LAMAX Dots 1
recenze

LAMAX Dots 1

Bezdrátově za hubičku
8

S čistě bezdrátovými sluchátky se v posledních měsících doslova roztrhl pytel, což sráží i výslednou cenu za taková sluchátka. Ještě donedávna bylo prakticky nemyslitelné pořídit taková sluchátka pod hranicí 2 tisíc korun, jak však ukazuje společnost LAMAX, jde i to. Důkazem budiž nové pecky Dots 1, které jsou čistě bezdrátová, navíc se pyšní slušnou výdrží a povedeným designem, který neurazí. Zadělal tedy LAMAX na bestseller?

Čistě bezdrátová sluchátka jsou v poslední době velice oblíbená, což jde vidět i na nabídce. Nové modely se objevují stále častěji a svá bezdrátová vlastní chce mít zkrátka každý výrobce. Svůj počin aktuálně předvádí i společnost LAMAX, která je známá svými cenově dostupnými reproduktory a sluchátky.

LAMAX Dots 1

Cenově dostupná jsou i čistě bezdrátová sluchátka Dots 1, která nám dorazila do redakce na test. Chtějí se zařadit po bok Gear IconX od Samsungu, AirPodů od Applu nebo BeoPlay E8 od B&O. A kde hledat rozdíl? Právě v ceně. Zatímco taková BeoPlay vyjdou na zhruba 7 tisíc korun a konkurence od Applu a Samsungu zhruba na 4 až 6 tisíc, LAMAX Dots 1 pořídíte pod hranicí 2 tisíc korun.

Otázka zní jasně: dokáží sluchátka za třetinovou cenu nabídnout takový zážitek jako dražší konkurence? To prozradí dnešní recenze.

Obsah balení: bohatší než byste čekali

V prodejní krabičce, která je svými rozměry opravdu maličká, naleznete kromě samotných sluchátek nabíjecí pouzdro, tři sady háčků do uší a rovněž tři sady špuntů. LAMAX v krabičce přibalil také krátký microUSB kabel pro nabíjení a pár samolepek LAMAX. Samozřejmostí je i základní manuál v naší mateřštině. V první chvíli jsme byli až překvapeni, jak efektně dokázal LAMAX celou krabičku vyplnit, respektive co vše v balení naleznete.

Konstrukční zpracování: na sport ideální

Zatímco BeoPlay E8 se snaží zaujmout luxusním zpracováním a AirPody jsou zkrátka své, Dots 1 si na nic nehrají. Jejich design odkazuje na to, pro co byly stvořeny – sport. Barevná kombinace černé a modré je vcelku příjemná, stejně tak kladně hodnotíme zakomponované logo přímo uprostřed, kde se zároveň nachází i jediné mechanické a také podsvětlené tlačítko na celých sluchátkách (to platí pro obě). O funkcích tlačítek si však povíme později.

Sluchátka jsou velmi lehká – jedno váží 4,2 gramů – a také malá, konkrétně 16 x 21 x 25 mm. V uších o nich tedy téměř nevíte, což je rozhodně dobře. Potěší také dodávané gumové nástavce s ostnem, stejně tak i trojice špuntů.

Sluchátka jsou opravdu malá

Sluchátka v ruce působí poměrně kvalitním dojmem, i když jde jasně vidět, že použitý plast je oproti Gear IconX a BeoPlay E9 méně kvalitní. Není to něco, čeho byste si všimli na první pohled – je potřeba přímé srovnání. Trochu zamrzí, že LAMAX nedodává sluchátka v jiné barevné kombinaci – například čistě černá sluchátka by byla pro mnohé zajímavější. Bohužel, sluchátka nejsou odolná vůči vodě ani prachu, a tak si při dešti dávejte pozor.

Tady si za designové výstřelky nepřiplácíte.

Kdybychom měli LAMAX srovnat s konkurencí, jsou sluchátka LAMAX vhodnější na běh a celkově do ruchu velkoměsta. Za designové výstřelky si zde zkrátka nepřiplácíte. Není to však výtka, spíše konstatování. Konstrukční zpracování je dobré, hmotnost výborná – pro většinu ideální kombinace.

Nabíjecí pouzdro: klasika

AirPods ho má plastové a lesklé, Gear IconX plastové a se soft-touch povrchem, BeoPlay E8 částečně kožené a LAMAX Dots 1 plastovo-kovové. Pochopitelně mluvíme o nabíjecím pouzdru, které tvoří neodmyslitelnou součást všech čistě bezdrátových sluchátek. Abychom složku materiálu specifikovali, plastové je jak víko, tak také spodní část. Boční plát je hliníkový. Nemůžeme říci, že by nás pouzdro sluchátek LAMAX Dots 1 urazilo, avšak vrchní poloprůhlednou krytku z plastu bychom přeci jen radši viděli více bytelnou, ideálně také kovovou a magnetickou. S otevřením ani zavřením vám navíc nepomůže žádná pružina – uchycení zajišťuje plastový „zobáček“.

Pouzdro má poloprůhledné víko

Uchycení sluchátek v šachtě pouzdra je pak již samozřejmě magnetické a zde LAMAX chválíme za velkou sílu magnetů. Přesto není vyjmutí sluchátek díky jejich vyvýšení nad okolní povrch problém. Asi nejlepší kombinace, kterou jsme zatím viděli. Poutko bohužel chybí.

Z vnější strany pouzdra se nachází jen jediný výrazný prvek, a to microUSB konektor, který slouží pro nabíjení. Bohužel, LAMAX nevsadil stejně jako třeba BeoPlay na USB-C, což zamrzí. K signalizaci nabíjení využívají sluchátka diod, které jsou umístěné přímo na sluchátkách, a zároveň jedné diody uprostřed otevřeného pouzdra. Svit diod sluchátek je výrazný, prosvítí tedy i poloprůhlednou část víka pouzdra. Informace o stavu nabíjení jsou spíše strohé: jakmile máte nabito, diody sluchátek zhasnou, a jakmile je nabita i stanice, notifikační LED dioda uprostřed pouzdra zůstane svítit.

LAMAX Dots 1
Magnety drží sluchátka velmi silně

Samotné nabíjecí pouzdro je opatřeno vlastní baterií s kapacitou 520 mAh a sluchátka zvládne dobít 5× doplna. Součet kapacity baterií obou sluchátek činí 100 mAh. Sluchátka se nabijí do 100 % zhruba za 2 hodiny, což je slušná hodnota. Výrobce udává, že spolu s pouzdrem lze zaručit až 30hodinovou výdrž, což souhlasí, ovšem pouze v případě, že využíváte jen jedno sluchátko. Ve stereo režimu výrobce udává výdrž asi 2,5 hodiny. Pouzdro samotné nabídne 5 dalších nabití, a tak se v reálných podmínkách dostáváme na hranici zhruba 14 hodin.

Kdybychom měli kvalitu pouzdra nějak shrnout, určitě zamrzí, že víko není jištěno magnety a není trochu více bytelné. Naopak chválíme uchycení sluchátek uvnitř nabíjecího pouzdra a celkově nízkou hmotnost. I s vloženými sluchátky totiž pouzdro neváží více než 50 gramů.

Diskuze ke článku
Lukáš
Jen tak dál, začínají se objevovat zajímevé kousky. Zajímalo by mě jak hrají Xiaomi Airpods
All mobile
All mobile
Pěkná recenze, také jsem zvědav na ty od Xiaomi.
Ocko
Recenzi chválím ,ale firmu Lamax už tolik ne. Ono vzit model co si muzu objednat za 17 eur ,prsknout na to svoji nalepku a strelit to za 1999kc neni zadny umeni :)
Lumír
Naposledy upraveno: 29. 1. 09:05
Mezi konkurenci bych zařadil i hive pods...

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze