BlackBerry KEY2
recenze

BlackBerry KEY2

Má svou hlavu
19

Na odvěkou otázku, jestli se na telefonu lépe píše hardwarovou než softwarovou klávesnicí, se letos pokouší odpovědět druhá generace modelu KEY od BlackBerry. KEY2 si přivolal na pomoc duální fotoaparát, lepší hardware a přepracovanou klávesnici ve stylu BlackBerry Passport. Zůstala však velmi odvážná cenovka. My nyní přinášíme náš verdikt.

Fotoaparát: vidí dál

KEY2 si díky svým dvěma 12Mpx zadním fotoaparátům odnese titul nejlépe fotícího BlackBerry. Žebříček DxOMarku však nepřepíše, neb na špičku nemálo ztrácí. Nejvíce asi zamrzí agresivní softwarové potlačení šumu a zvýraznění hran (otázkou zůstává, jak by snímky vypadaly bez těchto zásahů). Po downsamplování na rozlišení běžných zobrazovačů se však tyto neduhy částečně ztrácí a fotografie se pak nemusíte stydět ukázat ani svým přátelům. U snímků pořízených za horšího osvětlení, zvláště pak za tmy, přichází prvně jmenovaná berlička ke slovu o něco častěji a vzdálenějším objektům citelně chybí detaily, na což je krátká i dvoutónová přisvětlovací dioda. Ani za těchto náročných podmínek však nejsou výsledky vysloveně zlé.

Ukázky fotografií za dne a za tmy, prostředí fotoaplikace v manuálním režimu

Míru postprocessingu nelze přímo ovlivnit, ale díky manuálnímu režimu si můžete pohrát se zaostřením, rychlostí závěrky, hodnotou ISO, vyvážením bílé či clonou.

Srovnání primárního a sekundárního fotoaparátu, ukázky portrétního režimu a z čelního fotoaparátu, nastavení videa

Sekundární zadní fotoaparát, který si u KEY2 v rámci BlackBerry odbývá svoji premiéru, umožňuje dvojnásobný optický zoom. Při stejné vzdálenosti od foceného objektu tak vydolujete nějaké detaily navíc. V důsledku ještě silnějšího potlačení šumu u jednolitých ploch však paradoxně i o nemálo detailů přijdete. Že jde spíše o snahu papírově dorovnat ostatní než přinést uživateli něco opravdu užitečného pak potvrzuje poměrně slabý portrétní režim.

Ne vždy optickým zoomem (vpravo) získáte více detailů, viz vnitřek okna a reklama

Selfies čelním fotoaparátem zhotovíte v kvalitě 8 megapixelů, díky přisvícení displejem i za horšího světla. Bohužel trpí přeexponováním a přílišnou saturací barev.

BlackBerry KEY2 (testovací video) - 1080p, 60 FPS

BlackBerry KEY2 (testovací video) - 2160p, 30 FPS

Po přepnutí do manuálního režimu natočíte video i v kvalitě 4K při 30 FPS. Upřednostňujete-li hladší pohyb před množstvím detailů, k dispozici máte záznam v 1080p při 60 FPS. Elektronická stabilizace dostupná při kvalitě 1080p při 30 FPS a nižších sotva pomáhá, když stojíte na místě, takže za chůze radši vůbec nenatáčejte.

Líbilo se nám
  • nejlépe fotící BlackBerry
  • funkce teleobjektivu
Nelíbilo se nám
  • na špičku pořád nestačí
  • nepříliš účinná elektronická stabilizace obrazu

Software: dvousečná zbraň

Čistý Android se stal marketingovým tahákem a mnozí výrobci se mu snaží aspoň přiblížit. Ani módě tohoto softwarového downsizingu ovšem BlackBerry nepodléhá, navíc klade velký důraz na bezpečnost. Při prvním spuštění se tak v prostředí Androidu 8.1 opatřeném BlackBerry Launcherem můžete cítit trochu zahlcení ikonami, funkcemi, notifikacemi a žádostmi o udělení oprávnění. Na druhou stranu vám virtuální průvodce všechno polopatě vysvětlí a zpravidla jde o doplňky, které zájemce o takový telefon ocení. Z těch již známých můžeme jmenovat DTEK pro podrobnou správu zabezpečení, BlackBerry Hub coby agregátor veškeré vaší komunikace či Privacy Screen, který vašemu okolí znesnadní případné šmírování pohledem. Součástí posledně jmenovaného je nově funkce Redactor, která usnadňuje skrytí citlivých informací na screenshotech, které hodláte sdílet s ostatními.

S příchodem BlackBerry Motion přibyl Locker, tedy jakýsi virtuální sejf pro citlivé soubory, k čemuž se váže šikovná drobnost – jestliže ve fotoaplikaci stisknete místo spouště mezerník, prohlédnutí inkriminované fotografie bude vyžadovat autorizaci.

Chcete se o softwarové výbavě telefonů BlackBerry dozvědět víc? Pak vás odkáži na článek našeho „blekbeřího“ specialisty Vojty Dalekoreje.

Puristé by ocenili možnost odinstalace všeho zbytného, méně zkušení uživatelé pak srozumitelnější překlady textů. Aspoň že se zdařila optimalizace. Na to, že jste při koupi měli trvat na Snapdragonu 845, pomyslíte snad jen při výjimečném trhnutí animace nebo pokud byste měli sadomasochistické choutky a zachtělo se vám spouštět náročnější herní tituly.

BlackBerry KEY2
Špatný překlad v aplikaci Notable slibuje nahrávání obrazovky, leč ta umí jen screenshotovat

Zhruba v týdenním intervalu docházelo k nevyžádanému resetu zařízení, ale jak mimo jiné dokazuje dostupnost bezpečnostní záplaty platné k 1. červenci 2018, softwarová podpora BlackBerry patří mezi nejlepší, a tak problém pravděpodobně odstraní některá z budoucích aktualizací.

Líbilo se nám
  • zdařilá optimalizace
  • virtuální průvodce funkcemi
  • bohatá softwarová výbava
Nelíbilo se nám
  • bohatá softwarová výbava
  • pšeklad nepodažit se ůplnje
Diskuze ke článku
Blue Sun
Blue Sun
K zařízením s klávesnicí mám zvláštní vztah a nedám na ně, co se pohodlí při psaní delších textů týká, dopustit. Jenže Key2 si nekoupím...
Rozměry, to je škoda slov. Bez zbytečného pruhu tlačítek mohl být o centimetr menší a pohodlnější k držení. Nebo mohli použít větší displej. A to je pro mě hlavní nevýhoda, já potřebuju menší telefon. Celkově u mě konstrukce nějak nevzbuzuje důvěru. Foťák... v dnešní době u tak drahého zařízení vážně slabý. Tohle není telefon do počtu, pro většinu uživatelů bude jediným telefonem. A pomalá regulace jasu mě taky netěší.
Co naopak chápu, je DualSIM, výrobce tím předejde stížnostem na malou kapacitu paměti bez možnosti rozšíření. A pak klávesové zkratky - zkuste si představit, že jste v aplikaci, chcete něco psát, ale zapomenete se přepnout do příslušného políčka (to se snadno může v zápalu práce stát). A ouha, telefon začne vyvádět šílené věci, jak klávesové zkratky vyvolávají jednu funkci za druhou. A co vlastní klávesové zkratky v aplikacích, ty by přestaly fungovat, nebo by se bily s hierarchií systému. Ne, pokud dělá systém něco funkčně nadřazeného, musí to být jednoznačné.
Key2 se mi fakt líbí, ale... třeba příště.
Kisuke
Alternativa tu ale ve skutecnosti je.
Planet Computers Gemini. Sam jej momentalne mam. A co se tyce klavesnice a nahrady notebooku, je dokonce lepsi nez jakekoli blackberry.

Ano, je to takove dost specificke zarizeni. Ale nakonec sem s nim spokojen jako s temer all-in one zarizenim. Mam vsak dost specificke pozadavky...

Kdybych mu mel neco vytknout, tak je to predevsim absence jakehokoli fotaku (rear camera, nikoli face camera, tu ma). Mobilem nefotim, ale obcas by se hodilo udelat nejakou dokumentacni fotku (cas od casu nekam neco vezu umistit a kdybych pak moh udelat fotku kterou pak vlozim do dokumentace jen mobilem).
Taky by bylo super mit aspon nejaky kalkulackovy displej na vnejsim krytu a ctecku otisku, ale to je spis pro vetsi pohodli, nez totalne chybejici feature.

Ale co je potreba vypichnout... Ta klavesnice je bozi. Ma pro me dulezite klavesy jako kurzove sipky (BB Classic a starsi meli alespon ten touchpad, ktery je dokazal vicemene nahradit) a klavesy jako Control, Alt. Tohle vsechno se vazne hodi a zadny telefon to nenabizi (a ani stare BB to nemeli). Ostatne zkuste si ovladat SSH spojeni (JuiceSSH) bez tehlech klaves - jde to blbe (treba neco otevrit ve VIMu).

Takze si myslim, ze pro toho kdo prave nejvic oceni tu klavesnici je tu daleko lepsi volba a tohle BB.
martin leško
Dobrý den mobilenet.cz , bude v plánu aj recenze na OnePlus 6 ? s pozdravem martin :)
Kunťa Punťa
Kunťa Punťa
Ty vaše pokusy o vtipy pro mě nefungují.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze