačuje, že se jedná o pochromovaný plast, ale ruku do ohně bych za to nedal. Spodní část si pro sebe zarezervoval reproduktor.

Vrchní část je útočištěm pro microUSB konektor a sluchátkový 3,5 mm hudební jack konektor. Své místo tu má i mikrofon pro eliminaci nežádoucích ruchů během hlasového hovoru a záslepka pro manipulaci s microSIM kartou. Její „šuplík“ nelze jen tak vyndat a musíme použít pinzetu či svorku, kterou najdeme v balení. Zjevná inspirace řešením u iPhonu 4S se nezapře a je to škoda, protože se jedná u Applu a nyní i u Lumie 900 o nepraktické řešení.

A tou nejzajímavější části je samozřejmě přední část, kde najdeme dotykový displej s úhlopříčkou 4,3 palce. Je to mimochodem největší displej, který u telefonu Nokia použila. Ochranné sklo Gorilla Glass již bohužel není po stranách zkosené, jako tomu bylo u Nokie N9 a Lumie 800, ale zcela rovné. Zajímavý a v praxi velmi příjemný designový prvek Lumie 800 se tak zde bohužel nekoná a přední strana tak působí klasičtěji. Dotykový displej je ale lemován vyvýšeným plastovým lemem, který by měl zabránit tomu, aby došlo k poškrábání skla při položení telefonu displejem dolů.

Ve spodní části přední části jsou tři podsvícené senzorové klávesy, kterým nechybí vibrační odezva. V horní části je pak velmi kvalitní 1,3 Mpx kamera pro videohovory a pořizování vlastních autoportrétů. Vedle ní jsou pak senzory pro regulaci jasu a senzor blízkosti sloužící pro uzamčení displeje při hlasovém hovoru.

Prohlídku telefonu zakončíme u zadní strany, pod kterou se nachází baterie, kterou vzhledem k unibody konstrukci nelze vyjmout. Designově velmi pěkně vypadá stříbrný lem uprostřed jinak čisté zadní plochy, obklopující optiku fotoaparátu a LED diodu. Stříbrný lem je ovšem pouze nastříkaná barva nanesená na plastu a rozum mi v tomto případě zůstává stát nad tím, proč výrobce nezvolil kov místo laciného plastu. Opakuje se totiž stejná situace, jako u Lumie 800, kdy během krátké doby vykazuje stříbrný plast škrábance a je v podstatě nemožné mít při běžném používání tuto plochu nepoškozenou, aniž byste používali obal. U takto drahého telefonu je to více než na pováženou. Jsem rád alespoň za to, že optika fotoaparátu je zapuštěná a její poškrábání tak nehrozí. Pod stříbrným lemem najdeme poslední prvek v podobě loga Batmana. Toto logo se ovšem týká pouze speciální edice k filmu Batman Temný rytíř povstal a běžně má Lumia 900 tuto část zcela prázdnou.

Porovnání bílé a černé varianty (edice Batman temný rytíř povstal), která varianta se vám zamlouvá víc?

Baterie a výdrž: silná baterie určuje krok

Největším lákadlem Lumie 900 je nadprůměrná kapacita použité Li-Ion baterie, konkrétně 1830 mAh. To je oproti Lumii 800 s 1450 mAh velký rozdíl a i přes větší displej by to mělo zaručit lepší výdrž. Obecně se telefony s Windows Phone systémem vyznačují nadprůměrnou výdrží. K novince jsem tak přistupoval s očekáváními, že dosáhnu při intenzivním používání výdrže přinejmenším celé dva dny. Po zhruba deseti cyklech se výdrž ustálila na jednom a půl dni klasického, mírně náročnějšího používání.

V tomto režimu jsem telefon využíval především k neustálé synchronizaci e-mailových zpráv, poslal jsem zhruba 30 textových zpráv denně a neustále jsem používal GPS skrze aplikaci Foursquare. Telefon byl připojen přes 3G. Internetové stránky jsem prohlížel spíše sporadicky (cca 30 minut denně) a hudební přehrávač jsem využíval jen minimálně. Sem tam jsem pořídil i nějakou fotografii.

Při střídmém používání, zahrnujícím především hlasové hovory a textovou komunikaci a občasné využití multimédií dosáhne novinka výdrže přesahující dva dny, v extrémním případě i tři dny.

Diskuze ke článku
Medrák
Skvělá... Beru 4 kusy! :)
Alibaba
Jsem šťastným majitelem iPhonu 4S, a dnes jsem měl příležitost si na pár minut vyzkoušet lumii a její windows phone 7... Musim říct že ten systém má opravdu něco do sebe... Jednoduché, intuitiví a originální
securid
Opět pěkná obsáhlá recenze ! Díky MN !
Fanda
Profesionální, nezaujatá a na čtení velmi příjemná recenze. Četlo se to jedna radost. Díky Vám pánové. :) Jen tak dál.

Co se samotné Lumie 900 týče. Kdyby byla o 5 000 Kč levnější, neměl bych s ní žádný problém. Je to škoda.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze