Lenovo Moto Z
recenze

Lenovo Moto Z

Modulární žiletka
16

Modulární projekt Ara je v nedohlednu, avšak i dnes se lze setkat s modely, které nám modularitu částečně přiblíží. Jedním z takových je i Moto Z společnosti Lenovo, které kromě špičkové funkční výbavy a tenkého těla přidává i možnost přicvaknout kryty rozšiřující možnosti. A to doslova. Jak novinka obstála v našem redakčním testu, se dozvíte nyní.

Jak fungují Moto Mods?

Princip připojení Moto Mods spolu s Moto Z zůstává vždy stejný. Moto Mods představuje kus příslušenství, které se s mobilním telefonem řady Moto Z sdruží pomocí magnetů, které se nacházejí po celé zadní ploše. Vždy dojde ke spoji dvou pozlacených ploch s piny, které se starají o komunikaci mezi modulem a mobilním telefonem. Jedinou výjimku tvoří zadní stylové kryty, které piny pro komunikaci z logických důvodů nepotřebují. Zadní strana modulů však zůstává téměř vždy beze změny, rozměry pak přesně kopíruje výšku i šířku zadního krytu mobilního telefonu z řady Moto Z.

Lenovo Moto Z

Právě magnetické uchycení přídavných modulů na záda telefonu je jeden z nejzajímavějších způsobů, jak docílit částečné modularity. Magnety jsou dostatečně silné, uživatel přitom nemusí nic složitě párovat ani nastavovat. Moduly jsou kompatibilní s celou řadou Moto Z a Lenovo navíc deklaruje, že půjdou spojit se všemi novými modely z nadcházejících 5 let.

Moto Insta-Share Projector

Moto Insta-Share Projector pochází přímo z dílny Lenova. Na jeho vývoji se tak nepodílel externí partner jako u zbývajících modulů. Projektor sám o sobě je tlustý zhruba 2 centimetry a disponuje lampou, která dokáže zvětšit obraz až na 70 palců, což odpovídá úhlopříčce zhruba 1,8 metru. Nemusíte se však obávat, pokud obraz zvětšíte na metry dva – stále bude obraz velmi kvalitní. Vše samozřejmě záleží na místě, kde budete projektor používat. Nejvíce se mu líbí potemnělé místnosti a jako ryba ve vodě se cítí při večerním používání. Pokud máte doma bílé zdi, jedná se o ideální základ. Tmavá barva logicky pohlcuje světlo a ideálního výsledku tak nedocílíte.

Lenovo Moto Z

Projektorem můžete jednoduše zrcadlit veškeré dění na displeji, samozřejmě včetně aplikací jako YouTube, případně VLC. My jsme projektor testovali ve spojení právě s přehrávačem VLC, skrze který jsme pouštěli filmy. Tato kombinace je dle našich zkušeností ideální.

Na těle samotného projektoru naleznete několik ovládacích prvků, jmenovitě se jedná o hardwarové kolečko, kterým ostříte scénu, a samozřejmě také zapínací/vypínací tlačítko. Uvnitř projektoru se nachází i ventilátor – pokud tedy očekáváte naprosté ticho, budete zklamaní. Nemusíte se však obávat, protože zvuk z telefonu je mnohem hlasitější a ventilátor snadno přehluší.

Pokud bychom měli hodnotit kvalitu, Lenovu se podařil ideální kompromis. Projektor je skvělý například pro večerní sledování filmů či klipů z YouTube. Na prezentace se hodí také, avšak musíte dostatečně zatemnit místnost. Úrovni klasických projektorů neodpovídá ani rozlišení 854 x 480 pixelů, avšak pro méně náročného pozorovatele jde o dostatečnou kvalitu, která ostudu rozhodně neudělá.

Samotný projektor disponuje kovovým výklopným stojánkem, kterým si snadno nasměrujete lampu na požadované místo. Snadno můžete projektovat obraz i na strop, neboť stojánek je pevný a po nastavení sklonu se ani nehne. Hlavní problém Moto Insta-Share projektoru je jinde. Baterie modulu s kapacitou jen 1 100 mAh udrží projektor v chodu zhruba hodinu a pak se energie začne čerpat z baterie mobilního telefonu. Projektor si totiž postupně neodebírá kapacitu baterie z mobilního telefonu, což je na jednu stranu výhoda, i tak se ovšem pochopitelně vybíjí i samotný telefon (i přesto, že je při projekci displej zhasnutý). Plně nabitý modul a plně nabitá Moto Z vydrží dohromady zhruba 3-4 hodiny.

Projektor se dobíjí USB-C kabelem, takže telefon i modul můžete dobíjet stejným kabelem. Bohužel, při projekci připojíte kabel jen obtížně, protože konektor se nachází na boku, který se přímo dotýká podložky. Lze to obejít například podložkou, na kterou umístíte projektor a následně vznikne prostor pro vsunutí kabelu, moc praktické to však bohužel není.

V prostředí telefonu můžete snadno upravit i nastavení projektoru, konkrétně jas a úpravu lichoběžníkového zkreslení. Ta probíhá automaticky a Lenovo si zaslouží pochvalu – obraz je téměř vždy skvěle přizpůsobený. Nastavit můžete také to, že v průběhu projekce se nebudou zobrazovat příchozí notifikace, což oceníte při projekci filmů s dalšími lidmi. Cena modulu Moto Insta-Share Projector je nastavena na poměrně vysokých 9 tisíc korun. Kvalita pak víceméně odpovídá tomu, co jsme viděli už v zabudované formě v tabletu Lenovo Yoga Tab 3 Pro. Zde by tak cena projektoru tvořila více než polovinu ceny tabletu, což tak samozřejmě nebylo.

JBL Soundboost Speaker

Dalším zajímavým kusem příslušenství je reproduktor, na kterém se podílela společnost JBL a který nese označení JBL Soundboost Speaker. Tento externí reproduktor nabídne výkon 2× 3W, což je na tělo tenké zhruba 1,5 centimetru opravdu skvělý výsledek. Stejně jako projektor, tak i reproduktor nabídne vlastní, mnohem subtilnější výklopný stojánek. Přesto Moto Z udrží v ideální poloze pro poslech oblíbených skladeb, případně v momentě, kdy sledujete video na displeji mobilního telefonu.

Lenovo Moto Z

Výkon je jedna věc, mnohem více nás však potěšila kvalita. I při maximální hlasitosti se dočkáte skvělého výstupu. Perfektní basová složka navozuje pocit, jako byste hudbu reprodukovali ze samostatného reproduktoru s vyšším výkonem. Výšky neurazí a celkově se jedná o slušný počin, zvláště pak s přihlédnutím na cenu. Samotný reproduktor disponuje baterií s kapacitou 1 000 mAh, která údajně vydrží až 10 hodin reprodukce. V našem testu jsme se dostali na 8,5 hodiny při střední hlasitosti. Reproduktor JBL je s cenou zhruba 3 200 korun druhým nejlevnějším modulem.

Powerbanka

Moto Z nemá vzhledem k tenké konstrukci zrovna velkou kapacitu baterie, což se odráží i na maximálně jednodenní výdrži při plném zatížení. Proto Lenovo ve spolupráci se společností Incipio připravilo modul OffGrid Power Pack, který sám o sobě nabídne kapacitu 2 220 mAh. Tento modul dokáže výdrž Moto Z téměř zdvojnásobit, což se v mnoha situacích velmi hodí. Modul nemá vlastní možnost nabíjení, dobíjí se vždy skrze telefon samotný. Indikátor na vnitřní straně vás však dokáže informovat, do jaké míry je powerbanka dobitá, a snadno to zjistíte také v notifikační liště telefonu. Vždy se nejdříve vybíjí samotná powerbanka, až poté přijde na řadu integrovaná baterie v Moto Z. Cena 2 300 korun nepatří mezi nejnižší, i tak se však jedná o nejlevnější Moto Mod, které Lenovo nabízí.

Lenovo Moto Z

Hasselblad True Zoom

O modulu Hasselblad jsme toho napsali již mnoho, konkrétní informace se dozvíte v samostatném článku. Zde pouze připomeneme, že za cenu 9 000 korun dostanete modul, na kterém se podílela známá společnost Hasselblad, která se soustředí na prodej extrémně drahých fotoaparátů, jejichž cena se pohybuje v řádech několika set tisíc korun. Modul nenabízí vlastní baterii, je přímo závislý na mobilním telefonu. Disponuje 12Mpx rozlišením, 10násobným optickým zoomem a xenonovým bleskem.

Lenovo Moto Z - Moto Mods Hasselblad

Kryt

Přímo v balení s telefonem také naleznete jeden modul, i když jeho přínos je sporný. Jedná se o kryt, jehož povrch simuluje tkaninu a jediná jeho funkce je ochranná. Na jeho vnitřní straně tedy nenaleznete typických 16 pinů, které slouží pro komunikaci mezi modulem a smartphonem, na druhou stranu alespoň zarovná do jedné roviny vystupující čočku fotoaparátu. Ideální je tedy především na cesty, kdy máte o zadní skleněno-kovovou plochu strach.

Lenovo Moto Z

Kromě jednoho přibaleného krytu existuje několik desítek dalších variant, jejichž cena startuje na 20 dolarech, tedy na částce zhruba 500 Kč. Za styl se zkrátka platí.

Líbilo se nám:

  • variabilní příslušenství
  • snadné párování
  • výběr se bude zvětšovat
  • podpora minimálně 5 let

Nelíbilo se nám:

  • vysoká cena modulů
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
Takže po shrnutí to vychází asi následovně: bez modulů je to jen další z řady výkonných telefonů, v tomto případě navíc kastrovaný slabou baterií a nepohodlnou konstrukcí, s absencí 3,5 mm jacku jako "bonusem". S jen velmi základním softwarem. To si svou cenu moc neobhájí.
A s kryty sice získává spoustu funkcí navíc, ale ani jedna z nich není pro použití příliš pohodlná, s výjimkou toho reproduktoru.
Výhodou pro nás je, že známe design Moto na příštích pět let dopředu. Pro výrobce je to ovšem nevýhoda, jestli se takhle zavázal.
Největším vtipem ovšem je, když samotný telefon fotí líp, než rozšiřující modul od "Hasselbladu".
Lukáš
Samotný telefon nevypadá zle, resp. se mi celkem líbí konstrukce. Až na pár věcí jako bradavice na zádech a tlustý spodní rámeček, podobně odpuzující jako u iphonu. Nevím pro koho jsou takové moduláry určeny, ale už jen z povahy toho příslušenství je to odsouzeno k záhubě. Už LGG5 dokázala jak slepá je to cesta a nabízeli podobně marné příslušenství. V době kdy existují power banky, telefony samy fotí dobře a mají super zvuk jsou tyto speciální kryty k ničemu a nakonec i drahé. Telefon je telefon, foťák z něj nikdy nebude stejně jako reproduktor. Pokud investuji do lepšího kompaktu dostanu fotky jaké mi telefon nikdy neposkytne a stejné je to i u dalších věcí. Je bláhové si myslet, že podobně modulární telefon to zvládne.
Tomas
Bude samostatná recenze na Moto Z Play? Ten telefon mě (a podle zahraničních ohlasů nejen mě) zaujal mnohem více než samotné Moto Z.
Chuan Perverez
Dočetl jsem v první kapitole... Informační LED bohužel chybí a víc mě nezajímá. Přerostlá obluda bez základních věcí za 17 litrů od pochybného výrobce. Fuj

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze