B&O BeoPlay E8
recenze

B&O BeoPlay E8

Uspokojí i rozmazlené
4

Pokud vás už jen představa rozměrných, i když špičkově hrajících sluchátek děsí, a přesto si chcete dopřát kvalitní poslech, je nutné pátrat, hledat a hlavně srovnávat. Čím menší provedení, tím spíše musíte přistupovat ke kompromisům, a jsme opět na začátku. Co když vás ale nalákáme tvrzením, že i malá a kompletně bezdrátová sluchátka s precizním designem mohou ukojit vaši touhu po skvělé reprodukci?

Bezdrátová sluchátka nejsou žádnou novinkou, zákazníci mohou bezdrátově poslouchat či telefonovat již pěknou řádku let. Opět se ale čekalo na výrobce, který poptávku po takovém příslušenství pořádně „nakopne“ a přidá potřebnou dávku exkluzivity. Dočkali jsme se, konkrétně v roce 2016, kdy Apple představil své AirPody. Reakce konkurenčních výrobců na sebe nenechaly dlouho čekat a najednou tu máme hezkou sbírku kompletně bezdrátových sluchátek, kde kabel nespojuje ani pravý a levý kanál.

B&O BeoPlay E8

Na mobilenet.cz jste si mohli přečíst kromě recenze AirPods například i test bezdrátových Gear IconX (2018), které nabízí pokročilé možnosti ovládání a navíc jsou vybaveny interní pamětí, do které uložíte několik stovek skladeb. Co když se vám ale spíše sportovní design IconX a osobitý design AirPods nezamlouvá a vlastní paměť nepotřebujete? Nabízí se velice zajímavá alternativa dánské společnosti B&O. Ta nejenom že perfektně hraje, navíc i skvěle vypadá. Inu, posoudit můžete, respektive spíše musíte, sami.

Obsah balení: bohatší než byste čekali

V prodejní krabičce, která reflektuje vzhled krabic s příslušenstvím od B&O, naleznete kromě samotných sluchátek nabíjecí pouzdro, náhradní gumové špunty ve 4 velikostech, jedny pěnové špunty Comply Foam Tips ve velikosti M a také napájecí microUSB kabel. Nechybí ani elegantní vak z jemného materiálu a základní dokumentace.

Konstrukční zpracování: královský odkaz

Máte sluchátka? A jak vypadají? Na trhu existuje nepřeberné množství méně či více výrazných sluchátek, bez přehání by se dalo říci, že i ta dotváří celkovou image. Obrovská sluchátka over-ear mohou slušet drobné slečně, nemusí však slušet dospělému muži, stejně tak malá bezdrátová sluchátka nemusí být pouze doménou něžného pohlaví. „Povedený design“ je zkrátka věc subjektivního pohledu. Pokud se však většina shodne na určitém tvrzení, lze z něj částečně vycházet. A víte vy co? BeoPlay E8 vás svým designem rozhodně neurazí, právě naopak.

BB&O BeoPlay E8

Nejde jen o samotné vzezření, které se na hony vzdaluje od sportovního provedení Gear IconX. Jde i o celkové zpracování. Jak již víme, sluchátka jsou kompletně bezdrátová, kabel tedy nespojuje ani sluchátka mezi sebou. Možná se některým může zdát tento způsob konstrukce riskantní, vše ale záleží na vhodné konstrukci. BeoPlay E8 jsou už na první pohled zpracována opravdu poctivě a skvěle tak navazují na linku velkých sluchátek této společnosti. Kdybyste si náhodou nebyli jistí, s jakými sluchátky máte tu čest, výrazné logo B&O na čelním panelu vás rychle uvede do obrazu.

BeoPlay E8 vás svým designem rozhodně neurazí, právě naopak.

Sluchátka jsou vyrobena z plastu, avšak velmi kvalitního a poctivě lícujícího. Pogumovaná je poté část, která se přímo dotýká kůže, tedy vnitřní části ucha. Možná namítnete, že plast nedokáže žádný pocit luxusu či elegance navodit, není to však pravda. Kvalitní plasty navíc zastoupily kov z rozumného důvodu – zachování co nejnižší hmotnosti, aby byl i několikahodinový poslech stále příjemný. Pravé sluchátko se chlubí hmotností 7 gramů, levé o gram nižší. Nemusíte se obávat, rozdíl nepoznáte ani v rukou, natož v uších. Za mírně vyšší hmotností pravého sluchátka může pár dovedností navíc. O tom však až později.

B&O BeoPlay E8

Jak už jsme zmínili, dominantou vnější strany sluchátek je logo dánské společnosti, umístěné uvnitř kovové obruče. Tato obruč může být buď černá, nebo zlatá, vše záleží na barevné variantě. BeoPlay E8 můžete zakoupit v černé nebo uhlově šedém provedení, rozdíl je patrný na první pohled. Do barevných kreací se B&O nepouštěl, což ve výsledku absolutně nevadí.

Logo na sluchátkách nám prozrazuje, s čím že máme tu čest, avšak kromě toho jde i o skrytý dotykový panel, který slouží pro ovládání bez nutnosti vytahovat propojené zařízení. Dotykovou ploškou se chlubí obě sluchátka, tedy levé i pravé, gesta jsou podobná, přesto je nutná spolupráce obou sluchátek. I o tom si však povíme až později.

Design hodnotíme velice kladně, stejně tak i zpracování. I když se může zdát, že sluchátka design sdílí s Gear IconX, bližší prozkoumání potvrdí opak. Zatímco Gear IconX vypadají z profilu jako trojúhelník se zaoblenými rohy a postupně se nijak nezužují, BeoPlay E8 mají kapkovitý tvar, který připomíná zatočený kužel s mírným zúžením. Z profilu jsou poté sluchátka více kulatá a celkově působí elegantnějším dojmem. Povšimnout si můžeme také větší tloušťky BeoPlay. Je sice nepatrný, avšak rozdíl zde existuje. Co BeoPlay jednoznačně sdílí s Gear IconX je čistota – na těle se nenachází žádné mechanické tlačítko, jen LED dioda na pravém sluchátku.

Do barevných kreací se B&O nepouštěl.

Jednou z primárních otázek, které budete u takových sluchátek řešit, je jistě to, jak pohodlně se nosí. Prvně něco málo o umístění. Koncovku stačí jemně vložit do zvukovodu a následně celými sluchátky zatočit po směru hodinových ručiček. Díky tomu se jemné zakroucení dostane dále do zvukovodu a sluchátka drží doslova jako přibitá. Celkově příjemnému zážitku dopomohly i náhradní špunty od těch opravdu miniaturních po ty opravdu velké. BeoPlay si zaslouží pochvalu také za pěnové nástavce Comply, které se uzpůsobí vašemu zvukovodu a zároveň dokonale utěsní okolní ruch – velká to výhoda špuntových sluchátek.

B&O BeoPlay E8

Kdybychom měly Gear IconX srovnat s BeoPlay celkově, Gear IconX působí v uších více nenápadně a technicky. BeoPlay jsou designovou libůstkou, která poutá zvídavé pohledy již z dálky. Oba konkurenční výrobky tvoří plasty, kvalita se nám zdá lepší právě u BeoPlay. Více než fotky vám pomůže reálné střetnutí obou konkurentů naživo. Doplníme že rozměry jednoho sluchátka činí 23 × 20 × 25 mm.

Nabíjecí pouzdro: kůže a styl

AirPods ho má plastové a lesklé, Gear IconX plastové a se soft-touch povrchem, BeoPlay E8 částečně kožené. Mluvíme samozřejmě o nabíjecím pouzdru, které tvoří neodmyslitelnou součást všech čistě bezdrátových sluchátek. Abychom složku materiálu specifikovali, kůže tvoří jen část pouzdra – je natažená na plastovou skořepinu a nahrazuje tak soft touch materiál pouzdra z Gear IconX. Nepochybně se jedná o skvělý nápad, kůže se navíc v ruce nesmýká a postupem času získává nezaměnitelnou patinu.

Design pouzdra se velice blíží tomu, co tvoří součást balení Gear IconX, je však ještě o trochu zaoblenější a působí jako vajíčko s rozměry 73 × 47 × 33 mm. Víko pouzdra drží jen vcelku slabý magnet, proto je ještě opatřeno textilním páskem v pružné úpravě, kterým lze pouzdro ještě manuálně sepnout. Není to tak elegantní jako u Gear IconX, kde po zmáčknutí tlačítka celý přední díl povyskočí a zaklapnuté pouzdro bez uvolnění tlačítka neotevřete, na druhou stranu absence mechanického tlačítka do budoucna eliminuje případné problémy s pružinami a magnety.

Z vnější strany pouzdra se nachází jen jediný výrazný prvek, a to microUSB konektor, který slouží pro nabíjení. Bohužel, BeoPlay nevsadilo stejně jako Samsung na USB-C, což zamrzí. Pouzdro dále disponuje i dvěma sadami LED diod. Ty na vnější části informují o dobíjení pouzdra, vnitřní dioda reflektuje stav dobití samotných sluchátek (oranžová: nabíjení, zelená: dobití sluchátek na 100 %).

Jako hlavní výhodu vidíme sílu magnetů.

Jako hlavní výhodu vidíme sílu magnetů, která drží sluchátka na svém místě, tedy v jednotlivých výsecích s konektory pro nabíjení. Magnety drží sluchátka velice pevně a i když pouzdro otočíte vzhůru nohama a pouzdrem zatřesete, sluchátka se ani nehnou. Samotné vyjmutí vám však problémy činit nebude, sluchátka vystupují z výseku dostatečně na to, abyste je vyjmuli pomocí dvou prstů. Sluchátka od Samsungu drží pomocí magnetů mnohem méně, avšak vypadnutí nehrozí vzhledem k pevnému uzavření pouzdra, což pro změnu není silná stránka pouzdra pro BeoPlay E8.

BB&O BeoPlay E8

Samotné nabíjecí pouzdro je opatřeno vlastní baterií s kapacitou 365 mAh a sluchátka zvládne dobít 2× do plna. Součet kapacity baterie obou sluchátek činí 145 mAh (85 mAh pravé, 60 mAh levé), při nabíjení dojde ke ztrátě zhruba 70 mAh.

Diskuze ke článku
XXX
U AirPods lze korigovat hlasitost bez nutnosti dalšího zařízení a to se Siri :)
Lukáš
Pořád je jich málo, těžké si vybrat. Koupil bych si asi tyhle, ale já nevím, sedum tisíc se mi zdá fakt moc. Velká cena za tu bezdrátovost. Jinak by nestály ani polovinu.
Vlastimil
Ahoj mám sluchatka b&o e8 a přestalo mě hrát práve sluchatko nemáte někdo radu co s tím?

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze